Jump to content



AMD HD7970 και αδυναμία 1440p ανάλυσης με DVI σε HDMI καλώδιο


Recommended Posts

Μακρυνάρι ο τίτλος οπότε αν σας παρόλα αυτά μπήκατε στο θέμα μπράβο σας.

 

Λοιπόν για να αναλύσω περισσότερο τι λέει ο τίτλος. Έχω το PC της υπογραφής με την κάρτα γραφικών (GIGABYTE HD 7970 WindForce 3X OCαγορασμένη μεταχειρισμένη Φεβρουάριο του 2015 χωρίς να μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Μάλιστα από το καλοκαίρι του 2015 πάλι γεμίζει τα pixel μίας Dell UltraSharp U2515H (1440p, 25"). Η κάρτα είχε εξ' αρχής συνδεθει με την οθόνη με το miniDP σε DisplayPort καλώδιο που ήρθε με την οθόνη. Όλα μια χαρά, full ανάλυση.

 

Πριν κάμποσο καιρό η εταιρεία μου έδωσε ένα άλλο PC με μία entry level nVidia κάρτα η οποία έχει HDMI, VGA και DVI-D (dual link) εξόδους, οπότε πήρα ένα καλώδιο DVI σε HDMI και σύνδεσα την 2515H με το DVI-D (dual link) χωρίς κανένα πρόβλημα full ανάλυση. Με το PC έκανα 4 μήνες να ασχοληθώ και σήμερα είπα να δω τι κάνει μπας και αξίζει να του κάνω καμιά αναβάθμιση κτλ. Και τα δύο τα έχω στο ίδιο γραφείο, οπότε απλά έβγαλα τα καλώδια από το ένα και τα έβαλα στο άλλο, άρα και την οθόνη την σύνδεσα στην DVI-I (dual link) έξοδο της 7970. Μπήκα κανονικά στα Windows, δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, οπότε άρχισα να κάνω ενημερώσεις, ενημέρωσα Windows και τελευταία είπα να ενημερώσω και drivers της κάρτας γραφικών. Μετά την επανεκκίνηση και αφού έβλεπα κανονικά εικόνα για post στο BIOS, όταν θεωρητικά θα έπρεπε να βλέπω Windows η οθόνη μου έβγαζε το μήνυμα:

 

Τhe current input timing is not supported by the monitor display μπλαμπλα, κάτι αντίστοιχο με αυτό (το screenshot είναι από το internet, δεν είναι δικό μου):
medium?v=1.0&px=400

 

Ασφαλή λειτουργία έμπαινε μόνο με χαμηλή ανάλυση, οπότε έστω κι έτσι έκανα δοκιμές με drivers. Ό,τι driver και αν δοκίμασα η μέγιστη ανάλυση που έπαιρνε ήταν νομίζω 2048x1080. Αφού έφαγα 2 ώρες από τη ζωή μου στις δοκιμές βάλε βγάλε, λέω δε μπορεί, θα δοκιμάσω και το παλιό καλώδιο το οποίο και πήγα να πάρω από την αποθήκη (ένας λόγος που δεν το δοκίμαζα πιο νωρίς). Συνδεμένα και τα δύο καλώδια πάνω:

 

  • DVI σε HDMI μέγιστη ανάλυση 2048x1080
  • miniDP σε DisplayPort ανάλυση 2560x1440!!!!!

 

Και απορώ εγώ τώρα, πως γίνεται αυτό;

  1. Έχει σημασία που η 7970 έχει DVI-I (και δεν παίζει full) ενώ η entry level nVidia έχει DVI-D (και παίζει full);
  2. Υπάρχει περίπτωση η 7970 σε DVI να μη μπορεί να βγάλει 1440p ανάλυση και να το υποστηρίζει μόνο σε DisplayPort;

 

Σύμφωνα με τα specs της 7970 μπορεί να βγάλει Digital max resolution 4‎096 X 2160 και Analog max resolution 2‎048 x 1536, αν και δε νομίζω να έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την σελίδα της Giga, το DVI-I είναι dual, οπότε η μέγιστη ανάλυση είναι 2560Χ1600@60Hz.

 

Νομίζω, απλά δεν βάζουμε νέους οδηγούς σε πολύ παλιές Radeon κάρτες. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάποια στιγμή που ήμουν με τις HD 78Χ0, κάτι σε νεώτερους οδηγούς είχε αλλάξει και μου χάλαγε τα χρώματα σε full screen directX μέσω της αναλογικής VGA. Νομίζω αν το VGA καλώδιο δεν είχε όλα τα pins ενεργοποιούσε με το ζόρι, στην αναλογική, HDR χρώμα ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι ακριβώς, θυμάμαι απλά ότι έβριζα την AMD!!!

Ίσως οι οδηγοί να στέλνουν τίποτα σήμα στα 75Hz, επειδή .....έτσι.....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tragikos said:

Μπήκα κανονικά στα Windows, δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, οπότε άρχισα να κάνω ενημερώσεις, ενημέρωσα Windows


Δοκίμασες κι αυτό;
 

I also had a similar issue with my two dell monitors (U3415W & UP3216Q) plugged into SLI GTX1080s.  The U3415W monitor would display "The current input timing is not supported..." message after waking the monitor up from sleep--the other monitor would turn on fine, but was not my primary monitor.  Power toggling the U2415W monitor would fix the issue, but was not a valid long term solution.

This issue started occurring shortly after the Windows Creators edition update (I did not have this issue prior to the update).  After a few days of uninstalling/reinstalling the graphics card driver, I happened to notice while adjusting graphics settings in a game that Windows was recognizing both of my monitors as "Generic PnP Display" rather than by their proper Dell designations (prior to the Creators update, both monitors were identified properly).  I ventured over to the Windows Device Manager, went to displays, right clicked on each monitor and selected "Update Driver".  I allowed Windows to automatically detect the correct driver, and after the update, both displays were properly recognized by their Dell designations.  The input timing issue has not reoccurred since.

Bottom line:  It appears that the Creators update caused some driver/settings issues for some users.  For me, it deleted my display drivers and reset all of my graphics drivers settings.  The graphics drivers settings were obvious and fixed immediately, but the display drivers took me a while to track down.

Ή αυτό:

The fix is relatively simple…

  • Reboot your PC (hold the power button down for 10+ seconds, if need be)
  • Continue tapping the F8 key until you reach the boot diagnostics menu
  • Select Enable VGA Mode
http://www.send4help.net/wp-content/uploads/2012/04/win2ksafemode3-300x225.pngThis allows you to boot into Windows like normal, except with the resolution and refresh rate set to the lowest setting possible.  Login as you normally would, then set your resolution to your monitor’s native rate (i.e. the resolution from the original error message).
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@salde το δεύτερο ουσιαστικά είναι ο τρόπος που έμπαινα στα Windows και έκανα δοκιμές, αν και το F8 ισχύει για Win7 οπότε είναι άλλος ο τρόπος.

Όσον αφορά το πρώτο τα Windows δεν έβρισκαν νεότερο driver, οπότε δεν έκανε κάτι αυτή η επιλογή.

 

@yanni κάτι τέτοιο υποψιάζομαι κι εγώ και πάλι καλά που τόσο καιρό την είχα με DisplayPort γιατί αν από την αρχή που αγόρασα την οθόνη, δοκίμαζα με DVI και μου έκανε αυτά δεν ξέρω πως θα το είχα πάρει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω αν θα τα πω σωστά, διότι δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα, αλλά μέσα στα Radeon settings υπάρχει επιλογή για custom resolutions. Ίσως να πρέπει να φτιάξεις κάποιο custom profile. Επίσης δεν ξέρω αν το... αρχαίο Powerstrip (ή κάποιο αντίστοιχο νεώτερο πρόγραμμα) μπορεί να δημιουργήσει κάποιον custom driver για το Dell.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς παίζει αυτό με τα custom resolutions; Έφτιαξα μία, θα πρέπει να τη βλέπω στις ρυθμίσεις της οθόνης των windows; Δεν ξέρω αν φταίει ότι έφτιαξα μια custom, αλλά πλέον με input το DVI παραμένει μεν η κακή ανάλυση αλλά χάνονται όλα τα παράθυρα και εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα χθες καινούργιο μονιτορ Alienware AW2721D και με το crossfire με Sapphire 7970X2 δεν βλέπει συχνότητα 240Hz στα 2560Χ1440 μόνο 144Hz

Δεν ξέρω αν φταίνε οι κάρτες γραφικών που δεν ανεβάζουν τόσο refresh rate στα 2560Χ1440. Το μόνιτορ το πήρα για ένα Alienware Aurora R11 με RTX3080 που θα μου έρθει τέλος του μήνα, εκεί θα δείξει σίγουρα. Τώρα με τις 7970 ουσιαστικά είναι άχρηστο αλλά στα windows ίσως θα ήταν πιό ξεκούραστη στα μάτια...

Ψάχνοντας βρήκα ένα πρόγραμμα που φτιάχνεις custom resolutions άλλα μόλις βάζω 240Hz μου τα κοκκινιζει κάτω και δεν μπορώ να το προσθέσω οπότε υποθέτω είναι περιορισμός hardware. Αν θέλεις να το δοκιμάσεις παρακάτω είναι το link:

WWW.MONITORTESTS.COM

Custom Resolution Utility (CRU) is an EDID editor that focuses on custom resolutions. CRU shows you how the monitor defines resolutions and other capabilities and gives you the power to...

 

Και εδώ το link από reδdit που του συζητάνε το θέμα (Αντίστοιχο περίπου με αυτό που έχω και εγώ):

 

Αύριο θα καλέσω και Dell να δω τι θα μου πουν και απο εκεί...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.