Jump to content



Μην το πετάτε, χαρίστε το εδώ και κάντε κάποιον ευτυχισμένο...


Recommended Posts

On 12/22/2020 at 6:55 PM, paxman said:

Από τα κομμάτια που μαζεύτηκαν στο "εργαστήριο" έφτιαξα δυο συστηματάκια Core2Duo τα οποία θα ήθελα να πάνε σε κάποιους που τα έχουν πραγματικά ανάγκη.

Με τα δικά μας δεδομένα δεν είναι τίποτα σπουδαίο αλλά για ίσως γνωρίζετε συνανθρώπους μας που δεν έχουν τη δυνατότητα ούτε ένα τέτοιο σύστημα να αγοράσουν.

Τα χαρακτηριστικά τους είναι

#1 (κουτί Quest) :

Core2Duo E6750 / Gigabyte P31-DS3L / 4 GB RAM / Radeon HD 3450 / SSD Corsair 60GB / HDD Toshiba 500GB / DVDRW / 2η κάρτα LAN / Τροφοδοτικό 350 W

#2 (κουτί Turbo-X) :

Core2Duo E7400 / Asus P5E- M DO (έχει τρείς φουσκωμένους πυκνωτές αλλά δούλευε έτσι 4 χρόνια χωρίς πρόβλημα) / 4GB RAM / SSD Corsair 60GB / HDD Western Digital 500GB / Τροφοδοτικό Turbo-X 450 W.

Και στα δυο είναι περασμένα και ενεργοποιημένα (upgrade Windows 7) Windows 10 Pro 2Η20 Ελληνικά καθώς και αρκετές εφαρμογές, είναι έτοιμα για χρήση.

Παραλαβή από το σπίτι μου (Γαλάτσι) ή στα πέριξ , ΠΜ για συνεννόηση.

 

Υ.Γ. Παράκληση, σε κάποιους που τα έχουν πραγματικά ανάγκη όχι να κανιβαλλιστούν για τα κομμάτια τους ?

 

 

IMG_20201210_101632.thumb.jpg.a53f2800c3e65a2cc672f45ab15081aa.jpg


 

 

 

MVIMG_20201210_094150.jpg

MVIMG_20201206_175947.jpg

 

MVIMG_20201210_102429.jpg

Δόθηκαν, ευχαριστώ τον @yanni για την πολύτιμη συμβολή του.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δινω εναν 32GB SSD 2.5  της Transcend.

Τον ειχα σε ενα server σπιτι καπου 3 χρονια αλλα τελικα χρειαζομαι μεγαλυτερο.

 

Οποιος τον θελει ερχεται Γλυφαδα/Βουλα. Δεν παιζει αποστολη...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, yanni said:

Μόλις ήρθαν στο σχολείο

 

 

IMG_20210111_103211.jpg

Το καλώδιο DMS-59 to VGA για το "Quest" μηχάνημα ήρθε και αυτό φαντάζομαι; (εξ'ου και η χαρτοταινία πάνω στο κουτί).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Το καλώδιο DMS-59 to VGA για το "Quest" μηχάνημα ήρθε και αυτό φαντάζομαι; (εξ'ου και η χαρτοταινία πάνω στο κουτί).

Την ώρα που είδα το ποστ σου ήμουν ήδη εκτός σχολείου, διότι έχω μειωμένο πρόγραμμα. Θα το τσεκάρω αύριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Tsunami said:

Γιάννη να στα πάρω και τα 2 πακέτο? Cpu και ssd?

αλο.

 

Για τον SSD, μαλλον  θα τον παρει ενας χρηστης απο διπλανο φορουμ. Θα ξερω σε κανα δυωρο αν θα περασει απο εδω. Θα σου πω σε οποιαδηποτε περιπτωση τι γινει.

ΕDIT.... Θα περασει να τα παρει τελικα. Μενει η CPU μονη (σαν το λεμονι..)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαριζεται CRT monitor hitachi cm615et-302

Σε αριστη κατασταση. ειμαι επαρχια ξερω οτι ισως δεν αξιζει τα μεταφορικα λογω βαρους αλλα αμα το θελει καποιος..

δεν θα ηθελα να το πεταξω..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαρίζεται μητρική s775 Asus P5SD2-VM με CPU Core2Duo E-something.

Πρακτικά αχρησιμοποίητη εκτός λίγων ωρών δοκιμών από μέρους μου, το backpanel είναι ακόμη στη ζελατίνα του.

Ενημερώνω ότι είναι με SiS chipset και onboard VGA η οποία δεν έχει drivers για 10 και παίζει σαν Microsoft Basic Display Adaptor (καλά το έγραψα;) στο δε Linux θέλει nomodset για να μην βγάλει μαύρη οθόνη. Δεν το έψαξα παραπέρα για κανένα λειτουργικό.

Βέβαια αυτά δεν έχουν σημασία αν μπει discrete κάρτα γραφικών.

Αθήνα μόνο, δεν στέλνω. Εδώ εκδήλωση ενδιαφέροντος και ΠΜ για τα περαιτέρω.

 

 

MVIMG_20210124_184125.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαρίζεται οθόνη TFT 17" Turbo-X AV700, με DVI, D-Sub και audio-in (έχει built-in ηχειάκια).

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχω αλλάξει πυκνωτές στο (εσωτερικό) τροφοδοτικό της, οπότε λογικά θα παίζει απροβλημάτιστα για κάμποσα χρόνια.

Μαζί με καλώδιο τροφοδοσίας και D-Sub (έψαξα για DVI, αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω).

 

Επίσης webcam Philips SPC900, δούλευε χωρίς προβλήματα για χρόνια, χαρίστηκε πέρυσι σε φίλους για τηλεκπαίδευση αλλά λόγω αγοράς λαπτοπ δεν την χρειάζονται πια. Πιστεύω ότι θα παίζει και σε Windows 10 (σε 7 παίζει σίγουρα).

 

Παραλαβή από ΗΣΑΠ Πευκάκια.

Έγινε επεξεργασία από Dr. Gonzo
διάσταση οθόνης
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2021 at 3:33 PM, Dr. Gonzo said:

Χαρίζεται οθόνη TFT 17" Turbo-X AV700, με DVI, D-Sub και audio-in (έχει built-in ηχειάκια).

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχω αλλάξει πυκνωτές στο (εσωτερικό) τροφοδοτικό της, οπότε λογικά θα παίζει απροβλημάτιστα για κάμποσα χρόνια.

Μαζί με καλώδιο τροφοδοσίας και D-Sub (έψαξα για DVI, αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω).

 

Επίσης webcam Philips SPC900, δούλευε χωρίς προβλήματα για χρόνια, χαρίστηκε πέρυσι σε φίλους για τηλεκπαίδευση αλλά λόγω αγοράς λαπτοπ δεν την χρειάζονται πια. Πιστεύω ότι θα παίζει και σε Windows 10 (σε 7 παίζει σίγουρα).

 

Παραλαβή από ΗΣΑΠ Πευκάκια.

Έφυγαν! ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 9 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Αργησες 2-3 μερες για τις σανιδες ?

Τίς χρησιμοποίησα πρώτα,και μετά λέω, τώρα για να τις ξαναβάλω,θα έχω γίνει παππούς,ας τίς διώξω τώρα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

HP ProLiant ML150  χωρίς δίσκο

 

Βρίσκομαι στην Δράμα, αν είναι κάποιος κοντά και μπορεί να το παραλάβει θα το κρατήσω 1 βδομάδα, μετά πάει για ανακύκλωση.

Ζυγίζει 25.5 κιλά ?

 

HP_03.thumb.jpg.4e6825af9c7b037305bac1217b28d8fe.jpg

 

HP_01.thumb.jpg.edbfe85a39e73604e4332a477b7158ca.jpg

 

HP_02.thumb.jpg.5f0da70f32581ccd813537a0f0cd7f1c.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.