Jump to content



Αγορά νέας ηλεκτρικής κουζινας


skepasti21

Recommended Posts

Χελοου ολ!!!

Η μητέρα μου έχει μια κουζίνα BOSCH και μετά από 17 χρόνια φιλοτιμης λειτουργίας, έχει καμμένο θερμοστάτη και 2 αντιστάσεις, και ο μάστορας που ήρθε και την είδε, είπε ότι θέλει 170€ για να επισκευαστεί. Το λοιπόν.... είπα να της πάρω μια καινούργια του κουτιού αλλά όσο ψάχνω τόσο χάνομαι στην μετάφραση. Αυτό που ψάχνω είναι μια ελεύθερη κουζίνα με κεραμική εστία αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τις μάρκες, έχουν καμία σχέση με το πως ήταν? Διάβασα ότι η 3αδα MISENS BOSCH PITSOS , φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο και ότι δεν προορίζονται για πάνω από 3 χρόνια χρήσης, για τις Miele ότι αν πάθουν ζημιά και χρειαστεί ανταλλακτικό, το χρυσοπληρωνεις γιατί πρέπει να βάλεις μόνο της Miele. Μετά κάτι άλλο που διάβασα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι αν αγοράσεις μάρκα από δύση, στα 5 χρόνια το πετάς, ενώ αν αγοράσεις από ανατολή , το παντρεύεσαι... τι φάση ρε σεις, ποιες είναι αυτές οι μάρκες από ανατολή ορε!!?? Και τέλος θέλω γενικές γνώμες για indesit, AEG, ZANUSSI, korting, Electrolux, GORENJE. Το μπάτζετ είναι 500€. Ελπίζω να μην ζητάω πολλα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αρχικά να πω πως με 200€ παίρνεις κουζίνα, άρα τα 170 για επισκευή αρχαιολογίας, καλά κάνεις και δεν τα σκέφτεσαι. 

 

Είμαι κάτοχος μιας AEG 69476VS-MN. Η κουζίνα είναι φανταστική. Όμως κοστίζει γύρω στα 800. Για κουζίνες AEG μπορώ να πω τα καλύτερα έως τώρα. Έχει και κουζίνες στα ~550 χωρίς όμως πυρόλυση που ήταν καταλυτική για την αγορά μας.

 

Στα ~500 θα βρεις καλές κουζίνες όμως κανείς δε μπορεί να σου πει ποια να πάρεις, αν δεν την έχει δοκιμάσει :)

Η επιλογή μου έγινε με το κριτήριο του συστήματος καθαρισμού και της εμπιστοσύνης που έχω σε AEG προϊόντα.

 Προηγουμένως είχα μια beko, με εμαγιέ εστίες με 180€. Μέρα με νύχτα από όπου και αν το πιάσεις. 

Το θέμα είναι τι ακριβώς θες να έχει από λειτουργίες η κουζίνα σου. Συνήθως εκεί στο 500ρικο έχουν τα πάντα αλλά στερούνται από αυτόματα συστήματα καθαρισμού. Μιας και η μητέρα είχε κουζίνα πολλών ετών , δεν νομίζω να της λείψουν αυτά :) Κατά την γνώμη μου, ρώτησε την τι προτιμάει από το φούρνο και διάλεξε αναλόγως. 

 

Για τις άλλες μάρκες δεν ξέρω πολλά , electrolux στα φτηνά της θα απέφευγα, το ίδιο και zanussi. Zanussi έχω πλυντήριο. 15ετιας αλλά το Πάσχα θα αλλάξω γιατί πνέει τα λοίσθια. Ωστόσο δεν με απογοήτευσε όσο δούλεψε (παρά μόνο τώρα στο τέλος).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 4 χρόνια έχω αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/5836258/Zanussi-Κουζίνα-72lt-με-Εστίες-Κεραμικές-ZCV65050WA.html

 

Αψεγάδιαστη και εξαιρετικό vfm.

Την πήρε και η αδερφή μου και η γιαγιά μου. Μόνο καλά έχουν να πουν.

Η μητέρα μου στο πατρικό έχει μια Miele. Η δική μου την εντυπωσιάζει κάθε φορά που τυχαίνει να μαγειρέψει σε μένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tommybertsen said:

Καλησπέρα. Αρχικά να πω πως με 200€ παίρνεις κουζίνα, άρα τα 170 για επισκευή αρχαιολογίας, καλά κάνεις και δεν τα σκέφτεσαι. 

 

Είμαι κάτοχος μιας AEG 69476VS-MN. Η κουζίνα είναι φανταστική. Όμως κοστίζει γύρω στα 800. Για κουζίνες AEG μπορώ να πω τα καλύτερα έως τώρα. Έχει και κουζίνες στα ~550 χωρίς όμως πυρόλυση που ήταν καταλυτική για την αγορά μας.

 

Στα ~500 θα βρεις καλές κουζίνες όμως κανείς δε μπορεί να σου πει ποια να πάρεις, αν δεν την έχει δοκιμάσει :)

Η επιλογή μου έγινε με το κριτήριο του συστήματος καθαρισμού και της εμπιστοσύνης που έχω σε AEG προϊόντα.

 Προηγουμένως είχα μια beko, με επαγωγικες εστίες με 180€. Μέρα με νύχτα από όπου και αν το πιάσεις. 

Το θέμα είναι τι ακριβώς θες να έχει από λειτουργίες η κουζίνα σου. Συνήθως εκεί στο 500ρικο έχουν τα πάντα αλλά στερούνται από αυτόματα συστήματα καθαρισμού. Μιας και η μητέρα είχε κουζίνα πολλών ετών , δεν νομίζω να της λείψουν αυτά :)

 

Για τις άλλες μάρκες δεν ξέρω πολλά , electrolux στα φτηνά της θα απέφευγα, το ίδιο και zanussi. Zanussi έχω πλυντήριο. 15ετιας αλλά το Πάσχα θα αλλάξω γιατί πνέει τα λοίσθια. Ωστόσο δεν με απογοήτευσε όσο δούλεψε (παρά μόνο τώρα στο τέλος).

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δεν ζήτησα να μου προτείνετε συγκεκριμένη κουζίνα , αλλά μια καθοδήγηση πάνω σε αυτά που εγραψα στο αρχικό μύνημα. 

Link to comment
Share on other sites

Γιεπ, αυτό λέω κι εγώ. Ότι πχ δουλεύοντας με AEG είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.. 

Ο φίλος πιο πάνω με zanussi και πολύ οικονομικότερη. Για μένα είναι και τα δύο αυτά brands αξιόπιστα :)

Θα κοιτούσα και whirlpool, δεν ξέρω τι ισχύει όμως ακριβώς, μόνο μικροκυμάτων πήρα whirlpool (αύριο παραλαμβάνω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις πάρει πολλές απόψεις και δεν ξέρω ποιος από αυτούς που σου τις έδωσε είναι qualified να σου δώσει μία αντικειμενική άποψη. Ο καθένας βλέπει την προσωπική του εμπειρία συνήθως και βγάζει άποψη, και αν τύχει να έχει και κανένα γνωστό ή συγγενή που συμφωνεί τότε βγήκε ακράδαντο συμπέρασμα.

Και φυσικά δεν πρόκειται εύκολα να βρεις αντικειμενικές μελέτες επί αυτού, ακόμη και αν ένα μοντέλο της Α εταιρείας ήταν μάπα, το μοντέλο αυτό δεν πωλείται πια, οπότε το καινούριο μπορεί να βγει αστέρι. Και αν βρεις 10 ικανοποιημένους πελάτες του μοντέλου Β, τότε αν το μοντέλο αυτό δεν πωλείται πια είναι παρακινδυνευμένο να το χρησιμοποιήσεις ως μπούσουλα.

 

Προτείνω αν μπορείς να κατευθυνθείς σε επαγωγική λόγω απόδοσης. Λογικά το 500άρικο σε καλύπτει. Σύστημα πυρόλυσης σε κάποιον που δεν το έχει ζήσει ίσως να μην του λείψει και είχα διαβάσει άποψη ότι η πυρόλυση είναι βαριά για το φούρνο αν και οδηγεί σε όμορφο αποτέλεσμα (άποψη βέβαια οπότε δεν γνωρίζω αν ήταν αντικειμενική). Σε σύγχρονο φούρνο που έχουμε δε νομίζω να έχουμε πυρόλυση και δε μας έχει λείψει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Αυτό που ψάχνω είναι μια ελεύθερη κουζίνα με κεραμική εστία

 

Χωρίς να γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες της περίπτωσης, μια που προέκυψε αυτό το έξοδο, αξίζει πραγματικά να αλλάξετε τον πάγκο και να πάρετε εντοιχισμένη κουζίνα. Είναι πάρα πολύ μεγάλη η ευχέρεια που προσφέρει η συνεχής επιφάνεια του πάγκου με ενσωματωμένες τις εστίες. Μη ρωτήσετε επ' αυτού τη μητέρα, όσο προχωρεί η ηλικία, τόσο άκαμπτοι και αρνητικοί στις αλλαγές γίνονται οι άνθρωποι. Αν το κάνετε, θα γκρινιάζει για κανένα μήνα, αλλά μετά ο εγκέφαλός της θα το αποδεχτεί και θα το εκτιμήσει πολύ. 

 

Ο καλύτερος σύμβουλος για επιλογή μάρκας είναι ο έμπορος ανταλλακτικών ηλεκτρικών συσκευών, και ο γενικός κανόνας λέει να πάρετε συσκευή μάρκας, όχι μάρκες άγνωστες που συνήθως ανήκουν σε ένα γραφείο με δυό υπολογιστές κι ένα τηλέφωνο, που φασονάρει στην Κίνα. Οι μάρκες εξ ανατολών που σας είπαν, είναι οι δύο μεγάλοι, LG και Samsung. Για παράδειγμα, φιλικό μου πρόσωπο αγόρασε προ πολλού καιρού πλυντήριο Samsung άμεσης οδήγησης, όταν ακόμα τα βαριά πεπόνια της Δύσης πουλούσαν οδήγηση με λουρί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με το αξίωμα ότι ανεξάρτητα με τις απόψεις που θα αποκτήσεις τελικά ότι αποφασίσει η μάνα σου θα πάρετε : P

Η άποψή μου είναι να φτιάξετε ένα κουτί και να αγοράσετε εντοιχισμένη. Ηλεκτρικό φούρνο και μάτια με γκάζι Καλύτερο ψήσιμο και κάθε 6 μήνες μια μπουκάλα δεν συγκρίνετε με τα χαράτσια της ΔΕΗ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, schumifer said:

Προτείνω αν μπορείς να κατευθυνθείς σε επαγωγική λόγω απόδοσης.

ελεύθερη κουζίνα σε επαγωγική, έρχονται ελάχιστες εδώ δυστυχώς. Οι περισσότερες ελεύθερες, ηλεκτρικές είναι είτε κεραμικές είτε με τις κλασσικές εστίες. Ο λόγος πιθανόν να είναι τα πολλά Ampères που ζητούν οι καλύτερες των επαγωγικών, τα οποία συνήθως δεν υπάρχουν σε οικιακή ηλεκτρική εγκατάσταση. Υπάρχουν κάποια λίγα μοντέλα, είναι οκ αλλά όχι τα ισχυρότερα. Δε νομίζω να βρεις επαγωγικές στο όριο τιμής που έχεις, πάντως από ηλεκτρικές, αν τις σηκώνει η εγκατάσταση του σπιτιού, είναι οι καλύτερες εστίες.

Electrolux-AEG είναι ο ίδιος όμιλος, Siemens-Bosch-Neff-Pitsos και κάποιες άλλες μάρκες είναι ο άλλος μεγάλος όμιλος.
Πυρόλυση: υποτίθεται είναι βολική για τον καθαρισμό του φούρνου, όμως υποτίθεται ότι επιβαρύνει τα μέταλλα του φούρνου. Τους μειώνει την αντοχή στον χρόνο. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει.
Αν ψήνει συχνά σε ταψί, ίσως την βολεύει ο τηλεσκοπικός μηχανισμός. Στους φούρνους το σημαντικότερο είναι η ποιότητα των μετάλλων, σε αυτές τις τιμές δεν... Δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά. 

Να κοιτάς τις εκπτώσεις μήπως πετύχεις καμιά προσφορά από τις σειρές που κοστίζουν γύρω στα 700€, ενίοτε τις κατεβάζουν κάπου πάνω από το πεντακοσάρικο. Για πατριωτικούς λόγους δεν θα αγόραζα made in Turkey (νομίζω οι ΒΕΚΟ και κάποιες άλλες φθηνές κατασκευάζονται εκεί).

Ας βάλουμε κι ένα λινκ για την κουζίνα του μπιτκόιν, μπορεί να χρειαστεί. Λατρεία. Οι τιμούλες είναι με πέντε ψηφία, είναι όμορφες όμως! Παρόμοιας ομορφιάς είναι οι αγγλικές ADA νομίζω καθώς και κάτι ιταλικές σε πιο γήινα λεφτά. Το λινκ είναι αφιερωμένο στην Nvidia και τον gdp77.

LACORNUE.COM

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας ευχαριστώ  όλους  για τις απαντήσεις  σας, τελικά χτύπησα μια gorenja στα 485 η οποία στο σκρουτς η φτηνότερη είναι στα 617! Και με 5 χρόνια  εγγύηση!!!

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.