Jump to content



Βάση monitor στη γυψοσανίδα


Recommended Posts

Καλησπερίζω άπαντες,

 

Σκέφτομαι να τοποθετήσω το monitor (32'') στον τοίχο που είναι από γυψοσανίδα. Έχω δει πάρα πολλά βίντεο στο YouTube και το κάνουν με σχετική ευκολία και χωρίς φόβο να πέσει. Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο το πάχος της γυψοσανίδας ή αν η τοποθέτηση της βάσης γίνεται στις μεταλλικές δοκούς από μέσα.

 

Εγώ δεν έχω εργαλείο να βρω το μέταλλο από μέσα (σκεφτόμουν μαγνήτη μήπως έκανε δουλειά) , ποια ούπα/βίδα μπορώ να χρησιμοποιήσω για ασφαλή τοποθέτηση; 

 

Έχω δει τα παρακάτω:

ΟΥΠΑ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑΣ Πλαστικό - e-xromata.gr Ηλεκτρονικό κατάστημα χρωμάτων

 

βυσμα γυψοσανιδας - Ούπα - Skroutz.gr

 

ΟΥΠΑ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΗ 14,5Χ37,5 - Benshop.gr | Το μεγαλύτερο  και πληρέστερο e-shop στον χώρο των εργαλείων, οικοδομικών χρωμάτων και  μονωτικών υλικών.

 

Ούπα Γυψοσανίδας Μεταλλικό με Βίδα Fischer HM 6x52mm Συσκ. 50τεμ. MF500458

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος της γυψοσανίδας παίζει ρόλο. Διπλή καλύτερα από μονή.

Συνήθως όταν στηρίζουν βαριά αντικείμενα, το κάνουν σε δοκάρια που περνάνε πίσω από τη γυψοσανίδα.

 

Απ' όσα παρέθεσες, μόνο το τελευταίο θα εμπιστευόμουν, και υπό προϋποθέσεις.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Πώς μπορώ να βρω τον σκελετό; Θέλει αυτο το "ειδικό" εργαλείο που έχω δει σε διάφορα βίντεο (πχ αυτό); Με έναν δυνατό μαγνήτη γίνεται;
  2. Επίσης, αν δεν βρω σκελετό, υπάρχει φόβος δεδομένου ότι θα βάλω τουλάχιστον 6 ούπα/βίδες;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Με 4 8άρια από τα τελευταία στη φωτό σου κάνεις μια χαρά δουλειά. Υπόψην ότι μετά αυτά τα ματζαφλάρια δεν αφήνουν μικρή τρυπούλα που απλά στοκάρεις...Εδώ που ζω οι περισσότεροι τοίχοι είναι ψεύτικοι οπότε αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω τέτοια.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεις τα τελευταια για το λογο κ μονο να τοποθετήσεις βαση που με τα χερια σου θα κουνας το monitor. Γιατι αν μιλαμε για σταθερη βαση κανουν και τα απλα. Βεβαια χρειαζεσαι και το αναλογο εργαλειο εκτόνωσης αν κ γινεται κ χωρις αυτο.

 

Η διπλη γυψοσανιδα ειναι καλυτερη απο την μονη σε θεμα αντοχης.

Για να επιλεξεις τα τελευταια θα πρεπει να ξερεις αν ειναι απο μονη ή απο διπλη ο ψευτοτοιχος γιατι αλλα ειναι για διπλη και αλλα για μονη. 

Αν εισαι τυχερος και στο σημειο που θες να τοποθετησεις το monitor περναει στραντζαριστο τοτε περνας απευθειας βιδα ή γυψοσανιδας ή 4αρα ξυλοβιδα.

 

Αν θες να δεις που ειναι τα σιδερα τοτε υπαρχουν 2 απλοι τροποι

 

1. Χτυπας σιγα σιγα ειτε με το χερι σου (σαν να χτυπας πορτα) ειτε με ενα σφυρακι και ακους θα καταλαβεις απο τον ηχο που ειναι μονο σανίδα κ που εχει σιδερο.

2. Αποφασιζεις που θες το monitor σημαδευεις και τρυπας με ενα 3αρακι τρυπανι. Αν το τρυπανι φυγει "σφαιρα" τρυπας γυψοσανιδα και μονο αν καποια στιγμη βρει αντισταση εισαι σε στρατζαριστο κ νιωθεις τυχερος.

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κινηθείς σε κάτι επώνυμο όπως τα προϊόντα της Fischer και ειδικότερα της σειράς duopower.

Για πληροφορίες ρίξε μια ματιά 

WWW.FISCHER.GR

 

 

 

Για επιπλέον ασφάλεια και χωρίς την χρήση ειδικών εργαλείων η ίδια εταιρεία διαθέτει τα αυτοδιάτρητα duoblade 

fischer-og-image.ashx
WWW.FISCHER.GR

 

Αν δεις τα βιντεάκια θα καταλάβεις και πως δουλεύουν.

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τα παραπάνω προϊόντα σε μονή γυψοσανίδα με ενίσχυση με κόντρα πλακέ και έχουμε κρεμάσει απο tv 55" μέχρι και τα ντουλάπια της κουζίνας. Αν παίζει κάποιο ρόλο η γυψοσανίδα είναι της knauf.

Θεωρώ οτι το βάρος των 32" με την βάση της είναι σχετικά μικρό οπότε δεν πιθανολογώ οτι θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Με την προυπόθεση οτι η βάση δεν θα προεξέχει απο τον τοίχο.

Για να είσαι απόλυτα σίγουρος κάνε μια ερώτηση στον γυψοσανιδά σου.

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ουπα αγγιστρια θα βαλεις , τα τελευταια που εδειξε η karmen  . 

Αυτα κανονικα θελουν ενα εργαλειο σαν πρεσσα για να ανοιξουν και να αγγιστρωθουν αλλα τωρα για 4 κομματια και για μια φορα , το κανεις και με το χερι βιδωνοντας μεσα ολη την βιδα πρωτα ωστε να το τραβηξει αυτη . 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.