Jump to content



Power Bank δε συνεργαζεται με Οικιακες Συσκευες


Recommended Posts

Αγόρασα ενα Power Bank ώστε να μπορώ να φορτισω τον φορητό υπολογιστή μου σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Έχει απευθείας εισοδο πρίζας, ώστε να μπορείς να συνδεσεις οτι θα ειχες και στο σπίτι, υποθέτω. Σήμερα ξύπνησα και δεν υπήρχε ρευμα. Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να συνδεσω τη μηχανή εσπρέσο για να φτιάξω ένα φλιτζάνι ή καφέ. Το σύνδεσα και τα φώτα σβήνουν στο Power Bank, μετά το δοκίμασα ξανά και τα φώτα λειτουργίας στο μηχάνημα καφέ αυτή τη φορά αναβοσβήνουν σαν να μην μεταδόθηκε σωστή ισχύς. Σκέφτηκα ότι επειδή υπήρχε αυτή η έξοδος τοίχου στo Power Bank, θα μπορούσε να λειτουργήσει ως πηγή ισχύος γενικής χρήσης, ξέρετε όπως αυτές που παίρνετε στο κάμπινγκ. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει με βεβαιότητα τι συμβαίνει καθώς δεν το κατεχω σε θέματα ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτες εδω ειναι οι συσκευες μου

 

https://www.kooqie.com/el/ravpower-27000mah-rp-pb055
https://www.delonghi.com/el-gr/proio...spresso/ec685m

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, salde said:

1350W γράφει η μηχανή, 70W το power bank.
Στις δε φορτίσεις των power banks παίζει ρόλο και ο ρυθμός. (mAh)

 

Στο Τσακ δηλαδη που δεν πηρε, ηταν απειρολεχιστη η διαφορα. Περα απο την πλακα δηλαδη τι συσκευη θες για τετοιες περιπτωσεις. Απο οτι καταλαβα αυτο που πηρα ειναι αποκλειστικα για να φορτισει κανα λαπτοπ που ηταν ο σκοπος που το πηρα, αλλα για τετοιες συσκευες ουτε λογος

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

 

Στο Τσακ δηλαδη που δεν πηρε, ηταν απειρολεχιστη η διαφορα. Περα απο την πλακα δηλαδη τι συσκευη θες για τετοιες περιπτωσεις. Απο οτι καταλαβα αυτο που πηρα ειναι αποκλειστικα για να φορτισει κανα λαπτοπ που ηταν ο σκοπος που το πηρα, αλλα για τετοιες συσκευες ουτε λογος

UPS - Skroutz.gr

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ok οποτε μιλαμε για UPS στην ουσια. Εγω ελεγα μηπως υπηρχε κατι φορητο που να το παιρνεις και μαζι σου οπως το power bank που χω. Αλλα φανταζομαι δυσκολο. Για να πετυχουν το φορητο τους μεγεθος τα power bank θυδιαζουν απο οτι καταλαβαινω την πολυπλοκοτητα του κυκλωματος και απλα βγαζουν τις μικρες τασεις ισα για να πετυχουν συνδεσεις με κινητα και λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, therock said:

Ok οποτε μιλαμε για UPS στην ουσια. Εγω ελεγα μηπως υπηρχε κατι φορητο που να το παιρνεις και μαζι σου οπως το power bank που χω.

 

Το UPS είναι το "φορητό". Το μη φορητό είναι γεννήτρια, που χρειάζεται επιπλέον να κουβαλάς και καύσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.