Jump to content



αναζητιση ανεμιστιρα........


Qlim4X

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από theHitma@n

Μαγκες ενας ειναι ο 12αρης. Τον εχουν τα Multirama, δεν τον εχουν στο site, o οποιος εχει 76cfm και 21 db θορυβο!! Κανει καπου 11 με 13 ευρω. Ξεχασα να σας πω οτι εχει και ledakia.

Αυτος που λες ειναι της MasterCooler ο Thunderblade και απο αυτος εχω 3.

Εχουν πολυ καλο airflow αλλα σιγουρα δεν ειναι μονο 21db. Μοιαζουν με τον enermax τον 12ρη σαν να τον εχεις κοψει στις 2000 στορφες... Εκει κανει πολυ λιγο λιγοτερο θορυβο.

Το θεμα ειναι οτι οταν ψωνιζα δεν ηξερα αυτα που λεει ο mariosalice (για ανεμηστηρες επεξεργαστη και ανεμηστιρες κουτιου) και εχω χωσει ενα τετοιο πανω στην xp-120. :o

Αλλα ενταξει δεν ειναι χαλια τα πραγματα.... το θεμα ειναι οτι οσους ανεμηστιρες επεξεργαστη εχετε αναφερει ειναι ολοι κακασχημοι... κανενας με λαμπακια δεν παιζει που να μην χαλαει τον κοσμο εννοηται και να αξιζει την διαφoρα για να αντικαταστησω τον thunderblade???? δεν ζηταω πολλα ε?????:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Psychokiller

Αυτος που λες ειναι της MasterCooler ο Thunderblade και απο αυτος εχω 3.

Εχουν πολυ καλο airflow αλλα σιγουρα δεν ειναι μονο 21db. Μοιαζουν με τον enermax τον 12ρη σαν να τον εχεις κοψει στις 2000 στορφες... Εκει κανει πολυ λιγο λιγοτερο θορυβο.

Το θεμα ειναι οτι οταν ψωνιζα δεν ηξερα αυτα που λεει ο mariosalice (για ανεμηστηρες επεξεργαστη και ανεμηστιρες κουτιου) και εχω χωσει ενα τετοιο πανω στην xp-120. :o

Αλλα ενταξει δεν ειναι χαλια τα πραγματα.... το θεμα ειναι οτι οσους ανεμηστιρες επεξεργαστη εχετε αναφερει ειναι ολοι κακασχημοι... κανενας με λαμπακια δεν παιζει που να μην χαλαει τον κοσμο εννοηται και να αξιζει την διαφoρα για να αντικαταστησω τον thunderblade???? δεν ζηταω πολλα ε?????:D

Γιαννη, αγορι μου, οταν εγραψες αυτο ποστ πρεπει να ησουνα πολυ κομματια (ποιος μιλαει για κομματια τωρα, που μολις γυρισα απο ακρωτηρι και εχω πιει πανω απο μισο μπουκαλι σμιρνοφ)....

πρωτον δεν υπαρχει mastercooler... αλλα coolermaster

δευτερον ο thunderblade ειναι της thermaltake

τριτον το παιδι αναφερεται σε coolermaster και οχι σε thermaltake δλδ αποκλειεται να μιλαει για τον thunderblade!!

παντως αυτα που γραφει για τον thunderblade o γιαννης ισχυουν!

αντε καλημερα guyz!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller [Σήμερα, στις 01:06]

Αυτος που λες ειναι της MasterCooler ο Thunderblade και απο αυτος εχω 3.

Εχουν πολυ καλο airflow αλλα σιγουρα δεν ειναι μονο 21db. Μοιαζουν με τον enermax τον 12ρη σαν να τον εχεις κοψει στις 2000 στορφες... Εκει κανει πολυ λιγο λιγοτερο θορυβο.

Το θεμα ειναι οτι οταν ψωνιζα δεν ηξερα αυτα που λεει ο mariosalice (για ανεμηστηρες επεξεργαστη και ανεμηστιρες κουτιου) και εχω χωσει ενα τετοιο πανω στην xp-120. :o

Αλλα ενταξει δεν ειναι χαλια τα πραγματα.... το θεμα ειναι οτι οσους ανεμηστιρες επεξεργαστη εχετε αναφερει ειναι ολοι κακασχημοι... κανενας με λαμπακια δεν παιζει που να μην χαλαει τον κοσμο εννοηται και να αξιζει την διαφoρα για να αντικαταστησω τον thunderblade???? δεν ζηταω πολλα ε?????:D

Δεν αξίζει να αλλάξεις τον Thunderblade. Η XP120 είναι φοβερή από μόνη της. Ότι και να της έβαλα πάνω έκανε τη δουλειά της μια χαρά. Αυτή τη στιγμή την έχω με τον Panaflo στη μισή τάση που δίνει η μητρική ASUS. Έχω ρυθμίσει το BIOS να δώσει full τάση όταν ο επεξεργαστής ξεπεράσει τους 51 βαθμούς C. Παίζοντας Half Life 2 Deathmatch αρκετές ώρες ούτε μια φορά δεν ξεπεράστηκε το όριο. Στη δεύτερη οθόνη παρακολουθώ τις θερμοκρασίες από το ASUS Probe και της κάρτας γραφικών. Η θερμοκρασία του επεξεργαστή τις μέρες αυτές που το περιβάλλον έχει 25 βαθμούς C ήταν 47. O Panaflo στη μισή τάση λειτουργίας δεν ακούγεται καθόλου (0 db(A) στο 1 μέτρο) και το εννοώ αυτό. Εϊναι όμως άσχημος και ψηλός. Αυτός είναι και ο λόγος που για αρκετό καιρό τον είχα στην άκρη και χρησιμοποιούσα για την ψύξη του επεξεργαστή τον Thermaltake της υπογραφής. Είχα αναγκαστεί όμως να βάλω τον αισθητήρα θερμότητας του ανεμιστήρα, πάνω στη DDR3 μνήμη της κάρτας γραφικών ώστε από 1300 στροφές ανέβαινε στις 2800 σε full load. Ο ανεμιστήρας αυτός δεν ακούγεται στις 1300 στροφές και μέχρι τις 1500 τον θεωρώ αθόρυβο ακόμα και για λειτουργία το βράδυ. Από τις 1500 στροφές και πάνω αρχίζει να ενοχλεί ακόμα και τη μέρα, ενώ γίνεται πολύ ενοχλητικός με 46,5 db(Α) στις 2800 στροφές, χωρίς όμως να φτάνει τα επίπεδα θορύβου άλλων δυνατών ανεμιστήρων.

Για έλεγχο της αποτελεσματικότητας κάποιας ψυκτικής λύσης θεωρώ το παιχνίδι Half Life 2 Deathmatch ιδανικό, γιατί ανεβάζει στο μέγιστο τη θερμοκρασία σε όλα τα υποσυστήματα του υπολογιστή. Τον έλεγχο τον κάνω πάντα με κλειστό κουτί και μετά από πολύωρη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν αξίζει να αλλάξεις τον Thunderblade. Η XP120 είναι φοβερή από μόνη της. Ότι και να της έβαλα πάνω έκανε τη δουλειά της μια χαρά. Αυτή τη στιγμή την έχω με τον Panaflo στη μισή τάση που δίνει η μητρική ASUS. Έχω ρυθμίσει το BIOS να δώσει full τάση όταν ο επεξεργαστής ξεπεράσει τους 51 βαθμούς C. Παίζοντας Half Life 2 Deathmatch αρκετές ώρες ούτε μια φορά δεν ξεπεράστηκε το όριο. Στη δεύτερη οθόνη παρακολουθώ τις θερμοκρασίες από το ASUS Probe και της κάρτας γραφικών. Η θερμοκρασία του επεξεργαστή τις μέρες αυτές που το περιβάλλον έχει 25 βαθμούς C ήταν 47. O Panaflo στη μισή τάση λειτουργίας δεν ακούγεται καθόλου (0 db(A) στο 1 μέτρο) και το εννοώ αυτό. Εϊναι όμως άσχημος και ψηλός. Αυτός είναι και ο λόγος που για αρκετό καιρό τον είχα στην άκρη και χρησιμοποιούσα για την ψύξη του επεξεργαστή τον Thermaltake της υπογραφής. Είχα αναγκαστεί όμως να βάλω τον αισθητήρα θερμότητας του ανεμιστήρα, πάνω στη DDR3 μνήμη της κάρτας γραφικών ώστε από 1300 στροφές ανέβαινε στις 2800 σε full load. Ο ανεμιστήρας αυτός δεν ακούγεται στις 1300 στροφές και μέχρι τις 1500 τον θεωρώ αθόρυβο ακόμα και για λειτουργία το βράδυ. Από τις 1500 στροφές και πάνω αρχίζει να ενοχλεί ακόμα και τη μέρα, ενώ γίνεται πολύ ενοχλητικός με 46,5 db(Α) στις 2800 στροφές, χωρίς όμως να φτάνει τα επίπεδα θορύβου άλλων δυνατών ανεμιστήρων.

Για έλεγχο της αποτελεσματικότητας κάποιας ψυκτικής λύσης θεωρώ το παιχνίδι Half Life 2 Deathmatch ιδανικό, γιατί ανεβάζει στο μέγιστο τη θερμοκρασία σε όλα τα υποσυστήματα του υπολογιστή. Τον έλεγχο τον κάνω πάντα με κλειστό κουτί και μετά από πολύωρη χρήση.

Ναι μονο που ο Γιαννης εχει Northwood 3αρη (δλδ περισσοτερα watt απο τον 64) και την 865proII (που εχω την εντυπωση οτι γραφει αρκετα υψηλες θερμοκρασιες)... με αποτελεσμα να μην εχει χαρει τοσο απο την αγορα της xp120... Θα σου ποσταρει τεμπς λιγο να δεις!

Link to comment
Share on other sites

Pε παιδια με μπερδεψατε στο maximum! Αρχιζει και εξεταστικη εντος των ημερων..

Τελικά εκτός απο panaflo υπάρχει κάτι πιο οικονομικό..?

Στα 120mm και με κυριο κριτηριο την αθόρυβη λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Γιαννη, αγορι μου, οταν εγραψες αυτο ποστ πρεπει να ησουνα πολυ κομματια (ποιος μιλαει για κομματια τωρα, που μολις γυρισα απο ακρωτηρι και εχω πιει πανω απο μισο μπουκαλι σμιρνοφ)....

πρωτον δεν υπαρχει mastercooler... αλλα coolermaster

δευτερον ο thunderblade ειναι της thermaltake

τριτον το παιδι αναφερεται σε coolermaster και οχι σε thermaltake δλδ αποκλειεται να μιλαει για τον thunderblade!!

παντως αυτα που γραφει για τον thunderblade o γιαννης ισχυουν!

αντε καλημερα guyz!!

Σωστός όπως τις περισσότερες φορές ο τέο (λέμε τωρα). Ευχαριστώ για την διόρθωση - συμπλήρωση ήμουν ψιλό χώμα όταν τα έγραφα είναι η αλήθεια....

mariosalice ευχαριστώ για την απάντηση.:)

Θερμοκρασίες εκείνο το διάστημα που έβαλα την xp έβλεπα από το MBM5 το οποίο μου έλεγε σε fullload 61-62 με την stock ψήκτρα και όταν έβαλα την xp δεν πέρναγε τα 54 μόνο μια φορά είχα δει ένα πικ στους 56 με κομμένο τον ανεμιστήρα.... Αυτά για τότε που έβαλα την xp δηλαδή το Φεβρουάριο-Μάρτιο (εάν δεν κάνω λάθος έκανε κρύο σίγουρα πάντως). Τώρα έχουν ανέβει οι θερμοκρασίες δωματίου και έχω βάλει και μια κάρτα γραφικών η οποία ανεβάζει πολύ την θερμοκρασία στο εσωτερικό του κουτιού σε σχέση με την προηγούμενη. οπότε οι θερμοκρασίες στο MBM5 έχουν ξεφύγει τελείως.... Αλλά βασικά συγκρίνοντας τις θερμοκρασίες που μου δίνει το MBM5 με θερμοκρασίες που βλέπω από σενσορα πάνελ (aerogate3) που έβαλα πρόσφατα πάνω. Βλέπω ότι το m/b λέει ότι θέλει... Δηλαδή δεν έχει μόνο απόκλιση στις τιμές που δίνει το καθένα αλλά για παράδειγμα: όταν το χώνω full load με τα από 2 λεπτά το πολύ το ΜΒΜ μου λέει 58 - 60 και μένει εκεί όση ώρα και να το αφήσω. Ενώ στο πάνελ βλέπω ότι ανεβαίνει απότομα στην αρχή (3-4 λεπτά) σταματάει στα 42,+ και μετά το 15' με 20' ξανανεβαίνει σιγά-σιγά, μου εχει διξει μέχρι 50 με κομμένο τον ανεμιστήρα όμως (ενώ το ΜΒΜ5 εκεί ακάθεκτο στους 60 άντε και κανα πικ στους 62). Όταν το κόβω πάλι σε idle το MBM5 στο πολύ 5 λεπτά έχει επανέλθει σε idle θερμοκρασίες άντε κανα βαθμό παραπάνω ενώ το πάνελ θέλει 10 λεπτά + και επίσης το πάνελ δεν επανέρχεται πλήρως στην αρχική του θερμοκρασία. Μόνο άμα ανοίξω λίγο το παράθυρο η τερματίσω τους ανεμιστήρες του κουτιού.... Μ' αυτά και μ' αυτά δεν ασχολούμε πλεον με τις θερμοκρασίες απλά δυναμώνω τους ανεμιστηρες οταν παίζω.

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1k3man

Pε παιδια με μπερδεψατε στο maximum! Αρχιζει και εξεταστικη εντος των ημερων..

Τελικά εκτός απο panaflo υπάρχει κάτι πιο οικονομικό..?

Στα 120mm και με κυριο κριτηριο την αθόρυβη λειτουργια.

Οτι και να πάρεις αμα εχείς τρόπο να το κόψεις (πανελ-αντισταση-μοντ στο μολεξ) τοτε δεν θα κανει πολυ θόρυβο. Μετα αυτό που σε ενδιαφέρει ειναι η σχεση ροης / θόρυβο για κουτί οι thunderblade είναι καλοί και φθηνοί 13 στο hac τους ειχα πάρει και οι enermax καλοι είναι αλλα είναι πιο ακριβοί, τωρα για τον επεξεργαστή δεν ξερώ τι παίζει... θα σε βοηθισουν αυτα που λεει παρα πανω ο mariosalice.

Link to comment
Share on other sites

Ας αφησουμε τους ζαλμαν τους 12αριδες, μιας και δεν υπαρχουν, (θα μου πεις οι αλλοι ειναι καλυτεροι?;))...

Εναλλακτικη λυση στον πρωταθλητη Ενερμαξ 9αρη ποια εχουμε;

και εξηγουμε... μπορω να θυσιασω λιγο απο την αποδοση του, αλλα δεν θυσιαζω τον θορυβο σε καμια περιπτωση! Αυτο που ψαχνω ειναι κατι με μπλε λεντακια!

αα και η θεση του θα ειναι πανω σε μια xp90!

mariosalice για πες μας την αποψη σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 05:07]

Ας αφησουμε τους ζαλμαν τους 12αριδες, μιας και δεν υπαρχουν, (θα μου πεις οι αλλοι ειναι καλυτεροι?;))...

Εναλλακτικη λυση στον πρωταθλητη Ενερμαξ 9αρη ποια εχουμε;

και εξηγουμε... μπορω να θυσιασω λιγο απο την αποδοση του, αλλα δεν θυσιαζω τον θορυβο σε καμια περιπτωση! Αυτο που ψαχνω ειναι κατι με μπλε λεντακια!

αα και η θεση του θα ειναι πανω σε μια xp90!

mariosalice για πες μας την αποψη σου! :)

Συμφωνώ μαζί σου που δεν κάνεις υποχωρήσεις στο θέμα του θορύβου. Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία από εννιάρηδες ανεμιστήρες. Έχω όμως δυο Enermax και δεν ακούγονται. Σε σημείο μάλιστα που μου θύμισες την ύπαρξή τους με το πόστ σου.

Παρακάτω σου γράφω τι έχω δει να υπάρχει στην Ελλάδα

Από 9ρηδες έχω δει, τον Thermaltake Silentcat, τον Enermax τον Zalman τον Sunon και τον Panaflo. Κανείς δεν έχει όμως μπλέ led-άκια. Ο καλύτερος από όλους κατά τη γνώμη μου είναι ο Thermaltake Silentcat 9cm A2013.

Δυστυχώς λεντάκια θα βρεις μόνο στα 8εκ. που είναι κάπως δεύτεροι σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι. Αν είσαι τυχερός τα Multirama ίσως έχουν και τον Thermaltake Thunderblade Blue led Fun A1911 στα 9εκ. Δεν τον είδα όμως.

Ανεμιστήρες χωρίς λεντάκια

1. Enermax UC-9FAB

Με τεχνολογία δύο ball bearing. Για επεξεργαστή όμως θα πρέπει να δουλεύουν πάνω από 2000 στροφές

Τιμή: 10,08 HAC

Rated Voltage 12V

Rated Current 0.28A

Power Input 3.36W

RPM Inch-H2O CFM dBA

1550 0.041 28.62 20.60

1800 0.060 32.90 23.52

2000 0.079 36.20 26.31

2300 0.098 41.89 30.21

2550 0.119 47.61 33.80

2. ZALMAN ZM-F2

Τιμή: 5.99 e-shop

Size: 9,2cm

2800 rpm:36,5 CFM 34,2 dB-A,

1700 rpm:20,6 CFM 20 dB-A

Υπάρχουν και καλύτεροι.

3. Panaflo Panasonic FBL09A12M

Με τεχνολογία λαδιού. Αυτόν συστείνει η Thermalright για την XP90. Δεν έχει τρίτο καλώδιο μέτρησης στροφών. Επίσης νομίζω οτι δεν μπορούν να τοποθετηθούν οριζόντια ή με κλίση γιατί αυξάνουν πολύ οι κραδασμοί. Αυτό δεν το έχω διαβάσει κάπου αλλά το λέω εμπειρικά από έναν ανεμιστήρα που έχω στα 120mm. Μπορεί όμως να έχει ελάττωμα ο συγκεκριμένος ανεμιστήρας.

Τιμή: ?? Panaflo έχει το HAC αλλά το 90άρι πρέπει να το παραγγείλεις.

Model: FBL09A12M

Size: 92 x 92 x 25 (mm)

Bearing: Hydro Wave

Voltage: 12V

Speed: 2450 rpm

Air Flow: 48 CFM

Noise Level: 30.0 dBA

Weight: 110g (3.88 oz)

Πολύ καλός ανεμιστήρας για την XP90 και η γνώμη μου είναι να τον ακούσεις να δουλεύει.

4. Thermaltake Silent Cat A2013 9cm

Με τεχνολογία μικτή ένα ball και ένα sleeve.

Τιμή: 8.90 Multirama (Μάλλον έχουν κάνει λάθος στην τιμή που δίνουν στο internet)

Διαστάσεις (ΠxΥxΒ) 90x90x25mm

Fan speed 2500±10% RPM

Θόρυβος 21 dBA (το αμφισβητώ όμως)

Max air flow 52.24CFM

Μάλλον είναι ο καλύτερος. Δεν έχει μεν λεντάκια, αλλά είναι άσπρος, όμορφος και ειδικά φτιαγμένος για επεξεργαστή, με εισαγωγές αέρα και από τα πλάγια. ’κουσε τον όμως να δουλεύει.

Ανεμιστήρες με λεντάκια

1. Vantec Blue Fan

Με τεχνολογία ball bearing.

Τιμή: 14,90 Checkmate

Dimensions (mm) 80x80x25

Voltage (VDC) 12

Current (Amp) 0.25

Speed (R.P.M) 2900

Air Flow (CFM) 36

Noise (dB-A) 34

Κάνει δουλειά, αλλά είναι στα 80mm.

2. Thermaltake Thunderblade Blue led Fun A1911.

Με τεχνολογία sleeve bearing που δεν είναι κατάλληλη για επεξεργαστές γιατί μειώνεται πολύ ο χρόνος ζωής σε θερμό περιβάλλον πάνω από 20 βαθμούς κελσίου. Επίσης δεν μπορούν να τοποθετηθούν οριζόντια αλλά μόνο κάθετα.

Τιμή: ?? Thermaltake έχει το Multirama αλλά πρέπει να το παραγγείλεις.

Air Flow (CFM) 37.5 CFM

Max. Air Pressure 1.87MM-H2O

Fan Dimension 92x92x25 mm Noise 21dBA (το αμφισβητώ όμως)

Μάλλον αυτό ζητάς, αρκεί να τον βρεις.

Όλοι οι παραπάνω ανεμιστήρες έχουν 36 τουλάχιστον cfm που κατά τη γνώμη μου είναι το όριο για την ψύκτρα σου. Μακάρι να βρεις τον Thermaltake Thunderblade Blue led Fun A1911 γιατί νομίζω οτι είναι αυτό που ζητάς. Η δική μου πρόταση είναι να πάρεις τον Thermaltake Silent Cat A2013 που είναι και κατάλληλος για επεξεργαστή. Επίσης είναι ο πιό δυνατός από όλους με διαφορά. ’κουσε τον όμως πριν τον πάρεις γιατί τις τιμές θορύβου που δίνει η Thermaltake τις αμφισβητώ γενικά. Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Mariosalice, ενα ευχαριστω για το παραπανω ποστ ειναι πολυ λιγο :worship:

Μετα απο αυτα που διαβασα, θα ηθελα εναν panaflo ή εναν silentcat ή εναν thunderblade.

Τωρα αυτο για την ζωη των sleeve bearing δε νομιζω να απασχολει και κανενα εδω μεσα! οπως και να εχει, στη χειροτερη, 2 χρονακια θα τα βγαλει!

Οσο για Ζαλμαν 9αρη.... εχω! (οπως και 8αρη), πανω απο την μεση στο ακασα ροοστατη που εχω ακουγεται υπερβολικα το μοτερ του, αν θυμαμαι καλα μεχρι 2100rpm ειναι αθορυβος!

Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ man :worship:

Link to comment
Share on other sites

μαριε σωστος τελικα για τους ανεμιστηρες στο οτι πετανε τον αερα στο πλαι ή επικεντρωμενο...εψαξα και ειδα οτι αυτο για τον αερα στο κεντρο ισχυει για τους περισσοτερουςς 120χ120χ38 κανοντας τους καπως πιο καταλληλους για ψυκτρες του στυλ xp120...σορυ αν δημιουργηθηκε οποιαδηποτε παρεξηγηση πριν...

εχω να προσθεσω κατι για τον ζαλμαν τον 9αρη

πηρα 2 απο δαυτους για τις μνημες μου...

δεν ειναι και οτι καλυτερο απο θορυβο...αθορυβοι ειναι περιπου στις 1300 στροφες και οχι στις 1600 με 1700 που λεει ο κατασκευαστης....και η ροη ειναι ψιλομικρη...αλλα σε φουλ ειναι πολυ καλοι απο θεμα ροης...3.5βολτ στα utt μου χωρις ψυκτρες και δεν ζεσταινονται καθως ψυχουν και το κυκλωμα των μνημων στην dfi.....

Link to comment
Share on other sites

mariosalice επειδη ειδα οτι εχεις γνωση περι των ανεμιστηρων που ανελυσες σε καποιο προηγουμενο ποστ θα ηθελα την γνωμη σου για τον Enermax 120mm που εχω αγορασει για να βαλω στην ΧΡ120.Τον πηρα λογω των πολλων cfm που δινει σε σχετικα χαμηλες στροφες(για τα δικα μου αυτια παντα)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 17:54]

mariosalice επειδη ειδα οτι εχεις γνωση περι των ανεμιστηρων που ανελυσες σε καποιο προηγουμενο ποστ θα ηθελα την γνωμη σου για τον Enermax 120mm που εχω αγορασει για να βαλω στην ΧΡ120.Τον πηρα λογω των πολλων cfm που δινει σε σχετικα χαμηλες στροφες(για τα δικα μου αυτια παντα)...

Φίλε deadlock7

Μακάρι να υπήρχε κάποιος που να ασχολείται πραγματικά με ανεμιστήρες, με γνώσεις πάνω στο θέμα να μας έλεγε τη γνώμη του. Η δικές μου γνώσεις είναι πολύ περιορισμένες. Τον συγκεκριμένο ανεμιστήρα δεν τον έχω ακούσει. Πρέπει να είναι ο UC-12FAB 120Χ120Χ25, που στις 1650 στροφές βγάζει 30db(A) θόρυβο και 55.35 CFM ροή ενώ στις 2100 στροφές δίνει αντίστοιχα 37,5db(A) και 72.78 CFM. Μια και τον έχεις τον ανεμιστήρα γιατί δεν μας λες τη δική σου γνώμη; Πώς σου ακούγεται; Κάνει κάποιο παράξενο θόρυβο; Κρατάει στροφές με χαμηλή τάση ή ψοφάει πότε πότε; Βγάζει υπόηχους που ενοχλούν το βράδυ; Κάνει πότε πότε κάποιο κρρ κρρ κρρ; Βγάζει τον αέρα μπροστά στα πλάγια ή κυρίως στο κέντρο; Τί εντύπωση σου δίνει οπτικά; Σου φαίνεται καλοκατασκευασμένος ή ψεύτικος;

Η γνώμη μου είναι οτι έχει στιβαρή κατασκευή, είναι όμορφος σε μπλε ή κόκκινο χρώμα, έχει διπλά ρουλεμάν που φάινονται, χρυσό προστατευτικό κάλυμμα, έχει κουμπί για ρύθμιση των στροφών, έχει τρίτο καλώδιο για speed monitoring, αλλά κάνει λίγο θόρυβο που ακούγεται το βράδυ, ακόμα και στις χαμηλές στροφές. Εϊναι φτιαγμένος κυρίως για εισαγωγή αέρα σε κουτί.

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 14:20]

μαριε σωστος τελικα για τους ανεμιστηρες στο οτι πετανε τον αερα στο πλαι ή επικεντρωμενο...εψαξα και ειδα οτι αυτο για τον αερα στο κεντρο ισχυει για τους περισσοτερουςς 120χ120χ38 κανοντας τους καπως πιο καταλληλους για ψυκτρες του στυλ xp120...σορυ αν δημιουργηθηκε οποιαδηποτε παρεξηγηση πριν...

εχω να προσθεσω κατι για τον ζαλμαν τον 9αρη

πηρα 2 απο δαυτους για τις μνημες μου...

δεν ειναι και οτι καλυτερο απο θορυβο...αθορυβοι ειναι περιπου στις 1300 στροφες και οχι στις 1600 με 1700 που λεει ο κατασκευαστης....και η ροη ειναι ψιλομικρη...αλλα σε φουλ ειναι πολυ καλοι απο θεμα ροης...3.5βολτ στα utt μου χωρις ψυκτρες και δεν ζεσταινονται καθως ψυχουν και το κυκλωμα των μνημων στην dfi.....

Φίλε haris1984

Εϊσαι full υπερχρονισμένος απ' ότι βλέπω.

Πώς τα κατάφερες με ανεμιστήρες; Μπράβο.

Πολύ δυνατές μνήμες έχεις.

Έβαλες κάποιο ηχομονωτικό στο κουτί σου (πχ Akasa) για να μειώσεις το θόρυβο; Πάντως θα χρειάζεσαι πολλούς, καλούς, δυνατούς και οσο πιο αθόρυβους ανεμιστήρες γίνεται και κλιματιστικό στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 17:54]

mariosalice επειδη ειδα οτι εχεις γνωση περι των ανεμιστηρων που ανελυσες σε καποιο προηγουμενο ποστ θα ηθελα την γνωμη σου για τον Enermax 120mm που εχω αγορασει για να βαλω στην ΧΡ120.Τον πηρα λογω των πολλων cfm που δινει σε σχετικα χαμηλες στροφες(για τα δικα μου αυτια παντα)...

Αυτή τη στιγμή που γράφω δουλεύω με έναν enermax120 πάνω στην thermalright120 και είχα την σκέψη οτι θα ήταν η καλύτερη δυνατή λύση, πριν ξαναβάλω την υδρόψυξη πάνω (βγήκε λόγω προβλήματος με την αντλία) είπα να δοκιμάσω διάφορους 120αρηδες για να δώ τι γίνεται.

Τα συμπεράσματα σχετικά καλά, ο καλύτερος πάντως που έβαλα ήταν ο panaflo 120Χ120Χ38, εγώ τους δικαιώνω για την πρότασή τους

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οταν εψαχνα γι'ανεμιστηρα δεν μπορουσα να τον βρω πουθενα(τον Panaflo)..:( Θα παρω καποια στιγμη την XP120 και θα δουμε πως παει!Βεβαια εχω την απορια αν ειναι ο καλυτερος ακομη κι απ'τα βαρια πυροβολικα Delta,YS-TECH,κλπ(τους δοκιμασες αυτους?).Απ'οτι καταλαβα ειναι best buy σε οτι αφορα αποδοση/θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει δοκιμασει κανενας αυτους??? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804011 ειναι καλοι ? δεν με πειραζει ο θορυβος διοτι θα εχω ρυθμιστη στροφων. θελω για το ψυγειο. απο την αλλη δεν θελω να δωσω παρα πολλα λεφτα γυρο στα 10 ευρο ο καθενας να κανει. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Φίλε haris1984

Εϊσαι full υπερχρονισμένος απ' ότι βλέπω.

Πώς τα κατάφερες με ανεμιστήρες; Μπράβο.

Πολύ δυνατές μνήμες έχεις.

Έβαλες κάποιο ηχομονωτικό στο κουτί σου (πχ Akasa) για να μειώσεις το θόρυβο; Πάντως θα χρειάζεσαι πολλούς, καλούς, δυνατούς και οσο πιο αθόρυβους ανεμιστήρες γίνεται και κλιματιστικό στο δωμάτιο.

ειμαι με νερο στον επεξεργαστη εκει...παει σταθερα μεχρι 2720 και μετα για μαξ ποστ δεν παιρνει πανω απο 2770...γμτ...οσα βολτ κι αν δωσω...οι μνημες με 3.5 βολτ ποσταραν στα 267...σκαρτα βγαζουν spi 1m...σταθερα μεχρι 257 με 3.2βολτ...ηχομονοτικο δεν χρειαζεται...σε κανονικη λειτουργεια και τις μνημες με 3.2βολτ και οσο χρειαστει απο συχνοτητες ειναι μια χαρα με 2 coolermaster στο ψυγειο και τα ζαλμαν στις 1300 στροφες...η vga εχει το silencer πανω και το τσιπσετ ρυθμισμενο σε χαμηλες στροφες μιας και η θερμοκρασια του σκαρτα περναει τους 42-43...τροφοδοτικο ταγκαν...και το μονο που ακουω ειναι οι σκληροι μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.