Jump to content



Δύο pc σε ένα σε ένα σετ ηχείων


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Θέλω να συνδέσω λάπτοπ και σταθερό στα υπάρχοντα ηχεία (Edifier R1280T) και να έχω ήχο κι από τις δύο πηγές ταυτόχρονα αν γίνεται. Είδα από την αναζήτηση σαν λύσεις να προτείνεται ή μεικτάκι σαν αυτό στην εικόνα ή να συνδέσεις με καλώδιο από την έξοδο του ενός η/υ στην είσοδο του άλλου, και τον τελευταίο τον συνδέεις με τα ηχεία (απαιτείται να είναι και οι δύο αναμμένοι). Προσωπικά δεν έχω ιδέα από ήχο, μείκτες, κανάλια κλπ οπότε ζητώ τη συμβολή σας.

 

Αν έχει σημασία σαν χρήση κάνω τα πάντα πάνω κάτω (μουσική χωρίς audiophile απαιτήσεις, σειρές/ταινίες, παιχνίδι α).

41kQV8BG3WL._SL256_.jpg

Έγινε επεξεργασία από ALK1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ALK1 said:

Είδα από την αναζήτηση σαν λύσεις να προτείνεται ή μεικτάκι σαν αυτό στην εικόνα ή να συνδέσεις με καλώδιο από την έξοδο του ενός η/υ στην είσοδο του άλλου, και τον τελευταίο τον συνδέεις με τα ηχεία (απαιτείται να είναι και οι δύο αναμμένοι).

 

Αυτό με την είσοδο του ενός και την έξοδο του άλλου, δεν παίζει έτσι απλά, θα χρειαστεί λογισμικό και αν παίξει θα έχεις προβλήματα συγχρονισμού, ποιότητας ήχου κτλ κτλ.

 

Η καλύτερη λύση είναι αυτή με τον μείκτη. Δεν ασχολούμαι με το άθλημα και δεν ξέρω να σε συμβουλέψω περισσότερο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ δεν το ήξερα αυτό. Ούτως ή άλλως αν όντως δουλεύει με το μείκτη, το προτιμώ σα λύση, γιατί δε βολεύει ιδιαίτερα χωροταξικά να τρέχει καλώδιο μεταξύ υπολογιστών.

 

Ο συγκεκριμένος μείκτης στο σκρουτζ κοστίζει 80€, πιο ακριβός απ' τα ηχεία μου. Σε κάτι πιο φτηνό, βλέπω πχ αυτό που κοιτώντας τα σχόλια κάνει αυτό που θέλω, αλλά θα ήθελα και κάποια άποψη αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο πως το πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Μη βρίσκοντας άλλη ικανοποιητική λύση, λέω να αγοράσω ένα φτηνό μικρό στερεοφωνικό μείκτη (πχ αυτόν) και άρχισα να ψάχνω λίγο πως θα συνδεθούν όλα αυτά. Η ιδέα μου φαίνεται είναι ότι:

 

1) Παίρνω δύο rca καλώδια τέτοια

536555288_WeChatScreenshot_20210118171626.png.d11c2ee234c5a4d25a0e2ff3a56d1bcd.png

 

και ένα rca to rca τέτοιο

656742163_WeChatScreenshot_20210118175410.png.c8522051e0caac2691f36af285dd82fd.png

 

 

2) Συνδέω τα δύο πρώτα στους υπολογιστές, με το μαύρο στην έξοδό του υπολογιστή και τα άλλα δύο στα line 1, line 2 του μείκτη. Συνδέω το rca to rca από τη μία στα ηχεία κι από την άλλη στο master του μείκτη.

666116240_WeChatScreenshot_20210118171311.png.12347908418a71697e5f67e5a0d7ed8a.png

 

 

 

To έχω καταλάβει καλά;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις κατι τέτοιο.

 

233-1431.jpg
WWW.SMART-TECH.GR

Switch 4 ανεξάρτητων εισόδων 4x RCA Αudio-Video σε μια έξοδο 1x RCA Audio-Video και 1x σύνδεση ακουστικών Συνδέστε 4 διαφορετικές συσκευές με εξόδους RCA όπως το VCR ή άλλες...

 

ή αυτό...

 

 

p163951.jpg
WWW.TEXNOLOGIA.GR

Switch 2 ανεξάρτητων εισόδων 2x RCA Αudio-Video σε μια έξοδο 1x RCA Audio-Video και 1x σύνδεση ακουστικών.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου επιτρέπει να εναλλάσω μεταξύ των σημάτων αν καταλαβαίνω καλά. Είναι πιο φτηνό σα λύση μεν αλλά θέλω κάτι που να μπορώ να έχω και τις δύο πηγές χωρίς να πρέπει να επιλέξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ALK1 έγραψε:

Αυτό μου επιτρέπει να εναλλάσω μεταξύ των σημάτων αν καταλαβαίνω καλά.

 

Σωστά.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος ALK1 έγραψε:

αλλά θέλω κάτι που να μπορώ να έχω και τις δύο πηγές χωρίς να πρέπει να επιλέξω

 

Οπότε πας σε μίκτη όπως πρωτοδιάλεξες. Τα άλλα είναι switch.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, p55 said:

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις κατι τέτοιο.

 

233-1431.jpg
WWW.SMART-TECH.GR

Switch 4 ανεξάρτητων εισόδων 4x RCA Αudio-Video σε μια έξοδο 1x RCA Audio-Video και 1x σύνδεση ακουστικών Συνδέστε 4 διαφορετικές συσκευές με εξόδους RCA όπως το VCR ή άλλες...

 

ή αυτό...

 

 

p163951.jpg
WWW.TEXNOLOGIA.GR

Switch 2 ανεξάρτητων εισόδων 2x RCA Αudio-Video σε μια έξοδο 1x RCA Audio-Video και 1x σύνδεση ακουστικών.

 

 

 

 

 

Είχα αγοράσει το παραπάνω με τις 2 εισόδους αλλά το έβγαλα τελικά γιατί ακουγόταν κάποιος υψισυχνος θόρυβος μέσα από τα ηχεια , ανεξάρτητα της πηγής, οπότε στο τέλος μου την έσπασε και το πέταξα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω εικόνα ισχυει; Δεν έχουν δύο εισοδους; Αν έχουν δύο εισόδους τότε θα χρησιμοποιήσεις αυτές τις δύο και τέλος. Δε θα μπλέξεις καν με συσκευές της πλάκας που μάλλον μόνο κακό θα κάνουν. Δηλαδή εγώ για να απέφευγα να χρησιμοποιήσω τέτοιες συσκευές θα έπαιρνα δεύτερο ζευγάρι ηχείων για να σου δώσω να καταλάβεις. Όσο άσχημα και αν ήταν το οπτικό αποτέλεσμα....

766813b6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο σετ ηχείων ήταν η πρώτη σκέψη, αλλά δε με παίρνει από άποψη χώρου απ' τη μία, θα μου βγει περίπου το διπλάσιο οικονομικά απ'την άλλη. 

 

Ναι η εικόνα που δείχνεις ισχύει. Δεν ξέρω τα τεχνικά του θέματος να πω την αλήθεια, αλλά αν θυμάμαι καλά από τα διάφορα που διάβαζα αν συνδεθούν δύο πηγές στα ίδια ηχεία απευθείας, συναγωνίζεται η μία πηγή με την άλλη για το σήμα και χάνεις ένταση και η καλύτερη κάρτα ήχου θα ακούγεται καλύτερα. Αν κάποιος ξέρει, μπορεί να μας το ξεκαθαρίσει πάντως αν θα δούλευε έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι άλλο, ξεκινάς έτσι. Το ένα pc στη μια είσοδο, το άλλο pc στην άλλη είσοδο. Εναλλασεις απλά τις εισόδους ανάλογα με το ποιο θέλεις να ακούς. Κατά 99% θα μείνεις ικανοποιημένος από το ακουστικό αποτέλεσμα όποτε θα μείνεις ως έχει. Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, τότε δώσε χρόνο να το συνηθίσεις ώστε να εξακολουθήσει να μένεις ως έχει. Αν παρόλα αυτά χάσεις τόση πολλή ένταση, τότε ξανασυζηταμε τι μπορεί να γίνει. Αν και δε νομίζω. Αλλά για αρχή, απέφυγε να αγοράσεις φτηνοσυσκευες που κατά 99% κακό θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, giorgos2187 said:

Εναλλασεις απλά τις εισόδους ανάλογα με το ποιο θέλεις να ακούς.

Θέλω απαραιτήτως να ακούω και από τα δύο, όχι να πρέπει να επιλέξω.

 

38 minutes ago, giorgos2187 said:

Αλλά για αρχή, απέφυγε να αγοράσεις φτηνοσυσκευες που κατά 99% κακό θα κάνουν.

Δε διαφωνώ απαραίτητα γιατί δε γνωρίζω. Βασίζομαι μόνο σε ό,τι έχω διαβάσει και προτείνεται συχνά κάποιος μείκτης. Όταν λες φτηνοσυσκευή αναφέρεσαι υποθέτω στο μείκτη που παρέθεσα πιο πάνω, γιατί είναι φτηνός στην τιμή και άρα όχι ποιοτική επιλογή. Αν ήταν πχ κάποιος από τους ακριβότερους δε θα υπήρχε θέμα να προξενήσει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από ALK1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος ALK1 έγραψε:

Θέλω απαραιτήτως να ακούω και από τα δύο, όχι να πρέπει να επιλέξω.

 

 

Συγγνώμη, θέλεις να ακούς  ταυτόχρονα και τα δύο pc?

Αν όχι, τότε πόσο δύσκολο είναι να πατάς ένα κουμπάκι ώστε να διαλέγεις ποια από τις δύο εισόδους θέλεις να ακούς; Δηλαδή το να ανεβοκατεβαζεις τα ποτενσιόμετρα του μεικτή είναι εύκολο, ενώ το να πατάς ένα κουμπί είναι δύσκολο; Μήπως δεν έχω καταλάβει καλά τι ακριβώς ψάχνεις ανησυχώ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι είχα γράψει και στο αρχικό ποστ ότι ήθελα ταυτόχρονα.

 

Αν δεν έχω παρεξηγήσει τη δουλειά που κάνει ο μείκτης, μπορώ να ακούω ταυτόχρονα, αφήνοντας στη μέση το crossfader, χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβάζω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος ALK1 έγραψε:

Ναι, ναι είχα γράψει και στο αρχικό ποστ ότι ήθελα ταυτόχρονα.

 

Αν δεν έχω παρεξηγήσει τη δουλειά που κάνει ο μείκτης, μπορώ να ακούω ταυτόχρονα, αφήνοντας στη μέση το crossfader, χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβάζω κάτι.

Οκ, γράψε λάθος μου. Τώρα το βλέπω. Τότε ναι, θέλεις σίγουρα μεικτη μιας και οι μεικτες κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά. 

Δυστυχώς από μεικτες δεν ξέρω πολλα αλλά ξερω ότι behringer, numark, pioneer είναι κορυφαίες εταιρίες στο είδος. Αν υπάρχει κάποιο μοντέλο των παραπάνω εταιριων εντός του μπάτζετ σου νομίζω θα τον διάλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.