Jump to content



Υπολογιστής


Recommended Posts

Γεια σας  πριν ένα μήνα περίπου έφτιαξα εάν υπολογιστή. . έχω ένα πρόβλημα όμως ..όταν παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή κάποιες φορές μου απενεργοποιείται η οθόνη, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά όμως ..πατάω το κουμπί start button και δεν κλείνει ..και αναγκάζομαι να το κλείσω από το on/off button... Τι φταίει; 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις οτι κολλαει το ποντικι και το πληκτρολογιο εφοσον κλεινει η οθονη ;
Ακους καποιο κολλημα και στον ηχο;
Τι μηχανημα ειναι, ειναι overclocked?
Οι θερμοκρασιες που λες τις εχεις  τεσταρει σε full load ?

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο και το ποντίκι όταν θα απενεργοποιηθουν σβήνουν τα φωτάκια(led) που έχουν ..και η οθόνη σβήνει .. πατάω να το κάνω restart και δε εντοπίζει ο υπολογιστής την εντολή στη ουσία ..κ έτσι αναγκάζομαι να το κλείσω από πίσω (0/1)

Μου ζήτησαν 37€ για έλεγχο μόνο του υπολογιστή. Γι'αυτό ρωτάω ..μήπως μπορέσω να το φτιάξω μόνη μου 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, vasiliikouts said:

Το πληκτρολόγιο και το ποντίκι όταν θα απενεργοποιηθουν σβήνουν τα φωτάκια(led) που έχουν ..και η οθόνη σβήνει .. πατάω να το κάνω restart και δε εντοπίζει ο υπολογιστής την εντολή στη ουσία ..κ έτσι αναγκάζομαι να το κλείσω από πίσω (0/1)

Μου ζήτησαν 37€ για έλεγχο μόνο του υπολογιστή. Γι'αυτό ρωτάω ..μήπως μπορέσω να το φτιάξω μόνη μου 


σιγά σιγά για να καταλάβουμε τι περιγράφετε: το 0/1 που γράφετε, εννοείται το πίσω μέρος του υπολογιστή, το τροφοδοτικό; Ανοιγοκλείνεται το ρεύμα, σαν να βγάζετε το καλώδιο από την πρίζα; Αυτό είναι λάθος τρόπος κλεισίματος υπολογιστή.

Τα restart και start button που γράφετε είναι κουμπιά στο κουτί του υπολογιστή ή το start των windows;

Στο πρώτο μήνυμα, γράφετε ότι ενώ παίζετε κάποιο παιχνίδι (οποιοδήποτε; κάποιο συγκεκριμένο; ) ξαφνικά σβήνουν όλα, οθόνη πληκτρολόγιο, ποντίκι. Γράφετε όμως ότι ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά (πώς λειτουργεί κανονικά χωρίς οθόνη/πληκτρολόγιο/ποντίκι, δεν είναι αυτό το «κανονικά»). Αν εννοείτε μόνο τον θόρυβο των ανεμιστήρων, οι ανεμιστήρες δεν είναι ο υπολογιστής.

Υποψιάζομαι ότι (ίσως λόγω αυξημένων θερμοκρασιών ή κάποιου άλλου προβλήματος) όταν ζορίζετε με το παιχνίδι τον υπολογιστή,κρασάρει, κλείνει μόνος του. Επειδή αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος για να κλείνει το μηχάνημα, όταν πάτε να το ανοίξετε πρώτη φορά μετά το κρασάρισμα, τα κουμπιά του κουτιού δεν ανταποκρίνονται αν σας καταλαβαίνω.

Μπορείτε να μας πείτε τι υπολογιστή έχετε και ποιο/ποια είναι το παιχνίδι; 

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Oric said:

new pc + glitching - hassle = bios update


ας μας πει το μηχάνημα πρώτα. Μπορεί κάνας driver να κρασάρει, μπορεί να μην σηκώνει το παιχνίδι, μπορεί οι θερμοκρασίες να είναι στον θεό πριν το κρασάρισμα. Ας μας γράψει και ποιος συναρμολόγησε το pc. Αν είναι μαγαζί, κακώς ζητούν 37ευρα, αν συναρμολόγησε η ίδια η χρήστης μήπως έχει γίνει κάτι λάθος με ψύκτρα/πάστα. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vasiliikouts said:

Το πληκτρολόγιο και το ποντίκι όταν θα απενεργοποιηθουν σβήνουν τα φωτάκια(led) που έχουν ..και η οθόνη σβήνει .. πατάω να το κάνω restart και δε εντοπίζει ο υπολογιστής την εντολή στη ουσία ..κ έτσι αναγκάζομαι να το κλείσω από πίσω (0/1)

Μου ζήτησαν 37€ για έλεγχο μόνο του υπολογιστή. Γι'αυτό ρωτάω ..μήπως μπορέσω να το φτιάξω μόνη μου 

ποιός είναι αυτός που χρεώνει 37ε? γτ οχι 35 ή 40????

 

προφανώς ο υπολογιστής δεν "δουλεύει κανονικά" μετά το "κόλλημα".

Εγώ θα ξανατσέκαρα θερμοκρασία gpu, drivers και όπως σου έγραψαν παραπάνω ίσως χρειαστεί bios update.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να τρέξεις κάποια stress test για να προσπαθήσουμε να απομονώσουμε το πρόβλημα.

 

Ξεκινάς με το δωρεάν OCCT. Διαθέτει δυνατότητες ελέγχου CPU // RAM // GPU.

 

Αν περάσεις όλα τα διαγνωστικά (μία ώρα έκαστο) τότε ξαναμιλάμε για να δούμε τι μπορεί να φταίει.

 

 

13 minutes ago, ptsiou said:

Εγώ θα ξανατσέκαρα θερμοκρασία gpu

Αν η GPU φτάσει στα thermal limits, κάνει throttling, δεν σβήνει η οθόνη, το ποντίκι και το πληκτρολόγιο... Αλλού πρέπει να είναι το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το stress test? Όχι η θερμοκρασία που την βλέπω είναι κομπλέ.. το παιχνίδι που παίζω δεν το λες και βαρύ είναι το League of legends και το έχω χαμηλά γραφικά ... Δεν το παθαίνει κάθε φορά όταν παίζω αλλά εδώ τύχει να κλείσει και 3 φορές στο 30λεπτο που θα παιξω .. ο υπολογιστής μου είναι amd ryzen 5 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vasiliikouts said:

Τι είναι το stress test?

 

Ότι λέει η σύμφραση. Πρόγραμμα ειδικά φτιαγμένο, ώστε να ελέγχει τη σταθερότητα λειτουργίας συγκεκριμένων υποσυστημάτων. Σε παρακαλώ κατέβασε το OCCT και τρέξε τα αντίστοιχα διαγνωστικά που σου ζήτησα. Αν δεν είσαι διατεθειμένη να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν μπορούμε να απομονώσουμε το πρόβλημα. Επομένως καλύτερα να δώσεις τα 40 € που σου ζητάνε για διάγνωση.

 

Επίσης δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το PC σου. Αν γνωρίζεις, πες μας όλο το hardware.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αρχίσεις τα stress tests για να δούμε το πρόβλημα. 

Δεν είναι απαραίτητο ότι τα έχεις θέμα με θερμοκρασίες, αλλά μπορεί να υπάρχει και ελαττωματικό προϊόν.

 

Αν μπορείς γράψε μας απο τι αποτελείται ο υπολογιστής..αν δε γνωρίζεις υπάρχουν τρόποι μέσα από προγράμματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.