Jump to content



360 ΑΙΟ για 5800x ?


YDinopoulos

Recommended Posts

ohai
 
 Μετα απο ΠΟΛΥ καιρο, ειπα να ξεκινησω παλι να στηνω Desktop PC. Ξεκινησα με εναν 2700x και σιγα σιγα φτασαμε στο συστημα της υπογραφης.
 
 Παρατηρω οτι σε δοκιμες ο/c (με easytune της gigabyte) τρεχωντας το Passmark, θερμοκρασιες φτανουν 75-78 C. Νομιζω οτι η 240 ΑΙΟ (με 4 χ 120 σε push/pull να τραβανε αερα απο εξω)  που εχω δεν ειναι αρκετη και σκεφτομαι για 360 παλι με push/pull  .
 
Ταβανι τα 150€, τι προτεινετε ? RGB κλκ δεν με νοιαζουν 
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html?from=catspan
Μπορει να σου βγαλει την πιστη το install (ναι ειναι η χειροτερη πιστευω στο install) και θα νομιζεις πως θελεις 324 χερια, αλλα ειναι top

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Undervolt έκανες; Υπάρχουν κάποια video σχετικά με αυτό.

Νομίζω πως είναι η μόνη λύση, καθώς o 5800x είναι ζεστός.

Τον κοιτάζω και ο ίδιος για το κουτάκι μου, αλλά αν δεν διαπιστώσω πως το undervolt λειτουργεί, δεν πρόκειται να κάνω το βήμα.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Μια που λεμε για τετοια... Το push pull ρε παιδια κανει δουλεια? Καπου ειχα δει οτι πια δεν ειναι τοσο αποδοτικο σε ΑΙΟ ψυκτρες.

 

Kάνει αν έχεις dense rad(50-60mm) και θες να έχεις χαμηλότερες στροφές.

Σε slim rads δεν κάνει τρελή διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

δεν τους γράφεις και το κουτί μπας και σηκώνει καμιά βελτίωση;

Δεν το ειχα στην υπογραφη...Διορθωθηκε

 

 Corsair 750D.  Θεωρητικα μπορω να βαλω συνολο 4

1 τριπλο επανω (3x120)

1 διπλο μπροστα(2x120 h 2x140)
1 μονο κατω (1χ120 η 1χ140)

1 μονο πισω (1χ120 η 1χ140)

 

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Undervolt έκανες; Υπάρχουν κάποια video σχετικά με αυτό.

Νομίζω πως είναι η μόνη λύση, καθώς o 5800x είναι ζεστός.

Τον κοιτάζω και ο ίδιος για το κουτάκι μου, αλλά αν δεν διαπιστώσω πως το undervolt λειτουργεί, δεν πρόκειται να κάνω το βήμα.


Οχι, αλλα θα το δοκιμασω το Σαββ/κο να δω τι μπορει να γινει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ στον 3700Χ παρατήρησα ότι είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα με καρφωτές συχνότητες. Τρέχεις OCCT με PBO ενεργοποιημένο και βλέπεις τι ρεύματα τρώει ο επεξεργαστής (chip die όχι πυρήνες ξεχωριστά). Αυτά λογικά είναι και safe ρεύματα. Μετά πας και καρφώνει all core τις boost συχνότητες με τα ρεύματα που κατέγραψες. Αν είσαι τυχερός και είσαι stable έτσι (με 5 λεπτο OCCT κατά 95% είσαι ΟΚ). Μετά ξεκινάς και ρίχνεις το ρεύμα μέχρι να μην είσαι stable. Με αυτή τη μέθοδο εγώ πέτυχα και καλύτερες επιδόσεις και καλύτερα temps. Και είμαι με αερόψυκτρα των 30€. 

 

Υπάρχει τώρα και το clock tuner του 1usmus, αλλά δεν ασχολήθηκα για undervolting per core. Λένε ότι κάνει τρομερή δουλειά πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πάντως εγώ στον 3700Χ παρατήρησα ότι είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα με καρφωτές συχνότητες

Νομίζω πως στους ryzen 5000 λειτουργεί καλύτερα το undervolt, ώστε ο επεξεργαστής να έχει μεγαλύτερο boost.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2021 at 9:27 ΠΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:
ohai
 
 Μετα απο ΠΟΛΥ καιρο, ειπα να ξεκινησω παλι να στηνω Desktop PC. Ξεκινησα με εναν 2700x και σιγα σιγα φτασαμε στο συστημα της υπογραφης.
 
 Παρατηρω οτι σε δοκιμες ο/c (με easytune της gigabyte) τρεχωντας το Passmark, θερμοκρασιες φτανουν 75-78 C. Νομιζω οτι η 240 ΑΙΟ (με 4 χ 120 σε push/pull να τραβανε αερα απο εξω)  που εχω δεν ειναι αρκετη και σκεφτομαι για 360 παλι με push/pull  .
 
Ταβανι τα 150€, τι προτεινετε ? RGB κλκ δεν με νοιαζουν 

Απο προσωπικη εμπειρια την ΑΙΟ Arctic Liquid Freezer II 360 ή την 420 ( an τις σηκωνει το κουτι σου)την οποια εχει αυτη τη στιγμη 100 € στη Γερμανια https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/200791587_-liquid-freezer-ii-420-arctic-cooling.html?gclid=Cj0KCQiA3smABhCjARIsAKtrg6KdTq--V7BYshV37RnVyEOuwSwy9Pww1Q1URaOVYbuRHuTsVrhzB7kaAnCmEALw_wcB

ειχα την Noctua NH-D15 που θεωρειται μια απο τις καλυτερες αεροψηκτρες και η διαφορα Θερμοκρασιας που εχω δει στο πισι μου ειναι απο 6-9 C °. 

ασφαλως παιζει μεγαλο ρολο και το airflow στο κουτι σου.  κατα την αποψη μου το μεγαλυτερο, στο ποιο υα επρεπε να δωσεις τη μεγαλητερη προσοχη , μιας και ο 5800Χ ζεσταινεται αρκετα.

Έγινε επεξεργασία από dimi80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Σε ευχαριστω.

Αποφασισα να φτιαξω custom loop  με 1 χ 360 και 1 χ 240  μαλλον με 14mm hard tubing για εφε. 

αμα υπαρχρει ο χρονος και η διαθεση καλοδεχουμενα ...

σ εμενα δυστυχως δεν υπαρχει ο χρονος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα εκανα αρχες δεκαετιας 2000 δεν παίζει να καθομαι να κανω τετοια τωρα 40 χρονων που ίσα ισα προλαβαινω να παίξω κοβωντας απο τον υπνο μου οταν κοιμουνται οι υπολοιποι. Μπραβο Γιαννη για το θαρρος σου και το κουραγιο

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, icy20 said:

Αυτα τα εκανα αρχες δεκαετιας 2000 δεν παίζει να καθομαι να κανω τετοια τωρα 40 χρονων που ίσα ισα προλαβαινω να παίξω κοβωντας απο τον υπνο μου οταν κοιμουνται οι υπολοιποι. Μπραβο Γιαννη για το θαρρος σου και το κουραγιο

 

1997 ψαχναμε ψυγεια απο Ford Transit σε μαντρες αυτοκινητων και αντλιες απο petshop...χαχαχαχα θυμασαι ρε συ?

Σιγα σιγα ολα. Πραιτεραιοτητα εχουν και αλλα... ;) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.