Jump to content



Πρόβλημα με πράσινα artifacts σε laptop.


Recommended Posts

Καλησπέρα παρέα, έχω ένα laptop της hp (i7 8550u, 16gb,Radeon 530), αγορασμένο πριν περίπου δυόμιση χρόνια. Γενικά δεν είμαι φαν των laptop αλλά δεν είχα άλλη επιλογή λόγω φορητότητας.

Τους προηγούμενους μήνες έπρεπε να κάνω κάποιες δουλείες σε αυτό με αποτέλεσμα να μένει μέχρι και δεκαήμερα συνεχόμενα ανοιχτό, με τις θερμοκρασίες cpu κατά μέσο όρο στους 75 βαθμούς. Να σημειωθεί ότι αυτό που έτρεχα δεν απασχολούσε καθόλου την κάρτα γραφικών.

 

Πάμε στο πρόβλημα λοιπόν. Από ένα σημείο και μετά άρχιζε να μου εμφανίζει πράσινα artifacts σε τυχαίες στιγμές σε διάφορα μέρη της οθόνης όπως αυτά της φωτογραφίας (ίσως όχι τόσο τυχαίες, πιο συχνά όταν ήμουν σε 3d περιβάλλον).

 

Υποψιάζομαι λόγω υπερθέρμανσης και πιθανώς να έχει να κάνει και με την vga. Έχετε μήπως κάποια καλύτερη εξήγηση;  πιστεύετε ότι άμα το ανοίξω για ξεσκόνισμα και αλλαγής πάστας μπορεί να διορθωθεί ή έχει γίνει ήδη ζημιά;  (είχε καθαριστεί τελευταία φόρα ακριβώς πριν ξεκινήσω τις απαιτητικές εργασίες σε αυτό)

artf.png

Έγινε επεξεργασία από KouStra
Link to comment
Share on other sites

Eφόσον ο επεξεργαστής σου έχει ενσωματωμένα γραφικά, μπορείς να απενεργοποιήσεις την ξεχωριστή κάρτα και να δοκιμάσεις αν το πρόβλημα σου εμφανίζεται και με το ενσωματωμένο;

Στην σελίδα υποστήριξης της HP κοίταξες γα το συγκεκριμένο μοντέλο σου μήπως προτείνουν κάτι; Νομίζω έχουν κι ένα πρόγραμμα που τσεκάρει αυτόματα το σύστημα να δει αν υπάρχει θέμα με κάποιον driver. To έτρεξες να δεις τι σου λέει;
HP Support Assistant λογικά είναι εγκατεστημένο και στο σύστημά σου, μερικοί το απεγκαθιστούν, είναι σε στυλ bloatware αν το έχεις όμως δες αν σου λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δοκιμασε να συνδέσεις το Laptop στην τηλεοραση να δεις αν και εκει εχεις τα ίδια για να βάλουμε μία αρχή από κάπου

 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση τηλεόραση ή άλλη οθόνη. Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.  Πάντως μου το είχε κάνει ξανά σε δεύτερη οθόνη που είχα συνδέσει.

 

πριν 21 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Screenshot ειναι αυτο ? 

Ναι. Ίσως σημαίνει οτι δεν είναι πρόβλημα της οθόνης;

 

πριν 17 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Eφόσον ο επεξεργαστής σου έχει ενσωματωμένα γραφικά, μπορείς να απενεργοποιήσεις την ξεχωριστή κάρτα και να δοκιμάσεις αν το πρόβλημα σου εμφανίζεται και με το ενσωματωμένο;

Στην σελίδα υποστήριξης της HP κοίταξες γα το συγκεκριμένο μοντέλο σου μήπως προτείνουν κάτι; Νομίζω έχουν κι ένα πρόγραμμα που τσεκάρει αυτόματα το σύστημα να δει αν υπάρχει θέμα με κάποιον driver. To έτρεξες να δεις τι σου λέει;
HP Support Assistant λογικά είναι εγκατεστημένο και στο σύστημά σου, μερικοί το απεγκαθιστούν, είναι σε στυλ bloatware αν το έχεις όμως δες αν σου λέει κάτι.

 

Έκανα update όλους τους drivers γραφικών (δεν τους είχα κάνει ποτέ μιας και δεν παίζω παιχνίδια εδώ). Μέχρι στιγμής φαίνεται να έχει λυθεί το πρόβλημα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έφυγε οριστικά. Τυχαίνει να φεύγει και να έρχεται. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με νέο ποστ. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Θα ξεσκονίσω και θα αλλάξω πάστα τις επόμενες μέρες μπας και είναι πρόβλημα θερμοκρασίας.

 

Σας ευχαριστώ και τους τρεις πολύ για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος KouStra έγραψε:

Ναι. Ίσως σημαίνει οτι δεν είναι πρόβλημα της οθόνης;

Εαν φαινεται στο screenshot ειναι 100% προβλημα της καρτας γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.