Jump to content



Μετατροπή κολλητηριού Weller wc100 25ετιας από Ni -Cd σε Li-Ιon


Recommended Posts

Κολλητήρι αγορασμένο αρχες δεκαετίας 90  που λειτουργουσε με 2 επαναφορτιζόμενες Ni-Cd subC μετατράπηκε σε "σύχγρονο" 3,7 Volt με μπαταρία LI-Ion 18650 και φοριση με module TP 4056 ενσωματωμένο!

IMG_20210221_204133.jpg

IMG_20210221_204121.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Από τη μία θέλω να ζητήσω παραπάνω λεπτομέρειες, από την άλλη βλέπω τον πρέσκοτ στην υπογραφή σου και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται κανείς κολλητήρι όταν έχει πρέσχοτ.? (πωπω τι μου θύμισες!)

Πλάκα κάνω, δώσε λίγη πληροφορία παραπάνω κι εσύ. Πόσα βατ το κολλητήρι, πόση ώρα αντέχει. Ποια μπαταρία έβαλες; Επίσης, το module είναι για φόρτιση και προστασία, δηλαδή αν είχες προστατευμένη μπαταρία θα ήθελες απλά τροφοδοσία;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, schumifer said:

Από τη μία θέλω να ζητήσω παραπάνω λεπτομέρειες, από την άλλη βλέπω τον πρέσκοτ στην υπογραφή σου και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται κανείς κολλητήρι όταν έχει πρέσχοτ.? (πωπω τι μου θύμισες!)

Πλάκα κάνω, δώσε λίγη πληροφορία παραπάνω κι εσύ. Πόσα βατ το κολλητήρι, πόση ώρα αντέχει. Ποια μπαταρία έβαλες; Επίσης, το module είναι για φόρτιση και προστασία, δηλαδή αν είχες προστατευμένη μπαταρία θα ήθελες απλά τροφοδοσία;

το pc της υπογραφης δεν ισχυει πια! αλλάχτηκε μολις πριν λιγους μηνες!!!

οι προδιαγραφές του  κολλητηριού ήταν αυτές              ,  η μύτη πιανει θερμοκρασίες κοντα στους 600 βαθμούς πλέον  ! ζεσταίνει πολυ γρηφορα! και για φορητό δείχνει πάρα πολύ δυνατό !!!ακόμα δεν εχει καει! το Module είναι αυτό

η μπαταρία είναι μια 2600mah  χωρις προστασία δεν ξερω  τυπο νομίζω samsung ( μου την έδωσαν)

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doctor said:

ακόμα δεν εχει καει!

Η Weller είναι κορυφή και μπράβο για τη μετατροπή!
Αλλά ίσως θα πρέπει να λάβεις κάποια μέτρα:
Από ότι υπολογίζω για να δίνει 15W από 2,4 Vdc η αντίσταση θέρμανσης θα πρέπει να είναι (ζεστή) περίπου 0,384 Ohm και το ρεύμα είναι 6,25 Αdc.

Τώρα που αύξησες την τάση από 2,4 σε 3,7 (η οποία μπορεί να είναι και πάνω από 4 όταν είναι φρεσκοφορτισμένη!) τα νούμερα γίνονται :

Αντίσταση θέρμανσης = 0,384 Ohm

Το ρεύμα αυτής της αντίστασης με τάση τροφοδοσίας 3,7 Vdc είναι ~9,635Αdc

Οπότε αυτή η αντίσταση πλέον παράγει θερμική ισχύ ίση με 35,65Watt ! ! !

Με άλλα λόγια η ισχύς από 15W πήγε στα 35W, ούτε λίγο ούτε πολύ τριπλασιάστηκε!

Συνεπώς η αντίσταση της μύτης του κολλητηριού βρίσκεται στο τριπλάσιο θερμικό φορτίο από το αρχικό της και όσο και αν έχει περιθώρια , και όσο και αν δεν έχω πάρει υπόψιν μου την αύξηση της αντίστασης που θα φέρει η μεγαλύτερη θέρμανσή της, τα πράγματα δεν φαίνονται και πολύ ευοίωνα όσον αφορά στη μακροζωία της!

Ίσως με κάποια πατέντα με  step down converter να είναι ασφαλέστερο, αλλά δεν έχω πρόταση !  :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς οπως τα λες είναι! Η ισχυς εχει παει στα 35 watt Πλεον κραταω πατημενο τον διακοπτη πολυ λιγο καμια σχεση με παλιοτερα που  το δουλευα με συνεχεια  πατημενο, η μυτη τωρα ζεστενεται αμεσως και κραταει θερμικο φορτιο αρκετο να κανω τη δουλεια μου...Τωρα η θερμοκρασια που τη μετρησα ξεπερναει τους 600 βαθμους σε συνεχη λειτουργια!...το μονο προληπτικο μετρο ειναι οτι παραγγειλα μυτες....για να εχω!

ήδη εχω  προχωρησει και σε μετατροπη ενος antex  με τον ιδιο τροπο ?

 

IMG_20210222_090633.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, doctor said:

ακριβώς οπως τα λες είναι! Η ισχυς εχει παει στα 35 watt Πλεον κραταω πατημενο τον διακοπτη πολυ λιγο καμια σχεση με παλιοτερα που  το δουλευα με συνεχεια  πατημενο, η μυτη τωρα ζεστενεται αμεσως και κραταει θερμικο φορτιο αρκετο να κανω τη δουλεια μου...Τωρα η θερμοκρασια που τη μετρησα ξεπερναει τους 600 βαθμους σε συνεχη λειτουργια!...το μονο προληπτικο μετρο ειναι οτι παραγγειλα μυτες....για να εχω!

ήδη εχω  προχωρησει και σε μετατροπη ενος antex  με τον ιδιο τροπο ?

 

IMG_20210222_090633.jpg

 

IMG_20210220_145545.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, doctor said:

Πλεον κραταω πατημενο τον διακοπτη πολυ λιγο καμια σχεση με παλιοτερα που  το δουλευα με συνεχεια  πατημενο, η μυτη τωρα ζεστενεται αμεσως και κραταει θερμικο φορτιο αρκετο να κανω τη δουλεια μου

Αυτός ο τρόπος λειτουργίας είναι PWM . . . "οργανικό" ! ! !  :D

Και μάλλον είναι η καλλίτερη προσέγγιση στο ζήτημα πέρα από την ενσωμάτωση και άλλου hardware!  :T: 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.