Jump to content



New PC build


panosven

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Έχω στα χέρια μου εναν ryzen 5 4650g με τα ενσωματωμένα γραφικά. 

 

Ενδιαφέρομαι να χτίσω ένα pc κυρίως για δουλειά, δηλαδή σερφαρισμα, κώδικα σε Matlab-Python, zoom meetings, διάβασμα pdf κλπ (διδακτορικό φάση). Δεν με ενδιαφέρει το gaming. 

 

Ήθελα λοιπόν να μου πείτε τις προτάσεις σας σχετικά με τα περιφερειακά (mobo, ram, ssd, ψήκτρα/ανεμιστήρες, τροφοδοτικό κλπ). 

 

Το μπάτζετ είναι 400-450 ευρώ (χώρια ο επεξεργαστής). 

 

Ευχαριστώ 

Έγινε επεξεργασία από panosven
Link to comment
Share on other sites

1. το chipset. Έστω κι αν πήγαινε κάνα πενηντάρικο παραπάνω, Β550 ή Χ570, μάλλον το πρώτο για να κρατηθεί το κόστος κάπως.

2. μνήμες αξίζει να κοίταζες κάτι με περισσότερα Hz. 3400/3600
 

3. Ψύκτρα, ρίξε μια ματιά και προς Scythe μεριά αν και δύσκολα θα ισοφαρίσει την τιμή αυτής που δείχνεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, panosven said:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Έχω στα χέρια μου εναν ryzen 5 4650g με τα ενσωματωμένα γραφικά. 

 

Ενδιαφέρομαι να χτίσω ένα pc κυρίως για δουλειά, δηλαδή σερφαρισμα, κώδικα σε Matlab-Python, zoom meetings, διάβασμα pdf κλπ (διδακτορικό φάση). Δεν με ενδιαφέρει το gaming. 

 

Ήθελα λοιπόν να μου πείτε τις προτάσεις σας σχετικά με τα περιφερειακά (mobo, ram, ssd, ψήκτρα/ανεμιστήρες, τροφοδοτικό κλπ). 

 

Το μπάτζετ είναι 400-450 ευρώ (χώρια ο επεξεργαστής). 

 

Ευχαριστώ 

 

Μια χαρά βρίσκω τις επιλογές για το δεδομένο budget. Έχουν γίνει λελογισμένες υποχωρήσεις στα υποσυστήματα ώστε με τα χρήματα που δίνεις να μπορείς να κάνεις και με το παραπάνω τη δουλειά σου.

 

ΥΓ σιγουρέψου ότι το mobo θα έχει latest BIOS πριν το αγοράσεις γιατί διαφορετικά δεν θα αναγνωρίζει τον επεξεργαστή και δεν βλέπω δυνατότητα για αναβάθμιση BIOS χωρίς επεξεργαστή... Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις ένα εκ των κορυφαίων B450 mobos, την MSI B450 Tomahawk MAX, που έχει δυνατότητα flash BIOS χωρίς CPU.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

1. το chipset. Έστω κι αν πήγαινε κάνα πενηντάρικο παραπάνω, Β550 ή Χ570, μάλλον το πρώτο για να κρατηθεί το κόστος κάπως.

2. μνήμες αξίζει να κοίταζες κάτι με περισσότερα Hz. 3400/3600
 

3. Ψύκτρα, ρίξε μια ματιά και προς Scythe μεριά αν και δύσκολα θα ισοφαρίσει την τιμή αυτής που δείχνεις.

1) Μνήμες σίγουρα θα άξιζε για παραπάνω hz απλά έχω την εντύπωση ότι ο επεξεργαστής σηκώνει max 3200.

 

2) Ψύκτρα κοίταζα και προς be quiet dark pro 4 (στα διπλά λεφτά) αλλά νομίζω θα ήταν overkill γι αυτον τον επεξεργαστή. Αλλά ως αδαής ίσως κάνω λάθος, και δεν θα ήθελα να κάνω έκπτωση στην ψύξη του συστήματος οπότε αναμένω τη γνώμη σας

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μια χαρά βρίσκω τις επιλογές για το δεδομένο budget. Έχουν γίνει λελογισμένες υποχωρήσεις στα υποσυστήματα ώστε με τα χρήματα που δίνεις να μπορείς να κάνεις και με το παραπάνω τη δουλειά σου.

 

ΥΓ σιγουρέψου ότι το mobo θα έχει latest BIOS πριν το αγοράσεις γιατί διαφορετικά δεν θα αναγνωρίζει τον επεξεργαστή και δεν βλέπω δυνατότητα για αναβάθμιση BIOS χωρίς επεξεργαστή... Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις ένα εκ των κορυφαίων B450 mobos, την MSI B450 Tomahawk MAX, που έχει δυνατότητα flash BIOS χωρίς CPU.

Ευχαριστώ για το recommendation θα το τσεκάρω να δώ για το BIOS. Πέρα από την Tomahawk Max που προτείνεις, έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου που θα ήταν πιο future proof σε περίπτωση που μου τη βαρέσει πχ και πάω σε καλύτερο επεξεργαστή+ξεχωριστη gpu σε ενα 8μηνο? Χωρίς να ξεφεύγει στην τιμή (μαξ 150-160). Επίσης, μπορώ να πάρω μνήμες που τρέχουν στα 4000hz για παράδειγμα ώστε κι αυτές να τις κρατήσω για το μέλλον ή δεν θα τις διαβάζει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος!!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panosven said:

Πέρα από την Tomahawk Max που προτείνεις, έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου που θα ήταν πιο future proof σε περίπτωση που μου τη βαρέσει πχ και πάω σε καλύτερο επεξεργαστή+ξεχωριστη gpu σε ενα 8μηνο?

 

Όπως είπε και ο @salde αν σε ενδιαφέρει αναβάθμιση στο μέλλον με ίδιο mobo, είναι καλύτερα να κοιτάξεις για B550 π.χ. Asus B550 gaming-F αλλά χρειάζεσαι 60€ παραπάνω και θα ξεφύγεις από το budget σου.

 

19 minutes ago, panosven said:

2) Ψύκτρα κοίταζα και προς be quiet dark pro 4 (στα διπλά λεφτά) αλλά νομίζω θα ήταν overkill γι αυτον τον επεξεργαστή. Αλλά ως αδαής ίσως κάνω λάθος, και δεν θα ήθελα να κάνω έκπτωση στην ψύξη του συστήματος οπότε αναμένω τη γνώμη σας

 

Αν σε ενδιαφέρει να δώσεις παραπάνω για ψύξη θα πας Scythe Fuma 2 ~ 60€ χωρίς δεύτερη σκέψη. Η απόδοση πλησιάζει επικίνδυνα τις κορυφαίες Dark Rock Pro 4 / Noctua κτλ, έναντι πολύ λιγότερων χρημάτων.

 

19 minutes ago, panosven said:

Επίσης, μπορώ να πάρω μνήμες που τρέχουν στα 4000hz για παράδειγμα ώστε κι αυτές να τις κρατήσω για το μέλλον ή δεν θα τις διαβάζει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής?

 

Δεν δικαιολογείται το κόστος τους και δεν έχεις καμία εγγύηση ότι ο επεξεργαστής που θα έχεις θα παίζει 1:1 μνήμες πάνω από 3200. Εξάλλου οι μνήμες >3200 ΜΗz έχουν και αυξημένο latency το οποία δεν "κουμπώνει" καλά με τους Ryzen. Το sweet spot είναι 3600 MHz CL16, αλλά θα πρέπει να δώσεις περισσότερα από αυτά που δίνεις. Μην ξεχνάς πως οτιδήποτε πάνω από 3200 θεωρείται OC.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

α) μνήμες επειδή οι τιμές τσιμπάνε κι εκεί σιγά σιγά κι επειδή μεσοπρόθεσμα θα πάνε σε DDR5, δεν πολυλέει να αγοράσεις «για το μέλλον». Το καλύτερο που μπορείς για όποιο σύστημα φτιάξεις τώρα αρκεί. Εκτός αν έχεις κατά νου να αλλάξεις το σύστημα σε λίγους μήνες, εκεί όμως αλλάζει όλη η συζήτηση.

β) στις μητρικές, επειδή οι τιμές μπλέκονται, με 150-160€ περίπου βρίσκεις και με τα τρία chipset, αξίζει να το σκεφτείς imho. Σαφώς και δεν θα έπρεπε να πάρεις την πιο χάλια μητρική μόνο και μόνο χάριν νεώτερου chipset, νομίζω όμως υπάρχουν σχετικά αξιοπρεπείς λύσεις με Β550 στο ανώτατο όριο της τιμής σου.

γ) ψύκτρα, κάποια παιδιά έχουν  μείνει ευχαριστημένα με μια Scythe που αγόρασαν ως φθηνή λύση. Γύρω στα 50-60€. Παραπάνω, να ήγαινες σε 100+ δεν ταιριάζει με το συνολικό κόστος του συστήματος που φτιάχνεις. Εκεί θα πήγαινες μάλλον σε Noctua. Αν δεν έχεις δει παρουσιάσεις για αερόψυκτρες στο thelab.gr αξίζει να ρίξεις μια ματιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Λογικά θα πάω στις προτάσεις που μου είπατε για ψύξη και mobo κι ας ξεφύγω λίγο στην τιμή. Τουλάχιστον να φτιάξω κάτι αξιοπρεπές!!

Link to comment
Share on other sites

Καλσπέρα και πάλι,

 

Το έφτιαξα τελικά το build με όλα όσα είπα παραπάνω. Αλλά ρε παιδιά, ερχόμενος απο macbook νιώθω λίγο απογοητευμένος. Μου έχει πετάξει κάτι μαύρες οθόνες 2-3 φορές έτσι στο ξεκάρφωτο. Βασικά όχι τελείως ξεκάρφωτο, θα εξηγήσω τι εννοώ. Στα πλαίσια του διδακτορικού ασχολούμαι με προγραμματισμό στη μάτλαμπ. Κάθε φορά που ανοίγω τη Matlab, κοιτώντας στο task manager βλέπω να πιάνει μέχρι και το 93% της διαθέσιμης μνήμης, δηλαδή περίπου 11gb απ τα 13.9 που είναι διαθέσιμα (16gb ram το σύστημα), χωρίς λόγο και αιτία. Αποτέλεσμα? Μάλλον όταν βαράει κόφτη έρχεται και η μαύρη οθόνη. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό.

 

Στο macbook με τα 8gb ram DDR3 ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα (πέραν του ότι ζεσταινόταν), αλλά ακόμα και σε ένα Sony Vaio του 2012 και αυτό με 8gb ποτέ δεν παρουσίασε πρόβλημα.

 

Εχετε κάποιο ιδέα τι μπορεί να προκαλεί την κατανάλωση τόσης μνήμης? Και γιατί στα λάπτοπ δεν γίνονταν το ίδιο?

Έγινε επεξεργασία από panosven
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος slalom έγραψε:

Βαλε και αλλα 16, υπαρχει περιπτωση περισσοτερα threads να θελουν περισσοτερη μνημη

Εχω ήδη αγοράσει άλλη μια 16αρα αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο, καθώς πολλοί στον κύκλο μου με συστήματα πολλών threads (κάποιοι intel, άλλοι amd) κανείς τους δεν ξεπέρασε τα 16gb σε RAM. Επίσης να τονίσω πως ενώ οι μνήμες ειναι 3200mhz, αυτός που έφτιαξε το pc δεν τις ρύθμισε και τρέχουν στα 2400. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό απλά ψάχνω να βρω μια εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ίσως ήταν κάποιο bug καθώς όταν έκανα downgrade σε παλαιότερο version οι τιμές έπεσαν κατά πολύ. Οπότε αν γενικά κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοι πρόβλημα το πιο απλό που μπορεί να κάνει είναι να πάει σε παλαιότερη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν όντως χρειαζόταν τόση μνήμη, αυτό δεν είναι ικανή αιτία για μαύρη ή μπλε οθόνη. Όταν εξαντληθεί η διαθέσιμη RAM, το λειτουργικό κανονικά συνεχίζει απροβλημάτιστα να δεσμεύει χώρο από τον δίσκο για να χρησιμοποιηθεί ως εικονική μνήμη.

 

Δεν ξέρω τι είδους έκδοση Matlab χρησιμοποίησες αρχικά ή τι κώδικα έτρεξες, αλλά το πρόβλημα σου παραπέμπει περισσότερο σε πρόβλημα της εφαρμογής και λιγότερο σε πρόβλημα του υπολογιστή, όπως μάλλον επιβεβαιώνεις κι εσύ.

 

Τις μνήμες μπορείς σχετικά εύκολα και αξιόπιστα  να τις ρυθμίσεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες από το UEFI-BIOS. Αν προτιμάς να αποφύγεις τη διαδικασία, ασ' τις κι έτσι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosven said:

Καλσπέρα και πάλι,

 

Το έφτιαξα τελικά το build με όλα όσα είπα παραπάνω. Αλλά ρε παιδιά, ερχόμενος απο macbook νιώθω λίγο απογοητευμένος. Μου έχει πετάξει κάτι μαύρες οθόνες 2-3 φορές έτσι στο ξεκάρφωτο. Βασικά όχι τελείως ξεκάρφωτο, θα εξηγήσω τι εννοώ. Στα πλαίσια του διδακτορικού ασχολούμαι με προγραμματισμό στη μάτλαμπ. Κάθε φορά που ανοίγω τη Matlab, κοιτώντας στο task manager βλέπω να πιάνει μέχρι και το 93% της διαθέσιμης μνήμης, δηλαδή περίπου 11gb απ τα 13.9 που είναι διαθέσιμα (16gb ram το σύστημα), χωρίς λόγο και αιτία. Αποτέλεσμα? Μάλλον όταν βαράει κόφτη έρχεται και η μαύρη οθόνη. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό.

 

Στο macbook με τα 8gb ram DDR3 ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα (πέραν του ότι ζεσταινόταν), αλλά ακόμα και σε ένα Sony Vaio του 2012 και αυτό με 8gb ποτέ δεν παρουσίασε πρόβλημα.

 

Εχετε κάποιο ιδέα τι μπορεί να προκαλεί την κατανάλωση τόσης μνήμης? Και γιατί στα λάπτοπ δεν γίνονταν το ίδιο?

 

ειχα παρομοιο θεμα στο πισι της υπογραφης. οταν εβαζα το XMP προφιλ, μπουταρε αλλα μετα απο λιγο bsod.  

Ετρεξα memtest και το εκοβαν οι μνημες. Απο ψαξιμο ειδα οτι δεν δινει στο Auto το ρευμα που ηθελε και το εβαλα χειροκινητα.
Εβαλα μεμτεστ ολο το βραδυ , και την επομενη το βρηκα μια χαρα.

Δες μπας και ειναι κατι με ρευμα και σε εσενα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, YDinopoulos said:

Δες μπας και ειναι κατι με ρευμα και σε εσενα

 

Είπε ότι τις τρέχει στα 2400 τις μνήμες οπότε είναι εξαιρετικά απίθανό. Γι αυτό λέω και προαιρετικά να τις αφήσει εκεί, για να μην μπαίνει στη διαδικασία να ψάχνει τα ρεύματα σε μεγαλύτερες ταχύτητες. ?‍♂️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Ακόμη κι αν όντως χρειαζόταν τόση μνήμη, αυτό δεν είναι ικανή αιτία για μαύρη ή μπλε οθόνη. Όταν εξαντληθεί η διαθέσιμη RAM, το λειτουργικό κανονικά συνεχίζει απροβλημάτιστα να δεσμεύει χώρο από τον δίσκο για να χρησιμοποιηθεί ως εικονική μνήμη.

 

Δεν ξέρω τι είδους έκδοση Matlab χρησιμοποίησες αρχικά ή τι κώδικα έτρεξες, αλλά το πρόβλημα σου παραπέμπει περισσότερο σε πρόβλημα της εφαρμογής και λιγότερο σε πρόβλημα του υπολογιστή, όπως μάλλον επιβεβαιώνεις κι εσύ.

 

Τις μνήμες μπορείς σχετικά εύκολα και αξιόπιστα  να τις ρυθμίσεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες από το UEFI-BIOS. Αν προτιμάς να αποφύγεις τη διαδικασία, ασ' τις κι έτσι.

Θα σας πω γιατί θεωρώ ότι ήταν αυτή η αιτία. Κάθε φορά που έφτανε στο 96-97% το RAM usage, πέταγε μαύρη οθόνη, και μετά όταν το σύστημα επανέρχονταν αυτομάτως μου ερχόταν και ειδοποίηση ότι το η εφαρμογή της Matlab παρουσίασε πρόβλημα και έκλεισε. Οταν έκλεινε λοιπόν η Matlab, το usage της RAM δεν ξεπερνούσε το 45%.

 

Η έκδοση που χρησιμοποιούσα ήταν η τελευταία, 2021a. Εκανα το downgrade σε 2019a και ο ίδιος κώδικας έκανε τον 3σιο χρόνο να τρέξει, ωστόσο από θέμα ΡΑΜ τα πηγαίναμε καλά (47%). Αναβάθμισα σε 2020a και το ίδιο script έκανε το 2σιο χρόνο, από RAM πάλι πηγαίναμε καλά. Ωσπού έβαλα πάλι την τελευταία έκδοση 2021a, έτρεξα το ίδιο script, ο χρόνος εκτέλεσης μειώθηκε δραματικά, κι από RAM τα πάμε πάλι καλά (48-54%).

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω. Εφταιγε το version? Φταίει το pc? Δεν γνωρίζω, αλλά θα το παρακολουθώ και θα επανέλθω.

πριν 2 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Είπε ότι τις τρέχει στα 2400 τις μνήμες οπότε είναι εξαιρετικά απίθανό. Γι αυτό λέω και προαιρετικά να τις αφήσει εκεί, για να μην μπαίνει στη διαδικασία να ψάχνει τα ρεύματα σε μεγαλύτερες ταχύτητες. ?‍♂️

Προτείνετε να τις αφήσω στα 2400? Γιατί είχα σκοπό να τις πάω 3200.

 

Ακυρη ερώτηση: Οταν στο search πατήσω msconfig-->boot-->advanced options-->number of processors-->12 (το σύστημα είναι 6core-12 threads) σημαίνει πως για οποιαδήποτε εργασία εκτελεί το pc, είτε ελαφριά είτε βαριά, το βαρος θα μοιράζεται και στους 12processors? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panosven said:

Προτείνετε να τις αφήσω στα 2400? Γιατί είχα σκοπό να τις πάω 3200.

 

Ακυρη ερώτηση: Οταν στο search πατήσω msconfig-->boot-->advanced options-->number of processors-->12 (το σύστημα είναι 6core-12 threads) σημαίνει πως για οποιαδήποτε εργασία εκτελεί το pc, είτε ελαφριά είτε βαριά, το βαρος θα μοιράζεται και στους 12processors? 

 

Αν τις πας στα 3200 θα κερδίσεις σίγουρα σε ταχύτητα. Απλώς για να κάνεις τη μετάβαση θα πρέπει να δεις αν είναι σταθερές στη μεγαλύτερη ταχύτητα (ιδανικά με κάποιο stress-test) και αν χρειάζεται να ρυθμίσεις λίγο τα ρεύματα, όπως χρειάστηκε παραπάνω ο @YDinopoulos. Αν δε θες να ασχοληθείς, τις αφήνεις στα 2400.

 

Το βάρος μοιράζεται στα 12 όταν μια εφαρμογή είναι σε θέση να αξιοποιήσει τους 12 λογικούς πυρήνες. Υπάρχουν εφαρμογές που δεν αξιοποιούν παραπάνω από έναν για τη λειτουργία τους, αλλά τουλάχιστον ακόμη και τότε οι υπόλοιποι είναι διαθέσιμοι για τη λειτουργία του συστήματος. Το λειτουργικό σωστά βλέπει 12 πυρήνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panosven έγραψε:

Ακυρη ερώτηση: Οταν στο search πατήσω msconfig-->boot-->advanced options-->number of processors-->12 (το σύστημα είναι 6core-12 threads) σημαίνει πως για οποιαδήποτε εργασία εκτελεί το pc, είτε ελαφριά είτε βαριά, το βαρος θα μοιράζεται και στους 12processors? 

Αναλογα την εφαρμογη, δες στο task manager το % που πιανει η εφαρμογη σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Να ενημερώσω ότι πήγα τις μητρικές από 2400 σε 3200. Το αποτέλεσμα? Ακανόνιστα freezαρίσματα, μαύρες οθόνες, κολλήματα κλπ. Σε φίλο τεχνικό που το πήγα με ενημέρωσε πως μάλλον φταίει το γεγονός ότι έχω ενσωματωμένα γραφικά και δημιουργείτε εκεί το πρόβλημα με τα ρεύματα. Τις ξαναγύρισε στο 2400 (default) και προς το παρόν όλα ήρεμα. Το γράφω σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.