Jump to content



Είχα αποφασίσει (νόμιζα) να μην ξανασχοληθώ με windows προβλήματα τρίτων...


Recommended Posts

Προχθές μου φέρνει η σύζυγος το laptop ενός συμμαθητή του γιου μου, μετά από επίσκεψη στο σπίτι τους, με την παράκληση να του ρίξω μια ματιά γιατί δεν λειτουργούσε.... Κάνουν παρέα τα παιδιά, πολλές φορές έρχεται και κοιμάται σπίτι, τέλος πάντων, αποφάσισα να το κοιτάξω...

 

Ήταν ένα Huawei Matebook D14 (αργότερα λεπτομέρειες) με Ryzen 3500U 8GB RAM και 512GB SSD

 

Ωραίο λαπτοπάκι.

 

Το ανοίγω και πριν μπει στα win, πετάει blue screen (win 10), συλλέγουμε πληροφορίες μπλα μπλα. Στην επόμενη επανεκκίνηση μπαίνει σε mode αυτόματης διόρθωσης όπου αποτυγχάνει χωρίς εξηγήσεις. Σκέφτομαι να του κάνω επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση μέσω του μενού επαναφοράς των windows. Τηλέφωνο στο παιδί και ρωτάω αν έχει αρχεία που χρειάζεται. Μου λέει ποια είναι αυτά και μπουτάρω με live linux (που λειτουργεί άψογα ΚΑΙ το wifi - later για αυτό- ). Παίρνω τα αρχεία και τα βάζω σε στικάκι. Reboot και πάμε για επαναφορά.... ΔΕΝ.... Μου λέει ότι δεν έχει επαρκή χώρο ο δίσκος... ΈΛΕΟΣ. Ξανά Linux, βλέπω ότι έχει διάφορα μικρά partitions στην αρχή, μετά ένα partition με τα windows ~ 80GB σχεδόν γεμάτο και ένα άλλο partition (D) με αρκετό χώρο. Στο τέλος του δίσκου πάλι 2-3 partitions μπούρδες της Huawei, για restore μάλλον κλειδιά κτλ. Επικεντρώνομαι στα 2 μεγάλα partitions, προφανώς τα C και D. Η αρχική μου σκέψη ότι το C δεν έχει τον απαραίτητο χώρο για την επαναφορά και κοιτάω να σβήσω κάποια αρχεία στο /user για να δημιουργήσω χώρο.... ΔΕΝ.... το mint δεν μου έδινε καν την επιλογή "delete"... WTF???? Ανοίγω elevated privilages,. Πάω να σβήσω.... ΔΕΝ.... ΕΛΕΟΣ. Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί... Πώς είναι δυνατόν να μην με αφήνει!!!! Με ζώνουν τα φίδια ότι ο SSD τα έχει παίξει και έχει μπει σε read only mode....

 

Έλεγχος στον δίσκο, η υγεία είναι OK....

 

Σκέφτομαι να τα παρατήσω, αλλά μετά με πιάνει το "δασκαλικό" μου και σκέφτομαι ότι αν δεν το φτιάξω το παιδί δεν θα μπορεί να κάνει μάθημα τη Δευτέρα και δεν είναι και από "πλούσια" οικογένεια με εναλλακτικές. 

 

Plan B. Πάω να κάνω repartitioning να συρρικνώσω το D και να αυξήσω το μέγεθος του C.

 

Ανοίγω gparted και ενώ συρρικνώνω το D, με την καμία δεν θέλει να προσθέσει τον δημιουργηθέντα χώρο στο C.... Ανεξήγητο!!!!

 

Πρόκειται για περίπτωση κάποιου είδους κλειδώματος στον δίσκο που δεν γνωρίζω?

 

Plan C, ενώ ήδη έχουν περάσει 2 ώρες με όλα αυτά....

 

Full format. done... Πάλι καλά που με άφησε.... Επανεγκατάσταση λειτουργικού, kudos στη Microsoft που προφανώς από το σειριακό του υπολογιστή καταλαβαίνει ότι είναι ενεργοποιημένα windows και δεν χρειάζεται νέα αγορά κλειδιού.

 

Έλα όμως που μετά την επανεγκατάσταση ΔΕΝ αναγνωρίζει wifi! Νόμιζα ότι μόνο στο linux έχουμε τέτοια lol ?

Έλα όμως που στο Linux έπαιξε το wifi out of the box χαχαχαχαχαχα αυτά για τους μύθους και το mythbusting....

 

Κανένα πρόβλημα θα το καρφώσω ενσύρματα και θα τους κατεβάσω.... Ψάχνω αριστερά, ψάχνω δεξιά, πουθενά ethernet port. Τα ρημάδια τα ultra slim!!!! Η πόρνη η Apple φταίει για όλα!!!! Μας το πασάρουν ότι στα Ultra slim δεν γίνεται, αλλά κοιτάνε οι κατασκευαστές να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι... Τέσπα ευτυχώς καρφώνω το κινητό με usb tethering και κάνω δουλειά....

 

Ωραία αλλά ποιο λάπτοπ είναι για να κατεβάσω drivers??? Κοιτάω από κάτω από το laptop, πουθενά αυτοκόλλητο να δω μοντέλο.... Μόνο Huawei έγραφε στο πίσω μέρος της οθόνης.. Τηλέφωνο ξανά στον ιδιοκτήτη, δεν ήξερε.... Τον έβαλα να ψάξει αποδείξεις. .. Με τα πολλά μετράω το μέγεθος της οθόνης και με μια αναζήτηση συνδυασμού στοιχείων βρίσκω ότι είναι το MateBook D14 AMD.  Πάνω που το βρίσκω, με παίρνουν και τηλέφωνο και μου το επιβεβαιώνουν....

 

Ωραία κατεβάζουμε drivers και όλα κομπλέ.... Έτοιμο πλέον για τηλεκπαίδευση, fortnite κτλ....

 

Δυστυχώς δεν έμαθα ποτέ πώς και γιατί δεν μπορούσα να κάνω καμία επέμβαση στον δίσκο και ποιου είδους "κλείδωμα" ήταν αυτό που δεν μπορούσα ούτε με live linux να σβήσω δεδομένα στον δίσκο ή να αλλάξω το partitioning.... Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Θα με ενδιέφερε να μάθω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους....

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, gdp77 said:

Πώς είναι δυνατόν να μην με αφήνει

Αν δεν έχει γίνει "κανονικό" shutdown στα Windows το file system γίνεται flagged "dirty" και γίνεται mount RO από το Linux.

Το ίδιο ισχύει και αν η τελευταία κατάσταση των Windows ήταν Sleep ή Hibernated.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, paxman said:

Αν δεν έχει γίνει "κανονικό" shutdown στα Windows το file system γίνεται flagged "dirty" και γίνεται mount RO από το Linux.

Το ίδιο ισχύει και αν η τελευταία κατάσταση των Windows ήταν Sleep ή Hibernated.

 

Ναι αλλά αυτό φτιάχνει με sudo ntfsfix /dev/xxxxx 

To έκανα και πάλι ΔΕΝ....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paxman said:

Όσες φορές μου έτυχε τέτοια περίπτωση δεν μου δούλεψε το ntfsfix πάντως.

Μάλιστα... Εμένα πάντα δουλεύει, εκτός αν απενεργοποιήσεις το fast boot στα windows οπότε δεν ξαναπαρουσιάζεται.

 

Στην περίπτωση, λοιπόν, που δεν δουλεύει, ποια είναι η λύση? Υπάρχει κάποιο tool που διορθώνει την κατάσταση? Ή πρέπει να μπεις από κονσόλα windows και να κάνεις chkdsk? Ρωτάω να μάθω πώς θα μπορούσα να αντιμετωπίσω την κατάσταση διαφορετικά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Μάλιστα... Εμένα πάντα δουλεύει, εκτός αν απενεργοποιήσεις το fast boot στα windows οπότε δεν ξαναπαρουσιάζεται.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

2 minutes ago, gdp77 said:

Ή πρέπει να μπεις από κονσόλα windows και να κάνεις chkdsk?

Ακριβώς αυτό κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Θα έπρεπε να το ψάξω περισσότερο πιο πριν... Επειδή πάντα μου δούλευε το ntfsfix δεν το ήξερα

Διαβάζω ότι με το flag -d μπορεί να αφαιρέσει το "dirty" status του δίσκου

 

sudo ntfsfix -d /dev/xxxx

Άραγε να γινόταν δουλειά έτσι και να γλίτωνα το format???? Ποτέ δεν θα μάθω

 

@paxman

 

Αν σου τυχαίνει συχνά, όπως λες, δοκίμασε και το παραπάνω μήπως και κάνει δουλειά...

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

είναι κλασικό "πρόβλημα" τον win από τα 8 και μετά, φταίει το "fast startup" που είναι ενεργοποιημένο εξ αρχής,

όταν το λειτουργικό κάνει shut down, δεν είναι κανονικό shut down με αποτέλεσμα ο δίσκος να είναι "φλαγκαρισμένος"

shut-down-650x300.png?height=200p&trim=2
WWW.HOWTOGEEK.COM

Windows 10’s Fast Startup (called Fast Boot in Windows ? works similarly to the hybrid sleep mode of previous versions of Windows. By saving the operating system state to a hibernation file, it can...

 

είναι μεγάλο πρόβλημα όταν προσπαθείς να κάνεις δουλειά σε μηχάνημα με προβλήματα όπως στην περίπτωση σου, μου έχει τύχει και εμένα αρκετές φορές δυστυχώς, εάν μπορείς να μπεις σε safe mode και το απενεργοποιήσεις είναι μεγάλο win.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, eleozz said:

είναι κλασικό "πρόβλημα" τον win από τα 8 και μετά, φταίει το "fast startup" που είναι ενεργοποιημένο εξ αρχής,

όταν το λειτουργικό κάνει shut down, δεν είναι κανονικό shut down με αποτέλεσμα ο δίσκος να είναι "φλαγκαρισμένος"

shut-down-650x300.png?height=200p&trim=2
WWW.HOWTOGEEK.COM

Windows 10’s Fast Startup (called Fast Boot in Windows ? works similarly to the hybrid sleep mode of previous versions of Windows. By saving the operating system state to a hibernation file, it can...

 

είναι μεγάλο πρόβλημα όταν προσπαθείς να κάνεις δουλειά σε μηχάνημα με προβλήματα όπως στην περίπτωση σου, μου έχει τύχει και εμένα αρκετές φορές δυστυχώς, εάν μπορείς να μπεις σε safe mode και το απενεργοποιήσεις είναι μεγάλο win.

Περνάνε τα χρόνια και ξεχνάω και τα αυτονόητα από αυτά που έχω κάνει.

Σε όσα dual boot setup έχω στήσει απενεργοποιώ το Fast startup (σε όλα τα how to το έχουν must). 

Μου έχει τύχει σε μια-δυο περιπτώσεις να "ισιώσει"¨και εγκατάσταση αμιγώς παραθυρική, η οποία έτρωγε freeze χωρίς προφανή λόγο, με την απενεργοποίηση του.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η MS φροντίζει και επαναφέρι το "fast startup" μετά από συγκεκριμένα updates, χωρίς να ρωτήσει κανέναν, οπότε τα όποια προβλήματα επανέρχονται και ψάχνεσαι να βρεις τι έχει συμβεί...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε αντί για shutdown να κάνετε restart και power off στο bios/UEFI. Στο restart κλείνουν κανονικά όλα τα services και δεν κάνουν flag τον δίσκο.

Μου είχε κάνει εντύπωση η διαφορά στο χρόνο του shutdown με το restart.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.