Jump to content



Υπαρχει πληκτρολογιο που να συγκεντρωνει τα περισσοτερα απο αυτα τα χαρακτηριστικα;


Recommended Posts

Συγνωμη για τον περιεργο τιτλο αλλα θα με βοηθουσαν πολυ τα παρακατω χαρακτηριστικα:

  • Ελεγχος 3 μηχανηματων
  • 10 keyless
  • Φωτιζομενο πληκτρολογιο (για το βραδυ)

Εχετε εντοπισει κατι τετοιο;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε σίγουροι τι ψάχνεις: Τι είναι τα τρία μηχανήματα που σε ενδιαφέρουν; Υπολογιστής, κινητά, tablets, κάτι άλλο;

Πχ. μήπως σε βολεύει να αντικαταστήσεις αυτή την απαίτηση με ένα KVM switch;

Προτιμάς να είναι είναι ασύρματο ή δεν σε πειράζει και ενσύρματο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον τρόπο σύνδεσης* των τριών μηχανημάτων, θα είναι ενσύρματος ή ψάχνεις κάτι σε bluetooth, οι αποστάσεις μεταξύ τους κλπ. Ένα logitech, το Κ780 ίσως κάνει μερικά από αυτά που ζητάς (για mobile καταστάσεις έχουν και το Κ380)

*επαναλαμβάνω τον minast, για να τονίσω την προσοχή στη λέξη «προτιμάς». Δεν είναι αποκλειστικά θέμα προτίμησης πάντοτε, αν η συσκευή που πρόκειται να ελεγχθεί δεν έχει την δυνατότητα π.χ. bluetooth, δεν αρκεί να την έχει το πληκτρολόγιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:
  • Ελεγχος 3 μηχανηματων
  •  
5f7303c8fca90a3e63b5fb7d_Synergy.png
SYMLESS.COM

Synergy software shares one mouse & one keyboard between multiple computers & monitors. Easy download, install & configuration. A Symless product.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θεωρήστε οτι οι συσκευες(1x pc, 2x laptops) διαθετουν μονο usb για dongle η bluetooth και δεν μπορει να εγκατασταθει κανενα σοφτγουεαρ τυπου synergy ουτε kvm

Οποτε ψανουμε ενα πληκτρολογιο ενσυρματο/ασυρματο που να κανει την εναλλαγη με ενα κουμπι

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

https://www.logitech.com/assets/64769/13/logitech-k780-wireless-multi-device-keyboard.pdf

https://www.logitech.com/el-gr/keyboards?filters=3938


πρόσεχε όμως, δεν τα έχω χρησιμοοιήσει, δεν ξέρω τι φρούτα θα σου προκύψουν κατά τη χρήση ούτε πόσο ασφαλή είναι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Seek & Find 10 keyless σημαίνει χωρίς numpad έτσι;

 

Αυτό της Dell που έβαλες έχει πάντως. Ψάχνεις και ποντίκι μαζί;

 

Και εγώ της Logitech αυτά που προτείνει ο @salde θα πρότεινα, μιας και χρησιμοποιώ το MX Keys και το 2s και είμαι ικανοποιημένος. Παίζουν άψογα με το unified dongle της Logitech, μέσω bluetooth δεν είναι τόσο smooth. Η λύση της Dell έχει ένα dongle για τη μία συσκευή και αναγκαστικά οι άλλες δύο συνδέσεις γίνονται μέσω bluetooth, δεν ξέρω αν σε περιορίζει αυτό.

 

Από αυτά το K380 είναι 10 keyless, αλλά δεν έχει backlight.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

10 keyless σημαίνει χωρίς numpad έτσι;

Ναι ακριβως

πριν 4 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Αυτό της Dell που έβαλες έχει πάντως. Ψάχνεις και ποντίκι μαζί;

Ναι απλα φανηκε καλο κ ας μην ειναι 10κλες. Οχι δε με νοιαζει αν εχει η δεν εχει.

 

πριν 5 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Παίζουν άψογα με το unified dongle

Τι κανει ακριβως; Αν εινα προσανατολιστω εκει

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς στο MX Keys έχει 3 κουμπιά (1, 2, 3) όπου πατώντας διαλέγεις σε ποιο μηχάνημα θα γράφεις. Στο ποντίκι έχει ένα κουμπί από την κάτω μεριά για κυλιόμενη εναλλαγή μεταξύ τους (προφανώς δε βολεύει να το σηκώνεις κάθε φορά αν θες να εναλλάσεσαι συχνά). Αυτά γίνονται και χωρίς να είναι εγκατεστημένο το Logitech Flow λογισμικό.

 

Αν τώρα εγκαταστήσεις στα μηχανήματα το Logitech Flow, τότε μπορείς να μετακινείς το ποντίκι στην άκρη της οθόνης και να συνεχίζει στην οθόνη του μηχανήματος που έχεις σετάρει ότι είναι προς τα εκείνη την μεριά (σα να είχες 2η οθόνη στο ίδιο PC). Επειδή αυτό κάποιες φορές μπορεί να μην το θες, μπορείς να επιλέξεις να γίνεται η μετάβαση μόνο αν έχεις πατημένο το Ctrl. Μπορείς επίσης να μεταφέρεις αρχεία και κείμενο με απλό Copy/Paste.

 

Απ' όσο γνωρίζω όλα τα ασύρματα mouse/kb της Logitech έχουν το ίδιο unified USB dongle. Επειδή εγώ αρχικά στο laptop τα είχα συνδέσει με BT αλλά υποθέτω λόγω εξοικονόμησης ενέργειας δεν ήταν μόνιμα ενεργό, υπήρχε μία καθυστέρηση και κάποιες φορές ενώ μετακινούσα το ποντίκι στο laptop το πληκτρολόγιο έμενε στο PC, έβαλα και στο laptop το USB dongle και παίζει τέλεια. Μάλιστα βρήκε ένα άλλο USB dongle από ένα άλλο ασύρματο kb της Logi και έβαλα και το 2ο PC ως τρίτη σύνδεση. Άρα ;έχω ένα dongle από το MX keys στο PC, ένα από το mouse στο laptop και ένα τρίτο από ένα άλλο kb στο 2ο pc. Θα μπορούσα όμως να τα έχω όλα συνδεμένα μέσω bt και κανένα με dongle.

 

Ρίξε μία ματιά και στο παρακάτω βίντεο που έχει και επίδειξη:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.