Jump to content


Για γνώστες περί ήχου μόνο.... Desktop sound + mic σε ένα stream ήχου


Recommended Posts

Θέλω στην είσοδο του μικροφώνου μου να στέλνω και τον ήχο από το desktop.

Επίσης αυτό να γίνεται με επιλογή (δηλαδή) να υπάρχει κάποιος διακόπτης ενεργοποίησης/απενεργοποίησης, χωρίς να χρειάζεται να τροποποιώ συνδέσεις.

 

Όπως το σκέφτομαι, χρειάζομαι κάποιον μείκτη που να κάνει αυτό που δείχνω στην εικόνα:

 

image.png

 

 

1) Μπορεί να γίνει μέσω software?

2) Αν όχι χρειάζομαι κάποιον μείκτη, όπως στην εικόνα, και τα κατάλληλα καλώδια.

3) Μήπως γίνεται με κάποια εξωτερική κάρτα ήχου (δεν θέλω εσωτερικές), κάτι που θα μου δώσει και πρόσθετη χρηστική αξία;

 

Ποια είναι η πιο οικονομική και με καλή ποιότητα λύση; Χρησιμοποιώντας splitter για να κατευθύνω τον ήχο στον μείκτη και στα ακουστικά μου θα χάσω σε ποιότητα/ένταση;

 

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Use case: π.χ. στην τηλεκπαίδευση, με το ηλίθιο webex training, όταν κάνω "share desktop" δεν περνάνε οι ήχοι του desktop στους μαθητές. (στο zoom γίνεται, αλλά όχι στο webex training). Για να μην πάω σε απαράδεκτες λύσεις τύπου "δυνάμωσε τα ηχεία και άσε τον ήχο να περάσει από το μικρόφωνο" χρειάζομαι μια τέτοια λύση όπως της εικόνας. Θέλω δηλαδή να περνάει ο ήχος του desktop στο mic και TAYTOXΡΟΝΑ και η φωνή μου.

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

image.jpg
HELP.WEBEX.COM

Share your screen wirelessly using the Webex Meetings desktop app. If you share videos and animations, you can optimize your content for motion and video. This ensures a higher frame rate so that...

 

cisco-logo-blue-og-1080.png
HELP.WEBEX.COM

When you share your screen in Webex, everyone in the meeting can easily see what's being discussed. Anyone can share their screen, but only one person can share at a time.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, UltraB said:
image.jpg
HELP.WEBEX.COM

Share your screen wirelessly using the Webex Meetings desktop app. If you share videos and animations, you can optimize your content for motion and video. This ensures a higher frame rate so that...

 

cisco-logo-blue-og-1080.png
HELP.WEBEX.COM

When you share your screen in Webex, everyone in the meeting can easily see what's being discussed. Anyone can share their screen, but only one person can share at a time.

 

 

thanx για την προσπάθεια. Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ το webex training και όχι το meetings. Το πρώτο δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει αυτό που ζητάω. Βασικά είναι ένα απαρχαιωμένο ΣΚΟΥΠΙΔΙ. Απλά κάθε φορά που κάποιος μου δίνει οδηγίες για το meetings ενώ έχω πρόβλημα στο training, σιχτιρίζω τους αρμόδιους που το επέλεξαν....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώπα συγνώμη! Για κάποιο λόγο νόμιζα πως είναι το ίδιο πράγμα αυτά τα δύο.

 

Για τσέκαρε αυτό εδώ τότε μήπως βοηθήσει:

COMMUNITY.CISCO.COM

Per Clare's response above, the way we share video + audio for all to hear at the same time is to do a Share > File (with audio) into the content viewer window (we do NOT use the Share > Multimedia)...

 

Διαφορετικά ίσως γίνεται με κάποιο τρόπο και με το OBS (το οποίο είναι και δωρεάν) αυτό που ζητάς. Θα προσπαθήσω πιο βράδυ αν έχω χρόνο να του βάλω σαν είσοδο ένα μικρόφωνο και τον ήχο του desktop και να δω αν μπορεί να τον βγάλει σαν μια εικονική είσοδο ώστε να χρησιμοποιείς εκείνη στο webex.

Edit: Βρήκα και αυτό εδώ:

VB-AUDIO.COM

VoiceMeeter Banana, the Advanced Virtual Audio Mixer by V.Burel

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, UltraB said:

Ώπα συγνώμη! Για κάποιο λόγο νόμιζα πως είναι το ίδιο πράγμα αυτά τα δύο.

 

Για τσέκαρε αυτό εδώ τότε μήπως βοηθήσει:

COMMUNITY.CISCO.COM

Per Clare's response above, the way we share video + audio for all to hear at the same time is to do a Share > File (with audio) into the content viewer window (we do NOT use the Share > Multimedia)...

 

Διαφορετικά ίσως γίνεται με κάποιο τρόπο και με το OBS (το οποίο είναι και δωρεάν) αυτό που ζητάς. Θα προσπαθήσω πιο βράδυ αν έχω χρόνο να του βάλω σαν είσοδο ένα μικρόφωνο και τον ήχο του desktop και να δω αν μπορεί να τον βγάλει σαν μια εικονική είσοδο ώστε να χρησιμοποιείς εκείνη στο webex.

Edit: Βρήκα και αυτό εδώ:

VB-AUDIO.COM

VoiceMeeter Banana, the Advanced Virtual Audio Mixer by V.Burel

 

Με share file γίνεται αλλά αυτό σημαίνει ότι είσαι εντός του περιβάλλοντος του training. π.χ. όταν παίζω ένα διαδραστικό παιχνίδι αυτό γίνεται μόνο με share desktop ή όταν δείχνω ένα powerpoint που έχει video/ήχο, δεν παίζει με share file. Αναγκαστικά θες share desktop και εκεί ο ήχος δεν περνάει. Επίσης το share desktop είναι απαραίτητο όταν χρειάζεσαι να εναλλάσσεις πολλές εφαρμογές κατά το μάθημα, π.χ. θέλω gimp / browser/ powerpoint κτλ και όλα αυτά δεν γίνονται με share file. To να κλείνω συνεχώς το share desktop για να ανοίγω shared file και ξανά share desktop δεν είναι μάθημα, είναι τσίρκο....

 

 

To BANANA φαίνεται ελπιδοφόρο... Το δοκιμάζω και αναφέρω....

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Το BANANA είναι μάλλον overkill για αυτό που θέλω... Μάλλον το σκέτο voicemeeter να είναι κατάλληλο...

Το voicemeeter την κάνει τη δουλειά... Ρε συ είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ... επιστήμη ολόκληρη... Φοβάμαι μην κάνω καμια στραβή και δεν παίζει τίποτα στο τέλος... Βλέπω βιντεάκια τώρα να καταλάβω πώς λειτουργεί....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Oric said:

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει σωστά, αλλά μάλλον χρειάζεσαι αυτό...

 

2021-04-18.jpg.67ea8063f9ff7235e59a34f9d68eb3a1.jpg

 

Όχι αυτό δεν κάνει τη δουλειά που θέλω... Την κάνει μερικώς αλλά όχι αυτό που θέλω... 

 

Θέλω στο mic να περνάει το desktop και η φωνή μου.

Στα ακουστικά θέλω μόνο να ακούω το desktop και όχι τη φωνή μου

3 hours ago, UltraB said:

Θα προσπαθήσω πιο βράδυ αν έχω χρόνο να του βάλω σαν είσοδο ένα μικρόφωνο και τον ήχο του desktop και να δω αν μπορεί να τον βγάλει σαν μια εικονική είσοδο ώστε να χρησιμοποιείς εκείνη στο webex.

 

Σε υπέρ ευχαριστώ!!!! Δεν χρειάζεται να δοκιμάσεις!!! Το κατάφερα με το voicemeeter....

 

To banana είναι ακόμα πιο advanced θα χανόμουν!

 

Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις το voicemeeter είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!

 

Απλά πρέπει να αλλάξεις το default input kai output device μετά την εγκατάσταση και βάζεις το voice meeter default στο input και στο output.

 

Μετά ανοίγεις το voicemeeter και το ρυθμίζεις έτσι:

 

image.png

 

Τέλος στο πρόγραμμα τηλεδιάσκεψης πρέπει να πεις να χρησιμοποιήσει σαν mic το voice meeter!

 

Όχι και ό,τι πιο εύκολο στον κόσμο, αλλά ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!!!

 

Είναι donation-ware και θα τους κάνω δωρεά για την εξαιρετική δουλειά τους!

Μπράβο!!!

 

Τέτοια πράγματα στο Linux ούτε στον ύπνο μας....

 

Ίσως με OBS αλλά δεν έχω ασχοληθεί για να ξέρω....

 

Αύριο θα γίνει και η πρώτη δοκιμή σε πραγματικές συνθήκες

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Ευτυχώς το σκέφτηκα...

 

Με το παραπάνω setup ο ήχος από την ομιλία των παιδιών θα επιστρέφει σε αυτά και θα έχουμε ατέρμονο loop του ήχου.

 

Αυτό που χρειάζεται είναι η εγκατάσταση και του VB-audio cable

 

Επομένως το σωστό setup είναι το ακόλουθο

 

image.png

 

Input 1 ---> το μικρόφωνό μας και το ρυθμίζουμε σε μόνιτορ στην εικονική συσκευή (Β ενεργοποιημένο)

 

Input 2 --> το cable output οπου μετά θα ρυθμίσουμε εκεί να δίνει ήχο το webex (από τα settings του). Εδώ ρυθμίζουμε monitor A, δηλαδή τα ηχεία μας

 

Virtual Input ---> παίρνει αυτομάτως τον ήχο του desktop μας και όποια εφαρμογής τρέχει (πρέπει να έχουμε ρυθμίσει στα settings των windows ως ηχείο το voice meeter) με μονιτορ τόσο στα ηχεία μας Α όσο και στην εικονική συσκευή Β

 

Τώρα όταν τρέχουμε το WEBEX το ρυθμίζουμε να δίνει ήχο στο cable και να παίρνει μικρόφωνο από το voicemeeter....

 

 

ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!! Εκτός από δάσκαλος , πληροφορικός, ψυχολόγος, κτλ κτλ τώρα ΚΑΙ ηχολήπτης.... 

 

ΥΓ με hardware λύση ΔΕΝ θα γινόταν αυτό! Καθώς δεν μπορώ να απομονώσω σε διαφορετική έξοδο τον desktop ηxo και σε διαφορετική ΜΟΝΟ την έξοδο του webex. Με hardware λύση δηλαδή θα είχα επιστροφή του ήχου των παιδιών σε loop

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά προσθέτω στο νήμα ότι σήμερα το δοκίμασα σε πραγματικές συνθήκες τηλεκπαίδευσης και δουλεύει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!! Μάλιστα μπορείς να παίξεις με gain , μπάσα, trbele κτλ και να μοιράσεις ήχο όπως ακριβώς θέλεις. Πάω για donation, το λογισμικό είναι εκπληκτικό!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, icy20 said:

Ναι οταν δεν μπαγκαρει το συμπαν και σε ακουνε σαν παρασιτο ειναι καλο. Χαχαχα

 

Μέχρι στιγμή σε 4 ώρες τηλεκπαίδευσης λειτούργησε άψογα με ένα σωρό εφαρμογές ανοικτές, σε dual monitor setup.

 

Έχεις κάποια εναλλακτική υπόψιν σου που μπορεί να μου προσφέρει την ίδια λειτουργικότητα, να δοκιμάσω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οχι δεν εχω γιατι και εγω αυτο χρησιμοποιω. Απλα οταν περναγα τον ηχο απο και προς το gaming pc στο stream pc την ιδια στιγμη και ειχα και το μικροφωνο να περναει μεσω δικτυου ειχαν γινει ολα να μην πω πως. Τωρα που μονο περναω τον ηχο του stream pc στο gaming δουλευει καλα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2021 at 4:22 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ενημερωτικά προσθέτω στο νήμα ότι σήμερα το δοκίμασα σε πραγματικές συνθήκες τηλεκπαίδευσης και δουλεύει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!! Μάλιστα μπορείς να παίξεις με gain , μπάσα, trbele κτλ και να μοιράσεις ήχο όπως ακριβώς θέλεις. Πάω για donation, το λογισμικό είναι εκπληκτικό!

 

Πραγματικα ειναι εκπληκτικο app. προσωπικα μου εχει λυσει τα χερια με τα μαθηματα κιθαρας την ωρα που κοιμαται ο μικρος.

Εχει απειρες δυνατοτητες εσωτερικου cable routing. Εγω το εχω συνδιασει με canbabile lite (vst host-επισης τρομερο app) στο οποιο φορτωνω οτι vst χρειαζομαι για εφε κιθαρας και φωνης και τα κανω route στο voicemeeter σε ξεχωριστες εισοδους οπως επισης και τους ηχους του pc ( media player youtube κλπ)

Στην αρχη χανεσαι με τα options του voicemeeter αλλα μολις καταλαβεις την φιλοσοφια του ειναι ευκολο στο σεταρισμα.

Επισης εχει πολυ καλο support, στο fb απαντανε σχεδον αμεσως  και στο forum εχει τα παντα απο πληροφοριες και set up χρηστων.

Donation με τα μπούνια :D

 

Υ.Γ αν χρησιμοποιησεις zoom  μην ενεργοποιησεις την επιλογη ''original sound'' , αλλιως ο ηχος των συνομιλιτων σου τους γυρναει πισω και δημιουργει feedback.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Harrisxr650 said:

Υ.Γ αν χρησιμοποιησεις zoom  μην ενεργοποιησεις την επιλογη ''original sound'' , αλλιως ο ηχος των συνομιλιτων σου τους γυρναει πισω και δημιουργει feedback.

To έχω λύσει αυτό χεχε με το vb-audio cable. Στέλνω δηλαδή τον ήχο των συνομιλητών μου ΜΟΝΟ στα δικά μου ακουστικά. Ευτυχώς που το σκέφτηκα πριν γίνει μπάχαλο...

 

https://www.thelab.gr/forums/topic/186269-για-γνώστες-περί-ήχου-μόνο-desktop-sound-mic-σε-ένα-stream-ήχου/?do=findComment&comment=2779210

 

Αυτή η επιλογή "original sound" πού είναι; Μήπως αναφέρεσαι στο πιο πολύπλοκο banana? Εγώ χρησιμοποιώ για τις ανάγκες μου το πιο "απλό" voicemeeter

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αυτή η επιλογή "original sound" πού είναι; Μήπως αναφέρεσαι στο πιο πολύπλοκο banana? Εγώ χρησιμοποιώ για τις ανάγκες μου το πιο "απλό" voicemeeter

 

Ουπς.. ξεχασα να γραψω οτι ειναι επιλογη του Zoom ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Harrisxr650 said:

Ουπς.. ξεχασα να γραψω οτι ειναι επιλογη του Zoom ?

Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ webex training που δεν τα έχει αυτά. Οπότε έπρεπε να σκεφτώ ολόκληρη πατέντα με το VB-AUDIO CABLE για να δρομολογήσω των εισερχόμενο ήχο του WEBEX ΜΟΝΟ στα ακουστικά μου και όχι στην εικονική συσκευή του VOICE MEETER.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ webex training που δεν τα έχει αυτά. Οπότε έπρεπε να σκεφτώ ολόκληρη πατέντα με το VB-AUDIO CABLE για να δρομολογήσω των εισερχόμενο ήχο του WEBEX ΜΟΝΟ στα ακουστικά μου και όχι στην εικονική συσκευή του VOICE MEETER.

Χωρις να το εχω τεσταρει νομιζω οτι αυτο μπορει να γινει και χωρις την χρηση του vb-audio cable σεταροντας τα mic και speakers στο webex σε Voicemeeter Aux Output (VB-audio voicemeeter AUX VAIO) και και voicemeeter Aux input (VB-audio voicemeeter AUX VAIO) αντιστοιχα.

 

Εγω πχ δεν το χρησιμοποιω και ο ηχος απο το zoom ερχεται μονο στα ακουστικα μου.

 

Αν δεν το εχεις δει ηδη τσεκαρε το παρακατω video, απο το 2 λεπτο και μετα το εξηγει, λογικα οι επιλογες στο webex θα ειναι παρομοιες 

https://www.youtube.com/watch?v=nIpt3jF0Nds

 

απο την αλλη if it doesn't break don't fix it :D:D 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Harrisxr650 said:

Χωρις να το εχω τεσταρει νομιζω οτι αυτο μπορει να γινει και χωρις την χρηση του vb-audio cable σεταροντας τα mic και speakers στο webex σε Voicemeeter Aux Output (VB-audio voicemeeter AUX VAIO) και και voicemeeter Aux input (VB-audio voicemeeter AUX VAIO) αντιστοιχα.

 

Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα διότι εγώ θέλω και τον ήχο του desktop μου π.χ. ένα διαδραστικό παιχνίδι να πηγαίνει στους μαθητές μου. Επομένως αν βάλω τα speakers του webex στο voicemeeter input, ενώνονται όλα μαζί και επιστρέφουν στους μαθητές. 

Η λύση ήταν το VB cable όπου και στέλνω τα speakers του webex και , από το voicemeeter, τα στέλνω ΜΟΝΟ στα ακουστικά μου ---> "Α" ενεργοποιημένο.

 

 

Παραθέτω και δύο screenshots από οδηγό που έφτιαξα για τους συναδέλφους, που πολλοί εξ αυτών τραβούσαν τα μαλλιά τους που μέχρι τώρα δεν μπορούσαν να διαμοιράσουν σωστά τον ήχο του desktop στους μαθητές

 

image.png

 

Και στο webex training μετά

 

image.png

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα διότι εγώ θέλω και τον ήχο του desktop μου π.χ. ένα διαδραστικό παιχνίδι να πηγαίνει στους μαθητές μου. Επομένως αν βάλω τα speakers του webex στο voicemeeter input, ενώνονται όλα μαζί και επιστρέφουν στους μαθητές. 

Η λύση ήταν το VB cable όπου και στέλνω τα speakers του webex και , από το voicemeeter, τα στέλνω ΜΟΝΟ στα ακουστικά μου ---> "Α" ενεργοποιημένο.

 

 

Παραθέτω και δύο screenshots από οδηγό που έφτιαξα για τους συναδέλφους, που πολλοί εξ αυτών τραβούσαν τα μαλλιά τους που μέχρι τώρα δεν μπορούσαν να διαμοιράσουν σωστά τον ήχο του desktop στους μαθητές

 

 

 

Και στο webex training μετά

 

 

Ok, μαλλον ειναι επειδη χρησιμοποιω το banana  που εχει περισσοτερες επιλογες routing.

 

πχ εμενα δειχνει καπως ετσι με την διαφορα οτι στο πρωτο screenshot στο mic channel το Α2 & Β1 ειναι off και στο guitar channel A1 on & B2 off  αργοτερα χρησιμοποιησα και τα patch inserts για να στελνει τον ηχο απο mic και guitar στο candabile και να τον γυρναει παλι στο voicemeeter.

 

Ετσι και οι ηχοι του pc πανε απευειας στο zoom και το wet signal απο mic και guitar πανε πρωτα στο vst host και μετα στο zoom μεσω voicemeeter

 

Πραγματικα ειναι εξαιρετικη εφαρμογη.

 

 

 

vm1.JPG

vm2.JPG

vm3.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.