Jump to content



Ταχύτητα Τοπικού Δικτύου


Worldwide

Recommended Posts

1 hour ago, minast said:

Για τον ίδιο λόγο, πρέπει να λειτουργεί ακόμη κι όταν αποσυνδέσεις το uplink του switch με το router.

 

Δεν νομίζω. IP δίνει το router λογικά επομένως πρέπει να υπάρχει ενεργή σύνδεση και με το router.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα ξεκινήσει να γράφω κι εγώ, απομακρύνθηκα γιατί το θέμα έχει καλυφθεί. Αλλά τώρα πάει να ξαναμπλέξει λίγο.

 

@gdp77, το ότι μία συσκευή αρκετά πάνω από ένα switch δίνει DHCP δε σημαίνει ότι δύο υπολογιστές που βρίσκονται απευθείας πάνω σ' αυτό χρειάζονται δρομολόγηση (routing) των πακέτων που ανταλλάζουν. To switch είναι απολύτως ικανό να κάνει όλη τη δουλειά.

 

Οι δύο υπολογιστές μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και χωρίς κανέναν DHCP server, με τις 169.254.xxx.xxx που θα έπαιρναν από τα Windows και οπωσδήποτε χωρίς εξωτερικό δίκτυο.

 

Εγώ θα ήθελα ένα iperf από τους δύο υπολογιστές και -ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα- θα πρότεινα απλούστερη τοπολογία από τα αλλεπάλληλα διαδοχικά routers-switches που δεν είναι απαραίτητα. Συνήθως, από όπου μπορεί να περάσει ένα καλώδιο, περνούν και 2-3. Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις προσωρινά τις συσκευές με τον router για να πάρουν IP από τον DHCP και μετά να αποσυνδέσεις τον router. Οι συσκευές θα κρατήσουν την IP που πήραν μέχρι να λήξει το leasetime, αν δε γίνει χεράτο release, interface restart, reboot.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Worldwide έγραψε:

Απο το PC1 στο PC2

Απομονωσε το 5πορτο switch απο το υπολοιπο δικτυο και ξαναδοκιμασε

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Worldwide έγραψε:

Εννοω οτι ο υπολογιστης που στελνει το αρχειο δουλευει με M2 Pci Express δισκο 1900mb/s read και ο αλλος υπολογιστης που δεχεται το αρχειο εχει εναν SSD Samsung οποτε δεν τιθεται θεμα bottleneck απο του σκληρους.

Αντιγραφεις απο τους συγκεκριμενους δισκους, ή απο καποιον αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι εκανα σωστα και λειτουργουν ολα ρολοι.... Εχω γυρισει οτι αλλαγη ειχα κανει πριν ξεκινησω τα πειραματα. Και ξαφνικα το bandwith τερματιζει σχεδον....

Το μονο που ειδα οτι μπλεκει τα πραγματα ειναι οταν ενεργοποιω τα Jumbo Frames και στους 2 υπολογιστες εκει πεφτει η συνδεση... Οποτε τα αλλαξα και ολα καλα.

Bandwith.png

πριν 24 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Απομονωσε το 5πορτο switch απο το υπολοιπο δικτυο και ξαναδοκιμασε

 

Αντιγραφεις απο τους συγκεκριμενους δισκους, ή απο καποιον αλλο?

Ναι απο το PC1 με τον M2 σκληρο στελνω ενα αρχειο στο PC2 με SSD σκληρο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Worldwide έγραψε:

Το μονο που ειδα οτι μπλεκει τα πραγματα ειναι οταν ενεργοποιω τα Jumbo Frames και στους 2 υπολογιστες εκει πεφτει η συνδεση... Οποτε τα αλλαξα και ολα καλα.

Αυτο ηθελα να σου γραψω τωρα, αυτα δημιουργουν προβληματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, acct said:

Αν και είχα ξεκινήσει να γράφω κι εγώ, απομακρύνθηκα γιατί το θέμα έχει καλυφθεί. Αλλά τώρα πάει να ξαναμπλέξει λίγο.

 

@gdp77, το ότι μία συσκευή αρκετά πάνω από ένα switch δίνει DHCP δε σημαίνει ότι δύο υπολογιστές που βρίσκονται απευθείας πάνω σ' αυτό χρειάζονται δρομολόγηση (routing) των πακέτων που ανταλλάζουν. To switch είναι απολύτως ικανό να κάνει όλη τη δουλειά.

 

Οι δύο υπολογιστές μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και χωρίς κανέναν DHCP server, με τις 169.254.xxx.xxx που θα έπαιρναν από τα Windows και οπωσδήποτε χωρίς εξωτερικό δίκτυο.

 

Εγώ θα ήθελα ένα iperf από τους δύο υπολογιστές και -ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα- θα πρότεινα απλούστερη τοπολογία από τα αλλεπάλληλα διαδοχικά routers-switches που δεν είναι απαραίτητα. Συνήθως, από όπου μπορεί να περάσει ένα καλώδιο, περνούν και 2-3. Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

θες να πεις ότι σε ένα τοπικό δίκτυο που DHCP αναλαμβάνει το router, αν εγώ αποσυνδέσω το καλώδιο ενός switch που πάει στο router, τότε όλες οι συσκευές που είναι στο switch θα μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους απροβλημάτιστα, χωρίς να στήσω εκ νέου DHCP server σε κάποιο από τα PC που είναι συνδεδεμένα στο απλό οικιακό switch ? Δεν το ήξερα και να σου πω δυσκολεύομαι να το πιστέψω

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει κανονικα, μπορεις να κανεις πχ restart το router, και το τοπικο σου δικτυο να δουλευει κανονικα

Εκτος αν θες να ανοιξεις εκεινη τη στιγμη καποια συσκευη, δεν το ξερω

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

θες να πεις ότι σε ένα τοπικό δίκτυο που DHCP αναλαμβάνει το router, αν εγώ αποσυνδέσω το καλώδιο ενός switch που πάει στο router, τότε όλες οι συσκευές που είναι στο switch θα μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους απροβλημάτιστα, χωρίς να στήσω εκ νέου DHCP server σε κάποιο από τα PC που είναι συνδεδεμένα στο απλό οικιακό switch ? Δεν το ήξερα και να σου πω δυσκολεύομαι να το πιστέψω

Ναι, τουλάχιστον μέχρι να γίνει καμιά επανεκκίνηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gdp77 said:

θες να πεις [...]

 

Yep. Όπως το περιγράφει κι ο @trendy παραπάνω. Επίσης, σε Windows και χωρίς καθόλου DHCP με APIPA (wink-wink). Automatic Private IP Addressing, με διευθύνσεις 169.254.xxx.xxx, όπως έγραψα νωρίτερα. ✌️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο και κάτι άλλο. Έχω και ένα ακόμα ρούτερ που έπεσε στα χέρια μου ένα Linksys Wrt1900ac. Σε σχέση με το Tplink Archer C7 τι πιστεύετε θα δω κάποια διαφορά στην όλη λειτουργία του δικτυου????

Link to comment
Share on other sites

Layer 3 Device functionalities δεν εμπλέκονται σε Layer 2.

 

Και για να το μεταφράσω στα Ελληνικά.
Εφόσον είσαι στο ίδιο subnet τα τερματικά μεταξύ τους μιλάνε μέσω δικτύου μιλάνε με την χρήση layer 2.

To Router που είναι layer 3+ δεν παρεμβάλεται στην επικοινωνία.

Θα εμπλεκόταν αν το χρησιμοποιούσες για switch αλλά και πάλι το layer 2 του router θα έκανε την δουλειά (εφόσον είναι στο ίδιο subnet). 

Υπάρχουν εξαιρέσεις στο παραπάνω αλλά σε γενικές γραμμές αυτό υφίσταται για καλωδιακή υποδομή.

 

Εν συντομία ότι router και να βάλεις εφόσον είναι gigabit και δουλεύει σαν gigabit σωστά δεν εμπλέκεται στην ταχύτητα.

Τα jumbo frames μπορεί να σου έκοβαν ταχύτητα γιατί το switch δεν είχε την επεξεργαστική ισχύ να τα διαχειριστεί σωστά. Σε ποιο μεγάλα switches δεν κόβουν ταχύτητες αλλά βέβαια σε τέτοια κόστοι ανεβαίνεις και σε ταχύτητες κλπ.

 

Όντως και με χρήση APIPA μπορείς να έχεις δίκτυο.

Εν τέλη το 169.254.xxx.xxx IP address είναι με subnet 255.255.0.0. Μπορείς να έχεις κανονικά Lan connectivity.

 

Προσωπικά αποφεύγω να έχω καρφωτές ip αν δεν είναι services/servers.

Και πάλι προτιμώ να έχω dhcp static leases, καθαρά για reference reasons.

Μου είναι ποιο εύκολο να κοιτάξω το dhcp list παρά να κάνω scan ένα δίκτυο όταν ψάχνω ποιος είναι κλπ.

Και πολλές φορές τα dns records είναι ψευδή.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2021 at 10:17 ΜΜ, το μέλος slalom έγραψε:

Εκτος αν θες να ανοιξεις εκεινη τη στιγμη καποια συσκευη, δεν το ξερω

Αν κάποια συσκευή ζητήσει ρυθμίσεις και ο dhcp είναι κάτω, απλώς δε θα τις πάρει. Οι υπόλοιπες παίζουν κανονικά μέχρι να λήξει το leasetime τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.