Jump to content



'Ερευνα αγοράς για κεντρικό ηχείο διαλόγων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Βρίσκομαι σε αναζήτηση κεντρικού ηχείου διαλόγων για το home cinema, που θα κουμπώσει σε αυτόν τον ενισχυτή.

Η απόσταση θέασης είναι γύρω στα 4 μέτρα, και, όπως ορθώς προτάθηκε, θα γίνει κατάλληλη διάταξη του χώρου, με τα ηχεία πίσω απο τον καναπέ.

 

Δυστυχώς, λόγω επίπλου, υπάρχει περιορισμός στις διαστάσεις (41x19x43).

 

Έχω βρει το Cambridge Audio SX-70 και θα ήθελα μια γνώμη ή καλύτερη πρόταση απο τους γνωστες του αντικειμένου.

 

Δε θα ήθελα να παω πάνω απο τα 200€.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

12 minutes ago, YDinopoulos said:

Α ρε γαμωτο... Το κεντρικο μου ειναι 43,3  (Denon AVR-X2300W ενισχυτης)

Δεν μπορεις να κερδισεις καπως 2.4 ποντακια ?

 

Δες το σετ της ONKYO SKS-HT978THX η αν εχει πιο καινουργιο

Δυστυχως την επαθα ετσι και με την ενισχυτη.

Ειναι το ραφάκι τέτοιο που δεν μπορω να κανω και πολλα... Οπότε ο ενισχυτής κατέληξε πάνω (και όχι μέσα) στο έπιπλο για 1,5 cm.

 

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Τα υπόλοιπα ηχεία ποια ειναι;

Γενικά η συμβουλή είναι το κεντρικό καθώς και όλα τα ηχεία να είναι ίδιας εταιρίας αλλά και σειράς.

Ενα ζευγάρι Wharfedale Emerald 97 και ένα ζευγάρι Celestion 7 MkII.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τα αντίστοιχα κεντρικά, σε παίρνουν να μπουν στο επιπλο; προτεραιότητα δώσε στο κεντρικό των ηχείων που έχεις ως μπροστινά. Αν σε χωράει, τότε παίρνεις αυτό. Αυτό βέβαια, έχοντας ως δεδομένο ότι δεν σκοπεύεις ν αλλάξεις ηχεία....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ψαχνοντας το λιγακι, κι εγω πανω στο SX-70 επεσα. Ειναι πολυ μικρος ο χωρος σου, οποτε αναγκαστικα θα πας σε μικρο ηχειο με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Το SX-70 εχει 2 4αρια γουφερακια τα οποια οπως και να το κανουμε ειναι μικρα. Στα 4m αποσταση ειναι καπως........ μικρα. Αλλα δεν εχεις αλλες επιλογες για τα δεδομενα σου νομιζω. Καλο θα ηταν καποια στιγμη να παρεις και τα αντιστοιχα μπροστινα cambridge audio για να εχεις μια ομοιογενεια στον ηχο. Επισης καλο θα ηταν να ερθεις και πιο κοντα στην τηλεοραση....

Link to comment
Share on other sites

Υπο άλλες συνθήκες, αν δηλαδη έβρισκα τρόπο να διευθετήσω το χωροταξικό, ποιο θα πρότεινες;

Το να έρθω πιο κοντα στην τηλεόραση, με τα υπάρχοντα έπιπλα, είναι λίγο δύσκολο, αν και το δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Υπο άλλες συνθήκες, αν δηλαδη έβρισκα τρόπο να διευθετήσω το χωροταξικό, ποιο θα πρότεινες;

 

Αυτο εξαρταται απο το μπατζετ, προφανως. Σαν συμβουλη δεν ειναι τοσο το ποιο μοντελο κεντρικου η ηχειων να παρεις, αλλα το να παρεις οσο το δυνατον μεγαλυτερο γουφερ. Αν δεν εχουμε χωρο μετρημενο και κουρδισμενο που να μπορει να βγαλει τον ακριβη χαρακτηρα του εκαστοτε ηχειου, τοτε το πιο σημαντικο ειναι να μπορεσουμε να εχουμε μια αξιοπρεπη ενταση ωστε να γεμιζει ο χωρος μας. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είδα πάλι λίγο το χώρο και μπορώ να εξασφαλίσω θέση και δίπλα στον ενισχυτή (43x20x43).

Κάτι μεγαλύτερο απο αυτό θα κάνει τον ενισχυτή να προεξέχει απο το έπιπλο.

 

Συνεπώς, σε ποιό απο τα παρακάτω θα με κατευθύνατε;

1. Cambridge Audio SX-70 Black (αυτό που ταιριάζει καλύτερα χωροταξικά)

2. Mission MXC1 Black

3. Q-Acoustics 3090CI Black

4. Dali Spektor Vokal Black Ash

5. Wharfedale Diamond 11.CC Black

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το Dali. Εχω το sensor vocal Και είναι αρκετά καλό. Βέβαια τα woofer του πάλι είναι μικρά, αλλά νομίζω για το χωρ8 σου δεν μπορείς να βρεις κάποιο με μεγαλύτερα. Και σαν συμβουλή θα σου έδινα εάν κάποια στιγμή μπορέσεις να πάρεις και τα ίδια ηχεία για μπροστινά. Τα spektor 2 δηλαδη. Εκτος και αν μπορεις να παρεις τα spektor 6 που ειναι δαπεδου και επομενως σαφως ανώτερα...

Link to comment
Share on other sites

Το 3 μετρα απο το 3,5 μετρα μπορει να το λες ετσι απλα, αλλα ειναι χαοτικη αποσταση για ηχοσυστημα! Ναι αυτα τα 50cm παιζουν πολυ μεγαλο ρολο!

Αν μπορεις να πας στα 3 μετρα πηγαινε. Πηρες καποια αποφαση για κεντρικο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.