Jump to content



Στρώσιμο χαλικιου


Recommended Posts

Θελω να ριξω χαλίκι σε μια επιφάνεια γυρω στα 50 τμ. 

Γενικά δε μου αρέσει το μπετό και σιχαινομαι το σταμπωτο πολυ καθως και το σκέτο μπετο.

Η πιο απλη ελληνικη λύση ειναι να φερω χαλικι και να το ρίξω και τελος.

 

Γενικά σκέφτομαι να κανω το παρακατω. 

1. Σκάψιμο 15-20cm 

2. Τοποθετηση διαχωριστικων.

4. Τοποθέτηση γεωυφασματος 

5.  Στρώσιμο με 3Α  και διαμορφωση χωρου/κλισεις - συμπυκνωση

4. Τελικη στρωση με καποιο χαλικι με ανω των 15mm για να μη κολαει σε λαστιχα

 

Θα δούλευε κάτι τετοιο; Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι θα βρω χαλίκια που θελω ευκολα ισως βαλω απλά. Δεν έχω βρει παρα πολλες εταιρίες που πουλανε χαλίκια περαν του κλασικου για μπετο

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Parhs έγραψε:

Θελω να ριξω χαλίκι σε μια επιφάνεια γυρω στα 50 τμ. 

Γενικά δε μου αρέσει το μπετό και σιχαινομαι το σταμπωτο πολυ καθως και το σκέτο μπετο.

Η πιο απλη ελληνικη λύση ειναι να φερω χαλικι και να το ρίξω και τελος.

 

Γενικά σκέφτομαι να κανω το παρακατω. 

1. Σκάψιμο 15-20cm 

2. Τοποθετηση διαχωριστικων.

4. Τοποθέτηση γεωυφασματος 

5.  Στρώσιμο με 3Α  και διαμορφωση χωρου/κλισεις - συμπυκνωση

4. Τελικη στρωση με καποιο χαλικι με ανω των 15mm για να μη κολαει σε λαστιχα

 

Θα δούλευε κάτι τετοιο; Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι θα βρω χαλίκια που θελω ευκολα ισως βαλω απλά. Δεν έχω βρει παρα πολλες εταιρίες που πουλανε χαλίκια περαν του κλασικου για μπετο

 

 

θα χρειαστείς λοιπόν γύρω στο 1,5 m3 υλικού για να μπαζώσεις το σκάμα που θέλεις.

Για το βήμα

5.  Στρώσιμο με 3Α  και διαμορφωση χωρου/κλισεις - συμπυκνωση.

Προτείνω να πάρεις  κάποια άμμο θραυστή ή ποταμίσια που είναι εύκολη και στην διαμόρφωση με τσουγκράνα ας πούμε, και συμπυκνώνεται εύκολα αφου θα είναι εγκιβωτισμένη, με υδραυλική συμπύκνωση.

Για το βήμα

6. Τελικη στρωση με καποιο χαλικι με ανω των 15mm για να μη κολαει σε λαστιχα.

Γενικότερα, χαλίκια λέμε τα στρόγγυλα φυσικά αδρανή, εσυ προφανώς εννοείς τα θραυστά σκύρα, που ποικίλουν σε διαστάσεις με ποιό σύνηθες αυτό του σκυροδέματος να έχει διάσταση 14-30 mm, ενω αυτό των ασφαλτικών να έχει διάσταση 14-25 mm, οτι και να βρείς σου κάνει.Το 3Α δε έχει διαστάσεις 0-32mm ή 0-38mm.

Θα δούλευε κάτι τετοιο;

Σίγουρα θα δούλευε, αλλα τον Χειμώνα θα λάσπιζε ελαφρά.

Δεν σου αρέσει ο

Αφοί Χαλάτση Ο.Ε. - Προϊόντα Τσιμέντου | Κυβόλιθοι | Διπλό Τ (xalatsi.gr)

κυβόλιθος; Νομίζω δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα και αισθητικό, και αντοχής αν διαμορφώσεις κατάλληλα την έδρασή του.

 

Έγινε επεξεργασία από orderlover
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, orderlover said:

θα χρειαστείς λοιπόν γύρω στο 1,5 m3 υλικού για να μπαζώσεις το σκάμα που θέλεις.

Για το βήμα

5.  Στρώσιμο με 3Α  και διαμορφωση χωρου/κλισεις - συμπυκνωση.

Προτείνω να πάρεις  κάποια άμμο θραυστή ή ποταμίσια που είναι εύκολη και στην διαμόρφωση με τσουγκράνα ας πούμε, και συμπυκνώνεται εύκολα αφου θα είναι εγκιβωτισμένη, με υδραυλική συμπύκνωση.

Για το βήμα

6. Τελικη στρωση με καποιο χαλικι με ανω των 15mm για να μη κολαει σε λαστιχα.

Γενικότερα, χαλίκια λέμε τα στρόγγυλα φυσικά αδρανή, εσυ προφανώς εννοείς τα θραυστά σκύρα, που ποικίλουν σε διαστάσεις με αυτό του σκυροδέματος να έχει διάσταση 14-30 mm, ενω αυτό των ασφαλτικών να έχει διάσταση 14-25 mm, οτι και να βρείς σου κάνει.

Θα δούλευε κάτι τετοιο;

Σίγουρα θα δούλευε, αλλα τον Χειμώνα θα λάσπιζε ελαφρά.

Δεν σου αρέσει ο

Αφοί Χαλάτση Ο.Ε. - Προϊόντα Τσιμέντου | Κυβόλιθοι | Διπλό Τ (xalatsi.gr)

κυβόλιθος; Νομίζω δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα και αισθητικό, και αντοχής αν διαμωρφώσεις κατάλληλα την έδρασή του.

 

Μηπως λες λιγα 1.5 κυβικο;  

Αυτο που λες για την αμμο ειναι ενα θεμα πως θα ειναι δυσκολο να συμπυκνωσω 3Α. Απο την αλλη νομιζω πως βοηθαει στην αποστραγγιση το 3Α η αδρανη αντίστοιχα. Οσο αφορα τους κυβολιθους ισως να βαλω καποιους. Οι συγκεκριμενοι δεν αρεσουν στη γυναικα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για να πατάς αυτοκίνητο είναι οι χοντροί κυβόλιθοι. 6 γωνοι κλπ. Δεν είανι τόσο άσχημοι. Μετά υπάρχουν κάτι υβριδικά τσιμεντοειδή που μέσα παίρνουν γρασίδι.

Κυβόλιθοι | Αχαϊκή Πλακοποιία ΑΒΕΕ

 

Και τα διάτρητα κάπως έτσι: 

 

Διάτρητη 50x50x10 cm:Επιστρώσεις δαπέδων | Εξωτερικά δάπεδα | Πλάκες  Ηράκλειο Κρήτης

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Parhs έγραψε:

Μηπως λες λιγα 1.5 κυβικο;  

Αυτο που λες για την αμμο ειναι ενα θεμα πως θα ειναι δυσκολο να συμπυκνωσω 3Α. Απο την αλλη νομιζω πως βοηθαει στην αποστραγγιση το 3Α η αδρανη αντίστοιχα. Οσο αφορα τους κυβολιθους ισως να βαλω καποιους. Οι συγκεκριμενοι δεν αρεσουν στη γυναικα

Ναι λάθος μου, είναι 50 m2 x 0.2 = 10m3 συμπυκνωμένα χ 1,3 = 13 m3 χαλαρά.

Καλύτερη αποστράγγιση έχει το σκύρο απο το 3Α.Αφου θα βάλεις γεωύφασμα στην σκάφη του σκάμματος απο πάνω μπαίνει μόνο άμμος, γιατί οτιδήποτε άλλο θα σκίσει το πανί.Για τους κυβόλιθους τώρα υπάρχουν σχέδια και σχέδια να διαλέξεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Θελω να ριξω χαλίκι σε μια επιφάνεια γυρω στα 50 τμ. 

Γενικά δε μου αρέσει το μπετό και σιχαινομαι το σταμπωτο πολυ καθως και το σκέτο μπετο.

Η πιο απλη ελληνικη λύση ειναι να φερω χαλικι και να το ρίξω και τελος.

 

Γενικά σκέφτομαι να κανω το παρακατω. 

1. Σκάψιμο 15-20cm 

2. Τοποθετηση διαχωριστικων.

4. Τοποθέτηση γεωυφασματος 

5.  Στρώσιμο με 3Α  και διαμορφωση χωρου/κλισεις - συμπυκνωση

4. Τελικη στρωση με καποιο χαλικι με ανω των 15mm για να μη κολαει σε λαστιχα

 

Θα δούλευε κάτι τετοιο; Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι θα βρω χαλίκια που θελω ευκολα ισως βαλω απλά. Δεν έχω βρει παρα πολλες εταιρίες που πουλανε χαλίκια περαν του κλασικου για μπετο

 

 

 

Θα πετάξεις τα λεφτά σου με αυτό που σκέφτηκες.

Η καλύτερη λύση οι διάτρητοι κυβόλιθοι που σου γράψανε πιό πάνω. Και στα κενά ή χώμα και χορτάρι, ή χαλικάκι.

Βέβαια στο χαλίκι κάποια στιγμή θα βγεί χορτάρι όπως και να έχει, είναι θέμα χρόνου.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2021 at 5:59 PM, orderlover said:

θα χρειαστείς λοιπόν γύρω στο 1,5 m3 υλικού για να μπαζώσεις το σκάμα που θέλεις.

Για το βήμα

5.  Στρώσιμο με 3Α  και διαμορφωση χωρου/κλισεις - συμπυκνωση.

Προτείνω να πάρεις  κάποια άμμο θραυστή ή ποταμίσια που είναι εύκολη και στην διαμόρφωση με τσουγκράνα ας πούμε, και συμπυκνώνεται εύκολα αφου θα είναι εγκιβωτισμένη, με υδραυλική συμπύκνωση.

Για το βήμα

6. Τελικη στρωση με καποιο χαλικι με ανω των 15mm για να μη κολαει σε λαστιχα.

Γενικότερα, χαλίκια λέμε τα στρόγγυλα φυσικά αδρανή, εσυ προφανώς εννοείς τα θραυστά σκύρα, που ποικίλουν σε διαστάσεις με ποιό σύνηθες αυτό του σκυροδέματος να έχει διάσταση 14-30 mm, ενω αυτό των ασφαλτικών να έχει διάσταση 14-25 mm, οτι και να βρείς σου κάνει.Το 3Α δε έχει διαστάσεις 0-32mm ή 0-38mm.

Θα δούλευε κάτι τετοιο;

Σίγουρα θα δούλευε, αλλα τον Χειμώνα θα λάσπιζε ελαφρά.

 

 

Αφοί Χαλάτση Ο.Ε. - Προϊόντα Τσιμέντου | Κυβόλιθοι | Διπλό Τ (xalatsi.gr)

κυβόλιθος; Νομίζω δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα και αισθητικό, και αντοχής αν διαμορφώσεις κατάλληλα την έδρασή του.

 

Δεν σου αρέσει το διπλο Τ αλλα γενικα οι κυβολιθοι μου αρεσουν . Κυριως γιατι βγαινουν ευκολα και εχουν αρμους και δεν έχεις ρωγμες αλλα περναει και νερο αλλα και λογω αισθητικής.Σκεφτομαι να βαλω χαλίκι και κυβολιθους σε μερικα σημεια.

 

On 4/26/2021 at 6:50 PM, orderlover said:

Ναι λάθος μου, είναι 50 m2 x 0.2 = 10m3 συμπυκνωμένα χ 1,3 = 13 m3 χαλαρά.

Καλύτερη αποστράγγιση έχει το σκύρο απο το 3Α.Αφου θα βάλεις γεωύφασμα στην σκάφη του σκάμματος απο πάνω μπαίνει μόνο άμμος, γιατί οτιδήποτε άλλο θα σκίσει το πανί.Για τους κυβόλιθους τώρα υπάρχουν σχέδια και σχέδια να διαλέξεις.

 

Καποιοι λενε πως μπαινει πρωτα κατω κατω ισως να δινει καποια προστασια απο το να βουλιαξουν στο χωμα.

On 4/26/2021 at 7:37 PM, Γιώργος 1 said:

 

Θα πετάξεις τα λεφτά σου με αυτό που σκέφτηκες.

Η καλύτερη λύση οι διάτρητοι κυβόλιθοι που σου γράψανε πιό πάνω. Και στα κενά ή χώμα και χορτάρι, ή χαλικάκι.

Βέβαια στο χαλίκι κάποια στιγμή θα βγεί χορτάρι όπως και να έχει, είναι θέμα χρόνου.  

Θα εβαζες κατευθειαν διατρητους στο χώμα και να περνανε αυτοκινητα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2021 at 6:50 PM, orderlover said:

Αφου θα βάλεις γεωύφασμα στην σκάφη του σκάμματος απο πάνω μπαίνει μόνο άμμος, γιατί οτιδήποτε άλλο θα σκίσει το πανί.

 

 

Αυτό που λες δεν είναι σωστό. Αν ήταν έτσι θα κάναμε όλους τους δρόμους μας με άμμο.

 

Υπάρχουν γεωυϋφάσματα που χρησιμοποιούνται στην οδοποιία είτε για διαχωρισμό υλικών είτε για έδραση επιχωμάτων που δεν σκίζονται ούτε από 3Α ούτε από δάνεια κατηγορίας Ε4 κτλ κτλ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι προυπολογισμος υπαρχει αλλα εδω στα μερη μας εχει γινει τις μοδας αυτο (ειναι χωρις αρμολόϊ ακομα):

 

Βεβαια για να μπει αμαξι πανω σε αυτο πρεπει να πεσει ~10 cm C16/20 min με Δομικο πλεγμα Τ131. Το ιδιο και σε αυτα που βαζει ο σωτος πιο πανω.

 

177192511_1593267177537001_5869113305965622730_n.thumb.jpg.32bd599b7c25d365a434e25107b8e3f4.jpg

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Θα εβαζες κατευθειαν διατρητους στο χώμα και να περνανε αυτοκινητα;

 

 

Με ένα Bobcat κατεβάζεις το χώμα και στρώνεις 10 εκατοστά 3Α, το πατάς-συμπιέζεις με ένα μικρό κύλινδρο, και τοποθετείς τους διάτρητους κυβόλιθους αλφαδειάζοντας όπου χρειάζεται με λίγη νταμαρίσια άμμο.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2021 at 12:47 AM, GeorgeVasil said:

Δεν ξερω τι προυπολογισμος υπαρχει αλλα εδω στα μερη μας εχει γινει τις μοδας αυτο (ειναι χωρις αρμολόϊ ακομα):

 

Βεβαια για να μπει αμαξι πανω σε αυτο πρεπει να πεσει ~10 cm C16/20 min με Δομικο πλεγμα Τ131. Το ιδιο και σε αυτα που βαζει ο σωτος πιο πανω.

 

177192511_1593267177537001_5869113305965622730_n.thumb.jpg.32bd599b7c25d365a434e25107b8e3f4.jpg

Γενικα ηθελα να αποφυγω το μπετο

On 4/30/2021 at 2:33 AM, Γιώργος 1 said:

 

 

Με ένα Bobcat κατεβάζεις το χώμα και στρώνεις 10 εκατοστά 3Α, το πατάς-συμπιέζεις με ένα μικρό κύλινδρο, και τοποθετείς τους διάτρητους κυβόλιθους αλφαδειάζοντας όπου χρειάζεται με λίγη νταμαρίσια άμμο.

Στην ουσια η διαφορα που βλεπω απο αυτο που ειπα αρχικα ειναι οι κυβολιθοι αντι για χαλικι. 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Parhs said:

Γενικα ηθελα να αποφυγω το μπετο

Στην ουσια η διαφορα που βλεπω απο αυτο που ειπα αρχικα ειναι οι κυβολιθοι αντι για χαλικι. 

Ότι και να βάλλεις αν δεν έχει αντοχή στο νερό με τον καιρό και την χρήση, θα σου χαλάσει 100%. Μια λακκούβες, μια τροχαυλακώσεις, κάτι από αυτά θα συμβεί σε χαλίκι και 3Α ειδικά όταν λες ότι δεν έχεις τα μηχανικά μέσα να πιάσεις καλή συμπύκνωση. Ειδικά όταν λες ότι θες να ρίξεις 15 πόντους πάνω σε χώμα που το θεωρώ και πολύ λίγο κατασκευαστικά. Δεν το κάνουμε γενικώς πέρα από καμία προσωρινή πρόσβαση σε έργο κτλ. 

 

Το ακριβώς επόμενο σε οικονομική κλίμακα είναι το μπετό και ακολουθεί η άσφαλτος.:P

 

Οπότε γιατί να το φτιάξεις με κυβόλιθους και χώμα ή 3Α αντί να το κάνεις εξαρχής με μπετό και πλακόστρωση (οποιουδήποτε ειδους).

 

Θα πλενεις και το αμαξι και δεν θα κανει λασπουρα. ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.