Jump to content


Απλό Τηλεφωνικό Κέντρο


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά,

Σε φίλο με τεχνικό γραφείο αφού του συμμάζεψα το δίκτυο με καμπινα,nas,ups κτλ. Θέλω να του δώσω την δυνατότητα ενώς τηλεφωνικού κέντρου.

 

Δεδομένα:

-1 αριθμός

-2 θέσεις εργασίας (με 2 αναλογικές συσκευές που ήδη υπάρχουν). Προς το παρών δουλεύει η μια λόγω VOIP...

-Speedport με 50αρα VDSL το οποίο κάνει και το routing + ένα HP Switch. (Δεν υπάρχει λόγος για κάτι άλλο).

-Να μιλάνε μεταξύ τους τα 2 τηλέφωνα locally.

-Να μπορούν να στέλνουν εισερχόμενες κλήσεις ο ένας στον άλλο.

-Γενικά καλούδια τηλ. κέντρου αναμονή κτλ.

-Ψάχνω μια λύση για set and forget που να μην επηρεάζεται από αναβαθμίσεις πχ Cosmote κτλ

 

Διαβάζοντας γενικώς έχω πέσει πάνω σε αυτά:

Στο ίδιο εύρος τιμής:

https://www.skroutz.gr/s/24357793/Grandstream-HT801.html

https://www.skroutz.gr/s/24357767/Grandstream-HT802.html

https://www.skroutz.gr/s/24357977/Grandstream-HT812.html

και λίγο πιο ακριβά τα 813 και 814. Το κόστος είναι ιδανικό μέχρι το 814.

 

Ερωτήσεις:

1)Η λογική είναι ότι κάνουμε Disable την τηλεφωνία στο SpeedPort και βάζουμε τους κωδικούς της τηλεφωνίας από τον πάροχο στα Grandstream?

2)Έχω μπερδευτεί με την συνδεσμολογία. To FXS είναι έξοδος για αναλογικό τηλέφωνο? Το FXO?

3)Αυτή η συσκευή με καλύπτει από μόνη της ή πρέπει να φτιαξω PBX server? πχ να συνδέσω και κανένα RPi με FreePBX?

4)Διάβασα ότι αν ανοιχτεί κάποια πόρτα καταλάθος (δεν θυμάμαι πια) μπορεί να υπάρξουν χρώσεις από spam bot calls κτλ. Από θέμα security τι παίζει?

5)Αν χαλάσει κάποιο αναλογικό τηλ στο μέλλον, με αυτό το setup θα μπορούμε να παίζουμε με IP Phones?

 

Αν μπορεί να ξεκαθαρίσει κάποιος τον αχταρμά που έχω μέσα στο κεφάλι μου θα ήμουν ευγνώμων.

 

@trendy

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά,

Σε φίλο με τεχνικό γραφείο αφού του συμμάζεψα το δίκτυο με καμπινα,nas,ups κτλ. Θέλω να του δώσω την δυνατότητα ενώς τηλεφωνικού κέντρου.

 

Δεδομένα:

-1 αριθμός

-2 θέσεις εργασίας (με 2 αναλογικές συσκευές που ήδη υπάρχουν). Προς το παρών δουλεύει η μια λόγω VOIP...

-Speedport με 50αρα VDSL το οποίο κάνει και το routing + ένα HP Switch. (Δεν υπάρχει λόγος για κάτι άλλο).

-Να μιλάνε μεταξύ τους τα 2 τηλέφωνα locally.

-Να μπορούν να στέλνουν εισερχόμενες κλήσεις ο ένας στον άλλο.

-Γενικά καλούδια τηλ. κέντρου αναμονή κτλ.

-Ψάχνω μια λύση για set and forget που να μην επηρεάζεται από αναβαθμίσεις πχ Cosmote κτλ

 

Διαβάζοντας γενικώς έχω πέσει πάνω σε αυτά:

Στο ίδιο εύρος τιμής:

https://www.skroutz.gr/s/24357793/Grandstream-HT801.html

https://www.skroutz.gr/s/24357767/Grandstream-HT802.html

https://www.skroutz.gr/s/24357977/Grandstream-HT812.html

και λίγο πιο ακριβά τα 813 και 814. Το κόστος είναι ιδανικό μέχρι το 814.

 

Ερωτήσεις:

1)Η λογική είναι ότι κάνουμε Disable την τηλεφωνία στο SpeedPort και βάζουμε τους κωδικούς της τηλεφωνίας από τον πάροχο στα Grandstream?

2)Έχω μπερδευτεί με την συνδεσμολογία. To FXS είναι έξοδος για αναλογικό τηλέφωνο? Το FXO?

3)Αυτή η συσκευή με καλύπτει από μόνη της ή πρέπει να φτιαξω PBX server? πχ να συνδέσω και κανένα RPi με FreePBX?

4)Διάβασα ότι αν ανοιχτεί κάποια πόρτα καταλάθος (δεν θυμάμαι πια) μπορεί να υπάρξουν χρώσεις από spam bot calls κτλ. Από θέμα security τι παίζει?

5)Αν χαλάσει κάποιο αναλογικό τηλ στο μέλλον, με αυτό το setup θα μπορούμε να παίζουμε με IP Phones?

 

Αν μπορεί να ξεκαθαρίσει κάποιος τον αχταρμά που έχω μέσα στο κεφάλι μου θα ήμουν ευγνώμων.

 

@trendy

 

1) Ναι, αλλά μπορείς να βάλεις και κάποιο fritz!box που είναι modem/router και τηλεφωνικό κέντρο μαζί

2) Ναι. Το FXO είναι η θύρα του ίδιου του τηλεφώνου. Μία FXS πάντα συνδυάζεται με μία FXO.

3) Δεν έχω δουλέψει τα συγκεκριμένα grandstream, αλλά από μακριά φαίνονται απλά gateways, δηλαδή αντιστοιχούν μία (ή περισσότερες) γραμμή VoIP σε μία (ή περισσότερες) FXS. Φαντάζομαι ότι οι δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου που έχουν θα είναι φτωχές.

4) Κάποιοι ανοίγουν την πρόσβαση στο τηλεφωνικό κέντρο απευθείας από το Internet. Εκεί βρίσκεται το πιο σύνηθες πρόβλημα και δεν έχεις λόγο να το κάνεις. Προφανώς και αν κολλήσεις κάποιο malware στο τοπικό δίκτυο, μπορεί να εκμεταλλευτεί την τηλεφωνία σου, ακόμη και με κλειστό firewall από το internet.

5) Καλύτερα να κοιτάξεις κάποιο πιο πλήρες τηλεφωνικό κέντρο, το fritz πάλι σαν all-in-one είναι τίμια επιλογή.

 

Τώρα δεν έχω χρόνο για περισσότερα, αλλά νομίζω ότι μπήκαν σε μία σειρά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

1) Ναι, αλλά μπορείς να βάλεις και κάποιο fritz!box που είναι modem/router και τηλεφωνικό κέντρο μαζί

2) Ναι. Το FXO είναι η θύρα του ίδιου του τηλεφώνου. Μία FXS πάντα συνδυάζεται με μία FXO.

3) Δεν έχω δουλέψει τα συγκεκριμένα grandstream, αλλά από μακριά φαίνονται απλά gateways, δηλαδή αντιστοιχούν μία (ή περισσότερες) γραμμή VoIP σε μία (ή περισσότερες) FXS. Φαντάζομαι ότι οι δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου που έχουν θα είναι φτωχές.

4) Κάποιοι ανοίγουν την πρόσβαση στο τηλεφωνικό κέντρο απευθείας από το Internet. Εκεί βρίσκεται το πιο σύνηθες πρόβλημα και δεν έχεις λόγο να το κάνεις. Προφανώς και αν κολλήσεις κάποιο malware στο τοπικό δίκτυο, μπορεί να εκμεταλλευτεί την τηλεφωνία σου, ακόμη και με κλειστό firewall από το internet.

5) Καλύτερα να κοιτάξεις κάποιο πιο πλήρες τηλεφωνικό κέντρο, το fritz πάλι σαν all-in-one είναι τίμια επιλογή.

 

Τώρα δεν έχω χρόνο για περισσότερα, αλλά νομίζω ότι μπήκαν σε μία σειρά.

Την λύση του Fritz!box την διάβασα αλλά δεν ξερω τι θα συμβει σε 2-3-4 χρονια που πιθανον θα εχουμε οπτικη ινα μεχρι σπιτι. θα θελει ξανα ιστοριες και στησιμο απο την αρχη, και πιθανον αλλον εξοπλισμο.

 

2)Γιατι καποια απο αυτα εχουν FXO σαν εξοδο ? Ειναι για λογους συνδεσμολογιας? πχ επιστροφη?

3)Μια χαρα λενε οτι ειναι απλα καποιοι τα συνδιαζουν με FreePbx server δεν ξερω γτ. (??)

4)Αυτα τα διαβασα σε σχολια στο skroutz και εδώ . Αρα απο οτι καταλαβαινω ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα σε αυτον τον τομεα.

5)Εκτος απο fritz τι αλλο παιζει?Εχω και στο κεφαλι μου το budget γιατι ειναι 2 ατομα και θελουν κατι πολυ απλο που το voip δυσκολευει...

Link to comment
Share on other sites

1) Τα fritz έχουν πλήρη λειτουργικότητα router, μπορούν να έχουν την WAN είτε σε DSL, είτε σε Ethernet. Οπότε αναμένεται να λειτουργεί με μικροαλλαγές στις ρυθμίσεις είτε με άλλο πάροχο, είτε με οπτική (ethernet uplink).

2) Όταν βλέπεις τέτοια συσκευή με FXO είναι "είσοδος": του κουμπώνεις μία PSTN γραμμή για να μπορεί να την διαχειρίζεται, όπως κάνει με τις VoIP. Και κάποια fritz έχουν (πχ το 7590) κάποια όχι (πχ το 7530).

3) Στις φτηνές συσκευές που έχουν κάποιες δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου, συνήθως λείπουν λειτουργίες. Μπορεί να μην έχουν τηλεφωνητή με ηχογράφηση, μενού αυτόματης απάντησης, κλπ. Σε αυτές τις περιπτώσεις βάζουν για τηλεφωνικό κέντρο το FreePBX/Asterisk και απλά χρησιμοποιούν τη συσκευή για διαχείριση των γραμμών. Πάντως αυτά που έδειξες είναι ATA, όχι τηλεφωνικά κέντρα. Οι δυνατότητες τους δεν αναμένονται ιδιαίτερα πλούσιες.

4) Εκτός από fritz, μπορείς να δεις και μεγαλύτερα grandstream, τα οποία είναι τηλεφωνικά κέντρα και όχι απλά gateways. To budget είναι μικρότερο με το fritz, ή με FreePBX που απλά παίρνει τις γραμμές από τα ATA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Την λύση του Fritz!box την διάβασα αλλά δεν ξερω τι θα συμβει σε 2-3-4 χρονια που πιθανον θα εχουμε οπτικη ινα μεχρι σπιτι. θα θελει ξανα ιστοριες και στησιμο απο την αρχη, και πιθανον αλλον εξοπλισμο.

Αν εχεις οπτικη, συνδεεις τη WAN

Μπορεις να συνδεσεις DECT & VoIP συσκευες πανω του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

@minastFritz παιρνουμε απο ebay γερμανιας με 40-50ε η σκαμε 200αρι απο εδω?

Όλα τα πρόσφατα fritz παίρνουν το ίδιο international firmware που έχει προφίλ για ΟΤΕ και Vodafone, ακόμη και η Wind τα χρησιμοποιεί σε κάποιες συνδέσεις.

Δεν υπάρχει καμία πρακτική διαφορά με αυτά που πωλούνται εδώ, το οποίο σημαίνει ότι μεταξύ άλλων ο πάροχος έχει πρόσβαση απομακρυσμένης ρύθμισης επιλογών όπως η τηλεφωνία.

Τούτου λεχθέντος, έχω δει μεμονωμένες αναφορές προβλήματος, στο οποίο δεν μπορούσε να βοηθήσει η τεχνική υποστήριξη.

Προσωπικά θα έπαιρνα από ebay χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά αυτό δεν αποτελεί συμβουλή αγοράς για άλλον, ειδικά για εταιρική χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βάζεις σε bridge το modem, fw από πίσω και freepbx για το τηλεφωνικό κέντρο με κωδικούς τηλεφωνίας. Ακόμα και σε κάποιο vm ή raspberry. To δουλεύω έτσι περίπου 1.5 χρόνο χωρίς κανένα θέμα...

τώρα είδα τα grandstream και μου άρεσαν σαν ιδέα. λογικά τα σετάρεις με κωδικούς τηλεφωνίας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, AlexanderK said:

βάζεις σε bridge το modem, fw από πίσω και freepbx για το τηλεφωνικό κέντρο με κωδικούς τηλεφωνίας. Ακόμα και σε κάποιο vm ή raspberry. To δουλεύω έτσι περίπου 1.5 χρόνο χωρίς κανένα θέμα...

τώρα είδα τα grandstream και μου άρεσαν σαν ιδέα. λογικά τα σετάρεις με κωδικούς τηλεφωνίας

 

Τι εννοεις με το fw απο πισω ? Τα grandstream τα βρηκα μπροστα μου λογω ΑΤΑ. Θα ηθελα να κρατησω την δυνατοτητα να μπορουν να βαλλουν αναλογικό τηλεφωνο.

 

Απλα ταυτοχρονα ψαχνω και μια λυση Set & Forget.

 

Τους κωδικους τους δινουν? γιατι διαβασα οτι εχουν σταματησει. ?

 

11 hours ago, minast said:

Όλα τα πρόσφατα fritz παίρνουν το ίδιο international firmware που έχει προφίλ για ΟΤΕ και Vodafone, ακόμη και η Wind τα χρησιμοποιεί σε κάποιες συνδέσεις.

Δεν υπάρχει καμία πρακτική διαφορά με αυτά που πωλούνται εδώ, το οποίο σημαίνει ότι μεταξύ άλλων ο πάροχος έχει πρόσβαση απομακρυσμένης ρύθμισης επιλογών όπως η τηλεφωνία.

Τούτου λεχθέντος, έχω δει μεμονωμένες αναφορές προβλήματος, στο οποίο δεν μπορούσε να βοηθήσει η τεχνική υποστήριξη.

Προσωπικά θα έπαιρνα από ebay χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά αυτό δεν αποτελεί συμβουλή αγοράς για άλλον, ειδικά για εταιρική χρήση.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τίς συμβουλες! 7530 ή 7590? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Τι εννοεις με το fw απο πισω ? Τα grandstream τα βρηκα μπροστα μου λογω ΑΤΑ. Θα ηθελα να κρατησω την δυνατοτητα να μπορουν να βαλλουν αναλογικό τηλεφωνο.

 

Απλα ταυτοχρονα ψαχνω και μια λυση Set & Forget.

 

Τους κωδικους τους δινουν? γιατι διαβασα οτι εχουν σταματησει. ?

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για τίς συμβουλες! 7530 ή 7590? 

 

Εννοεί firewall πίσω από το modem, που σε bridge mode δεν παρέχει κάποια προστασία. Είτε διαλέχεις ΑΤΑ + software PBX είτε διαλέξεις κάποιο fritz, set and forget θα είναι. Τους κωδικούς τους δίνει ακόμα ο ΟΤΕ, απλά σε fritz δεν χρειάζεται, γιατί τους παίρνει αυτόματα, όπως τα Speedport. Εν γένει, εφόσον πάρεις τους κωδικούς VoIP και κάνεις register τηλεφωνία, δεν περιμένεις να σου τους κλέψει πίσω το modem/router του παρόχου.

 

Μεταξύ 7530 και 7590 είναι απλή απόφαση: H βασική έλλειψη του 7530 είναι ότι δεν μπορείς να του κουμπώσεις την PSTN γραμμή (δεν έχει FXO). Εάν έχεις VoIP, δεν χάνεις τίποτα. Έχουν και άλλες μικροδιαφορές, αλλά όχι σημαντικές.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, επειδή είμαστε στο γραφείο σε παρόμοια κατάσταση.

 

Αυτή τη στιγμή έχουμε 1 νούμερο με δύο κανάλια φωνής [ΟΤΕ] (isdn, αλλά ευρυζωνικό, δηλαδή τα τηλέφωνα κουμπώνουν πάνω στο Speedport W 724V).

Αν γυρίσουμε σε 1 κανάλι φωνής (ptsn - ευρυζωνικό?), και στήσουμε τηλεφωνικό κέντρο όπως συζητήθηκε, θα μπορούμε να δεχόμαστε δύο κλήσεις ταυτόχρονα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος MasterCommander έγραψε:

ptsn - ευρυζωνικό

δεν υπαρχει αυτο, θα εχετε 1 κανάλι φωνής σε VoIP, και οχι, δε θα δεχεστε 2 κλησεις

 

Η δε Vodafone δινει ενα αριθμο με 2 γραμμες. Δεν το ζητας, το ενεργοποιεις στο router

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω άλλο.

Στην εταιρεία που εργάζομαι έχουμε 2 ρουτερ σε vdsl me 4 και 3 γραμμες αντιστοιχα με συνολικά 8 κανάλια φωνής(η μια γραμμή είναι fax)

αυτά όλα κουμπώνουν πάνω σε ένα τηελφωνικο κέντρο Grandtream UCM6208 με fxo ports

Επειδή η σύμβαση με τον παρόχο που έχω τώρα λήγει και είμαστε σε φάση ανανέωσης ,μέχρι πόσα κάναλια φωνής και τηλ αριθμούς σηκώνει η καθε γραμμή για να γίνου οι 2 σε 1..αν παω σε ftth ,θεωρητικά αφου η τηλεφωνια ειναι voip, δεν μπορει μια γραμμή να υποστηρίξει 8 κανάλια φωνής?Θα χρειαστώ κάτι να κουμπώσει πάνω στο grandstream?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος ktlk21 έγραψε:

Καλημέρα

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω άλλο.

Στην εταιρεία που εργάζομαι έχουμε 2 ρουτερ σε vdsl me 4 και 3 γραμμες αντιστοιχα με συνολικά 8 κανάλια φωνής(η μια γραμμή είναι fax)

αυτά όλα κουμπώνουν πάνω σε ένα τηελφωνικο κέντρο Grandtream UCM6208 με fxo ports

Επειδή η σύμβαση με τον παρόχο που έχω τώρα λήγει και είμαστε σε φάση ανανέωσης ,μέχρι πόσα κάναλια φωνής και τηλ αριθμούς σηκώνει η καθε γραμμή για να γίνου οι 2 σε 1..αν παω σε ftth ,θεωρητικά αφου η τηλεφωνια ειναι voip, δεν μπορει μια γραμμή να υποστηρίξει 8 κανάλια φωνής?Θα χρειαστώ κάτι να κουμπώσει πάνω στο grandstream?

 

 

 

 

Καλημερα, καλυτερα να ανοιξεις νεο θεμα. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Τι παίζει εδώ με τις καλημέρες;

 

Τα λένε στην πεθερά για να τ' ακούσει η νύφη.

 

 

Ή Όποιος έχει τη μύγα, μύγακάτι του συμβαίνει.

 

 

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από p55
Έβαλα ένα τόνο (σημείο στίξης όχι κονσέρβα)
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.