Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αν έχει ασχοληθεί κανείς με το Unifi network για την διαχείριση του WiFi δικτύου μέσω του UniFi controller αν μπορεί ας μου εξηγήσει γιατί στο "Map" ενώ έχω 6 στο σύνολο Access Points βλέπω μόνο τα 5 και ακόμα χειρότερα γιατί κάποια access points φαίνεται να "βγαίνουν" από άλλα access points...
Όλα τα Access points "πέφτουν" πάνω σε 2 switch τα οποία δεν είναι της Ubiquity και "τρέχει" software controller.

Επισυνάπτω και μια φωτογραφία αν δεν κατάφερα να μεταφέρω σωστά την ερώτηση / απορία μου...

Spoiler

Unifi.png.32cc503dcc1163eb58b9f64cb7d887c0.png


Edit 1:
Για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία χρειάζεται εδώ είμαι...

Edit 2:
Είναι ενοχλητικό που δεν υπάρχει Preview του post έτσι ώστε να βλέπει κανείς πως θα δείχνει το post του...:embarrassment:

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αντίστοιχη γκρίνια για το topology map εδώ και καιρό, δεν έχω υπόψη μου κάποια λύση.

Απλά για σαφήνεια: Στη λίστα με τα AP τα βλέπεις όλα κανονικά (ρυθμίσεις, firmware, κλπ) μόνο στο map δεν εμφανίζονται σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

γιατί στο "Map" ενώ έχω 6 στο σύνολο Access Points βλέπω μόνο τα 5

Από τη φωτογραφία δείχνει να μη χωράνε παραπάνω.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

και ακόμα χειρότερα γιατί κάποια access points φαίνεται να "βγαίνουν" από άλλα access points...

αν προσέξεις είναι συνεχόμενη γκρίζα γραμμή και γράφει 1000FDX, δεν είναι πράσινη διακεκομμένη που είναι η ασύρματη ζεύξη. Μάλλον για λόγους χωροταξίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χωράνε, μπορεί να γίνει zoom in / zoom out, εγώ προσπάθησα να φαίνονται όσα περισσότερα γίνονται...
Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι μέχρι εχθές τα έβλεπα όλα κανονικά γι' αυτό προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...:wall:

Ανακάλυψα και πως βγάζεις τους clients και αφήνεις μόνο τα Access Points.

Spoiler

560223625_Unifi2.thumb.PNG.b918d237f12e6e8084f6e8a6ab702cef.PNG

 

 

Όσο για την συνεχόμενη γκρίζα γραμμή οφείλω να ομολογήσω ότι δεν την είχα δει καν και δεν ήξερα καν ότι ο κάθε τύπος γραμμής αναφέρεται και σε διαφορετική σύνδεση...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου... :T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.