Jump to content



Ρυθμιζόμενο γραφείο κατ'ύψος - σε αναζήτηση


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Μιας και συνεχίζεται το remote και θα συνεχίσει η εταιρία μας και μετά τη λήξη του πανηγυριού, ψάχνω την αγορά για ένα ρυθμιζόμενο γραφείο, a.k.a standing desk.

Στην ελληνική αγορά βλέπω υπάρχουν τα εξής που πληρούν τα κριτήρια που θέλω(ηλεκτρικό, 160*80):

* Ergoaction Action Desk Pro https://ergoaction.gr/product/ilektriko-rythmizomeno-grafeio-action-desk-pro-160x80/

* Dromeas Alta HT https://eshop.dromeas.gr/grafeia-rithmizomenou-ipsous/108-alma-ht.html

* Ikea Bekant https://www.ikea.gr/proioda/grafeia/sustima-epaggelmatikon-grafeion/podia-grafeiou/bekant-skel-kathistis-orthias-thesis-ilektrikos/50255254

* Ikea Idasen https://www.ikea.gr/proioda/grafeia/sustima-epaggelmatikon-grafeion/podia-grafeiou/idasen-skeletos-kathistis-orthias-thesis-ilektrikos/80299534

* Jysk Slangerup https://jysk.gr/grafeio/grafeia-gypologisti/grafeio-m-rythmypsos-slangerup-80x160-m

 

 

 

Κάτι έχει και η Sato αλλά γενικά δεν έχω καλή εμπειρία με τα έπιπλα της.

 

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από τα παραπάνω ή και κάποιο άλλο?

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
links, one more model
Link to comment
Share on other sites

Έχω το BEKANT

Συναρμολογήθηκε εύκολα

Βολεύει που το σηκώνεις

Βολεύει που το χαμηλώνεις (το default ύψος των γραφείων είναι αρκετά ψηλά για να είναι σε 90 μοίρες το χέρι)

Είναι στιβαρό

Δουλεύει μια χαρά προς ώρας

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το IDASEN κι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν κοίταξα άλλες μάρκες (κοίταξα, αλλά εγκυκλοπαιδικά) γιατί είπα να εμπιστευτώ την εγγύηση του ΙΚΕΑ (σε ό,τι έχω χρειαστεί, με έχουν καλύψει με το παραπάνω) σε σχέση με μία αμιγώς online παραγγελία.

 

Προσανατολιζόμουν κι εγώ για το BEKANT γιατί με βολεύει καλύτερα η επιφάνεια εργασίας σε "Γ" (είναι και πιο όμορφη από του IDASEN), αλλά τελικά πήγα στο 2ο γιατί διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια για την ποιότητα των μηχανισμών και τη σταθερότητα του BEKANT - προβλήματα που φαίνεται να έχουν λυθεί στο IDASEN (πήγαν και στη Linak ως OEM, με αρκετά καλύτερη ποιότητα μηχανισμών).

 

Δες π.χ. εδώ που έχουν κάνει review και τα δύο: 

WWW.BTOD.COM

Are you looking for a standing desk that you can try out locally? The IKEA Idasen is available at all IKEA showrooms and good be what you're looking for.

 

+ διάφορα threads reddit.

 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks guys! Θα θελά να δω και κανα review για τα ελληνικά, αλλά κλάιν.

Ο Dromeas δυστυχώς αναφέρει στα ψιλά γράμματα της εγγύησης ότι η εγγύηση καλύπτει τα μοτέρ γραφείων μόνο για 2 χρόνια ενώ το γραφείο για 5, οπότε τον προσπερνάω.

Θα πάω Σάββατο να δω το ΙΚΕΑ, και μετά θα δω αν θέλω πιο πολύ μνήμες για τις θέσεις ή τα 5 παραπάνω χρόνια εγγύηση ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειχα παρει πριν εναμιση χρονο απο το ebay μονο το κατω μερος με τον μηχανισμο και χρησιμοποιησα το γραφειο που ηδη ειχα.

Το timing ηταν τελειο γιατι μετα ξεκινησαμε την εργασια απο το σπιτι οποτε την γλυτωσε η μεση μου.

Δεν βρισκω τωρα ακριβως ιδιο απο Ευρωπη απο οσο κοιταξα αλλα μπορεις να δεις καποια παρομοια παρακατω.

Το ανοιγμα μεταξυ των 2 ποδιων ειναι ρυθμιζομενο και μπορεις να παρεις οποιοδηποτε ξυλο της αρεσκειας σου απο οπουδηποτε και να το κοτσαρεις πανω.

 

π.χ

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

Gate/Window Opener. Gate Opener. Window Opener. Single Swing. Double Swing. Ideal for multiple users in the family or hot desk setting in your office. Electric Motor. Mounting Brackets.

 

 

λιστα

ebay-logo-1-1200x630-margin.png
WWW.EBAY.COM

Find great deals on eBay for height+adjustable+frame. Shop with confidence.

 

 

 

 

ειχα παρει το παρακατω κανα 250ρι ευρω με τα μεταφορικα σε μαυρο αλλα απο Ευρωπη οποτε δεν ειχε τα εξοφρενικα μεταφορικα του συγκεκριμενου

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

【WIDE USE SCENARIOS】- All accessories included, quick to assemble. Easy to low or raise the desk for sitting or standing. You can also adjust the foot pads to keep the desk stable in use. Pass...

 

Έγινε επεξεργασία από al3x
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το link αφορά standing desk από Μ. Βρεττανία σε πολύ καλή τιμή, αλλά αναρωτιέμαι αν πληρώσατε τελωνείο και τίποτα άλλους πρόσθετους φόρους. Από ότι λέει στη σελ. eBay ο έμπορος, το ΦΠΑ περιλαμβάνεται στην τιμή.

 

Ευχαριστώ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2021 at 12:00 PM, vasilis_62 said:

Το link αφορά standing desk από Μ. Βρεττανία σε πολύ καλή τιμή, αλλά αναρωτιέμαι αν πληρώσατε τελωνείο και τίποτα άλλους πρόσθετους φόρους. Από ότι λέει στη σελ. eBay ο έμπορος, το ΦΠΑ περιλαμβάνεται στην τιμή.

Το ειχα παρει απο Τσεχια οποτε δεν ειχε τελωνειο τοτε.

 

Τωρα που το ξαναεψαξα βρηκα ιδιο παλι απο Τσεχια και με "Make Offer" οποτε αν ενδιαφερεσαι μπορεις να του ζητησεις να σου κοψει κανα 20-30ρι

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

【WIDE USE SCENARIOS】- All accessories included, quick to assemble. This sit-stand desk base is compatible with desktop size: 27.5-31.5"(Depth) & 45.2-70.8"(Width). Easy to low or raise the...

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από al3x
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.