Jump to content



τελωνιο - αμερικια


fantacid

Recommended Posts

Ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος να μου στειλουν ενα δεμα (sony ma-rh10-walkman)απο αμερικα???

Το θεμα ειναι τι γινεται με το τελωνιο,ειναι αγορασμενο απο μια γνωστη μου (δεν θα φυγει απο μαγαζι με αποδειξη) κ θα μου το στειλει με καποια κουριερ(ups ή καποια αλλη?).Στο τελωνιο θα ανοιχτει για να αξιολογηθει?

Υπαρχει περιπτωση για καποιον λογο να μην μπορει να μπει στη χωρα (ή να βγει) λογω του δεν εισαγεται στην συγκεκριμενη χωρα?

Καποιοι απο'δω εχουν συχνα τετοια παρε-δωσε απο αμερικα,

για δωστε μου τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν υπαρχει αποδειξη αγορας μεσα στο κουτι ή καποιο αλλο χαρτι/σημειωμα που να δηλωνει την αξια του δεν υπαρχει κανενα προβλημα.......εμενα απο αμερικη μου στειλανε μνημες μεσα σε ενα απλο κουτι με αφρολεξ και μαζι μια ευχετηρια καρτα γενεθλιων για τα ματια του κοσμου

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

εαν δεν υπαρχει αποδειξη αγορας μεσα στο κουτι ή καποιο αλλο χαρτι/σημειωμα που να δηλωνει την αξια του δεν υπαρχει κανενα προβλημα.......εμενα απο αμερικη μου στειλανε μνημες μεσα σε ενα απλο κουτι με αφρολεξ και μαζι μια ευχετηρια καρτα γενεθλιων για τα ματια του κοσμου

;)

θα υπαρχει προβλημα εαν ειναι στη συσκευασια του ή καλητερα να ειναι "χυμα" σε καποιο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις από την φίλη σου να στο βάλει στο κουτί χωρίς συσκευασία, manuals, μπαταρίες κλπ. Το καλώδιο των ακουστικών π.χ. να το ξετυλίξει και να το βάλει πρόχειρα μέσα. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σε καμία περίπτωση να μην ασφαλίσει το περιεχόμενο. Οι παπάρες χρησιμοποιούν την δηλωμένη αξία που γράφει πάνω στο αυτοκόλλητο για να στο φορολογήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις από την φίλη σου να στο βάλει στο κουτί χωρίς συσκευασία, manuals, μπαταρίες κλπ. Το καλώδιο των ακουστικών π.χ. να το ξετυλίξει και να το βάλει πρόχειρα μέσα. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σε καμία περίπτωση να μην ασφαλίσει το περιεχόμενο. Οι παπάρες χρησιμοποιούν την δηλωμένη αξία που γράφει πάνω στο αυτοκόλλητο για να στο φορολογήσουν.

ετσι ακριβως, κατα 99% δεν θα εχεις κανενα προβλημα! αααα και πες της να το στειλει με usps (us postal service aka ΕΛΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Σε καμία περίπτωση να μην ασφαλίσει το περιεχόμενο. Οι παπάρες χρησιμοποιούν την δηλωμένη αξία που γράφει πάνω στο αυτοκόλλητο για να στο φορολογήσουν.

Aν τις ελεγα να το ασφαλισει για 10-20$?

αντι για τα 264 πραγματικα $

Δε θα ηταν ενας καλος λογος για να μη κανουν τις παπαριες τους?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όταν παραγγέλνω απο Αμερική (και νησιά Χούλα-Χούλα) λέω στον εκάστωτε μάγκα να κολλήσει στο εξωτερικό του δέματος ένα φάκελο που να έχει μέσα του ένα ψεύτικο τιμολόγιο-απόδειξη που να γράφει οτι το εσωτερικό κοστίζει 5$. Δεν έχει αποτύχει εως σήμερα ενώ περίπου στις μισές αγορές ο φάκελος είχει ανοιχτεί (άρα έπαιξε το σενάριο και τσίμπισε ο τελώνης). Τώρα για usps θα σου έλεγα να το αποφύγεις μόνο και μόνο επειδή μετά τα σύνορα αναλαμβάνει η ACS (τα έχουμε πεί για δαύτους τους ελεϊνούς). Fedex έχει τις πιο ισορόπιμένες χρεώσεις σε αντιστοιχία με τις υπηρεσίες της και την ταχύτητα παράδωσης, πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για να λαβεις ενα δεμα.Το ζητουμενο ειναι πως θα το παραλαβεις με την μεγαλυτερη δυνατη ασφαλεια, γρηγορα και χωρις να πληρωσεις δασμους. Θα σου προτεινα να στο στειλει με EMS (express υπηρεσια της USPS) και να δηλωσει αξια $20 και οτι ειναι δωρο (gift). Τα δεματα EMS ασφαλιζονται αυτοματα για $100 και νομιζω εχει και tracking number αν τυχον παει στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Και να στο σκίσουν κατά την μεταφορά μην ανησυχείς. Θα το έχεις ασφαλισμένο για 10$ :p

Δε με βοηθας.... :(

κ νομιζω οτι εχεις εμπειρια απο παρομοιες αγορες

Link to comment
Share on other sites

Και την πλήρωσα ακριβά. Αν σου τύχει έτυχε. Σπάνια βέβαια. Επειδή το αντικείμενο δεν είναι τόσο ακριβό δεν έγινε και κάτι. Αλλά αν ήταν κάτι που κόστιζε πχ $1000 δεν θα το έκανα ποτέ. Γι αυτό και τα φέρνω αυτοπροσώπως πια.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ,

αν θέλεις να παραγγείλεις κάτι από frozencpu.com υπάρχει τρόπος να αποφύγεις το τελωνείο ?

Μπορείς να τους ειδοποιήσεις να βάλουν επάνω "gift" ή "sample" ? Το κάνουν οι τύποι ? ή σε γράφουν κανονικά?

Ρίξτε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή , παιδιά πόσο περίπου πάει το τελωνείο για ένα προιόν αξίας 100 δολλ. περίπου ? Σε δολάρια υπολογίζει το τελωνείο την αξία ή την κάνει πρώτα ευρώ (που μας συμφέρει βέβαια) και μετά βγάζει τον φόρο?

Γιατί αν είναι στα 100 δολ. να σου βάλει και άλλα 100 για τελωνείο , δε λέει.

Link to comment
Share on other sites

Την μία και μοναδική φορά που σταμάτησε στο τελωνείο δέμα (160$ αξία) έφαγα καπέλο 17 απο την ACS για αυτόματο εκτελωνισμό μιας εταιρίας που και καλά συνεργάζονται. Σε παλιότερη απόπειρα να φέρω palm απο Αμερική, μου είχαν πεί απο το τελωνίο οτι ο δασμός είναι 20% επι της αξίας του προϊόντος+το οτι πάς 7:00 το πρωί και φεύγεις μεσημέρι, οπότε γι αυτά τα 17 κρύβω επιφυλάξεις αφού δεν ανταποκρίνονται σαν ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.