Jump to content



Cosmote Modem to Asus router προβληματα...


icy20

Recommended Posts

Επειδη ψαχνω ψαχνω και ακρη δεν βγαζω λεω να τα αραδιασω εδω μηπως ξερει κανεις τι εχω λουσει. Γιατι σιγουρα κατι εχω λουσει...

 

Εχω το Cosmote Speedport Smart router.

Το εχω στο σαλονι που ειναι η κεντρικη πριζα και πιανω την ταχυτητα που πρεπει. 220/22.

Αν κανω speedtest απο το wifi του Smart πιανω 205 mbps περιπου στο κινητο.

Στελνω ενα καλωδιο ethernet 30-35 μετρα στο δωματιο που εχω ενα Asus router στην θυρα WAN. Το εχω σε "wireless router mode (default)"

By default το Smart εχει την 192.168.1.1.

Την ίδια IP εχει by default to asus. Πηγα λοιπον και αλλαξα την IP του asus και την εκανα 192.168.1.254.

Mε αυτο τον τροπο ΕΧΩ ιντερνετ και στο σαλονι και στο δωματιο αλλα κανενα απο τα 2 δικτυα δεν βλεπουν το ενα το αλλο.

Εχω δοκιμασει να μεγαλωσω το subnet και να εχω πχ το ενα ρουτερ 192.168.0.1 και το αλλο 192.168.1.254 αλλα τοτε δεν δουλευει καθολου το asus και χανω και τελειως την επικοινωνια μαζι του με ethernet και μπορω να το γυρισω πισω μονο μεσω του dyndns της asus που συνδεεσαι στο ρουτερ απο εξωτερικη IP.

 

Μεχρι εδω πες οκ το γραφουμε στα @@ μας και εχουμε 2 διαφορετικα δικτυα. Εμ δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα:

Αν τρεξω speedtest με το καλωδιο που παει στο pc και πεφτει απο το asus πιανω καμμια 40αρια mbps κατω σε ταχυτητα απο οτι στο Smart.

Επισης σε bufferbloat test στο smart εχω Α+ σε ολα ενω στο Asus A σε ολα. Εννοειται και εκει η ταχυτητα ειναι ΠΟΛΥ μικροτερη. Στο smart βγαζει 195 περιπου και στο asus 110-120.

Εννοειται και με το wifi αν τρεξω speedtest στο κινητο συνδεομενος στο asus πιανω παλι καμμια 50mbps παρακατω στο download απο οτι αν συνδεθω κατευθειαν στο smart...

 

ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ????

Φανταζομαι να το γυρισω σε access point το asus ειναι σαν να μην το εχω αρα γιατι να μην το στειλω για πουλημα εφοσον εχω ηδη gigabit switches και καθονται...

Ουτε το QOS θα παιζει ουτε οι απειρες πιπες που εχει που υποθετικα ειναι χρησιμες θα δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις το Cosmote στο 192.168.1.1

Βάζεις το Asus σε Wireless Router mode, advanced settings, και του δίνεις PPPoE με τα settings (username & pass της γραμμής σου) και δίνεις network ip 192.168.0.1 στο Asus.

Το δίκτυο σου, όλο στο 192.168.0.x με μοναδικό DHCP Server στο Asus.

Κλείνεις DHCP Server στο Speedport.

 

Settings screenshots attached here!

Asus-Router-Cosmote.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις routing μεταξύ των 2 routers, τότε η wan του asus πρέπει να είναι στο ίδιο subnet με το speedport και η lan σε διαφορετικό. Όμως θα πρέπει παράλληλα να βάλεις ένα static route στο speedport για το subnet του asus (αλλιώς δε θα γνωρίζει πού να στείλει τα πακέτα) και να ανοίξεις το firewall του asus, το οποίο κανονικά πρέπει να κόβει ό,τι του έρχεται από την wan.

Για το σενάριό σου ταιριάζει πιο πολύ να κάνεις το asus dumbAP και να είναι όλα στο ίδιο subnet.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, trendy said:

Αν θέλεις να κάνεις routing μεταξύ των 2 routers, τότε η wan του asus πρέπει να είναι στο ίδιο subnet με το speedport και η lan σε διαφορετικό. Όμως θα πρέπει παράλληλα να βάλεις ένα static route στο speedport για το subnet του asus (αλλιώς δε θα γνωρίζει πού να στείλει τα πακέτα) και να ανοίξεις το firewall του asus, το οποίο κανονικά πρέπει να κόβει ό,τι του έρχεται από την wan.

Για το σενάριό σου ταιριάζει πιο πολύ να κάνεις το asus dumbAP και να είναι όλα στο ίδιο subnet.

Δεν χανω ετσι το νοημα του πολυπυρηνου και με αρκετη μνημη asus? Ειναι σαν να εχω ενα access point 250 ευρω απλα για να μου δινει wifi... εν ολιγοις δεν με πολυνοιαζει να ειναι στο ιδιο δικτυο (θα το ηθελα αλλα δεν θα πεθανω αν δεν γινει) αρκει να εχω την ιδια ταχυτητα απο το asus με αυτη που εχω στο cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μαριε πριν ειχες το asus με ppoe, γιατι δε κανεις παλι το ιδιο ?

Αν και πραγματικα οπως σου εχω ξαναπει για τη χρηση που κανεις δεν εχει νοημα να εχεις το asus, ακομα και το entry 2i να ειχες διαφορα δε θα καταλαβαινες, ειδικα τωρα με τη 200αρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, panoc said:

Ρε συ Μαριε πριν ειχες το asus με ppoe, γιατι δε κανεις παλι το ιδιο ?

Αν και πραγματικα οπως σου εχω ξαναπει για τη χρηση που κανεις δεν εχει νοημα να εχεις το asus, ακομα και το entry 2i να ειχες διαφορα δε θα καταλαβαινες, ειδικα τωρα με τη 200αρα.

 

Και τοτε και τωρα με PPPOE ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Θα την χάσεις φυσικά, αλλά αυτό συμβαίνει διότι η τοπολογία σου είναι λανθασμένη.

Αν θέλεις να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες του asus θα πρέπει να βάλεις το speedport σε bridge mode με pppoe passthrough και να κουμπώσεις την wan του asus μόνο πάνω του. Όλες οι συσκευές μετά συνδέονται στο asus που θα σηκώνει το pppoe και θα διαχειρίζεται το δίκτυό σου (dhcp, dns, qos, κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Και τοτε και τωρα με PPPOE ηταν.

ετσι οπως τα εγραψες στο πρωτο ποστ ειναι σα να εχεις κανει μπερδεμενο double-nat.

 

Επειδη βαριεμαι να γραφω θα σε παρω τηλ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, trendy said:

Θα την χάσεις φυσικά, αλλά αυτό συμβαίνει διότι η τοπολογία σου είναι λανθασμένη.

Αν θέλεις να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες του asus θα πρέπει να βάλεις το speedport σε bridge mode με pppoe passthrough και να κουμπώσεις την wan του asus μόνο πάνω του. Όλες οι συσκευές μετά συνδέονται στο asus που θα σηκώνει το pppoe και θα διαχειρίζεται το δίκτυό σου (dhcp, dns, qos, κλπ)

Μα υποθετικα ετσι ειναι. Τι εννοεις; Και το προηγουμενο ρουτερ και αυτο ειχαν PPPOE passthrough. To username και pass γινονται dial απο το asus. Το θεμα ειναι ομως ΓΙΑΤΙ εχει τοσο χειροτερα στατς και ταχυτητες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι με 2 κλησεις ειναι, αλλα τα εχει πει μπερδεμενα :p

Δεν τον νοιαζει που δε βλεπει το ενα δικτυο το αλλο, τον νοιζει που το asus δεν εκμεταλλεύεται ολη τη γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, trendy said:

Το καλώδιο είναι πιστοποιημένο ότι πιάνει τις ταχύτητες; Έχεις δοκιμάσει με ένα άλλο πιο κοντό καλώδιο με τις συσκευές προσωρινά κοντά η μία στην άλλη;

Το ιδιο καλωδιο αν το συνδεσω στο pc απευθειας πιανει την ταχυτητα την μεγιστη. 200+

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να δοκιμάσεις κάποιο άλλο router στη θέση του asus για να δεις αν πιάνει την ταχύτητα που πρέπει;

Αν και θα σου πρότεινα να αποφύγεις το διπλό pppoe εξ αρχής. Είσαι βέβαιος ότι δε χρησιμοποιεί κάποια συσκευή που συνδέεται στο speedport το δίκτυο και να σου επηρεάζει τις μετρήσεις; Δεν ξέρουμε επίσης αν ο πάροχος βάζει κάποιο όριο στις πολλαπλές pppoe.

Link to comment
Share on other sites

Just now, trendy said:

Έχεις να δοκιμάσεις κάποιο άλλο router στη θέση του asus για να δεις αν πιάνει την ταχύτητα που πρέπει;

Αν και θα σου πρότεινα να αποφύγεις το διπλό pppoe εξ αρχής. Είσαι βέβαιος ότι δε χρησιμοποιεί κάποια συσκευή που συνδέεται στο speedport το δίκτυο και να σου επηρεάζει τις μετρήσεις; Δεν ξέρουμε επίσης αν ο πάροχος βάζει κάποιο όριο στις πολλαπλές pppoe.

Ωραια τι προτεινεις? Ο πανος μου προτεινε να δοκιμασω με double NAT να δω τι θα παρω και απο εκει αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.