Jump to content



Βοηθεια για επιλογη m.2 nvme


Recommended Posts

Καλησπερα, πριν 1 μηνα περιπου εκανα ολικη αναβαθμιση απο εναν athlon ii x4 640 σε εναν ryzen 5 3600 και παρολο που ειναι η μερα με τη νυχτα πιστευω οτι ο 5400αρης hdd κραταει ακομα το συστημα πισω. Αποφασισα λοιπον να αγορασω εναν m.2 nvme και ειχα καταληξει στον wd sn550, αλλα μετα που διαβασα οτι η εταιρια προσφατα αλλαξε την nand flash εχοντας τωρα υποδεεστερες φυσικα επιδοσεις, βρισκομαι παλι στην αρχη και δεν ξερω ποιον να διαλεξω. Εχω βρει ομως μερικους δισκους και θελω την αποψη σας.

 

Το βασικο που με ενδιαφερει ειναι η ταχυτητα στα μικρα αρχεια και η ταχυτητα μετα το περας της cache. Οσον αφορα το δευτερο ο a2000 ειναι ο χειροτερος απο ολους (500mb/s), αλλα εχει πολυ μεγαλη cache η οποια ειναι στα 150gb, αρα καπως αντισταθμιζεται η κατασταση, οπως φυσικα και η τιμη του (90 ευρω) με κανει να τον γλυκοκοιταζω. Και επισης με ενδιαφερει και η αξιοπιστια του καθε δισκου

 

Εσεις ποιον θα μου προτεινατε απο αυτους εδω ;; Η μηπως εχεται να μου πειτε καποιον καλυτερο ;;

 

1. Kingston A2000 SSD 1.0TB M.2 NVMe SA2000M8/1000G - Skroutz.gr

2. Kingston KC2500 SSD 1TB M.2 NVMe SKC2500M8/1000G - Skroutz.gr

3. Adata XPG SX8200 Pro SSD 1.0TB M.2 NVMe ASX8200PNP-1TT-C - Skroutz.gr

4. Western Digital SN750 SSD 1.0TB M.2 NVMe WDS100T3X0C - Skroutz.gr 

5. Crucial P5 SSD 1TB M.2 NVMe CT1000P5SSD8 - Skroutz.gr

 

PS. Και η adata αλλαξε την nand flash και τον controller στον sx8200 pro αλλα πιστευω οτι παρ'ολα αυτα εχει καλες επιδοσεις γι'αυτο ειναι στην λιστα.

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα στα 4Κ αρχεία δεν θα φανεί πολύ είτε πάρεις nvme είτε απλό SSD. Ήμουν στο τωρινό σύστημα με κάτι λιγότερο από 3 χρόνια με έναν Samsung 850 pro. Πήρα έναν adata gammix s11. Οκ, καλές οι διαφορές, γρήγορο drive σε σχέση με το απλό Sata SSD, αλλά και πάλι, μην νομίζεις ότι οι διαφορές θα δικαιολογούσαν ένα ακόμη πιο γρήγορο, πιο πολύ για να είμαι up-to-date το έκανα (και για να καθαρίσω λίγο τα drives). Οι διαφορές που θα δεις αν πάρεις ένα οποιδήποτε SSD θα είναι χαοτικές σε σχέση με τον μηχανικό. 

Ωστόσο να ξέρεις πως ούτε αυτές τις επιδόσεις που άλλαξαν δεν θα τις καταλάβεις. Απλά για το γαμώτο, ούτε εγώ θα διάλεγα τον WD.

 

Btw, τι μητρική έχεις; Υποστηρίζει nvme πρότυπο pci express 4.0? Έχει καπάκι-ψύκτρα στη θέση m.2 θέση η μητρική; 

Αν έχεις ψύκτρα ο Sx8200 είναι κομπλέ. Αν όχι, ο Gammix S11 pro έρχεται με ψύκτρα και παρόμοιες επιδόσεις.

Αν έχεις pci express 4.0 , υπάρχει ο S50 και ο S70 με ψύκτρα.

 

Επίσης για τον Α2000, δεν κατάλαβα τι γράφεις. Μαζί με κάτι της Crucial, είναι από τους πιο οικονομικούς και κάνει μια χαρά την δουλειά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου είναι η gigabyte b550 aorus elite v2 και υποστηρίζει pcie 4.0 και έχει και ψυκτρα αλλά δεν θα ήθελα να ξεφύγω πολύ σε χρήματα μέχρι 120 βαριά 130 μαζί με μεταφορικά.

 

Για τον a2000 που ρώτησες δες το προτελευταίο τεστ "Sustained Sequential Write Performance" για να καταλάβεις καλύτερα. Το review είναι για τον δικό σου δίσκο γιατί για τον a2000 το γράφημα δεν είναι τόσο καλό.

https://www.tomshardware.com/reviews/adata-xpg-gammix-s11-pro-m2-nvme-ssd/2

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tommybertsen said:

Απλά για το γαμώτο, ούτε εγώ θα διάλεγα τον WD.

 

Ο WD SN750 (Black) είναι από τους καλύτερους SSD που μπορεί να διαλέξει, από επιδόσεις και εγγύηση. Ο "προβληματικός" είναι ο WD SN550 (Blue). Καταλαβαίνω να μη θες να δώσεις τα λεφτά σου σε μια εταιρεία που συνελήφθη να κάνει ματσακονιά, αλλά τότε θα πρέπει να αγνοήσεις όλους τους δίσκους της λίστας. ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, για τον συγκεκριμένο λέω μόνο :p

 Νόμιζα ο 750 πως είναι ο μπλε. 

έτσι κι αλλιώς 4 HDD 3.5ρια είναι WD στο σύστημα μου :)

ΘΑ αγνοήσω από δω και μπρος πλήρως την gigabyte (για αλλούς λόγους που είναι οφτοπικ :p )

 

@560SELείσαι κομπλέ τοτε. Δες είτε τον WD είτε τον adata. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τον gammix. Νομίζω κι αυτός της λίστας σου θα κάνει μια χαρά τη δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

@acct Η αληθεια ειναι οτι ολο και περισσοτερες εταιριες τον τελευταιο καιρο εχουν πιαστει να κανουν ματσακονιες που λες και εσυ !! Ακομα και η samsung εκανε στον 970 evo plus .

 

@tommybertsen Απο τον adata και τον wd750 μαλλον θα διαλεγα τον wd....μαλλον....

Για τον a2000 ουτε λογος ε ;; εχω διαβασει καλα σχολια παντως.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, μπάτζετ λύση που θα σου κάνει άνετα την δουλειά και δεν νομίζω να καταλάβεις διαφορές από το αν έπαιρνες τον WD. Ίσως σε χρόνο ζωής να διαφέρουν , αλλά μέχρι να "ψοφήσει" το drive, θα έχεις πάρει άλλο :p :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ίσως σε χρόνο ζωής να διαφέρουν , αλλά μέχρι να "ψοφήσει" το drive, θα έχεις πάρει άλλο

Ο Kingston A2000 και ο WD SN750 (υπάρχει στο site pdf  με προδιαγραφές) φαίνεται πως έχουν ίδια 5ετή εγγύηση και αντοχή 600 TBW (τουλάχιστον οι εκδόσεις 1TB). Μόνο που SN750 είναι Pcie 4 και ο Α2000 Pcie 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο SN750 είναι pcie 3 ο SN750 SE είναι pcie 4 ο οποίος είναι πιο ακριβός και σε αυτήν τη περίπτωση είναι προτιμότερο να πάρεις τον SN850 αφού η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, από την λίστα μου μόνο ο wd και ο adata είναι στους υποστηριζόμενους σύμφωνα με την μητρική μου. Υπάρχει περίπτωση αν πάρω κάποιον από τους άλλους να μην δουλεύει ;; Ξέρω ότι θεωρητικά όλοι οι m.2 δουλεύουν, αλλά λέω εγώ τώρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά χθες παρήγγειλα τον a2000 μιας και οι επιδόσεις του είναι παρόμοιες με τον sn550 που ήθελα αρχικά. Θα δείξει το μέλλον αν έκανα καλή επιλογή και αν όντως θα βγει αξιόπιστος !!

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με το TRIM και την ενεργοποίηση του. Έτρεξα την εντολή fsutil behavior query DisableDeleteNotify και φαίνεται ενεργοποιημένο, το θέμα είναι το εξής, πρέπει επίσης να ενεργοποιήσω και το Optimize Drives τον windows ή όχι, γιατί προς το παρόν το έχω απενεργοποιημένο ;; Είναι αρκετά "έξυπνα" τα windows ώστε να κάνουν μόνο trim στους ssd και όχι defrag ;;

Έγινε επεξεργασία από 560SEL
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, 560SEL said:

Τελικά χθες παρήγγειλα τον a2000 μιας και οι επιδόσεις του είναι παρόμοιες με τον sn550 που ήθελα αρχικά. Θα δείξει το μέλλον αν έκανα καλή επιλογή και αν όντως θα βγει αξιόπιστος !!

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με το TRIM και την ενεργοποίηση του. Έτρεξα την εντολή fsutil behavior query DisableDeleteNotify και φαίνεται ενεργοποιημένο, το θέμα είναι το εξής, πρέπει επίσης να ενεργοποιήσω και το Optimize Drives τον windows ή όχι, γιατί προς το παρόν το έχω απενεργοποιημένο ;; Είναι αρκετά "έξυπνα" τα windows ώστε να κάνουν μόνο trim στους ssd και όχι defrag ;;

 

 

 SN550 Blue υποθέτω ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SpirosKGR said:

KC2500 από Αμαζον θα πρότεινα πάντως

$160+$20 μεταφορικά από amazon και στα €120 ευρώ περίπου από skroutz. Anyway ο a2000 έφυγε σήμερα από το μαγαζί με courier και υπάρχει πιθανότητα να έρθει και αύριο ή έστω τη Δευτέρα. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση που έκανα στο προηγούμενό μου ποστ. Διάβασα ότι το πρόγραμμα Optimize Drives των windows 10 κάνει στους ssd και trim και defrag ταυτόχρονα. Μπορεί να κάνει ζημιά αυτό ;; Και αν ναι πως μπορώ να τρέχω μόνο το trim χωρίς defrag ;; Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, 560SEL said:

$160+$20 μεταφορικά από amazon και στα €120 ευρώ περίπου από skroutz. Anyway ο a2000 έφυγε σήμερα από το μαγαζί με courier και υπάρχει πιθανότητα να έρθει και αύριο ή έστω τη Δευτέρα. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση που έκανα στο προηγούμενό μου ποστ. Διάβασα ότι το πρόγραμμα Optimize Drives των windows 10 κάνει στους ssd και trim και defrag ταυτόχρονα. Μπορεί να κάνει ζημιά αυτό ;; Και αν ναι πως μπορώ να τρέχω μόνο το trim χωρίς defrag ;; Ευχαριστώ !!

 

Πού το διάβασες αυτό; Γενικά τα Windows 10 εδώ και αρκετό καιρό (με εξαίρεση ένα μεσοδιάστημα εξαιτίας ενός προβληματικού update) δεν έχουν κανένα θέμα με τον χειρισμό των SSD. Αυτό που συμβαίνει όταν έχεις ενεργοποιημένο το "optimize" σε έναν SSD είναι ότι εκτελείται το TRIM και βάσει προγράμματος, αντί μόνο παθητικά.

 

Δεν αυξάνονται ουσιωδώς οι εγγραφές στον δίσκο και δεν γίνεται πλήρες defrag, όπως σε έναν συμβατικό δίσκο.

 

Αυτό θα το δεις άλλωστε ανοίγοντας την εφαρμογή και κοιτώντας την ένδειξη για τους SSD: συνήθως είναι "xx days since last retrim", ενώ στους μηχανικούς δίσκους δείχνει το ποσοστό κατακερματισμού.

Link to comment
Share on other sites

@acct Οκ, κατάλαβα ! Έριξα ξανά ένα ψάξιμο στο νετ και είναι έτσι όπως τα λες. Να φανταστώ είναι καλύτερα να έχω ενεργό το optimize drivers και να μην είναι μόνο παθητικό το trim έτσι δεν είναι ;;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, 560SEL said:

@acct Οκ, κατάλαβα ! Έριξα ξανά ένα ψάξιμο στο νετ και είναι έτσι όπως τα λες. Να φανταστώ είναι καλύτερα να έχω ενεργό το optimize drivers και να μην είναι μόνο παθητικό το trim έτσι δεν είναι ;;

 

Πρακτικά δεν έχει καμία διαφορά. Το αφήνεις προεπιλεγμένο και δεν ξανασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.