Jump to content


Νεο pc


Recommended Posts

Τις καλησπερες μου , νομιζω ηρθε η σειρα μου ανοιξω θεματακι 

Ειχα καπως τους ενδοιασμους μου περι αναβαθμησης λογο των νεων ιντελ αλλα οταν ειδα τις τιμες των ddr5 δεν ηθελε και πολυ για να αλλαξοπιστησω.

Το πραμα εχει ως εξης

Εχω ηδη mini itx pc με 450αρι τροφοδοτικο sfx corsair και γραφικων την 1650S τα οποια δεν βλεπω λογο να αντικαταστησω. 

Συνεπως η αλλαγη που λεω να κανω ειναι σε μητρικη-μνημη-cpu-ssd , παροτι εχω ηδη ssd νομιζω οτι με εναν Μ.2 στα 1ΤΒ θα ειμαι υπερκαλλυμενος και χωρις καλωδια . 

Το budget ειναι το εξης 

200Ε κουπονι απο το You.gr

+περιπου 500Ε που πιστευω αξιζει να προσθεσω εγω . 

 

 

Η σκεψη μου ειναι πως η καλυτερη χρηση του κουπονιου ειναι να αγοραστει ο 5600Χ απο το you (τον εχει 280 - 200 = 80 ) 

Και τα υπολοιπα 420 

150E  DDR4   , η 2Χ8GB στην μιση τιμη . 

180-200E MOBO1 H MOBO2

Και με τα ρεστα εναν SSD M.2 

 

 

Ο κυριος λογος που θελω να αλλαξω ειναι διοτι πλεον με παιχνιδι ανοιχτο + αρκετες σελιδες στον chrome εχει αρχισει να κολλαει ο 4πυρινος . 

Ισως τα 32GB μνημης ειναι υπερβολη για την χρηση μου αλλα ποιος ξερει πιο θα ειναι το "στανταρ" μετα απο 2 χρονια ? 

Αποψεις για το build ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τις βλέπω τις επιλογές σου. Αν βρίσκεις μνήμες στα ίδια χρήματα, εγώ θα πρότεινα 4x8 dimms, νομίζω κερδίζεις κάποια FPS. Ψάξε στο youtube για 2 dimms vs 4 dimms και FPS στα παιχνίδια. Μπορεί να λέω και μπούρδες, αλλά δες το. Κατά τα άλλα έχεις και δυνατότητα αναβάθμισης με τους ZEN 3D στο μέλλον (νομίζω ότι θα παίζουν στις ίδιες μητρικές). 

 

Μέχρι να πέσουν οι DDR5 σε λογικά επίπεδα και να δούμε και τους ZEN 4 υπάρχει πολύ μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μια χαρά τις βλέπω τις επιλογές σου. Αν βρίσκεις μνήμες στα ίδια χρήματα, εγώ θα πρότεινα 4x8 dimms, νομίζω κερδίζεις κάποια FPS. Ψάξε στο youtube για 2 dimms vs 4 dimms και FPS στα παιχνίδια. Μπορεί να λέω και μπούρδες, αλλά δες το. Κατά τα άλλα έχεις και δυνατότητα αναβάθμισης με τους ZEN 3D στο μέλλον (νομίζω ότι θα παίζουν στις ίδιες μητρικές). 

 

Μέχρι να πέσουν οι DDR5 σε λογικά επίπεδα και να δούμε και τους ZEN 4 υπάρχει πολύ μέλλον.

 

 

mini itx!!!! Αν ειχα κατι μεγαλυτερο θα ξεκιναγα με 2Χ8GB αλλα τωρα τις μνημες που θα παρω , τις παντρευομαι . 

Μεταξυ μητρικων μαζι με αυτες που εχει το σκρουτζ , σου γυαλιζει καμια παραπανω ? 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

 

Προσωπικά θα προτιμούσα την Asus. Ανεμιστηράκι στο chipset τώρα; Στον ssd; Σιγά πια...

 

Απο review που κοιταξα , και η asus εχει στο chipset ... ?

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προτείνω μία εναλλακτική. Θα ανακατέψω λίγο την τράπουλα, προκαταβολικά συγγνώμη γι'αυτό.

 

- Αντί για τον 5600X μπορείς να πάς σε intel 11400F (180e). Είσαι ήδη 100e κάτω, κρατάς τα 6/12 cores, χάνεις λίγο σε επιδόσεις που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν θα φαίνεται στην καθημερινή χρήση. Προφανώς ο 5600Χ είναι ανώτερος, ωστόσο η απόσταση από τον 11400F είναι μικρή. Μαζί με τον 11400F παίρνεις και ένα καλύτερο cooler από το stock της intel μέχρι 40e. Σημαντικό καθώς έχει διαφορά στην ψύξη, για να έχεις και το peace of mind πιο πολύ..

 

180+40 = 220e

 

- Κρατάς την1650s η οποία είναι μία πολύ καλή κάρτα να σε βγάλει μέχρι οι GPU να επιστρέψουν στην κανονικότητα και να την αλλάξεις. Ένα μικρό bottleneck θα το έχεις καθώς ο 11400F μπορεί να σηκώσει κάρτες επιπέδου RTX 3070, τίποτα το ανησυχητικό.

 

- Η πρότασή μου είναι να φύγεις από Mini-itx καθώς το budget που έχεις στο επιτρέπει. Μία καλή ATX μητρική με chipset B560 θα σου κοστίσει μεταξύ 120-160e, ανάλογα την δικιά σου προτίμηση. Ας πάρουμε το max που μπορούμε οπότε 160e.

 

- Υπάρχουν πολλά & ποιoτικά ATX Mid Towers μεταξύ 60-90e. Ας πούμε λοιπόν το max κ εδώ 90e.

 

Βρισκόμαστε στα 220 + 160 + 90 =470e

 

- Έχεις το περιθώριο τώρα να πάς σε 2x8 GB RAM αντί 2x16. Μελλοντικά βάζεις ένα ακόμα ίδιο kit και τα κάνεις 32gb. Διανύουμε την εποχή όπου τα 16gb αρχίζουν σιγά σιγά να πιέζονται, ωστόσο έχουμε ακόμα καιρό μέχρι τα 32gb να γίνουν standard. Ας πούμε λοιπόν χονδρικά 70e για ένα 16gb kit της επιλογής σου.

 

470 + 70 =540e

 

- Για M.2 nvme drive θέλεις ιδανικά ένα που να μην είναι DRAM-less (μια χαρά είναι και τα DRAM-less απλώς η διαφορά τιμής είναι αρκετά μικρή) και είτε PCIe 3.0 ή PCIe 4.0. Η μητρική που παίρνεις θα έχει Μ.2 slot και για τα δύο. Προτείνω να πάρεις ένα M.2 PCIe 3.0 με DRAM και να αφήσεις το Μ.2 PCIe 4.0 slot για μελλοντική αναβάθμιση με ένα άλλο M.2 drive. Η διαφορά τιμής είναι σεβαστή και πρακτικά μη εμφανή διαφορά στις επιδόσεις σε καθημερινή χρήση. Θα πρότεινα ένα Μ.2 PCIe 4.0 drive μόνο για συχνό content creation (video recording\editing). Για boot drive\games είναι το ίδιο ουσιαστικά. Ας πούμε λοιπόν 125e για ένα 1TB Μ.2 drive (Samsung 970 Evo Plus). Μπορείς να πάς και σε λίγο φτηνότερο π.χ από Crucial,WD εάν το επιθυμείς.

 

Βρισκόμαστε τώρα στα 540 + 125 = 665e.

 

- Εδώ τώρα μπορείς να παίξεις λίγο με τις τιμές ή εάν μπορείς να προσθέσεις 50e στο budget σου, και να αλλάξεις και το τροφοδοτικό σου σε ATX full modular από 650w-750w. Ένα τέτοιο PSU θα είναι αρκετό να σηκώσει και τη μελλοντική GPU, ωστόσο θα ήταν πιο safe να πάρεις νέο PSU όταν θα αλλάξεις και την κάρτα γραφικών. Πάντως εάν δεν έχεις πολλά πράγματα μέσα στο PC, το 450w της Corsair σε καλύπτει άνετα για μέχρι να πάρεις νέα GPU, και ας είναι SF.

 

Εύχομαι να βοήθησα, έστω κ λίγο. Εάν το επιθυμείς μπορώ να προτείνω και συγκεκριμένα parts για κάθε κατηγορία, ανεξάρτητα τί σύστημα θα επιλέξεις τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο 11400Φ εχει 180ε μονο σε 2 αγνωστα μαγαζια του σκρουτζ . 

Απο μαγαζι κανονικο , χτυπαει και αυτος το 250αρι . 

Τιμες σε μητρικες , παρομοιες . Το μονο που με χαλαει ειναι η μικρη επιλογη των ΙΤΧ μητρικων , αλλα αυτο το κολλημα στον εγκεφαλο δεν κοβεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Είχα μείνει εγώ σε μία εποχή μερικούς μήνες πριν, που υπήρχε διαθεσιμότητα και έβρισκες 11400F με 170-180 σε πολλά γνωστά eshops. Τις τιμές που παρέθεσα πάνω τις θυμόμουν από τότε, δεν πέρασε καν από το μυαλό μου ότι θα υπήρχε τέτοια διαφορά. Κρίμα.

 

Πάντως, αυτό το 1 κατάστημα που βλέπω και τον έχει κοντά 180, έχει ένα σωρό θετικές αξιολογήσεις, είναι skroutz partner, κανονικό website..φαίνεται legit. Δε νομίζω ότι έχεις να φοβηθείς κάτι. Ωστόσο κατανοώ την όποια διστακτικότητα.

 

Έχεις σκεφτεί να πάς σε 10400F? Μεγάλη διαθεσιμότητα σε πολλά γνωστά eshops στα 150e. Ο 11400F απλώς στοιχειωδώς πιο γρήγορος. Βασικά πιο vfm δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή (πάντα με μητρική με Β560). Αγοράζεις 6/12 cores πάλι, σχεδόν στα μισά λεφτά από τον 5600Χ. Σηκώνει άνετα και αυτός κάρτα επιπέδου 3070, οπότε είσαι καλυμμένος και για μελλοντική GPU. Να τονίσω εδώ ότι το "F" στους Intel σημαίνει μοντέλο χωρίς ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Φαντάζομαι το γνωρίζεις ήδη, απλώς το αναφέρω για την περίπτωση που δεν, και ίσως είναι σημαντικό για την απόφασή σου.

 

Δεν θέλω να σε κουράσω άλλο. 'Οτι και να διαλέξεις θα είσαι κομπλέ για μία 5ετία έυκολα. Αυτό που πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θέλεις, είναι το αν θα μείνεις σε mini-itx ή θέλεις να πας σε ATX (case,mobo,psu). Το μονοπάτι της Intel σε αφήνει να το κάνεις από τώρα, αφού αγοράζεις CPU με 150 αντί για 280. Με τον 5600Χ δεν μπορείς.

 

Εάν δεν είναι τόσο σημαντικό το "ATX vs mini-itx" μείνε στον 5600X με το mini-itx setup που ήδη έχεις.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Ai7isoLinear
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Ο 11400Φ εχει 180ε μονο σε 2 αγνωστα μαγαζια του σκρουτζ . 

Απο μαγαζι κανονικο , χτυπαει και αυτος το 250αρι . 

 

Δεν αξίζει o 11400f. Στο you.gr ο 11600k είναι μόλις 25€ ακριβώτερος, πρακτικά είναι στην ίδια τιμή. Με 2 πυρήνες παραπάνω, αύξηση 33%, η τιμή αυξάνεται το ίδιο αναλογικά, με τον 5700G να είναι 100€ ακριβώτερος του 5600x, όσο περίπου ο 11700k. Η πλέον συμφέρουσα λύση είναι ο 5600x, που αργότερα μπορεί να αντικατασταθεί από τον 5950x, που δεν φτάνεται από κανέναν rocket lake - πώς θα ήτο δυνατόν άλλωστε. 

 

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-11400F-vs-Intel-i5-11600K-vs-AMD-Ryzen-5-5600X-vs-Intel-i7-11700K-vs-AMD-Ryzen-7-5700G/4226vs4236vs3859vs3896vs4323

 

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το κουπονιο για αγορα computer parts ?

Απο οσο γνωριζω πρεπει να αγορασεις συγκεκριμενα πραγματα (ολοκληρο ετοιμο pc, laptop, περιφεριακα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Eισαι σιγουρος οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το κουπονιο για αγορα computer parts ?

Απο οσο γνωριζω πρεπει να αγορασεις συγκεκριμενα πραγματα (ολοκληρο ετοιμο pc, laptop, περιφεριακα κλπ)

Αμε.

Η παραγγελία για τον 5600Χ έπεσε. 63ε μου βγήκε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πως η asus εχει θεματακια με το lan της .... 

 

Να χωσω και την gigabyte στις επιλογες ? 

Το μονο που υπολοιπεται ειναι το front type c header το οποιο δεν ξερω κατα ποσο ειναι deal breaker , προσωπικα προτιμω να εχω κανονικου τυπου usb στο κουτι . 

Εχει fanless vrm cooling και νομιζω με κερδιζει πολυ το γεγονος οτι η μητρικη εχει backplate .  

Επιπλεον κατι που δεν ειχε προσεξει . Ολες τους εχουν 2 θυρες για m.2 , οποτε θα μπορουσα να βαλω στην pci gen4 εναν 512αρι samsung και την αλλη μελλοντικα να παρω εναν απλο για εξτρα αποθηκη . 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Και ssd 980 sammy. 

Και κοιτα και για καμιά ΑΙΟ γιατί το στοκ κουλερι είναι ησυχο σαν drone.

 

Αυτην την στιγμη , τον 4570 τον ψυχη η μαμα ψυχτρα 100γραμμαριων που ερχεται μαζι του ? Μπορω να πω οτι πλεον το εχω συνηθησει !!!! 

 

 

Πιστευεις πως ο 980 pro ειναι τοσο OP που αξιζει περισσοτερο απο εναν 970 evo που στην ιδια τιμη ,περνεις διπλασια χωρητικοτητα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.