Jump to content



Εσωτερική καλωδίωση σε πολυκατοικία


skepasti21

Recommended Posts

Χαίρετε κύριοι και κυρίες....

Σήμερα με επισκέφθηκε ο τεχνικός από την COSMOTE διότι είχα θέμα με την γραμμή μου και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι χρειάζεται να φέρω ηλεκτρολόγο (δικτύων?) να μου φτιάξει την εσωτερική καλωδίωση. Και ερωτώ... Αυτό πάει στα έξοδα της πολυκατοικία ή τα επωμιζομαι εγώ?

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω νοικιάζεις; Τότε είναι θέμα του ιδιοκτήτη να καλύψει το κόστος για το δικό σου διαμέρισμα, οπότε πρωτίστως πρέπει να συνεννοηθείς μαζί του. Φαντάζομαι ότι μπορείς να το θέσεις σε συνέλευση πολυκατοικίας για να δεις αν κι άλλοι έχουν θέματα και θα ήθελαν να γίνει συνολική εργολαβία για όλους, αλλά δε θα στοιχημάτιζα ότι θα βρεις συμπαράσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, acct said:

Υποθέτω νοικιάζεις; Τότε είναι θέμα του ιδιοκτήτη να καλύψει το κόστος για το δικό σου διαμέρισμα, οπότε πρωτίστως πρέπει να συνεννοηθείς μαζί του. Φαντάζομαι ότι μπορείς να το θέσεις σε συνέλευση πολυκατοικίας για να δεις αν κι άλλοι έχουν θέματα και θα ήθελαν να γίνει συνολική εργολαβία για όλους, αλλά δε θα στοιχημάτιζα ότι θα βρεις συμπαράσταση.

Όχι δεν νοικιάζω, είναι δικό μου. Διάβασα 3 φορές το καταστατικό της πολυκατοικίας και δεν είδα να λέει κάπου για καλωδίωση τηλεφώνου. Αλλά δεν παύει να είναι καλώδια της οικοδομής όμως, όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι δικιά σου η ιδιοκτησία νομίζω ότι τελικά θα το φτιάξεις εσύ και μην περιμένεις να βρεις ευήκοα ώτα τη σήμερον ημέρα.

Έχω δει και ακούσει σε πολυκατοικίες τέρατα από συμπεριφορές τα τελευταία χρόνια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, skepasti21 said:

Χαίρετε κύριοι και κυρίες....

Σήμερα με επισκέφθηκε ο τεχνικός από την COSMOTE διότι είχα θέμα με την γραμμή μου και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι χρειάζεται να φέρω ηλεκτρολόγο (δικτύων?) να μου φτιάξει την εσωτερική καλωδίωση. Και ερωτώ... Αυτό πάει στα έξοδα της πολυκατοικία ή τα επωμιζομαι εγώ?

 

 

Θες να ακούσεις τι ισχύει? Δεν θα σου αρέσει :p

Όχι μόνο θα την πληρώσεις, αλλά δεν επιτρέπεται κανονικά να βάλεις χέρι χωρίς σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών (αν π.χ. χαλάσεις το καλώδιο γείτονα, θα πρέπει να το επισκευάσεις εσύ μετά - αν προξενήσεις φθορές στην πολυκατοικία αλλάζοντας το καλώδιο, πάλι εσύ θα πρέπει να τις καλύψεις - π.χ. σοβατίσματα κλπ).

Οπότε θα σου έλεγα τουλάχιστον να ενημερώσεις το διαχειριστή της πολυκατοικίας ότι έχεις πρόβλημα και ότι θα καλέσεις ηλεκτρολόγο.

 

Τώρα στη ζούλα, μπορεί να σε αφήσουν να περάσεις ένα εξωτερικό καλώδιο, και end of story και ίσως η πιο φτηνή επιλογή για σένα.

 

Αυτά που μπαίνουν στα "κοινόχρηστα", είναι αυτά που είναι "κοινόχρηστα". 

Το καλώδιο του ΟΤΕ που φεύγει από το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ κι έρχεται σπίτι σου, είναι δικό σου. 

Τα κοινόχρηστα δεν είναι cloud service, έχεις κι εσύ μερίδιο, και όταν κάτι είναι για σένα, είναι δικό σου 100%.

 

ΜΟΝΟ αν ο διαμοιρασμός γίνεται ΕΝΤΟΣ της πολυκατοικίας θα μπορούσε να μετρηθεί ως κοινόχρηστα, κι αυτό στο κομμάτι από την κεντρική παροχή μέχρι τον πίνακα διανομής εντός της πολυκατοικίας (που δε νομίζω να έχουν κάτι τέτοιο τα τηλέφωνα - έχει η ΔΕΗ όμως). 

 

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει ότι σου λέει ο acct. Δηλαδή το πιο συμφέρον είναι να συνεννοηθείτε με τους άλλους να αλλάξετε όλοι μαζί τα καλώδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλωδιωσεις/σωληνωσεις κλπ που ειναι ολες σε κοινοχρηστο χωρο, ειναι κοινοκτητες (ακομα και αν δεν ειναι κοινοχρηστες και καθε μια εξυπηρετει διαφορετικο διαμερισμα), αρα και θεμα κοινοχρηστων.

 

 Δηλαδη...Απο το κουτι της πολυκατοικιας στο ισογειο, μεχρι την πρωτη πριζα του σπιτιου σου, πρεπει να καλυπτεται απο το κοινοχρηστο ταμειο.

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ του διαμερισματος, προφανως ειναι του ιδιοκτητη.


 

Link to comment
Share on other sites

@YDinopoulosνομίζω πως είσαι λάθος. Με την ίδια λογική εάν είχα καλώδια για μονοφασικό και ήθελα να αλλάξω για τριφασικό θα επωμιζόταν τα μερεμέτια η πολυκατοικία;

 

Από δίκτυα που κυκλοφορούν στους κοινόχρηστους χώρους, με τη δικιά μου λογική είναι κοινόκτητα οι στήλες του καλοριφέρ και οι αποχετεύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

@YDinopoulosνομίζω πως είσαι λάθος. Με την ίδια λογική εάν είχα καλώδια για μονοφασικό και ήθελα να αλλάξω για τριφασικό θα επωμιζόταν τα μερεμέτια η πολυκατοικία;

 

Από δίκτυα που κυκλοφορούν στους κοινόχρηστους χώρους, με τη δικιά μου λογική είναι κοινόκτητα οι στήλες του καλοριφέρ και οι αποχετεύσεις.

 

 Αλλο η αναβαθμιση/αλλαγη και αλλο η επισκευη βλαβης. Εκει την επωμιζεται ο ιδιοκτητης.

 

Ακομα και το καλωδιο που φευγει απο το σπιτι μου και παει προς το γκαραζ, εφοσον περναει απο κοινοχρηστους κλπ , ΕΑΝ παθει ζημια το επωμιζεται η πολυκατοικαι

(Εφοσον ειναι καλωδιο που εγκατασταθηκε κατα την ανεγερση, και οχι κατι που εγινε μεταγενεστερα)

 

Link to comment
Share on other sites

Για να επωμισθούν το κόστος οι ιδιοκτήτες μια πολυκατοικίας ως κοινόχρηστο πρέπει να είναι και κοινόχρηστο δηλαδή να κάνουν κοινή χρήση.

 

Π.χ

Οι κάθετες στήλες της αποχέτευσης είναι κοινόχρηστες όχι όμως οι οριζόντιες δηλαδή αυτές που συνδέουν το κάθε διαμέρισμα με τις κάθετες.
 

Οι σωληνώσεις θέρμανσης είναι κοινόχρηστες εκτός από αυτές που συνδέουν τα σώματα στο κάθε διαμέρισμα, στην αυτόνομη θέρμανση οι σωληνώσεις θέρμανσης είναι κοινόχρηστες μέχρι και την ηλεκτροβάνα του κάθε διαμερίσματος.

 

Τα καλώδια του ΟΤΕ μέχρι το κουτί/ρεγκλέτα είναι ευθύνη του ΟΤΕ, από κει και πέρα είναι ευθύνη του κάθε Ιδιοκτήτη.

Οποιοδήποτε κόστος ζημιάς/επισκευής κλπ στο κοινόχρηστο δίκτυο επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες στο μη κοινόχρηστο το κόστος επιβαρύνει κάθε τον ιδιοκτήτη.

 

Π.χ

 

Διαρροή σε κάθετη στήλη αποχέτευσης το κόστος επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Εάν προκληθούν ζημιές λόγο της διαρροής σε διαμερίσματα το κόστος αποκατάστασης αυτών επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Διαρροή σε οριζόντια στήλη αποχέτευσης το κόστος επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που συνδέει η οριζόντια στήλη.

Εάν προκληθούν ζημιές σε διαμερίσματα λόγο της διαρροής σε μια οριζόντια στήλη αποχέτευσης το κόστος αποκατάστασης αυτών επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που συνδέει η οριζόντια στήλη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, IOANNISTSA said:

Για να επωμισθούν το κόστος οι ιδιοκτήτες μια πολυκατοικίας ως κοινόχρηστο πρέπει να είναι και κοινόχρηστο δηλαδή να κάνουν κοινή χρήση.

 

Π.χ

Οι κάθετες στήλες της αποχέτευσης είναι κοινόχρηστες όχι όμως οι οριζόντιες δηλαδή αυτές που συνδέουν το κάθε διαμέρισμα με τις κάθετες.
 

Οι σωληνώσεις θέρμανσης είναι κοινόχρηστες εκτός από αυτές που συνδέουν τα σώματα στο κάθε διαμέρισμα, στην αυτόνομη θέρμανση οι σωληνώσεις θέρμανσης είναι κοινόχρηστες μέχρι και την ηλεκτροβάνα του κάθε διαμερίσματος.

 

Τα καλώδια του ΟΤΕ μέχρι το κουτί/ρεγκλέτα είναι ευθύνη του ΟΤΕ, από κει και πέρα είναι ευθύνη του κάθε Ιδιοκτήτη.

Οποιοδήποτε κόστος ζημιάς/επισκευής κλπ στο κοινόχρηστο δίκτυο επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες στο μη κοινόχρηστο το κόστος επιβαρύνει κάθε τον ιδιοκτήτη.

 

Π.χ

 

Διαρροή σε κάθετη στήλη αποχέτευσης το κόστος επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Εάν προκληθούν ζημιές λόγο της διαρροής σε διαμερίσματα το κόστος αποκατάστασης αυτών επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Διαρροή σε οριζόντια στήλη αποχέτευσης το κόστος επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που συνδέει η οριζόντια στήλη.

Εάν προκληθούν ζημιές σε διαμερίσματα λόγο της διαρροής σε μια οριζόντια στήλη αποχέτευσης το κόστος αποκατάστασης αυτών επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που συνδέει η οριζόντια στήλη.

 

 

Μιλας για κοινοχρηστους σωληνες. Εδω αναφερομαστε σε καλωδιωση, της οποιας η χρηση γινεται απο τον ιδιοκτητη, ΑΛΛΑ περναει απο κοινοχρηστους χωρους.

Παραδειγμα που το εζησα πριν 1 μηνα και το ξερω μιας και -δυστυχως- φετος εχω την διαχειρηση... Σπαει σωληνας που φερνει ζεστο νερο απο εναν ηλιακο σε διαμερισμα. Το σπασιμο ειναι σε ΚΑΘΕΤΗ σωληνα που περναει απο κοινοχρηστο χωρο.  Η ζημια του σωληνα αλλα και των επιφανειων που το καλυπταν εφτασαν τα 650€.

Απο ψαξιμο με νομικο συμβουλο δικο μου, επρεπε ολοι να πληρωσουμε, ασχετα που ο σωληνας συνδεει ιδιοκτητο αντικειμενο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εάν εσείς κάποιο σχετικό έγγραφο θα ήθελα να το διαβάσω. 

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, το ότι οικοδομή πριν το 2005 δε συγχρονίζει ψηλά σε vdsl  δεν είναι ούτε βλάβη ούτε κακοτεχνία. Η ηλεκτρολογικη μελέτη ήταν αποκλειστικά για τηλέφωνο - φωνή. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, YDinopoulos said:

 

 

Μιλας για κοινοχρηστους σωληνες. Εδω αναφερομαστε σε καλωδιωση, της οποιας η χρηση γινεται απο τον ιδιοκτητη, ΑΛΛΑ περναει απο κοινοχρηστους χωρους.

Παραδειγμα που το εζησα πριν 1 μηνα και το ξερω μιας και -δυστυχως- φετος εχω την διαχειρηση... Σπαει σωληνας που φερνει ζεστο νερο απο εναν ηλιακο σε διαμερισμα. Το σπασιμο ειναι σε ΚΑΘΕΤΗ σωληνα που περναει απο κοινοχρηστο χωρο.  Η ζημια του σωληνα αλλα και των επιφανειων που το καλυπταν εφτασαν τα 650€.

Απο ψαξιμο με νομικο συμβουλο δικο μου, επρεπε ολοι να πληρωσουμε, ασχετα που ο σωληνας συνδεει ιδιοκτητο αντικειμενο.

 

Είναι πολλή λεπτή γραμμή οπότε συνήθως υπάρχουν πολλαπλές ερμηνείες.

Πρακτικά πολλές φορές δεν υπάρχει συμφωνία ή σαφής ερμηνεία και η μόνη λύση είναι να πας δικαστικώς. 

Για τα συνήθη ποσά στις πολυκατοικίες τα δικαστικά έξοδα είναι περισσότερα του εκάστοτε "κέρδους".

 

Σε κάθε περίπτωση μετράει το πότε έγινε η πολυκατοικία, και το τι γράφει το καταστατικό.

Αυτό γιατί άλλες είναι οι προβλέψεις για π.χ. αυτόνομη θέρμανση, άλλη για ηλιακούς κλπ.

Αν στη δική σου πολυκατοικία οι ηλιακοί έχουν τοποθετηθεί νόμιμα κατά την κατασκευή του κτιρίου, μάλλον θα προβλέπεται κάτι στο καταστατικό (αν και οι προσωπικές σωλήνες δεν είναι κοινόχρηστες - υποθέτω ότι και δικαστικώς να πας μπορεί να κάτσει η μπίλια και στις 2 ερμηνείες :p ). Οι περισσότερες εγκαταστάσεις είναι παράνομες, με την έννοια ότι είτε όποιος πρόλαβε την ταράτσα οίδε, είτε ότι οι σωλήνες περνάνε από τους φωταγωγούς εξωτερικά χύμα στο κύμα με καμία συμφωνία ιδιοκτητών απλά ήταν η έμπνευση του εκάστοτε ηλεκτρολόγου/υδραυλικού/εγκαταστάτη.

 

Φυσικά με τις τόσο σοβαρές μελέτες καταλήγουν να καίνε πιο πολύ ρεύμα για να κάνουν μπάνιο με τον ηλιακό, παρά χωρίς αυτόν :p 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε ένα καλώδιο και άπλωσε το απέξω «προσωρινά» για δοκιμές, μπορεί να σου λέει παπάτζες ο τεχνικός. Αν βελτιωθεί η γραμμή ξεκινάς γκρίνια στον ιδιοκτήτη ότι δεν είναι δυνατόν να συνεχιστεί αυτή η «προσωρινή» λύση και πρέπει να το διορθώσει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες πρωτα ποια ειναι η δικια σου γραμμη.Αφου βρεις ανοιξε μια τρυπα εαν δεν μπορεις να περασεις το καλωδιο

απο εκει που βγαινουν και τα αλλα και απο εκει ανεβα πανω σε σενα.Βασικα απο εδω φευγει το καλωδιο ποιο εξω και πανω μπορει να ανεβει εκει

ειναι το ερωτημα.Εχει καποιο φωταγωγο? Εχει προσβαση σε εξωτερικο χωρο η οι οικοδομες ειναι κολλημενες?Πρασια υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά ο ΟΤΕ τερματίζει στις δύο οριολωριδες κάτω δεξιά, τα καλώδια από τα διαμερίσματα στις κλεμμες και οι κλεμμες ενώνονται με τις οριολωριδες με επιπλέον καλώδιο. 

 

Ας ξεκινήσουμε με το ότι δεν ματιζουμε τηλεφωνικό καλώδιο που περνάει adsl vdsl με κλεμμα αλλά με ειδικούς συνδέσμους. 

 

Για αρχή εάν ισχύει η παραπανω υπόθεση μου, εγώ θα ξεκινούσα ρίχνοντας το καλώδιο μου απευθείας στην οριολωριδα. 

 

Επίσης δεν μας έχεις πει τι πρόβλημα έχεις. Χαμηλό συγχρονισμό; Αποσυνδέσεις; 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, GriGaS said:

Ας ξεκινήσουμε με το ότι δεν ματιζουμε τηλεφωνικό καλώδιο που περνάει adsl vdsl με κλεμμα αλλά με ειδικούς συνδέσμους.

Τι συνδεσμους εννοεις, εχεις εικονα ή πως λεγονται ? Οποιαδηποτε βελτιωση για καλο ειναι. Προσωπικα ειμαι σε μονοκατοικια οποτε μπορω να πειραξω οτι θελω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος al3x έγραψε:

Τι συνδεσμους εννοεις, εχεις εικονα ή πως λεγονται ?

syndemos-kalodion-tilepikoinonion-kitrin
WWW.KAFKAS.GR

Σύνδεμος Καλωδίων τηλεπικοινωνιών κίτρινο < Κλέμμες Fast | ΚΑΥΚΑΣ

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2021 at 9:32 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Αν στη δική σου πολυκατοικία οι ηλιακοί έχουν τοποθετηθεί νόμιμα κατά την κατασκευή του κτιρίου, μάλλον θα προβλέπεται κάτι στο καταστατικό (αν και οι προσωπικές σωλήνες δεν είναι κοινόχρηστες - υποθέτω ότι και δικαστικώς να πας μπορεί να κάτσει η μπίλια και στις 2 ερμηνείες :p ). Οι περισσότερες εγκαταστάσεις είναι παράνομες, με την έννοια ότι είτε όποιος πρόλαβε την ταράτσα οίδε, είτε ότι οι σωλήνες περνάνε από τους φωταγωγούς εξωτερικά χύμα στο κύμα με καμία συμφωνία ιδιοκτητών απλά ήταν η έμπνευση του εκάστοτε ηλεκτρολόγου/υδραυλικού/εγκαταστάτη.

Απαγορευονται οι ηλιακοι??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.