Jump to content



Θήκη για δίσκο 2.5 και 3.5 ιντσών με δίκτυο


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ψάχνω να βρω μια οικονομική θήκη κυρίως για 2.5 ιντσών sata δίσκους που να είναι usb3 και να έχει και τη δυνατότητα συνδέσεις με το δίκτυο(Μέσω καλωδιου lan) ώστε να μπορώ να μεταφέρω στο δίσκο που θα της βάλω και δεδομένα μέσω του δικτύου ασύρματα ή ενσύρματα αφού στο ρουτερ που θα τη συνδέσω θα είναι dual wifi(2.4ghz/5ghz)

Δεν γνωρίζω πως ακριβώς ονομάζουν αυτά τα κουτιά.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Για δές αυτά :

 

Θήκες Σκληρών Δίσκων WiFi - Skroutz.gr

 

Δεν ξέρω να σου πω κάτα πόσο αξιόπιστα ή όχι είναι, ειδικά για το πολύ φτηνό της Trekstor. Καλό είναι να διαβάσεις τις αξιολογήσεις πριν αποφασίσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

 

Δηλαδή μόνο αυτές τις δύο επιλογές έχω; 

 

Πιστεύω θα υπάρχουν και άλλες λύσεις με τιμές ενδιάμεσες και όχι ή του ύψους ή του βάθους. 

Link to comment
Share on other sites

Αποκλιεται να μην υπάρχει φτηνοτρρο από τα 100 ευρώ που λες. 

Και δεν ψάχνω καθόλου Nas ψάχνω απλά μια θήκη δίσκου που να έχει και υποδοχή Lan.

 

Παλιοτερα είχα πάρει μια θήκη από εξωτερικό usb2 που είχε κανονικά και θήρα Lan και κόστιζε το πολύ 30 με 50 ευρώ απλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς λεγότανε γιατί μου επεσε και έσπασε και την πέταξα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fits79 έγραψε:

Δηλαδή μόνο αυτές τις δύο επιλογές έχω; 

 

Στο skroutz, bestprice βρήκα μόνο αυτά τα δύο, δυστηχώς. Για πιο πολλές επιλογές , όπως ειπώθηκε παρακάτω, μάλλον πρέπει να πάς σε NAS.

Έγινε επεξεργασία από Ai7isoLinear
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fits79 said:

Και δεν ψάχνω καθόλου Nas ψάχνω απλά μια θήκη δίσκου που να έχει και υποδοχή Lan.

 

Ψάχνεις, κυριολεκτικά, Network Attached Storage. Μπορείς να επιλέξεις φτηνό ή ακριβό, αλλά αυτό δεν αλλάζει αν το βαφτίσεις "θήκη δίσκου". Και μάλιστα θέλεις κατά προτίμηση και ασύρματη και ενσύρματη δικτύωση. Με αυτές τις απαιτήσεις δεν υπάρχουν απεριόριστες επιλογές.

 

Κοιτώντας και ο ίδιος είδα κάποιες κοντά στα 70-80€, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία από αυτές, οπότε θα αποφύγω να προτείνω κάποια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Ai7isoLinear έγραψε:

 

Στο skroutz, bestprice βρήκα μόνο αυτά τα δύο, δυστηχώς. Για πιο πολλές επιλογές , όπως ειπώθηκε παρακάτω, μάλλον πρέπει να πάς σε NAS.

Μπορώ να αγοράσω και από εξωτερικό αλλά για Nas δεν έχω τόσα λεφτά. 

Παρα πολύ ακριβά για το λόγο που το θέλω και δεν λέει. 

πριν 16 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Ψάχνεις, κυριολεκτικά, Network Attached Storage. Μπορείς να επιλέξεις φτηνό ή ακριβό, αλλά αυτό δεν αλλάζει αν το βαφτίσεις "θήκη δίσκου". Και μάλιστα θέλεις κατά προτίμηση και ασύρματη και ενσύρματη δικτύωση. Με αυτές τις απαιτήσεις δεν υπάρχουν απεριόριστες επιλογές.

 

Κοιτώντας και ο ίδιος είδα κάποιες κοντά στα 70-80€, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία από αυτές, οπότε θα αποφύγω να προτείνω κάποια.

Κυρίως ενσύρματη θέλω όχι ασύρματη αφού θα συνδεθεί σε ασύρματο router τότε θα μπορώ να στείλω τα δεδομένα και μέσω WiFi αλλά δεν με νοιάζει και πολύ το WiFi για να είμαι απολύτως ειλικρινής. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fits79 said:

Μπορώ να αγοράσω και από εξωτερικό αλλά για Nas δεν έχω τόσα λεφτά. 

Παρα πολύ ακριβά για το λόγο που το θέλω και δεν λέει. 

Κυρίως ενσύρματη θέλω όχι ασύρματη αφού θα συνδεθεί σε ασύρματο router τότε θα μπορώ να στείλω τα δεδομένα και μέσω WiFi αλλά δεν με νοιάζει και πολύ το WiFi για να είμαι απολύτως ειλικρινής. 

 

Εναλλακτικά, παίρνεις ένα router με USB 3.0 και του βάζεις πάνω μόνιμα μια φτηνή θήκη SATA-USB 3.0. Αλλά κι αυτή η λύση απλώς μεταθέτει το πρόβλημα της συνδεσιμότητας που χρειάζεσαι (και του κόστους) σε άλλη συσκευή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι αρχικά γι' αυτό δεν λέει να πρέπει να αγοράσω νέο ρουτερ μιας και αυτό που έχω μια χαρά δουλεύει.

Και όσο αφορά το nas είναι τρομερά ακριβοί για το λόγο που το θέλω.

 

Από την αρχή ζήτησα μια οικονομική λύση και τα 100 και βάλε ευρώ μόνο οικονομική λύση δεν το λες.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορούμε να βρούμε μια οικονομική θήκη τότε ας βρούμε ένα docking hdd station με θήρα δικτύου.

πριν 11 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Παρε μεταχεισμενο παλιοpc και βαλε freeNAS 

Καλά εσύ ξέφυγες με αυτή τη λύση όμως.

Επειδή θέλω απλά μια θήκη ή ένα docking station που να έχει θήρα δικτύου να πάρω ένα ολόκληρο pc.

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά στην Ελλάδα δεν θα βρεις κάτι τέτοιο και γι' αυτό σου προτείνουν ότι σου προτείνουν.

 

Ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις για αγορά από το εξωτερικό (με όλα τα υπέρ και τα κατά) και μάλλον κάτι σαν αυτό θες...

 

 

Spoiler
Blueendless-wireless-NAS-storage-hdd-enc
LULANY.PL

tanie tanio Wtyczka Brytyjska wtyczka USA wtyczka AU plug wtyczka UE U35NF 3 5 w Godzin Aluminium 6 TB Niekończące się Czarny

 

 

 

WWW.ALIEXPRESS.COM

3,5 zoll HDD Gehäuse verbinden zu router datei teilen in LAN exklusive APP unterstützung Windows iOS Android MAC OS schneller als WiFi,Kaufen Sie von Verkäufern aus China und aus der...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Παρε μεταχεισμενο παλιοpc και βαλε freeNAS 

TrueNAS ;)

 

@fits79 πάρε ένα Raspberry Pi ή αντίστοιχο SBC και κάνε αυτό NAS.

Τολμώ να πω ότι έχουν προταθεί όλες οι πιθανές λύσεις. Διάλεξε την προτιμότερη για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά στην Ελλάδα δεν θα βρεις κάτι τέτοιο και γι' αυτό σου προτείνουν ότι σου προτείνουν.

 

Ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις για αγορά από το εξωτερικό (με όλα τα υπέρ και τα κατά) και μάλλον κάτι σαν αυτό θες...

 

 

  Reveal hidden contents
Blueendless-wireless-NAS-storage-hdd-enc
LULANY.PL

tanie tanio Wtyczka Brytyjska wtyczka USA wtyczka AU plug wtyczka UE U35NF 3 5 w Godzin Aluminium 6 TB Niekończące się Czarny

 

 

 

WWW.ALIEXPRESS.COM

3,5 zoll HDD Gehäuse verbinden zu router datei teilen in LAN exklusive APP unterstützung Windows iOS Android MAC OS schneller als WiFi,Kaufen Sie von Verkäufern aus China und aus der...

 

 

 

 

Μα δεν περιόρισα κανέναν να μου πει μόνο από Ελλάδα.

 

Μα καλα που στο καλο το βρηκες αυτο το μαγαζι??

 

Μιλαμε για γνωστα μαγαζια ανα το κοσμο π.χ. ebay, amazon, banggood, aliexpress κ.τ.λ.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

WWW.ALIBABA.COM

Kimax Ethernet Hdd Docking Station With Sd/tf Card Reader Wifi Hard Disk Docking - Buy Wifi Hard Disk Docking,Ethernet Hdd Docking,Wifi Hdd Docking Station Station Product on Alibaba.com

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.