Jump to content


MSI GTX1060 iGamer 6GB OC - Πέντε fps επάνω με το Ansel / NVcamera disabled


Recommended Posts

Είχα να γράψω πολύ καιρό στο φόρουμ, και σκέφτηκα να κάνω ένα δώρο με το πρώτο μου φρέσκο μήνυμα.

Ελλείψεις Chip και άλλα πολλά,  είχα στο μάτι μια καινούργια ASUS 1660 Super και έκανα προπληρωμένη αγορά που δεν παραδόθηκε πότε, με τα χρήματα που επιστράφηκαν έπειτα από τρεις μήνες υπομονή,  ο καλός θεός βοήθησε και βρήκα σε μια δημοπρασία την MSI GTX1060 iGamer 6GB OC και την κέρδισα 8 Μαρτίου 2021 .

 

Η παραπληροφόρηση έλεγε  ότι τεχνικά η GTX1060 6GB είναι 5% πίσω από μια 1660 Super.

Ο δικός μου ο καημός ήταν να μπορώ παίξω το Battlefield V. 

 

Να μην σας κουράζω με λεπτομέρειες, τελικά η σχετικά άγνωστη στην αγορά MSI GTX1060 iGamer 6GB OC, αποδείχτηκε μεγάλο αστέρι σε όλα, με εντυπωσιακά πρωτοποριακό σύστημα ψύξης, υψηλής απόδοσης. 

 

Τώρα όταν ξεκίνησα το Gaming και τα Benchmarks, με το να χρησιμοποιώ μετά από χρόνια NVIDIA οδηγούς ξανά, έκανα μια ανακάλυψη.

Στον φάκελο C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Ansel  υπάρχει το εκτελέσιμο NvCameraConfiguration.exe ...  η τελευταία επιλογή στο παράθυρο του, δίνει την επιλογή   NVcamera disabled.

 

Μόλις απενεργοποίησα την NVcamera, αμέσως μέσα στο παιχνίδι διαπίστωσα  5~6 FPS επάνω, στο ποσοστό χαμηλότερα FPS.

Για όσους δεν το γνωρίζουν το Ansel / NVcamera είναι μια έχτρα λειτουργία, για να τραβάς φωτογραφίες όταν παίζεις,  το λογισμικό αυτό φορτώνετε από τους οδηγούς NVIDIA όταν κάνεις εκκίνηση ένα παιχνίδι.

Για το Battlefield V, το Ansel / NVcamera είναι μια άχρηστη λειτουργία επειδή ο κατασκευαστής του παιχνιδιού δεν της επιτρέπει να λειτουργεί, σε On-line gaming, παρά μόνο όταν παίζεις σε εκπαιδευτικές πίστες μόνος σου.  

 

Το κέρδος το διαπίστωσα, προφανώς διότι από επεξεργαστική ισχύ είμαι στα όρια, αλλά αυτό αποδείχτηκε ως χρήσιμη παράμετρος,  διότι τώρα η βελτιστοποίηση έδωσε νέο αέρα και το μηχάνημα μου είναι σε αποδεκτά όρια απόδοσης, ακόμα και στην ποιο απαιτητική κατάσταση λειτουργίας. 

Έγινε επεξεργασία από overvolt
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tommybertsen said:

Δεν βρίσκω το συγκεκριμένο φάκελο. Nvidia 1080ti εδώ. Από περιέργεια και μόνο για να κάνω καμιά μέτρηση έψαξα.

Κάνω πάντα εγκατάσταση χωρίς το Nvidia Experiance

Κάνε αναζήτηση για το NvCameraConfiguration.exe 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκει τίποτα. 

Η αλήθεια είναι ότι το βάζω το GeForce Experience.

Το βρήκα εδώ: 

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\nv_dispi.inf_amd64_1c83a5d7cffd7bff\NvCamera 

Δεν υπάρχει nvcameraconfiguration αλλά κάνω μέσω CMD το nvcameraenable.exe , off. Σε ποιον driver βρίσκεσαι; 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

Οι τελευταίοι "Game ready" είναι οι 496.49. Ίσως στους παλαιότερους να υπήρχε κάποια σχετική επιλογή. 

Ο φάκελος αυτός υπάρχει στο user folder μου αλλά είναι κενός.

 

Όποιος δεν το βρίσκει σε φάκελο,  τότε πιθανών ο διακόπτης είναι μέσα στο GeForce Experience. 

 

Μια φορά και έναν καιρό το GeForce Experience είχε ωραία εργαλεία για τις GTX Pascal,  μια ωραία μέρα τα κατάργησαν, και έτσι δεν έχω και εγώ, λόγο να το έχω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος overvolt έγραψε:

 

Όποιος δεν το βρίσκει σε φάκελο,  τότε πιθανών ο διακόπτης είναι μέσα στο GeForce Experience. 

 

Μια φορά και έναν καιρό το GeForce Experience είχε ωραία εργαλεία για τις GTX Pascal,  μια ωραία μέρα τα κατάργησαν, και έτσι δεν έχω και εγώ, λόγο να το έχω.

 

image.png

 

Indeed. Ήταν ενεργό. Ευκαιρία να δω αν υπάρχουν διαφορές :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4 hours ago, steve_m said:

μεγαλο boost θα δεις και με αλλο επεξεργαστη και βρισκεις πολυ ευκολα καθως υπαρχει ποικιλια σε τιμες και μοντελα.

 

Intel Core2 Quad Q9650 αγοράστηκε τον Μάιο που μας πέρασε, αντικατέστησε Q6600 = 35% αύξηση επιδόσεων. 

Η συγκεκριμένη GTX 1660, για να τα δώσει όλα, θέλει 8 πυρήνες CPU. 

Δυστυχώς από αυτήν την πλατφόρμα μητρικής που έχω, οι επόμενες έχουν ξηλωμένες πόρτες RS232 και το κλασικό PCI, πράγματα που εγώ τα θέλω.

Έτσι συμβιβάζομαι με τα μέγιστα των επιδόσεων και δυνατοτήτων της ASUS P5QC.  

Το σύστημα πάει καλά, τα 80ms με τον σερβερ στην Γερμανία είναι ο πόνος μου.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος overvolt έγραψε:

Δυστυχώς από αυτήν την πλατφόρμα μητρικής που έχω, οι επόμενες έχουν ξηλωμένες πόρτες RS232 και το κλασικό PCI, πράγματα που εγώ τα θέλω.

Έτσι συμβιβάζομαι με τα μέγιστα των επιδόσεων και δυνατοτήτων της ASUS P5QC.  

Νομίζω πως ακόμα υπάρχουν μητρικές με "ιδιαίτερα" χαρακτηριστικά. Πιθανόν μπορεί να σου ταιριάζει η Asus Pro A520M-C/CSM (όχι η μοναδική) η οποία αναφέρει:

 

Παράθεση

 

Expansion Slots

AMD Ryzen™ 5000 Series/ 5000 G-Series/ 4000 G-Series/ 3000 Series Desktop Processors
1 x PCIe 3.0 x16 (x16 mode)
AMD A520 Chipset
2 x PCIe 3.0 x1
1 x PCI
...

Back I/O Ports

1 x PS/2 keyboard (purple)
1 x PS/2 mouse (green)
1 x DVI-D
1 x D-Sub
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port(s)
4 x USB 3.2 Gen 1 (blue) Type-A
2 x USB 2.0
1 x COM port(s)
3 x Audio jack(s)

 

Υπάρχει στο skroutz.
Υπάρχει και Intel socket 1200 έκδοση. Νομίζω και η Gigabyte έχει τέτοιες ιδιαίτερες εκδόσεις.
 
Υ.Γ. Συγνώμη που χαλάω το θέμα
 
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος steve_m έγραψε:

παντως παιρνεις πολυ χαμηλες επιδοσεις απο την 1060 ισως και καυω απο 50% των δυνατοτητων της.

Παιζει με 45-70 fps battlefield 4 και νομιζει οτι το προβλημα του ειναι τα 80ms. Τι αλλο θες να πουμε?

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, fatalara said:

Παιζει με 45-70 fps battlefield 4 και νομιζει οτι το προβλημα του ειναι τα 80ms. Τι αλλο θες να πουμε?

Από εσένα δεν θέλω τίποτα, να πάτε να παίξετε το μάστορα σε κανέναν άλλον.

 

 

15 hours ago, steve_m said:

παντως παιρνεις πολυ χαμηλες επιδοσεις απο την 1060 ισως και κατω απο 50% των δυνατοτητων της.

 

35~45% GPU Usage με τα φίλτρα κλειστά,  και κάνει και οικονομία στο ρεύμα.  :)

Είναι επένδυση και για το μέλλον.

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; 

 

Υπάρχει τρόπος να εγκατασταθούν drivers χωρίς σκουπίδια.

 

 

11111111111.jpg.47298ea8cfb0de02430a7bee921ec2e4.jpg  222222..thumb.jpg.55a7331987ef16e169919ace6e5d25da.jpg

 

 

Υπάρχει και κατατοπιστικό βίντεο στα Ελληνικά.

 

                                                                      toppng.com-arrow-red-down-transparent-427x600.png.3da05eecc39d2aa0b5d5f00dfbef6085.png

 

 

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.