Jump to content



πτώση ταχύτητας σε 100 αρα γραμμή μετά από 5 μήνο


Recommended Posts

γεια σας. έπεσε η ταχύτητα στη γραμμή εδώ και 5 μέρες . και δεν ξέρω το γιατί . Πήρα στον οτε δήλωσα βλάβη και το κοίταξαν σε μία μέρα και μας έστειλαν και το τυπικό μήνυμα .

Η ταχύτητα δεν διορθώθηκε . μπορείτε να βοηθήσετε ? @minast εαν μπορείς , μια μικρή βοήθεια . 

IMG_0020.JPEG

IMG_0016.JPEG

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα δείχνουν καλωδιακό πρόβλημα. Η ταχύτητα κλειδώματος είναι σχετικά χαμηλή, και παρά το 12 SNR έχει προλάβει να μαζέψει πολλά σφάλματα.

Εάν μπορείς, άνοιξε και τη διεύθυνση (θεωρώντας ότι έχεις Speedport Plus και 192.168.1.1 είναι η διεύθυνση του router σου):

http://192.168.1.1/data/Status.json

Και αντίγραψε εδώ τα αποτελέσματα.

 

Για δοκιμή, μπορείς να απενεργοποιήσεις και το SRA και να κάνεις μία αποσύνδεση/επανασύνδεση να δεις σε τι ταχύτητα θα κλειδώσει. Λογικά θα είναι μεγαλύτερη, αλλά με κίνδυνο να έχεις διακοπές στη συνέχεια.

 

Εάν έχεις την ευχέρεια, δοκίμασε να συνδέσεις το ρούτερ στην 1η πρίζα του σπιτιού με τις άλλες αποσυνδεδεμένες ή και στον κατανεμητή του κτιρίου (το σημείο που μπαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ). Εάν τα νούμερα είναι αντίστοιχα, τότε σίγουρα ο ΟΤΕ πρέπει να ξαναελέγξει το καλώδιο που έρχεται από την καμπίνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν τους ενοχλείς συνεχώς θα στρώσει. Εμένα είχαν έρθει 2 φορές τεχνικοί και μάλιστα από διαφορετικές εταιρείες μιας και στην περιοχή μου είναι ανήκουν σε άλλον οι καμπίνες , και είχα ακούσει μέχρι ότι δεν πιάνει γενικά η περιοχή 100mbps... Τελικά ένας τρίτος τεχνικός που ήρθε το έλυσε. Ήταν θέμα της πρίζας τηλεφώνου , ήταν από αυτές που έχουν και ασφάλεια μέσα και την έκοψε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/11/2021 at 1:38 ΜΜ, το μέλος iseeklife έγραψε:

γεια σας. έπεσε η ταχύτητα στη γραμμή εδώ και 5 μέρες . και δεν ξέρω το γιατί . Πήρα στον οτε δήλωσα βλάβη και το κοίταξαν σε μία μέρα και μας έστειλαν και το τυπικό μήνυμα .

Η ταχύτητα δεν διορθώθηκε . μπορείτε να βοηθήσετε ? @minast εαν μπορείς , μια μικρή βοήθεια . 

IMG_0020.JPEG

IMG_0016.JPEG

επισης must αυτο για να μην εχεις παραλληλα(bridge taps)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

δεν ειναι αυτο το θεμα αλλα καλο ειναι να εχεις optimized και την καλωδιωση σου

Έγινε επεξεργασία από poulinos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις . εδώ και δύο έβδομάδες ήρθαν μηνύματα ότι εξετάζουμε το πρόβλημα σας. Σήμερα ήρθαν μαζί δύο τεχνικοί ένας από vodafone και ένας από cosmote . μου είπε ένας τεχνικός ότι οι καμπίνες των 100 ανήκουν στην vodafone και δεν ανήκουν στην κοσμοτέ . 

για 4 μέρες έπιανα 103 καρφωμένο και τώρα ξαναπέφτει . Φτάνει μέχρι και 12 mbit . To συνηθισμένο χαλασμένο είναι 45 με 35 mbit .To πρόβλημα είναι το να κατεβάσω παιχνίδια που είναι μεγάλα . Σήμερα κατέβηκε το patch toy call of duty ,20 γίγα kai με 1,5 megabyte που το είχα βάλει να κατεβάζει, έκανε 4 ώρες .

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, είσαι στην Cosmote αλλά στην περιοχή που βρίσκεσαι τις καμπίνες οπτικής τις έχει εγκαταστήσει η Vodafone. 

 

Σε κάθε περίπτωση, είτε στον λογαριασμό σου στο website είτε στην εφαρμογή της Cosmote που αναφέρονται οι παροχές της σταθερής σου σύνδεσης, θα πρέπει να αναφέρεται και η συνήθης ελάχιστη ταχύτητα βάσει κανονισμού της ΕΕΤΤ και των οδηγιών Net Neutrality. Από την ημέρα που ενημέρωσες, ο πάροχος έχει 30 ημέρες για διορθωτικές κινήσεις (έκπτωση στο πάγιο, μεταφορά σε άλλο πρόγραμμα, παροχή δωρεάν gb στο κινητό κτλ - ανάλογα την περίπτωση) - αν μετά το πέρας των 30 ημερών δεν υπάρχει διόρθωση, μπορείς να σπάσεις αζημίως το συμβόλαιό σου. 

https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/anoikto-diadiktio-v5.pdf

 

image.png.0d7ed6b0c285d1fb5abe8d25c02998ca.png  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις . ναι είμαι στην κοσμοτε αλλά η καμπίνα είναι της vodafone .

φοβάμαι εαν ξαναγυρίσω στο 50αρι μήπως πέσει περισσότερο η ταχύτητα . μήπως η βλάβη δουλεύει με ποσοστό . 

τώρα πιάνω 22 . τώρα που ήρθαν οι τεχνικοί νομίζω ότι το έκαναν χειρότερα από πριν . 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 9:32 PM, iseeklife said:

ευχαριστώ για τις απαντήσεις . εδώ και δύο έβδομάδες ήρθαν μηνύματα ότι εξετάζουμε το πρόβλημα σας. Σήμερα ήρθαν μαζί δύο τεχνικοί ένας από vodafone και ένας από cosmote . μου είπε ένας τεχνικός ότι οι καμπίνες των 100 ανήκουν στην vodafone και δεν ανήκουν στην κοσμοτέ . 

για 4 μέρες έπιανα 103 καρφωμένο και τώρα ξαναπέφτει . Φτάνει μέχρι και 12 mbit . To συνηθισμένο χαλασμένο είναι 45 με 35 mbit .To πρόβλημα είναι το να κατεβάσω παιχνίδια που είναι μεγάλα . Σήμερα κατέβηκε το patch toy call of duty ,20 γίγα kai με 1,5 megabyte που το είχα βάλει να κατεβάζει, έκανε 4 ώρες .

λογικα σε μια περιοχη ολες οι καμπινες ανηκουν σε εναν παροχο.δεν παει οσο ξερω αν ειναι 100 ή 50.το κακο ειναι οτι εγινε συνδυαστικο και δεν βγηκε ακρη.2 πραγματα ειναι να γινουν.η vodafone να δοκιμαζε αλλη port και ο οτε αλλο απερχομενο για να δουν αν θα παιξει σωστα.γιατι κατω απο τα δυο φταιει εκτος αν ειναι θεμα εσωτερικης καλωδιωσης σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα κατέβασα τρεις ώρες το απνταιτ του Γουόρζον και η σύνδεση ήταν σταθερή . Μόλις ανοιξα δυο stream twitch tv και το Apple Music η σύνδεση έπεσε από το 40 στο 2 mbit . Τώρα ξεκίνησε τις αποσυνδέσεις . Θα πάρω τηλέφωνο μήπως και μου το αλλάξουνε και δεν φταίει η σύνδεση αλλά το ρούτερ . 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα προβλήματα χειροτέρεψαν . Δεν ξέρω εάν φταίει η σύνδεση , το μόντεμ ή το σουιτσερακι που έχω . 
έχω Ίντερνετ όσο έχω στο Wi-Fi και δεν έχω στο καλώδιο . Για πείτε καμία γνώμη . Έχει βγάλει το σύμβολο του δεν έχει Ίντερνετ . 
έχω δοκιμάσει και στο δεύτερο πισι και έβγαλε τα ίδια προβλήματα . Το μόνο κοινό που έχουν είναι το switch και το μόντεμ . 
@minast για πες καμία γνώμη . Περιμένω να ξημερώσει να πάω να πάρω το switch η ή το καλώδιο . Ευχαριστώ . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/18/2021 at 9:39 PM, iseeklife said:

παίδες το έφτιαξα. Μου ήρθε η ιδέα να αλλάξω θύρα στο ρούτερ . Την άλλαξα και παίζει . 

η θυρα στο router μπορει να εχει θεμα αλλα μπορεις να δοκιμασεις Hard reset για να δεις αν θα παιξει ξανα κανονικα η θυρα.απο εκει και περα οτι κατεβαζες με μικρη ταχυτητα ειναι το ενα θεμα που οπως λες ηταν η θυρα αλλα το δευτερο και μεγαλο θεμα σου ειναι οτι οπως εβαλες στην φωτο συγχρονιζεις 27mbit αντι για 100.εσυ κανονικα με καλωδιο θα πρεπε να κατεβαζεις 10mbyte/second και σε speedtest πχ speedtest.net να εχεις κοντα στα 100. το αποδεκτο ειναι κοντα στα 80 download και upload μαζι.οτιδηποτε πιο χαμηλο απο αυτο θεωρειται βλαβη.αν δεν μπορουν να σου δωσουν 100 τοτε πρεπει να σε πανε στα 50 με την τιμη των 50. εσενα δεν θα πρεπε στην παρουσα φαση να σε νοιαζει ποσο κατεβαζεις αλλα ποσο συγχρονιζεις μεσα απο το interface του ρουτερ.αν συγχρονιζεις 50 τοτε το μεγιστο θα ειναι 5mbyte/sec .αν εισαι στα 27 θα εισαι στα 2,7. κτλ κτλ.

οποτε πρεπει να γινει ελεγχος γιατι συγχρονιζεις χαμηλα. εκτος αν ηταν κατι παροδικο και πλεον εισαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας παίδες . Πήραμε για τέταρτη φορά τηλέφωνο να δηλώσουμε βλάβη .Η κυρία φαινόταν ότι ήξερε και μας είπε ότι μάλλον σημερα (εκείνη την ημέρα ) θα το φτιάξουν τεχνικοί . Πράγματι από εκείνη την ημέρα και για τρεις μέρες δουλεψε με 100 . Στο κλείδωμα λέει 113 . μόλις είχα μπει στο σπίτι με κλειστό το πισι για κανένα δίωρο η ταχύτητα είχε πέσει πάλι στο 40 . Δεν είχα υπομονή για να δω εαν ανέβει και έκανα επανεκκίνηση . είμαι τώρα στις τρεις μερες και 9 ώρες που παίζει με 113 . μάλλον έφτιαξε ή κάνει πιο αραιά την πτώση της ταχύτητας . 

Εντύπωση μου έκανε ότι δεν έγινε επανεκκίνηση του μόντεμ όταν το έφτιαξαν οπότε δεν ξέρω τι πειράξανε και το διορθώσανε . 

Κάποιες στιγμές με κλειστό το πισι έπεφτε από το 103 στο 85 αλλά μόλις άνοιγα το πισι έβλεπα την ταχύτητα κανονικά . 

Μακάρι να έφτιαξε . Πέρασε λίγο δύσκολα αυτο το δίμηνο χωρίς ίντερνετ . 

από τέσσερα παραθυρα ανοιχτά με streaming πήγαμε στο άλλον άκρο χωρίς ίντερνετ και να μην μπορείς να πληρώσεις λογαριασμούς . Ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι .καλη συνέχεια χωρίς βλάβες σε όλους . 

υγ δοκίμασα με hotspot μέσω κινητού . ΄Επαιζε με 30 έως 6 mbit και έβαλα για πλάκα 2 παράθυρα streaming και έπαιζα και ένα παιχνίδι call of duty . to ping έφτασε στα 480 ms . Ηταν unplayble . ούτε στο  εχθρό μου . 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

γεια σας παίδες . Η σύνδεση ξεκίνησε να κάνει πάλι περίεργα. για 2 25νθημερα δούλεύε καλά και εδώ και δύο μέρες πέφτει στα 50 και ξανασηκώνεται στα 100. 

Σε διπλανές περιοχές βλέπω ότι σκάβουν για εργασίες . δεν γνωρίζω εαν δεν σηκώνει το δίκτυο που απομένει στη περιοχή . 

Μάλλον το πρόβλημα στη σύνδεση μου θα είναι μόνιμο από ότι βλέπω μέχρι να σκάψουν για οπτικές μετά από κάποια χρόνια . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παίδες . Όπως σας έγραψα η σύνδεση ξαναχάλασε . Το τελευταίο μήνα κρατούσε μετά από επανεκκίνηση για κανένα 20 λεπτό τα 100 και μετά έπεφτε μέχρι και 15 . Τα σημαντικό ήταν ότι έκανε διαλείψεις δηλαδή για 5 δευτερόλεπτα δεν είχα Ίντερνετ . 
σήμερα το πρωί χωρίς ειδοποίηση ήρθε ο τεχνικός της βονταφον . Τον έπριξα λίγο και μου είπε λίγα σημαντικά . 
το ένα ότι χθες αλλάξανε τις κάρτες δικτύου .

το δεύτερο ότι ο χαλκός σηκώνει μέχρι 50 . Μετά έχει προβλήματα . 
το τρίτο ότι εάν είναι χαλασμένη η καλωδίωση έτσι θα πάει . Θα φτιάχνει και θα χαλάει . Ότι υποψιαζόμουνα . 
 

τα θετικά . Από τις δύο που έκανα επανεκκίνηση δεν έπεσε η ταχύτητα . Την ξεσύνδεσε στις 9 για να κάνει τις μετρήσεις . Από τη επανασύνδεση και μετά πιάνω 100 . Στη μέτρηση αυτός έπιασε 130 το μέγιστο μου είπε . 
θα πέσω για ύπνο και ελπίζω να τα βρώ όπως τα άφησα . 
 

παλιά είχα υποψιαστεί ότι μπορεί να ήταν κάρτα δικτύου αλλά σε ποιον να κάνω υπόδειξη . 
μακάρι παίδες να είναι η κάρτα δικτύου . 
θα ξανά ενημερώσω για τη συνέχεια . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.