Jump to content



27" ips 1440p curved που?


Recommended Posts

λεω να κατεβω σε ιντσες απο 32" curved va 1440p 144hz και να παω σε μικροτερο μπας και ξεστραβωθω λιγο.Το προβλημα ειναι οτι δε βρισκω πουθενα ips curved τοσο μικρο 27" και curved  .Τι κανουμε τωρα?  Να φυγω απο κυρτη δεν παιζει -το λατρευω τρια χρονια τωρα ειναι τρελο effect.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι σκεφτομαι,αμα παω παλι σε va θα παει το black crush συννεφο,θα αναγκαζομαι να ανεβαζω shadow για να βλεπω τα πολυ σκοτεινα και παλι θα στραβωνομαι.Εχω προβλημα ολα ειναι va τα curved.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα νεότερα va panels έχουν διορθώσει το πρόβλημα που ανέφερες. Δυστυχώς, από τη στιγμή που θέλεις curved monitor, οι επιλογές σου είναι λίγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άσε τα curved και πήγαινε σε κανονικό, περισσότερες επιλογές
και λογικά θα βρεις κάποιο στη τιμή που ψάχνεις

https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&xf=11939_27~11940_27~11955_IPS~11963_144~14591_25601440

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους...

Μιας και το παρόν thread με καλύπτει και στο μέγεθος 27"

Spoiler

(για να μην υπάρξει παρεξήγηση αναφέρομαι πάντα στην διαγώνιο της οθόνης...:jumpy:)

και στην ανάλυση αλλά και στο Curved είπα να κάνω εδώ την ερώτηση μου, αν υπάρχει πρόβλημα ή νομίζετε ότι θα ήταν καλύτερα να φτιαχτεί νέο thread πολύ ευχαρίστως να το κάνω... 

Είμαι σε αναζήτηση νέας οθόνης και τείνω προς την Samsung Odyssey G7 27" και θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει να προχωρήσω στην αγορά (2 τεμάχια :embarrassment:).
Κύρια χρήση που γίνεται στο PC είναι για Gaming και σε στιγμές ανάγκης λίγο εργασία.

Ανάλυση δεν θέλω περισσότερο από 1440p και το 27" πιστεύω είναι το ιδανικό μέγεθος.

Επίσης θα εκτιμούσα αν γνωρίζει κανείς την διαφορά που υπάρχει μεταξύ LC27G75TQSRXEN vs LC27G75TQSR.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις μόνο ότι λένε για πολύ backlight bleed στο συγκεκριμένο μοντέλο της samsung 

επίσης σε αυτά τα λ7 αν κάνεις μια μικρή υποχώρηση στο κυρτό της υπόθεσης πας σε ένα κατά πολύ ανώτερο μόνιτορ με ips πάνελ

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει και εγώ για το backlight bleed και για να είμαι ειλικρινείς αυτός είναι και ο λόγος που πήρα την απόφαση να κάνω την ερώτηση...

Τώρα όσον αφορά για το Curve δεν καίγομαι και θα κοίταγα κάποιο άλλο monitor αλλά δεν έχω βρει κάποιο στις 27" - 1440p - 240Hz - IPS panel με τιμή κοντά στα 500 ευρώ.
Αν έχεις εσύ κάποιο monitor να προτείνεις πολύ ευχαρίστως να του ρίξω μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παρεις το g7, ειναι top monitor στην κατηγορια του.Δυσκολο να βρεις ισαξιο ips ακομη και χωρις κουρμπα,φυσικα θα βρεις(εχω ηδη ενα lg στο μυαλο μου που το θελω με κουρμπα ομως)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος G7 που ήταν και η πρώτη μου κυρτή, δε το μετάνιωσα. Ακαλιμπράριστη δείχνει καλύτερη από την καλιμπραρισμένη Dell u2412m που έχει δίπλα στα δικά μου μάτια, και συμφωνώ ότ 27"-1440p είναι το sweet spot.

To backlight bleed υπάρχει, αλλα προσωπικά δεν μου έχει κάνει διαφορά ποτέ, εκτός αν δω μαύρη οθόνη σε σκοτεινό δωμάτιο.

Στα μείον, το ολίγον τι γτπ firmware. Για κάποιο λόγο όταν είναι μόνη της συνδεδεμένη με displayport ανοίγει κανονικά με το που ανοίγει το pc. Παρέα με τη Dell μλκίζεται, πρέπει να φτάσει στο login screen των windows για να νιώσει και να δείξει. Αρκετά μικρό το κακό να πω την αλήθεια μιας και μια φορά τη μέρα ανοίγω το PC, αλλά μου χει μείνει 😅.

Επίσης το input detection δουλεύει μόνο όταν βάζεις/βγάζεις καλώδιο, όχι βάσει ποιό καλώδιο έδωσε τελευταίο σήμα. Το αναφέρω γιατί όταν συνδέω το λάπτοπ της δουλειάς που έχει dongle σε HDMI, πρέπει να αλλάξω χειροκίνητα, εκτός αν βγάλω το καλώδιο από το dongle και το ξανασυνδέσω. Η προαναφερθείσα Dell απλά αλλάζει στο τελευταίο input, και το ίδιο και το HDMI switch των 5ευρώ που έχω στην τηλεόραση στο σαλόνι.

Το HDR όσο λίγο το έχω δοκιμάσει κάνει δουλείτσα αλλά η μανούρα στα Windows enable/disable hdr είναι λίγο μεγαλύτερη απ'την βελτίωση οπτικά για μένα. Αυτό είναι θέμα για όλες τις οθόνες σε windows βέβαια.

2*G7 δε ξέρω πόσο θα σε βολέψουν, και σίγουρα δεν μπορείς να την βάλεις σε portrait mode.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

Το έχω διαβάσει και εγώ για το backlight bleed και για να είμαι ειλικρινείς αυτός είναι και ο λόγος που πήρα την απόφαση να κάνω την ερώτηση...

Τώρα όσον αφορά για το Curve δεν καίγομαι και θα κοίταγα κάποιο άλλο monitor αλλά δεν έχω βρει κάποιο στις 27" - 1440p - 240Hz - IPS panel με τιμή κοντά στα 500 ευρώ.
Αν έχεις εσύ κάποιο monitor να προτείνεις πολύ ευχαρίστως να του ρίξω μια ματιά.

Ευχαριστημένος από g7 27"..

To backlight bleed δεν με ενοχλεί

Εάν παρεις κοίτα να είναι νέος κωδικός μοντέλου.

Άλλες οθόνες που θα κοιτούσα σε 240hz :

Spoiler

Screenshot_2.thumb.jpg.3067dc9918fa2187472e7afd269e1e00.jpg

Ακριβές..😂

edit.

Στα 500 παίζουν οι flat 

Asus ROG Strix XG27AQ (170hz)

και MSI Optix MAG274QRF-QD (165hz)

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

Το έχω διαβάσει και εγώ για το backlight bleed και για να είμαι ειλικρινείς αυτός είναι και ο λόγος που πήρα την απόφαση να κάνω την ερώτηση...

Τώρα όσον αφορά για το Curve δεν καίγομαι και θα κοίταγα κάποιο άλλο monitor αλλά δεν έχω βρει κάποιο στις 27" - 1440p - 240Hz - IPS panel με τιμή κοντά στα 500 ευρώ.
Αν έχεις εσύ κάποιο monitor να προτείνεις πολύ ευχαρίστως να του ρίξω μια ματιά.

20220321093232_gigabyte_m27q_x_gaming_mo
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Gigabyte M27Q X IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 240Hz με χρόνο απόκρισης 1ms GTG. Αγόρασε...

 

στα χαρακτηριστικά φαίνεται πολύ καλή, από εκεί και περα δεν εχω ψάξει κάποιο review. είναι πάντως μια επιλογή 

 

αυτες που σου λεει και ο @AKISSS msi&asus είναι πολύ καλες, αν δεν σε πειράζει που δεν είναι 240hz

προσωπικα θα πηγαινα στην asus και ας μην ειναι 240hz, βέβαια άλλες οι δικιές μου ανάγκες άλλες οι δικιές σου 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...!!! :happy:

@Shadow KnighT
* Όσον αφορά όταν ξεκινάει ίσως με δύο ίδιες οθόνες να μην το εμφανίζει, αλλά ακόμα και να το κάνει έχεις δίκιο πολύ μικρο το κακό...
* Δεν έχει τύχει να συνδέσω το laptop ούτε σε αυτές που έχω τώρα, αν τύχει όμως απλά θα αλλάξω πηγή...
* Τώρα στο θέμα 2 x G7, αυτή την στιγμή έχω 2 x 27"  μία LG και μία BenQ και ο βασικός λόγος που θέλω να τις αλλάξω είναι για να υπάρχει ομοιομορφία...:embarrassment::embarrassment::embarrassment:
  Τις έχω βάλει σε διπλή βάση και με πιάνει κάτι που δείχνουν παράταιρες... Αν βέβαια λόγο Curve υπάρξει πρόβλημα ε τότε θα δω τι θα κάνω... :embarrassment:

@AKISSS
* Μπορείς να μου πεις σε παρακαλάω ποιος είναι ο νέος κωδικός μοντέλου μιας και δεν γνωρίζω ποιος είναι ο παλιός...
  Βρίσκω LC27G75TQSRXEN και LC27G75TQSR αλλά ποιο είναι παλιό και ποιο είναι καινούριο δεν έχω ιδέα... Θα πήγαινα στο LC27G75TQSRXEN μιας και είναι αυτό που  έχουν τα περισσότερα καταστήματα.
* Ναι είναι ακριβές...:rofl:
* Δεν έχω κόλλημα με τα Hz αλλά θέλω να μου αρέσει και οπτικά μια οθόνη και αυτές που αναφέρεις δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν.

@BloodMage
* Αυτή την Gigabyte την έχω και εγώ σαν εναλλακτική και θα ήταν ευχής έργο αν τις έβλεπα δίπλα δίπλα αλλά πάνε οι καλές εποχές... :(
* Ανάγκες... πφφφφ... σιγά μην κάνω αγορές βάζοντας σαν κύριο παράγοντα τα σωστά κριτήρια... Ενθουσιασμός, κ@$λα, πως να κάνεις μόστρα και να την λες στον άλλο που έχει λιγότερα Hz από εσένα... :jump::jump::jump:
Πέραν της πλάκας έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ πολύ για τις εναλλακτικές προτάσεις σου.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω γράφτηκαν στο EDIT που προσπάθησα να κάνω στο post μου αλλά πέρασε ο χρόνος και δεν σώθηκαν... :jumpy:

 


EDIT #01...

αυτό το "ειλικρινείς" αντί για "ειλικρινής" με έχει πεθάνει και δεν μπορώ πλέων να το κάνω edit... :embarrassment:

EDIT #02...
Είπα μια φορά και εγώ στην ζωή μου να μην υποκύψω στον παρορμητισμό μου και να ρωτήσω πριν κάνω την αγορά και τελικά με την καθυστέρηση έχασα μια πολύ καλή προσφορά που είχε στο you.gr την G7 στα 440 ευρώ... :wall::wall::wall:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

design-medium.jpg
WWW.RTINGS.COM

The ASUS ROG Strix XG27AQ is an excellent gaming monitor from ASUS's Republic of Gamers lineup. It's a refreshed version of the ASUS ROG Strix XG279Q, so the pan...

 

design-medium.jpg
WWW.RTINGS.COM

The Gigabyte M27Q is an excellent 1440p gaming monitor suitable for a wide variety of uses. It has a large 27 inch screen that provides an immersive gaming exper...

 

η πάνω είναι η Gigabyte που σου πρότεινα και η Asus μια αντίστοιχη

προσωπικά εμπιστεύομαι πολύ τα review των Rtings 

 

νομιζω πως οι samsung (g7 g5 g9) υπαρχουν στο πλαισιο να πας να τα δεις απο κοντα. και αν δεν κανω λαθος και σε κοτσοβολο 

για να εχεις μια πρωτη εικονα απο VA, και αν εχει καμια IPS διπλα λογικα θα επιλεξεις IPS

 

ετσι εγινε με εναν φιλο μου που ηθελε να παρει μια G5 (αν θυμαμαι καλα) μολις πηγε να την δει πως παιζει διπλα ειχε μια asus με ips, πηρε αυτην

ο οποιος δεν εχει ιδεα τι ειναι το va το ips τα hz η μονη του εμπειρια απο καλη εικονα ειναι μια lg c1 που εχει στο σαλονι

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος ckbond έγραψε:


@AKISSS
* Μπορείς να μου πεις σε παρακαλάω ποιος είναι ο νέος κωδικός μοντέλου μιας και δεν γνωρίζω ποιος είναι ο παλιός...
  Βρίσκω LC27G75TQSRXEN και LC27G75TQSR αλλά ποιο είναι παλιό και ποιο είναι καινούριο δεν έχω ιδέα... Θα πήγαινα στο LC27G75TQSRXEN μιας και είναι αυτό που  έχουν τα περισσότερα καταστήματα.
* Ναι είναι ακριβές...:rofl:
* Δεν έχω κόλλημα με τα Hz αλλά θέλω να μου αρέσει και οπτικά μια οθόνη και αυτές που αναφέρεις δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν.
 

Αλλοι λένε ότι δεν έχουν διαφορές και οτι το μόνο π αλλάζει είναι το firmware..αλλοι λένε ότι είναι αλλα revisions.

Screenshot_23.thumb.jpg.dc30ddc537bb4b829f08393ac04d6e66.jpg

δες ημερομηνία πχ στο τέλος..

edit.

btw περιμένουμε μέσα στη χρονιά 1440p@300hz mini leds

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.