Jump to content



Επιλογή ηχείων για σχολική τάξη


Recommended Posts

Λοιπόν μου ζητήθηκε να επιλέξω ηχεία για σχολική τάξη. Η τάξη είναι εργαστήρι καλλιτεχνικών ~ 50 τ.μ. Οι μαθητές κάθονται σε πάγκους και υπολογίζουμε από 25-30 μαθητές.

 

Προφανώς δεν πάνε για να ακούσουν συναυλία, αλλά είτε background listening μουσικής την ώρα που ζωγραφίζουν είτε παρουσιάσεις με video από την καθηγήτρια. Λόγω της φύσης του μαθήματος, προφανώς στο εργαστήρι δεν επικρατεί "άκρα του τάφου σιωπή", αλλά υπάρχει αυτό το "ζουζούνισμα" των παιδιών την ώρα που ζωγραφίζουν ή συνεργάζονται (ή εκτονώνονται από το πήξιμο των μαθηματικών και των ελληνικών....)

 

Η πηγή θα είναι ο υπολογιστής της τάξης είτε μέσω BT το κινητό της καθηγήτριας.

 

Έχω καταλήξει στις ακόλουθες δύο επιλογές EDIFIER (με το budget να κινείται σε αυτό το κόστος που βλέπετε):

 

47177183_.jpg.673b13f8fd1e03a7c1684ce60bd8e01f.jpg

 

Επειδή δεν μας ενδιαφέρει τόσο ο "καθαρότερος διαχωρισμός" που σίγουρα θα πετυχαίνει η δεύτερη επιλογή (που είναι τριών δρόμων), μήπως να επιλέξω την πρώτη επιλογή που είναι μεν με λιγότερα συνολικά RMS W,  αλλά τα 2x14W (mid range) της δεύτερης επιλογής τελικά φανούν λίγα από πλευράς έντασης του ήχου? Η γνώμη σας?

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω τα R2750DB, είναι αρκετά καλά και δυνατά σίγουρα αγορά ξανά όταν τα κάψω !

κάποια στιγμή έπαιζαν στα 200-220 ευρώ και με τη νέα version τα πήγαν 250ευρώ

 

τώρα για την τάξη τι να πω τα R2750DB μπορείς να τα χρησιμοποίησις και για εκδήλωση άμα τύχει

παρακάτω το παλιότερο μοντέλο απλά αλλάζει το twitter

ποιο πολύ για σύγκριση μεγέθους για κάτι έτσι πιο μικρό το πρώτο που έβαλες και τα δύο είναι εξίσου καλά

 

 

 

o ήχος θέλει χώρο άποψή μου, οπότε ένα ηχείο πρέπει να έχει όγκο για να δώσει όγκο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο που κοιτάς θα σε καλύψουν πιστεύω. Εναλλακτικά , μπορείς να δεις και τα 305 της jbl τα οποία παίζουν στα 110 τιμή ΤΕΜΑΧΙΟΥ. Με λίγο μεγαλύτερο midrange, ίσως αποδειχθούν ελαφρώς καλύτερα για τόσο μεγάλο χώρο. Βεβαια δεν έχουν bt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, giorgos2187 said:

Και τα δύο που κοιτάς θα σε καλύψουν πιστεύω. Εναλλακτικά , μπορείς να δεις και τα 305 της jbl τα οποία παίζουν στα 110 τιμή ΤΕΜΑΧΙΟΥ. Με λίγο μεγαλύτερο midrange, ίσως αποδειχθούν ελαφρώς καλύτερα για τόσο μεγάλο χώρο. Βεβαια δεν έχουν bt

Ενδιαφέρουσα επιλογή, αλλά οι επιλογές συνδεσιμότητας θα περιπλέξουν τα πράγματα + όπως αναφέρεις δεν έχουν BT

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.