Jump to content



Intenet??Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις??


Drageloth

Recommended Posts

Ειχα περασει πριν απο λιγες μερες τα Suse 9.2 Pro.

Αλλα δε λεει να συνδεθει στο Net με τιποτα!

Εχω το Pc-tel Hsp56 Micromodem,το οποιο ειναι εσωτερικο.

Απο τα windows συνδεομαι κανονικα,αλλα στα linux....τιποτα!

Τα φωτα σας παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Drageloth

Ειχα περασει πριν απο λιγες μερες τα Suse 9.2 Pro.

Αλλα δε λεει να συνδεθει στο Net με τιποτα!

Εχω το Pc-tel Hsp56 Micromodem,το οποιο ειναι εσωτερικο.

Απο τα windows συνδεομαι κανονικα,αλλα στα linux....τιποτα!

Τα φωτα σας παιδια!

Αν και δεν το ξέρω το modem σου υποψιάζομαι ότι είναι winmodem.

Στα windows κάνουν μια εικονική com πχ com3 και έτσι γίνεται η επικοινωνία.

Αυτά τα modem δεν έπαιζαν πουθενά αλλού εκτός windows. Η καλύτερη λύση για internet σε λειτουργικό εκτός windows πέρα από το lan με άλλο pc είναι το εξωτερικό σειριακό modem.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον... καλώς ήρθες στο TheLab.gr.

Και δεύτερον... γράφεις σαν τίτλο « Intenet??Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?? »... εντάξει Linux έβαλες... δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου βγάλει πρόβλημα σε κάποια συσκευή στο μηχάνημά σου... σε όλους έχουν εμφανιστεί πολλά και ακραία προβλήματα.

Εδώ είμαστε εμείς... :happy: άμα το γνωρίζουμε να σε βοηθήσουμε να το λύσεις.

Για το modem σου... Linux Winmodem Support

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια,μη βαρατε!Για πλακα το εγραψα.Δεν ειχα κανενα σκοπο να τα υποβαθμισω.Εξ'αλλου προτιμω linux αλλα ημουν με τα windows γιατι δεν υποστηριζαν τον S-ATA μου

Εψαξα,εψαξα,τελικα κανενα δεν υποστηριζε το kernel μου.Η μ@λ@κ!@ του να εχεις καινουργιο λειτουργικο!

Τελικα ειμαι τελειως ηλιθιος.Software modem πηγα και πηρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Μας παρεξήγησες... δεν βαράμε... προς θεού.

Όταν λες: ...Software modem πηγα και πηρα! Tι εννοείς;; :hmm:

τα winmodem υλοποιούν μέρος των λειτουργιών τους με software τρόπο, δεν είναι δηλαδή πλήρως λειτουργικά χωρίς M$ WinBl0ws.

Τώρα, όσον αφορά τον Drageloth, μπορείς από περιβάλλον linux να εξομοιώσεις αυτές τις λειτουργίες, δες το site που σου πε ο R@tNET.

Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι drivers για winmodem μπορεί να χρειάζονται να τους αγοράσεις ειδάλλως θα παίζουν 14.4 Kbps.

καλή επιτυχία;)

αν έχεις απορίες πες:D

( θα σε βοηθήσει ο R@tNET :p :P :p )

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εψαξα(Ενταξει,ειμαι newbie,αλλα δεν ειμαι και τελειως ασχετος!) και δε βρηκα κατι που να υποστηριζει ειτε το modem ειτε το kernel μου,μπορει καποιος,αν επιτρεπεται,να βαλει μια απ'ευθειας link για download να τελειωνουμε???

Το modem ειναι το PC-TEL HSP56 Micromodem

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι μπορείς να κάνεις compile πολλούς πυρήνες, καθένα για συγκεκριμένη δουλεια, στην περίπτωσή σου ένα 2.4.Χ για να παίζει το modem σου, τους πετάς στο /boot, κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο lilo ή στο grub και στο επόμενο boot διαλέγεις ποιον πυρήνα θα bootάρεις.

Πάρε παράδειγμα από το lilo.conf μου

boot = /dev/hda
message = /boot/boot_message.txt
prompt
timeout = 30
change-rules
reset
vga = normal
default = Linux
serial=0,9600n8
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/hda3
label = Linux
read-only
image = /boot/vmlinuz.old.1
root = /dev/hda3
label = Linux.old.1
read-only
image = /boot/vmlinuz.old.2
root = /dev/hda3
label = Linux.old.2
read-only
append="console=tty0 console=ttyS0,9600"

by default ξεκινάει ο linux, οι άλλοι 2 είναι ως επιλογή στο boot menu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

@trendy: δε φτάνει που χρησιμοποιείς slack, έχεις και lilo! :tongue:

Τα παράπονά σας στον Patrick.

Απορώ πώς θα φτάσει κάποτε το slack την απόδοση των άλλων distro που χρησιμοποιούν grub... Μάλλον θα του κάνω optimize να φορτώνει πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθείς να κάνεις connect τι μήνυμα ακριβώς σου επιστρέφει. Πες μου κ ίσως μπορώ κ εγώ να σε βοηθήσω. Κάποτε είχα προβλημα με ένα Zoom εσωτερικό μέχρι που ανακάλυψα πως όλο το θέμα λυνόταν με μια αλλαγή στο config του pppd. Αλλά αυτή γινόταν σύμφωνα με το μήνυμα λάθους που σου επέστρεφε. Τώρα χρησιμοποιώ μόνο win κ είναι λιγάκι δύσκολο να σε βοηθήσω καθώς έχω καιρό να δουλέψω lin πάντως θα κάνω ότι μπορώ γιατί καταλαβαίνω το δράμα σου.

Link to comment
Share on other sites

επίσης βρήκα και αυτό ελπίζω να σε βοηθήσει είναι καθαρά για PC-Tel modems. Ρίξε μια ματιά. http://walbran.org/sean/linux/linmodem-howto-7.html#ss7.5

Επίσης μπορείς να μου πεις το όνομα του Chipset που έχει πάνω το modem σου;

Link to comment
Share on other sites

@trendy

Ρε συ,τι με ειπες τωρα??Δεν καταλαβα μια!

1ον:Πρεπει να βρω ΠΟΥ βρισκεται το lilo.conf,το οποιο δεν ξερω που ειναι!

2ον:Αντε πες οτι το βρηκα.Ποια γραμμη αλλαζω για να bootαρει σε 2.4χ kernel???

3ον:Μαλλον ειμαι τελειως newbης!Ο ΑΣΧΕΤΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Το lilo.conf όπως και όλα τα conf σε ένα σωστό σύστημα είναι στο /etc, αλλά το suse έχει το grub για boot loader. Για παράδειγμα στο ανέφερα όχι για να το κοπιάρεις όπως είναι.

2) Για να bootάρεις σε 2.4 (αφού τον κάνεις compile πρώτα και βάλεις το image του kernel στο /boot) θα βάλεις τις κατάλληλες γραμμές που θα ενημερώνεις το grub ότι υπάρχουν πολλοί kernels προς bootάρισμα. Ουσιαστικά κάθε τέτοιο

image = /boot/vmlinuz
root = /dev/hda3
label = Linux
read-only

είναι ένας kernel.

3) Κάτσε διάβασε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.