Jump to content



ΔΙΑΚΛΑΔΩΣΗ ΚΑΛΩΔΙΟΥ UTP


Recommended Posts

Καλημέρα! Θέλω να τραβήξω καλώδιο δικτύου στο υπόγειό μου (το wifi δεν πιάνει εκεί κάτω), αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω τρύπες στο σπίτι ώστε να το περάσω. Όμως, στον εξωτερικό τοίχο και πάνω από το υπόγειο είναι το κουτί του ΟΤΕ. Μπορώ να τραβήξω μία γραμμή από εκεί και να τη στείλω στο υπόγειο και αν ναι, πώς γίνεται η διακλάδωση; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Παρότι έχω μερικά κενά από την περιγραφή σου, θα έλεγα ότι η πιο βολική λύση στο πρόβλημά σου είναι powerlines, που μεταφέρουν δίκτυο πάνω από τα καλώδια ρεύματος. Βάζεις τις δύο συσκευές στα σημεία που θέλεις, και με λίγη τύχη (εξαρτάται από την καλωδίωση ρεύματος) βρίσκουν η μία την άλλη και έχεις δίκτυο.

Εν γένει το κουτί του ΟΤΕ δεν το πειράζεις (εκτός των άλλων, είναι και παράνομο). Από το κουτί του ΟΤΕ πρέπει να μπαίνει καλώδιο μέσα στο κτίριο για κάθε γραμμή τηλεφωνίας, και να καταλήγει σε έναν κατανεμητή εντός του κτιρίου, εάν πρόκειται για πολυκατοικία. Εκεί μπορείς να πειράξεις, και πιθανόν μέσω αυτού να μπορείς να περάσεις καλώδιο μεταξύ των ορόφων, εάν το επιτρέπουν οι υπάρχουσες οδεύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2022 at 11:03 ΠΜ, το μέλος Petsogourounokolokoftis έγραψε:

Καλημέρα! Θέλω να τραβήξω καλώδιο δικτύου στο υπόγειό μου (το wifi δεν πιάνει εκεί κάτω), αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω τρύπες στο σπίτι ώστε να το περάσω. Όμως, στον εξωτερικό τοίχο και πάνω από το υπόγειο είναι το κουτί του ΟΤΕ. Μπορώ να τραβήξω μία γραμμή από εκεί και να τη στείλω στο υπόγειο και αν ναι, πώς γίνεται η διακλάδωση; Ευχαριστώ.

στο κουτι του οτε ειναι η γραμμη σου ως adsl/vdsl. αν τραβηξεις γραμμη απο εκει στην ουσια μετα θα μεταφερεις και το ρουτερ σου στο υπογειο.δηλαδη δεν θα μεταφερεις internet αλλα θα μεταφερεις την adsl/vdsl με αυτον τον τροπο .αν εχεις τρυπες για aircondition μπορεις να το περασεις απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εννοείς να περάσεις ένα UTP από το σωλήνα που φέρνει το ραζίμ στο σπίτι; Δηλαδή να "γυρίσεις" ένα UTP απ' το router προς τα έξω, και να "ξαναμπεί" στο από κάτω σπίτι μέσω του κουτιού; Αν ναι, δε βλέπω κάποιο "τεχνικό" πρόβλημα, πέρα απ' το... ανορθόδοξο του πράγματος.

 

Το κουτί του ΟΤΕ πάντως δε θα το πείραζα. Πιο πίσω, είναι "δικός σου" εξοπλισμός.

 

Παρόλα αυτά θα προτιμούσα να τρυπήσω το τούβλο κάπου και να περάσω ένα 16ΜΜ σπιράλ ;)

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2023 at 5:17 ΜΜ, το μέλος Haldol έγραψε:

Εννοείς να περάσεις ένα UTP από το σωλήνα που φέρνει το ραζίμ στο σπίτι; Δηλαδή να "γυρίσεις" ένα UTP απ' το router προς τα έξω, και να "ξαναμπεί" στο από κάτω σπίτι μέσω του κουτιού; Αν ναι, δε βλέπω κάποιο "τεχνικό" πρόβλημα, πέρα απ' το... ανορθόδοξο του πράγματος.

 

Το κουτί του ΟΤΕ πάντως δε θα το πείραζα. Πιο πίσω, είναι "δικός σου" εξοπλισμός.

 

Παρόλα αυτά θα προτιμούσα να τρυπήσω το τούβλο κάπου και να περάσω ένα 16ΜΜ σπιράλ ;)

 

οχι δεν αναφερομαι στο πως θα το περασει. εννοω οτι αμα τραβηξει καλωδιο απο το κουτι του οτε μεχρι το υπογειο τοτε το μονο που σημαινει αυτο ειναι οτι θα μεταφερει το ρουτερ στο υπογειο και μετα δεν θα πιανει πανω.οποτε ειναι λαθος αυτο που θελει να κανει .στην ουσια πρεπει να τραβηξει καλωδιο απο το ρουτερ μεχρι το υπογειο ωστε να βαλει κατω ενα access point και να εχει ιντερνετ.το πως θα το περασει και απο που ειναι κατι που δεν μπορω να το απαντησω. το να πας απο το διαμερισμα πισω στο κουτι του οτε και απο εκει στο υπογειο δεν παιζει διοτι θα πρεπει να ανοιξεις 100 κουτια και το πιο πιθανο ειναι να μην περναει καν.

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2023 at 9:30 ΜΜ, το μέλος stam1982 έγραψε:

Αν στο σπίτι σου καταλήγει utp στην πρίζα,μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 ζεύγη και να τα συνδέσεις στο rj45 ως 1236

Πολυ το κανουν αυτο.στα 2 ζευγαρια Fast ethernet και σε ενα ακομα δινεις τηλεφωνια.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Στην ανάγκη δεν είναι μεμπτό, αλλά κρίμα είναι το 2022 να παλεύουμε για 100Mbps...

τα powerlines δεν ειναι παντα καλη λυση και τα mesh δεν ειναι φτηνα ουτε παντα με τα αποτελεσμα που θελουμε.αλλα το να περασεις καλωδιο Utp παντα δεν ειναι ευκολο γιατι συνηθως θα πρεπει να γινει οταν κανει καποιος ανακαινιση αλλιως θα ειναι εξωτερικα.οποτε αυτο ειναι μια καλη πατεντα.εκτος αν χρησιμοποιησεις το καλωδιο ως Utp και βαλεις ασυρματο με διπλη,τριπλη βαση ωστε να μην χρειαζεσαι τηλεφωνικη γραμμη σε εκεινο το δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2023 at 11:58 PM, trendy said:

Άτομο που εν έτει 2023 χρειάζεται καλώδιο για το τηλέφωνό του, του είναι υπεραρκετά και πάρα πολλά τα 100Mbps.

πρεπει να το συνδεσεις σε καποια πριζα και ας ειναι ασυρματο

Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2023 at 10:44 AM, trendy said:

Κινητό

Voip

οταν υπαρχει οικογενεια στο σπιτι ενα ατομο μπορει να τον νοιαζει μονο το ιντερνετ και να θελει 100,200,500 mbps αλλα να εχει και ατομο μεγαλης ηλικιας που θελει το τηλεφωνο οποτε και το τηλεφωνο ειναι υποχρεωτικο. οποτε καλως ή κακως μερικα ατομα δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν ουτε καν ασυρματο αλλο τοσο να παιξουν με κινητό ή να παιξουν με voip σε οποιες περιπτωσεις μπορει να χρησιμοποιηθει. εδω ειχα βαρεθει παλια να βλεπω ο καθενας να εχει 10 τηλεφωνα μεσα στο σπιτι.ενα σε καθε δωματιο. και δεν επαιρναν ουτε ενα ασυρματο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2023 at 11:40 ΠΜ, το μέλος poulinos έγραψε:

οποτε καλως ή κακως μερικα ατομα δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν ουτε καν ασυρματο αλλο τοσο να παιξουν με κινητό ή να παιξουν με voip σε οποιες περιπτωσεις μπορει να χρησιμοποιηθει.

Δε διαφωνώ, για αυτούς τα 100Mbps είναι υπεραρκετά όπως έγραψα και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2023 at 9:46 PM, trendy said:

Δε διαφωνώ, για αυτούς τα 100Mbps είναι υπεραρκετά όπως έγραψα και πιο πάνω.

μα αλλο λεω.οτι σε ενα σπιτι μπορει να υπαρχεις εσυ που θες 1gbit σε ταχυτητα αλλα ταυτοχρονα να εχεις ατομο που πρεπει πχ να θελει σταθερο τηλεφωνο στο δωματιο του επειδη ειναι μιας χ ηλικιας. δεν σημαινει οτι επειδη εσυ θες 1gbit δεν μπορει να χρειαζεται καποιος σταθερο τηλεφωνο ή 2 τηλεφωνα ή δεν ξερω τι αλλο. μιλαω για περιπτωσεις που υπαρχει οικογενεια. συν οτι πολλες φορες καποιες συνδεσεις μοιραζονται μεταξυ ενοικων ή μεταξυ οικογενειας οταν πχ ειναι πατω κατω σε ενα σπιτι οι γονεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2023 at 6:58 PM, trendy said:

Το ίδιο λέμε. Αν είμαι σε ένα σπίτι εγώ που θέλω 1Gbps και ένα άτομο Χ ηλικίας που θέλει σταθερό τηλέφωνο, θα έχουμε 1Gbps. Τα υπόλοιπα είναι να ΄χαμε να λέγαμε.

απλα θα αναγκαστεις να εχεις και καποιο σταθερο τηλεφωνο για αυτον.μικρο το κακο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/30/2023 at 2:26 PM, trendy said:

Βάζεις εκεί ένα ασύρματο και καθάρισες.

δυστυχως εχω πετυχει πολλα ατομα που δεν την παλευουν να χειριστουν ασυρματο.τους φαινεται παρανοικο να πρεπει να πατησεις ενα πρασινο κουμπι για να κανεις την κληση και ενα κοκκινο για να την τερματισεις.αστα .δυστυχως εχω δει πολλα παραξενα. η γιαγια ειναι 128 χρονων και δεν εχει τηλεφωνο. να φτιαχτει γρηγορα. κινητο δεν ξερει να χρησιμοποιει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.