Jump to content



Επιλογή ddr4?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε επιλογή ddr4?

 

Μητρική: gigabyte x299 gaming 9

Cpu:7920x

gpu: 3080 ti

Χρήση 70% gaming...30% programming

 

Πριν είχε 2*8gb gskill 3200c14 trident-z rgb (στο καθάρισμα του pc πήρε το ξαδερφάκι μου το ένα dimm χωρίς να τον δω και το πέταξε στο τζάκι γιατί νόμιζε ότι από το rgb είναι βεγγαλικά και θα κάνει και το τζάκι έτσι 😤😤😤....ναι ξέρω δεν είναι για διαιώνιση του είδους αλλά για πνίξιμο...)

 

Επομένως ψάχνω kit που να καλυπτει τα ακόλουθα...:

 

1)2*8gb (δεν έχω χρειαστεί ποτέ παραπάνω κι αν χρειαστεί προσθέτω ξανά 2*8...)

2)rgb

3)future proof για αναβάθμιση σε τελευταία πλατφόρμα που να δέχεται ακόμη ddr4!

Μπορεί να είναι λάθος μου...αλλά βλέπω είτε gskill trident-z rgb 4000c14 ή gskill trident-z rgb 5066c20! Τις βρίσκω και τις 2 σε παραπλήσια τιμή...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

4000 cl 14 να προτιμήσεις. Ό,τι πλατφόρμα και να πάρεις στο μέλλον, συμβατή με DDR4, δεν νομίζω να μπορεί να παίξει τόσο ψηλά, οπότε έχεις την ευχέρεια να τις χρονίσεις και με μικρότερο latency αν τις παίζεις πιο χαμηλά (με ερωτηματικό αυτό, γιατί CL14 είναι ήδη πολύ χαμηλό latency).

 

Αυτή η πρόταση γίνεται με το σκεπτικό ότι τα παιχνίδια είναι πιο ευαίσθητα στο latency της μνήμης, παρά στο bandwidth. Βέβαια εξαρτάται και από την πλατφόρμα και από το είδος του παιχνιδιού, αλλά νομίζω ότι 4000 CL 14 είναι προτιμότερο από 5066 CL 20. 

 

ΥΓ Πολλά λεφτά για μνήμες.... Είσαι σίγουρος ότι οι επιδόσεις που κερδίζεις ανταποκρίνονται στο κόστος που πληρώνεις; 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

4000 cl 14 να προτιμήσεις. Ό,τι πλατφόρμα και να πάρεις στο μέλλον, συμβατή με DDR4, δεν νομίζω να μπορεί να παίξει τόσο ψηλά, οπότε έχεις την ευχέρεια να τις χρονίσεις και με μικρότερο latency αν τις παίζεις πιο χαμηλά (με ερωτηματικό αυτό, γιατί CL14 είναι ήδη πολύ χαμηλό latency).

 

Αυτή η πρόταση γίνεται με το σκεπτικό ότι τα παιχνίδια είναι πιο ευαίσθητα στο latency της μνήμης, παρά στο bandwidth. Βέβαια εξαρτάται και από την πλατφόρμα και από το είδος του παιχνιδιού, αλλά νομίζω ότι 4000 CL 14 είναι προτιμότερο από 5066 CL 20. 

 

ΥΓ Πολλά λεφτά για μνήμες.... Είσαι σίγουρος ότι οι επιδόσεις που κερδίζεις ανταποκρίνονται στο κόστος που πληρώνεις; 

 

 

Ο λόγος που λέω για περισσότερα MHz είναι ώστε να είναι πιο συμβατό με νεότερο socket και να μην το κόβει.... και σε αναβάθμιση να μην χρειάζεται να ξαναπάρω ram αφού μου έτυχε να έχω μπουμπούνα ξάδερφο!

Με το 2*8 3200c14 δεν είχα το παραμικρό θέμα! Δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι με 4000c14 / 5066c20 αλλά 2*8 3200c14 160€.....2*8 5066c20 200€....2*8 4000c14 200€(σχεδόν καινούργιες)

 

Υγ...οι 5066c20 δεν θα μπορούν να παίξουν 4000c14???

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

Με το 2*8 3200c14 δεν είχα το παραμικρό θέμα! Δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι με 4000c14 / 5066c20 αλλά 2*8 3200c14 160€.....2*8 5066c20 200€....2*8 4000c14 200€(σχεδόν καινούργιες)

 

Είναι εξαιρετικά δύσκολο για όποιον επεξεργαστή να παίξει σε αυτές τις "ταχύτητες" DDR4, ήτοι 4000 ή ακόμα και 5000 (τουλάχιστον σε 1:1)

Μιλάμε για βαρύ OC και πολλές ώρες μικρορυθμίσεων για να πετύχεις σταθερότητα. Ας με διορθώσουν πιο ειδήμονες, αν κάνω λάθος.

 

20 λεπτά πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

Υγ...οι 5066c20 δεν θα μπορούν να παίξουν 4000c14???

 

Πιθανό, αλλά όχι σίγουρο. Νομίζω δεν θα είχαν την ίδια τιμή (που λες) αν μπορούσαν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Είναι εξαιρετικά δύσκολο για όποιον επεξεργαστή να παίξει σε αυτές τις "ταχύτητες" DDR4, ήτοι 4000 ή ακόμα και 5000 (τουλάχιστον σε 1:1)

Μιλάμε για βαρύ OC και πολλές ώρες μικρορυθμίσεων για να πετύχεις σταθερότητα. Ας με διορθώσουν πιο ειδήμονες, αν κάνω λάθος.

 

 

Πιθανό, αλλά όχι σίγουρο. Νομίζω δεν θα είχαν την ίδια τιμή (που λες) αν μπορούσαν.

Άρα κατά τη γνώμη σου ποια είναι η καλύτερη επιλογή σε MHz και timings? Βάζοντας όλες τις συχνότητες και τα timings διαθέσιμα...

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

Άρα κατά τη γνώμη σου ποια είναι η καλύτερη επιλογή σε MHz και timings? Βάζοντας όλες τις συχνότητες και τα timings διαθέσιμα...

Καμια απο τις δυο.

Κατσε οπως εισαι γιατι σε συο χρονακια που θα φτασουν 10κ τα mhz οτι και να παρεις τωρα απλα θα παει στον κουβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη επιλογή timings είναι CL14 εγγυημένα (δηλαδή να το γράφει στα specs ο κατασκευαστής).

 

Από κει και πέρα, για τα MHz (δεν είναι ακριβώς MHz στις μνήμες, αλλά whatever) βλέπεις μέχρι τι σηκώνει ο επεξεργαστής σου 1:1 (γκούγκλαρε) και ρίξε μια ματιά μέχρι πόσο σηκώνουν οι Alder Lake (που είναι η επόμενη λογική σου αναβάθμιση), εφόσον θέλεις να τις κρατήσεις και στο μέλλον.

6 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Καμια απο τις δυο.

Κατσε οπως εισαι γιατι σε συο χρονακια που θα φτασουν 10κ τα mhz οτι και να παρεις τωρα απλα θα παει στον κουβα.

 

Για DDR4 ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Καμια απο τις δυο.

Κατσε οπως εισαι γιατι σε συο χρονακια που θα φτασουν 10κ τα mhz οτι και να παρεις τωρα απλα θα παει στον κουβα.

Δεν γίνεται να μην πάρω ram φίλε μου! Με 8gb είμαι οριακά....

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

Δεν γίνεται να μην πάρω ram φίλε μου! Με 8gb είμαι οριακά....

Παρε τις ιδιες. Τα υπολοιπα ειναι πεταμενα λεφτα. Για αυτην την πλατφορμα.

Σε δυο τρια χρονια αλλαζεις και τελος.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Καλύτερη επιλογή timings είναι CL14 εγγυημένα (δηλαδή να το γράφει στα specs ο κατασκευαστής).

 

Από κει και πέρα, για τα MHz (δεν είναι ακριβώς MHz στις μνήμες, αλλά whatever) βλέπεις μέχρι τι σηκώνει ο επεξεργαστής σου 1:1 (γκούγκλαρε) και ρίξε μια ματιά μέχρι πόσο σηκώνουν οι Alder Lake (που είναι η επόμενη λογική σου αναβάθμιση), εφόσον θέλεις να τις κρατήσεις και στο μέλλον.

 

Για DDR4 ενδιαφέρεται.

Θα το κοιτάξω φίλε μου να δω....αλλά για να κυκλοφορούν αυτά τα MHz σε αυτά τα timings με το xmp....λογικά δεν θα τα σηκώνουν οι επεξεργαστές? Πχ στη μητρική που έχω τώρα (gigabyte x299 gaming 9 λέει ότι σηκώνει μέχρι 2666 native και μέχρι 4400+ σε overclock)

 

Επίσης φημολογείται ότι οι 13ης γενιάς ιντελ θα είναι ddr4/ddr5...

Just now, το μέλος fatalara έγραψε:

Παρε τις ιδιες. Τα υπολοιπα ειναι πεταμενα λεφτα. Για αυτην την πλατφορμα.

Σε δυο τρια χρονια αλλαζεις και τελος.

50€ είναι η διαφορά 3200c14 με 4000c14 / 5066c20!

Link to comment
Share on other sites

200αρια για 16gb βλέπω και δεν συμφωνώ εκτός κ εάν κυνηγάς benches κτλ..

Εδώ πας εάν σε ενδιαφέρει το future proof..

20220111123846_g_skill_trident_z_neo_32g
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν G.Skill Trident Z Neo 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Συχνότητα 3600MHz για Desktop...

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

Θα το κοιτάξω φίλε μου να δω....αλλά για να κυκλοφορούν αυτά τα MHz σε αυτά τα timings με το xmp....λογικά δεν θα τα σηκώνουν οι επεξεργαστές? Πχ στη μητρική που έχω τώρα (gigabyte x299 gaming 9 λέει ότι σηκώνει μέχρι 2666 native και μέχρι 4400+ σε overclock)

 

H μητρική τα σηκώνει...

 

Το θέμα είναι να μπορεί να παίξει και ο επεξεργαστής με τέτοιους χρονισμούς 1:1

 

Κατά κανόνα δεν γίνεται χωρίς extreme ρεύματα και ψύξεις

 

19 λεπτά πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

Επίσης φημολογείται ότι οι 13ης γενιάς ιντελ θα είναι ddr4/ddr5...

Ναι και οι raptor lake (13th gen) λογικά θα παίζουν στις ίδιες μητρικές των alder lake (12 th gen) και θα έχουν υποστήριξη DDR4

 

 

 

ΥΓ Εφόσον θα δοθεί 200άρι, συμφωνώ με τα 1000 στην πρόταση του @AKISSS εφόσον οι μνήμες είναι συμβατές με τη μητρική σου.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

H μητρική τα σηκώνει...

 

Το θέμα είναι να μπορεί να παίξει και ο επεξεργαστής με τέτοιους χρονισμούς 1:1

 

Κατά κανόνα δεν γίνεται χωρίς extreme ρεύματα και ψύξεις

 

Ναι και οι raptor lake (13th gen) λογικά θα παίζουν στις ίδιες μητρικές των alder lake (12 th gen) και θα έχουν υποστήριξη DDR4

 

 

 

ΥΓ Εφόσον θα δοθεί 200άρι, συμφωνώ με τα 1000 στην πρόταση του @AKISSS εφόσον οι μνήμες είναι συμβατές με τη μητρική σου.

 

 

Για τον 7920x δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί....αλλά για τους alder lake διαβάζω ότι έχουν sweet spot 3600-4000! 4000+ δεν έχει ουσιαστικό όφελος!

 

Όσο για τα ρεύματα...οι 3200c14 είναι στο 1.35 (δροσεροτατες σε open case...)......οι 4000c14 στο 1.5....οι 5066c20 στο 1.6!

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

Όσο για τα ρεύματα...οι 3200c14 είναι στο 1.35 (δροσεροτατες σε open case...)......οι 4000c14 στο 1.5....οι 5066c20 στο 1.6!

 

Δεν είναι μόνο το ρεύμα στις μνήμες (που είναι αυτά που λες).

 

Όμως όσο πιο ψηλά ο χρονισμός στις μνήμες (πάνω από τα default) τόσο πιο πολύ ρεύμα θα πρέπει να δώσεις στον επεξεργαστή και συγκεκριμένα στον IMC του (integrated memory controller). Εκεί αναφερόμουν στα extreme ρεύματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.