Jump to content



Αγορά πολυμηχανηματος μέσω ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Πρόκειται για την ψηφιακή αναβάθμιση των δικηγόρων. Στην προκήρυξη/απόφαση αναφέρεται ο όρος "scanner/πολυμήχανημα". Ως πολυμήχανημα νοείται μόνο ο εκτυπωτής που διαθέτει και σαρωτή, ίσως και λειτουργία φαξ, ή εντάσσονται και τα φωτοαντιγραφικά (φωτοτυπικα); Θεωρούνται ξεχωριστές κατηγορίες; Στο skroutz ως πολυμήχανημα μου εμφανίζει μια υποκατηγορία των εκτυι, ενώ τα φωτοτυπικα εμφανίζονται ως ξεχωριστή κατηγορία. Και τα πολυμηχανηματα Α3 είναι σχεδόν όλα υγρής μελάνης (inkjet), άρα ασύμφορα. Έχω ήδη στο γραφείο μου ένα Kyocera Ecosys M2540dn. Είναι ακριβό μεν, αλλά με οικονομικό τόνερ. Λέτε να απευθυνθώ στον εκπρόσωπο της Kyocera; Ίσως έχει εξυπηρετήσει κι άλλους συναδέλφους μου και να έχει επιβεβαιώσει ποια προϊόντα γίνονται δεκτά ως επιλέξιμες δαπάνες κατόπιν επικοινωνίας με το γραφείο της ΕΠΑΝΕΚ/ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει στο συγκεκριμένο, αλλά σε άλλα προγράμματα γίνονται εύκολα δεκτά εφόσον έχουν συνδεσιμότητα με υπολογιστή (πχ USB, Ethernet, WiFi).

Δεν νομίζω ότι θα τεθεί καν θέμα επιλεξιμότητας για κάτι σαν το Kyocera, που είναι εξ' ορισμού MFP (Multi-Function-Printer / Πολυμηχάνημα).

 

Πάντως δεν είναι ασύμφορα όλα όσα έχουν υγρό μελάνι, τα τελευταία χρόνια αυτά που έχουν τεχνολογία Inktank είναι αρκετά δημοφιλή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξόχως απίθανο να υπάρχει φωτοτυπικό χωρίς δυνατότητα σύνδεσης σε υπολογιστές, πλέον. Όλα συνοδεύονται από driver που υποστηρίζει δικτυακή σύνδεση (για να τυπώνουν), ενώ σκανάρουν και στέλνουν στους υπολογιστές αρχείο pdf. Αν είστε πολλοί συστεγαζόμενοι δικηγόροι και συνεργάζεστε χωρίς προβλήματα, πάρτε ένα κάπως ισχυρό δικτυακό μηχάνημα, φτιαγμένο να αντέχει. Αν το απορρίψουν ως μη επιλέξιμο, κυνηγήστε τους δικαστικά μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Είναι εξόχως απίθανο να υπάρχει φωτοτυπικό χωρίς δυνατότητα σύνδεσης σε υπολογιστές, πλέον. Όλα συνοδεύονται από driver που υποστηρίζει δικτυακή σύνδεση (για να τυπώνουν), ενώ σκανάρουν και στέλνουν στους υπολογιστές αρχείο pdf. Αν είστε πολλοί συστεγαζόμενοι δικηγόροι και συνεργάζεστε χωρίς προβλήματα, πάρτε ένα κάπως ισχυρό δικτυακό μηχάνημα, φτιαγμένο να αντέχει. Αν το απορρίψουν ως μη επιλέξιμο, κυνηγήστε τους δικαστικά μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 

 

Κανονικά θα έπρεπε να τους κυνηγήσουμε για ασάφεια στη διατύπωση των επιλέξιμων δαπανών και για διευκρινίσεις μήνες μετά την έναρξη του έργου. Ευτυχώς αγόρασα φορητό, ηχεία και κάμερα έως τώρα, γιατί σκόπευα να πάρω modem/router Fritzbox και μού είπαν από το γραφείο ΕΣΠΑ ότι καλύτερα να πάρω router, γιατί αυτό αναφέρεται στην πρόσκληση...

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΝΕΚ είναι ο πανεθνικός φορέας των προγραμμάτων στην Ελλάδα , ΕΣΠΑ είναι η ομπρέλα των προγραμμάτων,, όπως καλή ώρα των Δικηγόρων που διανείμονται τα κονδύλια .

 

Δεν έχω την πρόσκληση μπροστά μου , εφόσον λέει scanner/πολυμηχάνημα , πάρε κανονικά αυτό που θες, αρκεί να είναι εύλογου κόστους και συναφές με τη δουλειά σου.

 

Αυτό που θα τσεκάρει ο αντίστοιχος ελεγκτής του Φορέα Υλοποίησης στη περιοχή που δραστηριοποιείσαι , είναι εάν είναι εύλογο το κόστος του μηχανήματος και αν δικαιολογεί ένας δικηγόρος τη δαπάνη π.χ αν έβλεπε ένας δικηγόρος να δηλώνει gaming pc , θα μπορούσε να απορρίψει την δαπάνη ως μη συναφή.

Τα προγράμματα του ΕΣΠΑ επίσης, δεν είναι προγράμματα "πολυτελείας". Δηλαδή, αν υπάρχει στοιχειωδώς πολυμηχάνημα μέσο κόστος 300Ε και εσύ οπωσδήποτε βάλεις το ακριβότερο που υπάρχει στα  900Ε , μπορεί να έχουν ενστάσεις σε αυτό αν δεν δικαιολογήσεις απολύτως γιατί χρειάζεσαι κάτι τόσο ακριβό.

 

Καταλαβαίνω οτι μπορεί να ρωτάς για φίλο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.