Jump to content



εξαιρετικά υψηλοί λογαριασμοί Δ.Ε.Η. εναλλακτικές πληρωμής


Recommended Posts

Καλημέρα.

Ο λογαριασμός τής Δ.Ε.Η. ήρθε €950,00!!! Ρεύμα που φυσικά δεν  ξόδεψα.

Δυστυχώς, δεν έχω να τα δώσω όλα.

Τί εναλλακτικές πληρωμής υπάρχουν;

Έχω ακούσει για δόσεις ή να βάζεις όσα μπορείς, κ.λπ.

 

Ισχύουν; Όσο περισσότερες πληροφορίες, τόσο καλύτερα.

Πολύτιμη η βοήθειά σας.

 

Σας ευχαριστώ!!

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Τί εναλλακτικές πληρωμής υπάρχουν;

Έχω ακούσει για δόσεις ή να βάζεις όσα μπορείς, κ.λπ.

 

Έχω πληρώσει στο παρελθόν δυο-τρεις φορές (μέσω ibank) όσα είχα και δεν έγινε τίποτα.

Δόσεις  μπορείς να κάνεις μέχρι οκτώ (8). Περισσότερα εδώ και εδώ.

 

619449958_Screenshot2022-05-14134913.png.aa237669a3762488409839e703776d43.png

 

121661858_2485609025072767_2115083851462306158_n.png.f8701e68891e59b36bb6a4b98f83a899.png

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στην εισαγωγή του θέματος, το "Ρεύμα που φυσικά δεν ξόδεψα", μάλλον μπέρδεψε αρκετά. Sorry guys.

 

Δίνω τα στοιχεία που χρειάζονται.

 

Αρχικά, πρόκειται για εκκαθαριστικό λογαριασμό. Ο προηγούμενος είναι έναντι, και ο προ-προηγούμενος εκκαθαριστικός.

 

Τώρα:

 

Περίοδος κατανάλωσης:29/12/2021 - 28/04/2022

 

Κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας:3519 kWh

 

 

Η κατανάλωση αναλυτικά:

 

Πάγια χρέωση

kWh 876 x 0,11058 €/kWh = 96,87

 

 

Πάγια χρέωση νύχτας
kWh 2643 x 0,07897 €/kWh = 208,72

 

Αναδρ.Ρήτρα Αναπροσαρμογής: €819,12

 

Οφειλές από προηγούμενους λογαριασμούς: €0,00

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συζητούσαμε στο άλλο θέμα, ότι συνέφερε να πας σε κάποιο πακέτο αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις.

 

Εγώ είχα βάλει με 0.18 / 0.13 κλειδωμένη (που ανέβηκε πάλι απ'ότι λένε), λόγω αμόνωτου σπιτιού έχω 4 βαρβάτους χειμωνιάτικους μήνες, 4 μήνες μηδενικη΄ς κατανάλωσης (είμαι 400 kwh σε 2 μήνες περίπου, 200 μέρα, 200 νύχτα) και τώρα έρχεται το θέρος που θα με θερίσει η ΔΕΗ με τα A/C!

 

Η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι ό,τι πιο απατεώνικο έχει σκεφτεί η ΔΕΗ τα τελευταία 600 χρόνια (από το Βυζάντιο) :p 

Σε χρεώνει αναδρομικά υψηλές τιμές, χωρίς να ξεχωρίζει το πότε είναι η υψηλή τιμή. Δηλαδή βγάζει άθροισμα υψηλών τιμών με άθροισμα κιλοβατωρών....

Αλητεία, απάτη, κλεψιά -> ΔΕΗ / ΔΕΔΔΗΕ / ΠΡΩΤΕΡΓΕΙΑ / ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ / ΒΑΤΤ ΕΝΤ ΒΟΛΤ / βάλτε δίπλα όποια άλλη εταιρία έχει σχέση με ρεύμα :p

 

Πάντως όταν πληρώνεις, να σκέφτεσαι, κι οι Έλληνες ολιγάρχες, κλέφτες να γίνουν??

Πρέπει με κάποιο τρόπο να συντηρήσουν την ολιγαρχία με τις αυξημένες τιμές! Έχουν ακριβύνει τα πάντα, θες να πάρεις ένα γιοτ κι έχει πάει διπλή τιμή! 

 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Αυτό συζητούσαμε στο άλλο θέμα, ότι συνέφερε να πας σε κάποιο πακέτο αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις.

 

Εγώ είχα βάλει με 0.18 / 0.13 κλειδωμένη (που ανέβηκε πάλι απ'ότι λένε), λόγω αμόνωτου σπιτιού έχω 4 βαρβάτους χειμωνιάτικους μήνες, 4 μήνες μηδενικη΄ς κατανάλωσης (είμαι 400 kwh σε 2 μήνες περίπου, 200 μέρα, 200 νύχτα) και τώρα έρχεται το θέρος που θα με θερίσει η ΔΕΗ με τα A/C!

 

Η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι ό,τι πιο απατεώνικο έχει σκεφτεί η ΔΕΗ τα τελευταία 600 χρόνια (από το Βυζάντιο) :p 

Σε χρεώνει αναδρομικά υψηλές τιμές, χωρίς να ξεχωρίζει το πότε είναι η υψηλή τιμή. Δηλαδή βγάζει άθροισμα υψηλών τιμών με άθροισμα κιλοβατωρών....

Αλητεία, απάτη, κλεψιά -> ΔΕΗ / ΔΕΔΔΗΕ / ΠΡΩΤΕΡΓΕΙΑ / ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ / ΒΑΤΤ ΕΝΤ ΒΟΛΤ / βάλτε δίπλα όποια άλλη εταιρία έχει σχέση με ρεύμα :p

 

Πάντως όταν πληρώνεις, να σκέφτεσαι, κι οι Έλληνες ολιγάρχες, κλέφτες να γίνουν??

Πρέπει με κάποιο τρόπο να συντηρήσουν την ολιγαρχία με τις αυξημένες τιμές! Έχουν ακριβύνει τα πάντα, θες να πάρεις ένα γιοτ κι έχει πάει διπλή τιμή! 

 

 

εφ΄όσον εχεις κλειδώσει σε (0,18 και 0,13) δεν εχεις να ανησυχείς για το καλοκαίρι ......τι εννοεις σε χρεώνει αναδρομικά ? στον εκκαθαριστικό του τετραμήνου γίνεται η χρέωση 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.