Jump to content



SSD - NVME μέχρι πόσο τις % υγείας είναι ασφαλές και πότε πρέπει να αλλάξουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ?


Recommended Posts

SSD - NVME μέχρι πόσο τις % υγείας είναι ασφαλές και πότε πρέπει να αλλάξουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ?

 

καλησπέρα έχω έναν nvme adata 8200 pro με 84% υγεία σύμφωνα με το Hard dick sentinel και 28ΤΒW !
για τους SSD & nvme πότε είναι καλό να τους βάλουμε στην άκρη πριν σκάσουν, ώστε να μην χάσουμε τα δεδομένα μας κλπ ?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

SSD - NVME μέχρι πόσο τις % υγείας είναι ασφαλές και πότε πρέπει να αλλάξουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ?

 

καλησπέρα έχω έναν nvme adata 8200 pro με 84% υγεία σύμφωνα με το Hard dick sentinel και 28ΤΒW !
για τους SSD & nvme πότε είναι καλό να τους βάλουμε στην άκρη πριν σκάσουν, ώστε να μην χάσουμε τα δεδομένα μας κλπ ?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

backup θα πρέπει να έχεις ότι και να γίνει ακόμα και αν ο ssd είναι καινούριος. Επίσης σε αρκετούς ssd,nvme μπορείς να δεσμεύσεις καποια gb ώστε να αυξησεις την μακροζωια του δισκου.  Σε ssd corsair gt ειχα περίπου τα ιδια tb με σενα αλλα η υγεια οσο θυμαμαι ήταν 98 τις 100. αντίθετα εχω πετύχει kingston που η υγεια ειχε μηδενιζει λογω normal wear και το οποιο δεν καλύπτεται απο την εγγυηση οπως ανεφερε και η Kingston

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

SSD - NVME μέχρι πόσο τις % υγείας είναι ασφαλές και πότε πρέπει να αλλάξουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ?

 

καλησπέρα έχω έναν nvme adata 8200 pro με 84% υγεία σύμφωνα με το Hard dick sentinel και 28ΤΒW !
για τους SSD & nvme πότε είναι καλό να τους βάλουμε στην άκρη πριν σκάσουν, ώστε να μην χάσουμε τα δεδομένα μας κλπ ?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

 

1) Backup ΠΑΝΤΑ ούτως ή άλλως και στο 100% να είναι ο SSD

2) Μέχρι το 1% έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δεν υπάρχει θέμα

3) Πώς κατάφερες να γράψεις 28TB στον δίσκο? Πόσες μέρες "power on" σου δείχνει το Sentinel? Για ποια δουλειά τον χρησιμοποιείς, αν επιτρέπεται?

1 ώρα πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

Σε ssd corsair gt ειχα περίπου τα ιδια tb με σενα αλλα η υγεια οσο θυμαμαι ήταν 98 τις 100.

 

Αυτό είναι άσχετο. Συνήθως οι SSD έχουν μεγαλύτερο όριο ΤΒW ανάλογα με την χωρητικότητά τους. Με περίπου 30ΤΒW και να έχεις "κάψει" υγεία 1-2% πρέπει ο δίσκος να ήταν 2 ΤΒ ή κάποια enterprise σειρά. Οι 2TB δίσκοι έχουν αντοχές ~ 1200ΤΒW

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

έτρεχα και δεν πρόλαβα να απαντήσω για τον 8200 pro το έχω αρκετό καιρό, είχαμε σήμερα ακόμη 1% πτώση περίπου ανα 2 μήνες έχω πτώση 1%image.png.eaf3ce1f4f5a70440328b0e102712ca0.png

 

 

 

 

 

28,14 / (17/100) = ~ 165 TBW είναι η "αντοχή" του SSD σου

Το 1% που σου πέφτει ανά δίμηνο είναι ~ 16,5 ΤΒ

Δεν μας λες τι ακριβώς κάνεις με τον δίσκο και γράφεις 16,5 ΤΒ στο δίμηνο οεο ?

chia farming?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

28,14 / (17/100) = ~ 165 TBW είναι η "αντοχή" του SSD σου

Το 1% που σου πέφτει ανά δίμηνο είναι ~ 16,5 ΤΒ

Δεν μας λες τι ακριβώς κάνεις με τον δίσκο και γράφεις 16,5 ΤΒ στο δίμηνο οεο ?

 

 

όπως βλέπεις ο δίσκος έχει 582 μέρες powered on  +

582 μέρες χ 24 ώρες = 13.968 ώρες

και σε αυτές τις μέρες έχει γράψει 28.14TB

σε άλλη καρτέλα στο disk performance  , να δεις και τα average , πιο πολύ ίντερνετ είναι το μηχάνημα παρά κάτι κάνει :D

( εκεί που λέει 22-Dec-19 είναι από πότε είναι εγκατεστημένο το Hard disk sentinel - πότε είχα κάνει τελευταία φορά φορμάτ 😛 )

 

image.png.a91282b57c3c11b72a76cd26557630dd.png

 

λογικά θα έπεσα στους "μούφα" ελεγκτές της adata που άλλα βάζει στο release και μετά από κανένα 6μηνο βάζει άλλα

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Λάθος μου αυτό είναι το 10%

το 1% είναι 1,65 ΤΒ. Και πάλι είναι μεγάλο το νούμερο ανά δίμηνο

 

Ναι αλλά δεν γράφω τόσο, επίσης το hard disk sentinel το έχω μονίμως ανοιχτό

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση
Health       : 99 %
Performance  : 100 %
Power on time: 404 days, 10 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
Total written: 4.98 TB

 

Αυτά είναι τα stats του "gaming" SSD μου (Crucial MX500 1TB). Και να σκεφτείς ότι κάθε τρεις και λίγο κατεβάζει το warzone κάτι updates 50-60GB.

 

Μου φαίνονται υπερβολικά τα νούμερα που εμφανίζει το HDsentinel σε σένα. Δοκίμασες με το "μαμίσιο" utility της ADATA? Σου δείχνει τα ίδια TBW ?

 

Link to comment
Share on other sites

138 hours power on με 22,18ΤΒ written. Αν θυμάμαι καλά το HDSentinel μετράει την υγεία του δίσκου σε αναλογία ΤΒ written με τις ώρες λειτουργίας.
Μπορείς να δεις ποιον controller έχεις στην καρτέλα information τέρμα κάτω. Δες την δεύτερη φωτό. Αν έχεις τον Silicon Motion SM2262ENG τότε έχεις τον ας πούμε καλό controller. Silicon Motion SM2262G είναι αυτός με το downgrade στην συχνότητα λειτουργίας.

 

image.thumb.png.129420b5a8e566c78020960b67d3e651.png

 

image.png.d67945ffe513c48cdb8748751d3daeee.png

Έγινε επεξεργασία από suboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, suboy said:

Αν θυμάμαι καλά το HDSentinel μετράει την υγεία του δίσκου σε αναλογία ΤΒ written με τις ώρες λειτουργίας.

 

Αυτό δεν είναι απολύτως ακριβές. Το Sentinel μετρά με βάση όποιο χαρακτηριστικό είναι επιλεγμένο από τον κατασκευαστή του δίσκου ως ενδεικτικό της υγείας του. Σε κάποιους δίσκους (Samsung) αυτό μπορεί να είναι το Wear Leveling Count, σε άλλους (όπως ο συγκεκριμένος ADATA) είναι το Available Spare, Percentage Used (κανονικοποιημένο ποσοστό της εφεδρικής χωρητικότητας).

 

Οι περισσότεροι δείκτες είναι αρκετά συντηρητικοί και ο τελευταίος μπορεί να υπερβεί και το 100%, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επίκειται άμεση απώλεια δεδομένων. Προφανώς όσο το ποσοστό και η ηλικία του δίσκου αυξάνουν, καλό είναι να ετοιμάζεται ο αντικαταστάτης του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

με βάλατε σε σκέψεις και ανησυχία και κατέβασα και εγώ το προγραμματάκι . όλους τους έβγαλε 100/100 υγεία εκτός από τον 970 προ nvme που τον έχω για λειτουργικό . αυτόν τον έβγαλε 98/100 υγεία 100/100 επιδόσεις . 425 μέρες και 36 ΤΒ written . όλα καλά. τον έχω από το 2018. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2022 at 8:46 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

1) Backup ΠΑΝΤΑ ούτως ή άλλως και στο 100% να είναι ο SSD

2) Μέχρι το 1% έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δεν υπάρχει θέμα

3) Πώς κατάφερες να γράψεις 28TB στον δίσκο? Πόσες μέρες "power on" σου δείχνει το Sentinel? Για ποια δουλειά τον χρησιμοποιείς, αν επιτρέπεται?

 

Αυτό είναι άσχετο. Συνήθως οι SSD έχουν μεγαλύτερο όριο ΤΒW ανάλογα με την χωρητικότητά τους. Με περίπου 30ΤΒW και να έχεις "κάψει" υγεία 1-2% πρέπει ο δίσκος να ήταν 2 ΤΒ ή κάποια enterprise σειρά. Οι 2TB δίσκοι έχουν αντοχές ~ 1200ΤΒW

120 gb ηταν/ειναι:P πολυ μικρος δηλαδη. ξεχασα να το αναφερω.

On 6/7/2022 at 9:36 ΜΜ, το μέλος iseeklife έγραψε:

με βάλατε σε σκέψεις και ανησυχία και κατέβασα και εγώ το προγραμματάκι . όλους τους έβγαλε 100/100 υγεία εκτός από τον 970 προ nvme που τον έχω για λειτουργικό . αυτόν τον έβγαλε 98/100 υγεία 100/100 επιδόσεις . 425 μέρες και 36 ΤΒ written . όλα καλά. τον έχω από το 2018. 

Μια χαρα εισαι :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.