Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά,

 

Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση αν ξέρετε να μου απαντήσετε. 
 

Έχω ένα παράθυρο ανοιγόμενο αλουμινίου στο σπίτι όχι ιδιαίτερα παλιό, είναι 5ετίας τα κουφώματα και δεν εφάπτεται σωστά όταν κλείνει με αποτέλεσμα όταν βρέχει να μπάζει αρκετό νερό.
Δηλαδή έτσι όπως κοιτάμε από μέσα το παράθυρο κλειστό αριστερά είναι οι μεντεσέδες, οι 2 πάνω γωνίες του αριστερά δεξιά εφάπτονται μια χαρά όπως και η κάτω αριστερά, η κάτω δεξιά γωνία αφήνει ένα μικρό κενό χιλιοστά από το λάστιχο.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να το ρυθμίσω κάπως και αν παίρνει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ, πιάνουν τα χέρια μου στα μαστορέματα, απλά δεν ξέρω πως. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. 
 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία από Speed7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!

 

Αν σου ειναι ευκολο βγαλε μια φωτο το παραθυρο απο την μεσα μερια και μια απο την εξω ετσι ωστε να φαινεται και το κατω μερος της κασας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αδερφέ καλώς σας βρήκα! 
 

Έβγαλα κάποιες φωτό ελπίζω να βοηθήσουν.
 

Επίσης είδα από κάτω έχει 2 τρύπες μια αριστερά μια δεξιά που έχουν μια αλενόβιδα μέσα, μήπως ρεγουλάρει από εκεί; 
 

EB092C72-9728-42F4-90C9-E6C8301237F4.thumb.jpeg.eb1a2cee8bcd3a0478ae01823ac3b6c7.jpeg09E7485B-CDB4-4200-9A7F-2979EEF9305C.thumb.jpeg.43f9caee7990fb7c631294ba18bc1ca6.jpegE68F1D81-B849-485B-96DC-56D37F58406A.thumb.jpeg.afbb93acee1b5b56aca0cfefb599303b.jpegA86428D3-6167-4D04-B56B-F04E3C346A8D.thumb.jpeg.d7a02fef5ae5812aee8a5b6872538cef.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με τα σίγουρα. . . 

Το φύλλο με τα κλειδώματα που έχει δεν ρυθμίζει για να σφίξει.

Τις αλενόβιδες που βλέπεις από κάτω δεν τις πειράζεις γιατί ειναι από τις γωνιές συνδέσεως του φύλλου.

Στην κάτω μεριά της κάσας έχεις ένα λάστιχο σαν "φτερό" (αυτό θα έπρεπε να είναι περιμετρικά αλλα ...)

μπροστά από αυτό η κάσα έχει φυσιολογικά 2 τρύπες όπως επίσης και από την έξω μεριά της κάσας 

έχεις άλλες 2 τρύπες.

Αν οι έξω τρύπες δεν έχουν κλείσει με το τελάρο της σίτας(!!!) τσεκάρεις μήπως έχουν κάτσει σκουπιδάκια 

σε όλες και έχουν φράξει.

Αν έχουν κλείσει από το τελάρο της σίτας μιας και είναι σκισμένη απ ότι βλέπω με την ευκαιρία της επισκευής

ξετρυπάς και το τελάρο αυτής για να έχει έξοδο το νερό. 

 

Τσέκαρε τα παραπάνω και εδώ είμαστε αν θεωρείς οτι το νερό μπαίνει από το σημείο που είναι τα τσοχάκια και

όχι μεταξυ κάσας και κορνίζας εδώ είμαστε ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου και τον χρόνο σου!

Τα τσέκαρα όλα αυτά που μου είπες και είναι όλα καλά!

 

Το βρήκα όμως το πρόβλημα με λίγη παρατηρητικότητα, αφού ξήλωσα όλα το φύλλο του παραθύρου πρώτα. 
Είδα ότι ο πύρος που κλείνει πάνω και κάτω όταν ασφαλίζει το παράθυρο είναι διαφορετικός πάνω και διαφορετικός κάτω, ο κάτω είναι πιο λεπτός από τον πάνω με αποτέλεσμα όταν κατεβαίνει να μην το ασφαλίζει εντελώς κ να μην παίρνει τα μπόσικα και για αυτό αφήνει κενό. 
Προφανώς του είχαν τελειώσει του μάστορα και έβαλε ότι να ναι; Είναι και διαφορετικής εταιρίας… Τι να πω… θα βάλω φωτό από κάτω για να καταλάβεις. 


Σαν προσωρινή λύση που βρήκα, έβγαλα το χερούλι και έκανα τράμπα τους πύρος τον πάνω με τον κάτω και από ότι βλέπω τώρα ασφαλίζει κομπλέ και πάνω και κάτω, δεν αφήνει κενό, μέχρι να πάρω και να βρω έναν σωστό αν χρειαστεί κ μπάζει από πάνω νερό τώρα πια. 
 

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σου! Να είσαι καλά!

 
FA26A78B-C402-463F-BAA3-88215544FF4A.thumb.jpeg.84035027f588fd7096bb251c0579464f.jpeg773EA880-16CA-4035-813C-940D6472FFEA.thumb.jpeg.08569f99ab78721c6b77f70f998b10b0.jpeg

 

Έγινε επεξεργασία από Speed7
Link to comment
Share on other sites

Οποτε εβαζε νερα απο την αρχη??


Κανονικα οι πυροι αυτοι εχουν κατι ταπουλες τις οποιες τις περιστρεφεις και το κανεις να παταει καλυτερα στην κασα.

Πωλουνται ζευγαρι και αν πας να αγορασεις καλο θα ειναι να παρεις δειγμα μαζι γιατι διαφερουν στο φαρδος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει στέγαστρο από πάνω το παράθυρο δεν έβαζε συχνά νερό, μόνο όταν είχε ανεμόβροχο κ όταν φύσαγε με συγκεκριμένη κατεύθυνση ο άνεμος, οπότε κ για αυτό δεν το είχα ψάξει τόσο πολύ, αλλά τώρα με την καταιγίδα προχθές που έκανε το έφερνε ακριβώς με τον τρόπο που χρειάζεται για να μπάζει αρκετά, όποτε δεν γινόταν να το αναβάλω άλλο.

 

Θα τους βγάλω όταν πάω να πάρω καινούργιους για να είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάζουν και εννοείται θα πάρω ζευγάρι να είναι ίδιοι και οι 2 μην έχουμε πάλι θέματα.

 

Εντωμεταξύ πέρα από το νερό που έβαζε το παράθυρο είχε κ μεγάλη διαφορά στην ηχομόνωση, κόβει πολύ θόρυβο που τα σύγκρινα.
Φαντάζομαι κ στην θερμομόνωση λογικά θα έχει διαφορά έστω μικρή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.