Jump to content



Recommended Posts

ερωτηση για δυνατα μαστορακια..

αλλαξα τα αλουμηνια στο σπιτι μου (συρρωμενο διφυλο χωνευτο) και ζητησα να μπει τριπλεξ τζαμι λογω προβλημα με ηχορυπανση που εχω..

πως μπορω να ελεξω λοιπον αν οντως μπηκε τετοιο τζαμι ή απλο διπλο..?

δεν πηρα χαρτια τιποτα πιστοποιητικα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος markosvid έγραψε:

ερωτηση για δυνατα μαστορακια..

αλλαξα τα αλουμηνια στο σπιτι μου (συρρωμενο διφυλο χωνευτο) και ζητησα να μπει τριπλεξ τζαμι λογω προβλημα με ηχορυπανση που εχω..

πως μπορω να ελεξω λοιπον αν οντως μπηκε τετοιο τζαμι ή απλο διπλο..?

δεν πηρα χαρτια τιποτα πιστοποιητικα κλπ..

 

Οπτικα και μονο εχει διπλο αποστατη.

 

 

dipla tzamia.jpg

tripla tzamia.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Οπτικα και μονο εχει διπλο αποστατη.

 

 

dipla tzamia.jpg

tripla tzamia.jpg

υποτιθεται οτι ειναι η μια μερια με 2 τζαμια κολλητα με μεμβρανη..αρα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να εχει διακενο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος markosvid έγραψε:

υποτιθεται οτι ειναι η μια μερια με 2 τζαμια κολλητα με μεμβρανη..αρα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να εχει διακενο αυτο...

 

Δεν έχω κάποια γνώση για κουφώματα αλλά από ότι ξέρω το μεγαλύτερο μέρος των πλεονεκτημάτων που προκύπτει από τα κουφώματα είναι από το διάκενο, δλδ αν βάλεις 1 τζάμι 1 cm και 2 από 0,5cm κολλητά δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα αν ακουμπάνε, όλη η δουλειά γίνεται από το διάκενο και μάλιστα υπάρχουν προδιαγραφές για το πόσο πρέπει να είναι, οπότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να έχεις 2 τζάμια κολλητά.

 

Είχα ακούσει ότι αν πας αναπτήρα κοντά (να μην ακουμπάει η φλόγα το τζάμι) ότι ανάλογα με πόσα είδωλα βλέπεις μπορείς να συμπεράνεις τον αριθμό των τζαμιών

 

Τα παραπάνω με επιφύλαξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Δεν έχω κάποια γνώση για κουφώματα αλλά από ότι ξέρω το μεγαλύτερο μέρος των πλεονεκτημάτων που προκύπτει από τα κουφώματα είναι από το διάκενο, δλδ αν βάλεις 1 τζάμι 1 cm και 2 από 0,5cm κολλητά δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα αν ακουμπάνε, όλη η δουλειά γίνεται από το διάκενο και μάλιστα υπάρχουν προδιαγραφές για το πόσο πρέπει να είναι, οπότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να έχεις 2 τζάμια κολλητά.

ακριβως, γιατι υπαρχει και κενο αερος σε αυτο το διακενο, το οποιο βοηθαει στην μόνωση ηχου και θερμοκρασίας 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος Havic έγραψε:

 

Δεν έχω κάποια γνώση για κουφώματα αλλά από ότι ξέρω το μεγαλύτερο μέρος των πλεονεκτημάτων που προκύπτει από τα κουφώματα είναι από το διάκενο, δλδ αν βάλεις 1 τζάμι 1 cm και 2 από 0,5cm κολλητά δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα αν ακουμπάνε, όλη η δουλειά γίνεται από το διάκενο και μάλιστα υπάρχουν προδιαγραφές για το πόσο πρέπει να είναι, οπότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να έχεις 2 τζάμια κολλητά.

 

Είχα ακούσει ότι αν πας αναπτήρα κοντά (να μην ακουμπάει η φλόγα το τζάμι) ότι ανάλογα με πόσα είδωλα βλέπεις μπορείς να συμπεράνεις τον αριθμό των τζαμιών

 

Τα παραπάνω με επιφύλαξη.

αυτο το κολπακι μου το εκανε και ο αλουμινας αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...

εγω θελω να βρω τροπο να το τσεκαρω 100% για να δω αν λεει αληθεια η οχι...

 

η ερωτηση μου ειναι αν καποιος ξερει πως μπορω να βγαλω το αλουμινιο ισως ή κατι αλλο ποθ να μπορω να τσεκαρω τα τζαμια μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε τζάμι έχεις δύο ανακλάσεις, μία για κάθε επιφάνειά του:

 

Διπλό τζάμι με Lazer pointer_Setup_20240129_171825pse-hd.jpg

 

 

Τα δικά μου είναι διπλά.

Και αν δεν βαριέσαι μπορείς να μετρήσεις και με βάση το πάχος του τζαμιού να δείς και πόσο είναι το κενό, αρκεί να θέσεις την αναλογία σωστά.  :)

 

Διπλό τζάμι με Lazer pointer_20240129_171819pse-comm-hd.jpg


Και με αναπτήρα το ίδιο ισχύει:

 

Διπλό τζάμι με αναπτήρα_20240129_171924pse-hd.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
  • Agree 1
  • Plits 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Για κάθε τζάμι έχεις δύο ανακλάσεις, μία για κάθε επιφάνειά του:

Διπλό τζάμι με Lazer pointer_Setup_20240129_171825-hd.jpgΔιπλό τζάμι με Lazer pointer_20240129_171819-hd.jpg

 

Τα δικά μου είναι διπλά.

Και αν δεν βαριέσαι μπορείς να μετρήσεις και με βάση το πάχος του τζαμιού να δείς και πόσο είναι το κενό, αρκεί να θέσεις την αναλογία σωστά.  :)

Και με αναπτήρα το ίδιο ισχύει:

 

Διπλό τζάμι με αναπτήρα_20240129_171924-hd.jpg

πως μπορω να μετρησω το παχος??

 

5 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Μπορεί να λένε και τρίπλεξ κούφωμα με έναν αποστάτη, εάν η μία πλευρά έχει διπλό τζάμι ενωμένο με μεμβράνη.

ναι αυτο ειναι το τριπλεξ,τουλαχιστον αυτο που εβαλε σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος markosvid έγραψε:

πως μπορω να μετρησω το παχος??

 

Μετρά το πάχος όλου του τζαμιού από την εξωτερική πλευρά μέχρι την εσωτερική.

Αν δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο πρέπει να σκαρφιστείς καμιά πατέντα:

 

large._V01.jpg

 

Θέλεις κάποιον σε βοήθεια, αλλά γίνεται και δεν είναι δύσκολο να αποκτήσεις μια καλή ιδέα για το κατακευαστικό των τζαμιών σου.
Ελπίζω να βοηθάνε αυτά!  :)
Ενημέρωσε για το τι έκανες τελικά και καλή παραμονή στη παρέα μας !  :)

  • Like 3
  • Plits 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Μετρά το πάχος όλου του τζαμιού από την εξωτερική πλευρά μέχρι την εσωτερική.

Αν δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο πρέπει να σκαρφιστείς καμιά πατέντα:

 

large._V01.jpg

 

Θέλεις κάποιον σε βοήθεια, αλλά γίνεται και δεν είναι δύσκολο να αποκτήσεις μια καλή ιδέα για το κατακευαστικό των τζαμιών σου.
Ελπίζω να βοηθάνε αυτά!  :)
Ενημέρωσε για το τι έκανες τελικά και καλή παραμονή στη παρέα μας !  :)

μ αρεσουν οι πατεντες σου αδερφε!

θα δοκιμασω και τον αναπτηρα (λειζερ δεν εχω..) και τη πατεντα για το παχος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Μετρά το πάχος όλου του τζαμιού από την εξωτερική πλευρά μέχρι την εσωτερική.

Αν δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο πρέπει να σκαρφιστείς καμιά πατέντα:

 

large._V01.jpg

 

Θέλεις κάποιον σε βοήθεια, αλλά γίνεται και δεν είναι δύσκολο να αποκτήσεις μια καλή ιδέα για το κατακευαστικό των τζαμιών σου.
Ελπίζω να βοηθάνε αυτά!  :)
Ενημέρωσε για το τι έκανες τελικά και καλή παραμονή στη παρέα μας !  :)

Σου βάζω κάτι φωτογραφίες να μου πεις την γνώμη σου..

20240129_210658.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος markosvid έγραψε:

ερωτηση για δυνατα μαστορακια..

αλλαξα τα αλουμηνια στο σπιτι μου (συρρωμενο διφυλο χωνευτο) και ζητησα να μπει τριπλεξ τζαμι λογω προβλημα με ηχορυπανση που εχω..

πως μπορω να ελεξω λοιπον αν οντως μπηκε τετοιο τζαμι ή απλο διπλο..?

δεν πηρα χαρτια τιποτα πιστοποιητικα κλπ..

 

Screenshot_20240129_230215_Gallery.jpg

Screenshot_20240129_230223_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπορώ να καταλάβω έχεις δύο τζάμια, με το εξωτερικό να είναι πιο παχύ από το εσωτερικό, συνεπώς ενδέχεται να έχεις triplex (δύο τζάμια κολλημένα μεταξύ τους με μεμβράνες ηχομόνωσης ανάμεσά τους) , μετά μεσολαβεί διάκενο και μετά έχει το εσωτερικό τζάμι που είναι (ή μπορεί να είναι) ενεργειακό και είναι λίγο πιο λεπτό.

Δες εδώ σαν μια μικρή βοήθεια:

FENESTRAL.GR

Τα είδη και κατηγορίες υαλοπινάκων – τζαμιών είναι δεκάδες,για αυτό θα αναλύσουμε τι είναι μονα,διπλά και...

 

FENESTRAL.GR

Τα ηχομονωτικά κουφώματα αλουμινίου μας προστατεύουν από την ηχορύπανση. Η ηχομόνωση κουφωμάτων...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Από όσο μπορώ να καταλάβω έχεις δύο τζάμια, με το εξωτερικό να είναι πιο παχύ από το εσωτερικό, συνεπώς ενδέχεται να έχεις triplex (δύο τζάμια κολλημένα μεταξύ τους με μεμβράνες ηχομόνωσης ανάμεσά τους) , μετά μεσολαβεί διάκενο και μετά έχει το εσωτερικό τζάμι που είναι (ή μπορεί να είναι) ενεργειακό και είναι λίγο πιο λεπτό.

Δες εδώ σαν μια μικρή βοήθεια:

FENESTRAL.GR

Τα είδη και κατηγορίες υαλοπινάκων – τζαμιών είναι δεκάδες,για αυτό θα αναλύσουμε τι είναι μονα,διπλά και...

 

FENESTRAL.GR

Τα ηχομονωτικά κουφώματα αλουμινίου μας προστατεύουν από την ηχορύπανση. Η ηχομόνωση κουφωμάτων...

 

 

 

πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα? 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τριπλό.

Στο κάτω μέρος, στην μεταλλική πλευρά του αποστάτη οι αριθμοί δεν είναι συμμετρικοί με τον πάνω αποστάτη άρα δεν είναι το είδωλο αλλά είναι δεύτερος αποστάτης, ένας ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο τζάμι και ένας ανάμεσα στο δεύτερο και στο τρίτο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2024 at 12:31 ΠΜ, το μέλος sdim έγραψε:

Μου φαίνεται τριπλό.

Στο κάτω μέρος, στην μεταλλική πλευρά του αποστάτη οι αριθμοί δεν είναι συμμετρικοί με τον πάνω αποστάτη άρα δεν είναι το είδωλο αλλά είναι δεύτερος αποστάτης, ένας ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο τζάμι και ένας ανάμεσα στο δεύτερο και στο τρίτο.

 

 

πως το εξηγεις αυτο??

γιατι εμενα μου φενεται ακριβως το ιδιο..

επισης πιστευω οτι το παχος ενος τριπλεξ δεν πρεπει να ειναι γενικα παχυτερο απο ενα απλο διπλο??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.