Jump to content


Recommended Posts

Υπαρχει κανενας οικονομικος τροπος να σουλουπωθουν λιγο παλια κουφωματα; Εξηγω:

 

1)Το τζαμι εφαρμοζει πανω στο αλουμινιο εχοντας γυρω γυρω ενα λαστιχακι. Σε αρκετα τζαμια αυτου του σπιτιου, το συγκεκριμενο λαστιχακι φαινεται σαν να εχει μπει πιο βαθυα αναμεσα στο τζαμι και στο αλουμινιο. Ετσι, το τζαμι εχει τζογο και πηγαινει μπρος πισω. Δεν εφαρμοζει καλα. Εκανα μια δοκιμη σε ενα, και καταφερα να το βγαλω ολο (το λαστιχακι) και να το ξανατοποθετησω εξαρχης και πετυχε. Να συνεχισω ετσι με ολα; Η μηπως προτεινετε αλλαγη ολων αυτων των λαστιχακιων; Αν ναι, που τα βρισκω;

 

2) Τωρα, η ιδια η μπαλκονοπορτα συρεται  πανω σε ραγες, οκ; Βλεπω οτι καμποσες μπαλκονοπορτες εχουν εναν τζογο. Σπρωχνοντας τις δηλαδη, το αλουμινιο κανει μπρος πισω. Λογικα απο αυτο το μπρος πισω εχω εισροη μπολικου αερα. Τα "βουρτσακια" που ειναι αναμεσα σε κουφωμα και μπαλκονοπορτα τα παρατηρησα και φαινονται αρκετα ξεραμενα και φαγωμενα. Αλλαζονται; Αν ναι, που τα βρισκω; Αν αλλαχτουν, θα βοηθηθει η μπαλκονοπορτα να εφαρμοσει καλυτερα και να μην εχει αυτο το τζογο; Η τσαμπα κοπος; 

 

Σορρυ για το αν δεν εξηγω καλά, αλλα απο μαστορέματα, δεν..... Προσπαθω να τα εξηγω με οσο πιο λιγο λογια γινεται για να μην τα κανω ακομα πιο ακατανοητα οσα γραφω!

Link to comment
Share on other sites

επίσης οποιος ξερει και εξηγήσει του γιωργου για αυτά που ρωτά...ας μου πει και μένα αν το παλαιο ορθόδοξο wd40 κανει για λιπανση στους οδηγούς  για να σταματήσουν τα τριξίματα που ακουγονται ή ειναι ακατάλληλο;  τα τριξιματα ακουγονται στο πάνω μέρος των κουφωμάτων ...

Ένας "αλουμινάς" με ειπε να βάλω απορρυπαντικό πιάτων και όχι wd40....ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

επίσης οποιος ξερει και εξηγήσει του γιωργου για αυτά που ρωτά...ας μου πει και μένα αν το παλαιο ορθόδοξο wd40 κανει για λιπανση στους οδηγούς  για να σταματήσουν τα τριξίματα που ακουγονται ή ειναι ακατάλληλο;  τα τριξιματα ακουγονται στο πάνω μέρος των κουφωμάτων ...

Ένας "αλουμινάς" με ειπε να βάλω απορρυπαντικό πιάτων και όχι wd40....ευχαριστώ !

Το ορθόδοξο WD40 γενικά δεν κάνει για λίπανση... Για λίπανση υπάρχουν ειδικά σπρέι, όπως γράσσου, σιλικόνης, κλπ ανάλογα με την εφαρμογή. Υπάρχει ακόμη και λιπαντικό μάρκας WD40, αλλά δεν είναι το παλαιό ορθόδοξο ;).

Για τα κουφώματα δεν έχω καμία εμπεριστατωμένη γνώμη, αλλά διαισθητικά θα έλεγα ότι τα λεπτόρευστα υγρά περισσότερο κακό θα κάνουν παρά καλό. Εξ' ου και το πιο παχύρευστο απορρυπαντικό που προτείνει ο αλουμινάς, αλλά δεν ξέρω εάν μακροπρόθεσμα κάνει κακό στις βούρτσες.

Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187

1) Σε κάποιες παλιές σειρές αλουμινίου κάποιοι χρησιμοποιούσαν  λάστιχο Π ενώ κάποιοι άλλοι σφηνωτό.

Αν μπορείς με αυτόν τον τρόπο να το διορθώσεις συνέχισε αλλά για να έχει συμβεί αυτό πιθανόν κάπου αλλού

είναι το πρόβλημα.

 

2)Ένας μικρός τζόγος πρέπει να υπάρχει για να μπορεί να δουλεύει το συρόμενο.

Αν ειναι πολύ παλιά σίγουρα τα βουρτσάκια θα έχουν ξεραθεί-φθαρεί.

Για τα αλλάξεις όμως αυτά πρέπει να ξηλώσεις εντελώς τους οδηγούς οπότε δεν στο συνιστώ.

 

Αν θες βάλε μια φωτογραφία για να καταλάβω για ποια σειρά αλουμινίου  μιλάμε.

 

@sstav Τριξίματα εννοείς την επαφή του αλουμινίου με το βουρτσάκι ??

Το υγρό πιάτων είναι καλό για τα πιάτα  . . . ;)

 

1 hour ago, minast said:

Για τα κουφώματα δεν έχω καμία εμπεριστατωμένη γνώμη, αλλά διαισθητικά θα έλεγα ότι τα λεπτόρευστα υγρά περισσότερο κακό θα κάνουν παρά καλό. Εξ' ου και το πιο παχύρευστο απορρυπαντικό που προτείνει ο αλουμινάς, αλλά δεν ξέρω εάν μακροπρόθεσμα κάνει κακό στις βούρτσες.

Καλά το πας!!

Σκέψου τι έχει να γίνει μόλις πιάσει σκόνη και μπίχλα το βουρτσάκι. . . 

 

ps 

Μετέφερα τα ερωτήματα σας σε νέο ξεχωριστό θέμα.

Αν δεν σας καλύπτει ο τίτλος φυσικά και μπορούμε να τον αλλάξουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τα αναλωσιμα που θες, παρε δειγμα και πηγαινε στον Κιζιριδη στον πειραια να παρεις οτι θες.

Για τους οδηγους μπορεις να βαλεις αυτο, για εφαρμογες που υπαρχει σκονη και διαφορα γενικα, ειναι μανουλα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.