Jump to content



Μπριζα σε ac 24000


Recommended Posts

Γεια σας είναι εφικτό στην παροχή του κλιματιστικού να μπει μπριζα και στο καλώδιο αρσενικό φυς προκειμένου να βάλω μετρητή και να βλέπω πόσο καεί.....θεωριτικα με τις γνώσεις που έχω πιστεύω πως δεν συνιστάται και ειδικά στα 24000 btu.....διότι μια αστοχία υλικού να γίνει κατάλαβενετε μετά αντί να δροσιζομαστε μάλλον θα καιγόμαστε....τώρα ρωτάω γιατί έχω δει πόλους στο YouTube που το κάνουν όπως ο ady papas sto fix it your self.

Έγινε επεξεργασία από Euthimis
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου κλιματιστικά πάντως ήταν από μαμά με πρίζα. Έχω ένα 12άρι και ένα 24άρι. Δεν ξέρω τι κλιματιστικό έχεις και πώς το συνδέεις.

 

Αν το δικό σου κλιματιστικό δεν έχει πρίζα τότε ναι είναι εφικτό να το κάνεις, αρκείς να ξέρεις ότι η ασφάλεια της συγκεκριμένης πρίζας που θα το συνδέσεις έχει προδιαγραφές με επαρκή Αmps για να "σηκώσει" κλιματιστικό.

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2022 at 5:54 ΜΜ, το μέλος Euthimis έγραψε:

Γεια σας είναι εφικτό στην παροχή του κλιματιστικού να μπει μπριζα και στο καλώδιο αρσενικό φυς προκειμένου να βάλω μετρητή και να βλέπω πόσο καεί.....θεωριτικα με τις γνώσεις που έχω πιστεύω πως δεν συνιστάται και ειδικά στα 24000 btu.....διότι μια αστοχία υλικού να γίνει κατάλαβενετε μετά αντί να δροσιζομαστε μάλλον θα καιγόμαστε....τώρα ρωτάω γιατί έχω δει πόλους στο YouTube που το κάνουν όπως ο ady papas sto fix it your self.

Εφικτό είναι, αλλά πρέπει να πληρούνται και κάποιες προϋποθέσεις.

Από την άλλη, εάν έχει δική του γραμμή στον πίνακα, που είναι και ορθό και αναμενόμενο, μπορείς να βάλεις έναν μετρητή ράγας απευθείας στον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.