Jump to content



(άλλο ένα) Νέο πισί για 3D design


schumifer

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Συμφωνώ. Ας πάρει ένα καινούργιο περιποιημένο board B550, κάποιο Aorus, έναν μεταχειρισμένο ryzen 3600, έναν 500άρη SSD των 60€, άντε 1ΤΒ των 120€, ένα όμορφο κλειστό bequiet χωρίς τζάμια, κι ένα καλούτσικο τροφοδοτικό των 70€, μαζί και μια κάρτα κανούργια, με μια RTX3050 μια χαρά θα τη βγάλει. Και σε δύο χρόνια που θα κολυμπάει στα βαθιά, ας πάρει ένα εξ ολοκλήρου καινούργιο μηχάνημα με threaripper, ECC μνήμη και Quadro. Μαζεύονται δύσκολα ή εύκολα, δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι μείον ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα μαζεύουν τριάμισυ χιλιάρικα μέσα σε δύο χρόνια.  

 

Αν πάει σε αυτή τη λογική, τότε ακόμα καλύτερη ένα B450 MSI tomahawk max ~85-90€. Σηκώνει άνετα οποιονδήποτε AM4 επεξεργαστή (μέχρι 5950Χ). Δεν έχει PCI gen4, αλλά πραγματικά ακόμα και με high end 30xx gpu, οι επιδόσεις που χάνει σε σχέση με gen4 είναι 2-3%. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Το οτι πρεπει, σε τεχνολογικο φορουμ, να εξηγησουμε το προφανες και μαλιστα σε ατομο που λεει οτι εχει και εμπειρια με ξεπερνα.

Να σε ρωτήσω, μιας κ μου "εξηγείτε" κιόλας ρε παιδί μου, να στοκάρω μια παλέτα τροφοδοτικά να βρίσκονται;  Έρχεται δύσκολος χειμώνας. 🤣🤣🤣🤣🤣

2 hours ago, giorgos2187 said:

Μου εσκασε η παλια καρτα γραφικων εν μεσω κρισης, και δεν μπορουσα να αναψω το μηχανημα. Και θελανε 130 ευρω για σαπιες 1030! Cpu χωρις gpu, δεν ξαναγοραζω ποτε. Και οποιος το κανει ειναι χαζος. Οκ;

Συγγνώμη θα στήσει κάποιος νέο pc με  κάρτα γραφικών των 300-400€ κ 3 χρόνια εγγύηση κ θα σκεφτεί σοβαρα τι συμβαίνει σε ένα  παλιό pc όπως το δικό σου που έχει βγει εκτός εγγύησης; 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Συγγνώμη θα στήσει κάποιος νέο pc με  κάρτα γραφικών των 300-400€ κ 3 χρόνια εγγύηση κ θα σκεφτεί σοβαρα τι συμβαίνει σε ένα  παλιό pc όπως το δικό σου που έχει βγει εκτός εγγύησης; 

 

Ακόμα και στην εγγύηση να είναι η κάρτα γραφικών σου, το θέμα είναι τι γίνεται με το downtime μέχρι να στην αντικαταστήσουν. Αν ο επεξεργαστής δεν έχει ενσωματωμένη, απλά δεν μπορείς να δουλέψεις το μηχάνημα.  Και εγώ χρόνια τώρα είμαι με AMD και -αν και δεν μου έχει τύχει στραβή- θεωρώ μειονέκτημα το να μην έχει ο επεξεργαστής ενσωματωμένη gpu. Ευτυχώς το κατάλαβε και η AMD και οι zen4 έρχονται όλοι με ενσωματωμένο display chip.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gdp77 said:

το θέμα είναι τι γίνεται με το downtime μέχρι να στην αντικαταστήσουν

Αν η παραγγελία γίνει από τα κλασικά σκρουτζομαγαζα, γράψε κλάψε. Ωστόσο τέθηκε ως προαπαιτουμενο από τον υποψήφιο αγοραστή το σοβαρό support στον τελικό χρήστη. Μια σοβαρή εταιρεία θα κάνει άμεσα αντικατάσταση κ σε περίπτωση έλλειψης του ίδιου προϊόντος θα εκδοσει πιστωτικό να αγοράσει κάρτα της αρεσκείας του. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Αν η παραγγελία γίνει από τα κλασικά σκρουτζομαγαζα, γράψε κλάψε. Ωστόσο τέθηκε ως προαπαιτουμενο από τον υποψήφιο αγοραστή το σοβαρό support στον τελικό χρήστη. Μια σοβαρή εταιρεία θα κάνει άμεσα αντικατάσταση κ σε περίπτωση έλλειψης του ίδιου προϊόντος θα εκδοσει πιστωτικό να αγοράσει κάρτα της αρεσκείας του. 

 

Για πες ποια εταιρεία/αλυσίδα το κάνει αυτό σήμερα να την προτιμήσουμε. Που να μην έχει 50% πιο ακριβές τιμές από skroutz. Αλλά και πάλι, μου κακαρώνει εμένα η κάρτα το βράδυ. Θέλω pc να δουλέψω. Έχω; Όχι. Και πρέπει την επόμενη μέρα το πρωί να πάρω άδεια από τη δουλειά για να πάω στη "σοβαρή" εταιρεία που ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ θα δει επιτόπου την κάρτα και θα μου κόψει πιστωτικό με το οποία θα πρέπει να πληρώσω και επιπρόσθετα χρήματα για να αγοράσω μια άλλη κάρτα από αυτή που έχω κατά κανόνα δεν θα υπάρχει.

 

Επίσης, αν δεν είναι τίποτα πολύ εμφανές, τύπου να κάνει η κάρτα "μπαμ", δεν έχω και τρόπο να είμαι σίγουρος ότι είναι η κάρτα μου και όχι τίποτα άλλο. Οπότε πρέπει να στείλω όλο το pc για έλεγχο. Και αν δεν είναι όλα τα parts αγορασμένα από ένα κατάστημα?

 

Από την άλλη, αν έχω ενσωματωμένη gpu, κάνω RMA και περιμένω αντικατάσταση, ενώ έχω υπολογιστή και συνεχίζω τη δουλειά μου κανονικά.

 

Όπως και να το πιάσεις, η ύπαρξη ενσωματωμένης gpu είναι πλεονέκτημα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Συγγνώμη θα στήσει κάποιος νέο pc με  κάρτα γραφικών των 300-400€ κ 3 χρόνια εγγύηση κ θα σκεφτεί σοβαρα τι συμβαίνει σε ένα  παλιό pc όπως το δικό σου που έχει βγει εκτός εγγύησης; 

 

Παλιο να πεις το ματι σου! Ρε φιλε μου, μπορεις να πας να αγορασεις και αυτοκινητο αμα θελεις και να πεις : "Κυριοι, αυτο το αυτοκινητο εχει τασια, αλλα εγω δε θα τα χρησιμοποιησω. Βγαλτε τα σας παρακαλω". Δικαιωμα σου ειναι, εμας σκασιλα μας, αληθεια, ΑΛΛΑ: Cpu χωρις ενσωματωμενα γραφικα εν ετει 2022 ειναι απλα κοροιδια. Οι λογοι ειναι πολλοι, σημαντικοτατοι, στους ειπαμε, δεν τους καταλαβες, δεν πειραζει, παμε παρακατω. Απο τη μια προτεινες 64GB ram, Gen5 ssd κλπ κλπ, και τωρα θες να μας πεισεις οτι η υπαρξη ενσωματωμενων γραφικων ειναι υπερβολη. Ε νταξ, ασε μας οσα κυτταρα εχουν μεινει στον εγκεφαλο μας να τα χαρουμε.

 

9 ώρες πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Αν η παραγγελία γίνει από τα κλασικά σκρουτζομαγαζα, γράψε κλάψε. Ωστόσο τέθηκε ως προαπαιτουμενο από τον υποψήφιο αγοραστή το σοβαρό support στον τελικό χρήστη. Μια σοβαρή εταιρεία θα κάνει άμεσα αντικατάσταση κ σε περίπτωση έλλειψης του ίδιου προϊόντος θα εκδοσει πιστωτικό να αγοράσει κάρτα της αρεσκείας του. 

 

Θα απαντησω σε 3-4 ωρες σε αυτο, που θα εχω σταματησει να γελαω

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gdp77 said:

Για πες ποια εταιρεία/αλυσίδα το κάνει αυτό σήμερα να την προτιμήσουμε. Που να μην έχει 50% πιο ακριβές τιμές από skroutz. Αλλά και πάλι, μου κακαρώνει εμένα η κάρτα το βράδυ. Θέλω pc να δουλέψω. Έχω; Όχι.

Ακριβώς γι αυτό το λόγο πληρώνεις παραπάνω όταν θες after sales support κ προϊόν ελληνικής αντιπροσωπείας κ όχι παραεισαγωγη. Για να μην το κουράζουμε είναι αστείος ο λόγος αγοράς προαιρετικών δυνατοτήτων στο build επειδή μπορεί κ ίσως κ αμα κ αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν. Με την ίδια λογική το οτιδήποτε μπορεί να χαλάσει κ να μην ανοίγει ο υπολογιστής, από μητρική τροφοδοτικό μέχρι το  power button. 

54 minutes ago, giorgos2187 said:

Παλιο να πεις το ματι σου!

Σαπακι ήθελα να γράψω, αλλά είπα να το αποφύγω. 🤣🤣🤣🤣

6 hours ago, GoMaR said:

Θα προτείνεις κάποια σύνθεση ?

Χωρίς να έχει οριστεί budget; Δεν συνηθίζω να φλεξαρω στο ερημιν. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλα συνηθιζεις να παιρνεις θεση χωρις ουσιαστικο σκοπο και να εκτροχιαζεται το θεμα παρα να θες να βοηθησεις.
Μπορεις να μας αφησεις τωρα ενταξει θα αντεξουμε.


 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GoMaR said:

Αλλα συνηθιζεις να παιρνεις θεση χωρις ουσιαστικο σκοπο και να εκτροχιαζεται το θεμα παρα να θες να βοηθησεις.
Μπορεις να μας αφησεις τωρα ενταξει θα αντεξουμε.

Μέσω των αντιθέσεων στις θέσεις προκύπτει η σύνθεση κ τα πράγματα εξελίσσονται. Όταν ο  topic starter δώσει περισσότερες πληροφορίες, όπως για πχ αντικείμενο σπουδών, περιοχή φοίτησης κ διαθέσιμο budget μετά χαράς να προτείνω με τη σειρά μου PC build. 

Link to comment
Share on other sites

@Chipakias κανονικά θα έπρεπε να χρεώνεις για τις υπηρεσίες/συμβουλές σου. είναι υψηλού επιπέδου και είναι κριμα.

Όχι τίποτα άλλο, όταν είναι δωρεάν δεν εκτιμάνε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Ακριβώς γι αυτό το λόγο πληρώνεις παραπάνω όταν θες after sales support κ προϊόν ελληνικής αντιπροσωπείας κ όχι παραεισαγωγη. Για να μην το κουράζουμε είναι αστείος ο λόγος αγοράς προαιρετικών δυνατοτήτων στο build επειδή μπορεί κ ίσως κ αμα κ αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν. Με την ίδια λογική το οτιδήποτε μπορεί να χαλάσει κ να μην ανοίγει ο υπολογιστής, από μητρική τροφοδοτικό μέχρι το  power button. 

Μαν, δεν υπάρχουν αυτά που λες. Next bussiness day σε κομμάτι pc δεν υπάρχει. Ειδικά ελληνικής αντιπροσωπείας.  Οτι και σε όποιον να δώσεις. 

 

Συγκεκριμένα μιλάμε για μια δυνατότητα -  ευκολία που κοστίζει 30 ευρώ, όταν για να βρεις κύκλωμα γραφικών πρέπει να βρεις παλέτα με λευτά και αν την βρεις θες και ένα ζευγάρι κυάλια για διαθεσιμότητα, κανένα ρουλεμάν. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GeorgeVasil said:

Next bussiness day σε κομμάτι pc δεν υπάρχει.

Πότε έγραψα για επόμενη εργάσιμη; Η άμεση αντικατάσταση γίνεται αφού πάει το προϊόν στο service κ γίνει ο τεχνικός έλεγχος. Επιπλέον, από την στιγμή που το αρχικό αίτημα είναι για αγορά από ένα κατάστημα κ όχι DIY parts από διαφορετικά καταστήματα, πρέπει να πάει όλο το pc στο service. Επομένως όπως και να έχει ο τελικός χρήστης θα μείνει χωρίς υπολογιστή για κάποιες μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Πότε έγραψα για επόμενη εργάσιμη; Η άμεση αντικατάσταση γίνεται αφού πάει το προϊόν στο service κ γίνει ο τεχνικός έλεγχος. Επιπλέον, από την στιγμή που το αρχικό αίτημα είναι για αγορά από ένα κατάστημα κ όχι DIY parts από διαφορετικά καταστήματα, πρέπει να πάει όλο το pc στο service. Επομένως όπως και να έχει ο τελικός χρήστης θα μείνει χωρίς υπολογιστή για κάποιες μέρες. 

 

Σου εξηγούμε όλοι ότι το να έχεις ένα εφεδρικό κύκλωμα γραφικών με τόσο χαμηλό κόστος είναι άμεσο και σωτήριο αν χαλάσει κράτα γραφικών σήμερα, δεδομένης της κατάστασης των τιμών και της διαθεσιμότητας.

 

Εσύ λες ότι αν ξοδέψεις επιπλέον σε μια σοβαρή εταιρεία (...ούτε αυτή δεν μας πρότεινες!??) έχεις support.

 

Να είχαμε να λέγαμε. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GeorgeVasil said:

Σου εξηγούμε όλοι ότι το να έχεις ένα εφεδρικό κύκλωμα γραφικών με τόσο χαμηλό κόστος είναι άμεσο και σωτήριο αν χαλάσει κράτα γραφικών σήμερα, δεδομένης της κατάστασης των τιμών και της διαθεσιμότητας.

 

Εσύ λες ότι αν ξοδέψεις επιπλέον σε μια σοβαρή εταιρεία (...ούτε αυτή δεν μας πρότεινες!??) έχεις support.

 

Να είχαμε να λέγαμε. 

Ρε λεβεντιά κινέζικα γράφω; Η αγορά υπολογιστή από κατάστημα (build το order) με δωρεάν συναρμολογηση από το κατάστημα, απαιτεί όλο το  build πίσω στο service σε περίπτωση ελαττωματικου προϊόντος. Από info quest, eshop.gr δεν έχει ψωνίσει κανείς ποτέ σας; 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, GoMaR said:

Αξιζει να πληρωσεις παραπανω στο eshop για καλυτερο after sales support 😅
Ενταξει το ακουσαμε και αυτο.

Αν εσένα σε χαλάνε τα δωρεάν μεταφορικά, το DOA 7ημερων, η δωρεάν συναρμολογηση κ η δωρεάν επιστροφή ελαττωματικου προϊόντος χωρίς μεσάζοντα τριτη μεταφορική είναι δικό σου θέμα. Ίσως δικαιολογεί κ το γτ ενώ παριστανετε τους guru, έχετε τρομοκρατηθει με το τι θα κάνετε με μια εγγύηση κάρτας γραφικών. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Αν εσένα σε χαλάνε τα δωρεάν μεταφορικά, το DOA 7ημερων, η δωρεάν συναρμολογηση κ η δωρεάν επιστροφή ελαττωματικου προϊόντος χωρίς μεσάζοντα τριτη μεταφορική είναι δικό σου θέμα. Ίσως δικαιολογεί κ το γτ ενώ παριστανετε τους guru, έχετε τρομοκρατηθει με το τι θα κάνετε με μια εγγύηση κάρτας γραφικών. 


Ε ναι γιατι το eshop ειναι εκει, εινια διπλα σου σε καθε δυσκολη στιγμη. Πριν χαλασει η καρτα το εχει ψιλιαστει και σου ετοιμαζει ηδη την επομενη καρτα ΑΚΟΜΑ και 12 το βραδυ.
Μερα νυχτα εφημερευει και βρισκεται στο πλαι των πελατων της.
🤣
Δινεις ωραιες ιδεες για διαφημιστικες καμπανιες. Ευγε
Και για να κλεισω για αλλη μια φορα γιατι εχει εκτροχιαστει τελειως το θεμα, δεν μιλησε κανενας για εγγυησεις αλλα για την κακια ωρα που 12 το βραδυ σου ΧΑΛΑΣΕΙ η καρτα, εσυ θα μεινεις χωρις μηχανημα και χωρις δουλεια ενω ο ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος θα συνεχισει να εχει μηχανημα.
Απλο.
Αν συνεχιζεις να μη το καταλαβαινεις, τοτε μαλλον εχεις χαμηλο δεικτη νοημοσυνης. Σεβαστο.
Εγω θα προσπαθησω να μην ξανα απαντησω και θα παρακαλουσα και τους αλλους το ιδιο. Ειναι κριμα για τον topic starter.

  • Agree 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

παροτι λετε για το παιδι (εμενα μου αρεσει το στυλ παντως εχει αλατοπιπερο, διαβασα ολο το θεμα απο περιεργεια :D ) ενταξει αμα σκασει η καρτα γραφικων βλεπω βρισκεις ετοιμοπαραδοτη με 40-50ε να κανεις τη δουλεια σου. δε θα ηταν κριτηριο για μενα η επιλογη CPU με βαση την υπαρξη onboard gpu. το να ξανανοιξω αμεσα το pc αμα σκασει η καρτα γραφικων απο το πουθενα... πολυ συγκεκριμενο πραγμα με μη αυξημενη πιθανοτητα.

 

και εδω που τα λεμε σιγα μην υπαρχει τοσο τεραστια αναγκη οκ.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.