Jump to content



(άλλο ένα) Νέο πισί για 3D design


schumifer

Recommended Posts

Ο φιλος μου απο Ολλανδια δε θα ασχοληθει με 3d σχεδιαστικα. Ειναι all arround μηχανημα.
Αλλα ναι η μνημη χρειαζεται αναλογα την πολυπλοκοτητα της σκηνης. 3D displacement ας πουμε. (κατι σαν το tesselation)
Υπαρχουν renderers που αν βγει out of memory η καρτα, θα πεσει ο χρονος render.

@Chipakias Ασε τα γελακια και τις ειρωνιες για εκτος φορουμ. Για μενα ειναι πολυ ευκολο να σου σβησω τα μηνυματα αλλα δεν θα το κανω. Θελω να διαβαζει ο κοσμος τα μηνυματα σου και να κρινει :)

Οσο για αυτο που ειπες, αν σκεφτοσουν λιγο λογικα, θα επελεγες και εσυ με διαφορα 30Ε να ειχες ενσωματωμενα γραφικα σε περιπτωση που παθει κατι η καρτα.


 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Ασε τα γελακια και τις ειρωνιες για εκτος φορουμ. Για μενα ειναι πολυ ευκολο να σου σβησω τα μηνυματα αλλα δεν θα το κανω. Θελω να διαβαζει ο κοσμος τα μηνυματα σου και να κρινει

Κάπου μπερδεύεσαι μου φαίνεται. Έχω εκφράσει μια γνώμη βάσει πείρας κ όχι για το τι φαντάζομαι ότι είναι το 3d design. Είμαστε τέλος του 2022 κ τοποθετηθηκα αυστηρά για το πως θα ήταν καλό να στηθεί ένα νέο 3d design oriented desktop pc. Από κει και πέρα ο άνθρωπος διευκρινησε ότι πρόκειται για φοιτητικό pc, οπότε κάθε πρόταση για γενική χρήση κ gaming είναι οκ. Δεν σε χαρακτήρισα κάπως, εν αντιθέσει με σένα που μπήκες φορτσατος κ είπες ότι είμαι υπερβολικός χωρίς να διαβάσεις τι ακριβώς έγραψα. Προσωπικά δεν μου προσφέρει κάτι να βλέπω μια πανομοιότυπη σύνθεση με μικρές διαφοροποιησεις, σε κάθε forum, δια πάσαν νόσον. Αν αυτό βοηθάει τον κάθε άνθρωπο που αναζητά μια συμβουλή για το τι pc να στήσει κ πάλι είμαι οκ κ δεν έχω κάποιο θέμα. Τέλος για το αν θα μου σβήσεις τα μηνύματα ή τον λογαριασμό δεν το σχολιάζω καν, μιας κ μου είναι παντελώς αδιάφορο. 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Χαίρομαι που μαθαίνω νέα πράγματα, όπως η αγορά επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά κ η ταυτόχρονη αγορά κάρτας γραφικών.Στοχευμενη προσέγγιση. Όχι μπράβο! 🤣🤣🤣🤣

 

Μπορει να ηθελε την για backup, αν αυτη πουληθει. 

 

Ο σημαντικότερος παραγοντας για την επιλογη κομματιων PC ειναι το budget .-

 

ξερω και εγω να βγω να προτείνω τα top. 

 

Καλυτερα να σεβομαστε οπως μιλαμε, ειδικα για τον @GoMaR που ασχολειται με 3D που βλεπεις καθε μερα στην TV σου...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GeorgeVasil said:

Καλυτερα να σεβομαστε οπως μιλαμε, ειδικα για τον @GoMaR που ασχολειται με 3D που βλεπεις καθε μερα στην TV σου.

Ο σεβασμός αγαπητέ είναι μία αξία που κερδίζεται συν τω χρόνω κ όχι κάτι που το απαιτείς. Επιπλέον δεν είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω τι κ ποιος είναι ο καθένας εδώ μέσα. Γράφω με γνώμονα αποκλειστικά από αυτά που διαβάζω. 

Link to comment
Share on other sites

@GoMaR Μια χαρά χαλαρή αλλά δυνατή σύνθεση. Οι DDR5 είναι τζάμπα λεφτά εφόσον υπάρχει συγκεκριμένο μπάτζετ, και οι πέτρες το ξέρουν, απορώ γιατί ακόμη εντυπωσιάζεται κόσμος από το "καινούργιο"... Εμένα με ξεπερνάει που έχει πιο φτηνά ο 12700 tray στην Ελλάδα από την Ολλανδία 😛   

 

@Chipakias Είσαι ανάμεσα σε γκουρού με μούσια, οτι διαβάζεις έχει λόγο ύπαρξης και επιχειρήματα από πίσω του. Αν διαφωνείς πες τους λόγους και μπορεί και να προσφέρεις και κάτι παραπάνω στην κουβέντα...Όταν δεν γνωρίζεις τους λόγους πίσω από "DDR4+B660 εν έτη 2022" και "ενσωματωμένα γραφικά με κάρτα γραφικών ή ρωτάς μπας και μάθεις κάτι παραπάνω ή επιχειρηματολογείς, its simple as that.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Matia έγραψε:

@GoMaR Μια χαρά χαλαρή αλλά δυνατή σύνθεση. Οι DDR5 είναι τζάμπα λεφτά εφόσον υπάρχει συγκεκριμένο μπάτζετ, και οι πέτρες το ξέρουν, απορώ γιατί ακόμη εντυπωσιάζεται κόσμος από το "καινούργιο"... Εμένα με ξεπερνάει που έχει πιο φτηνά ο 12700 tray στην Ελλάδα από την Ολλανδία 😛   

 



Ειχαμε βρει και απο αλλου στα 375Ε αλλα ειπαμε να τα παρει ολα απο ενα :p


 

Link to comment
Share on other sites

@Chipakias το γεγονος οτι καποιος δεν εχει κερδισει τον σεβασμο σου "ακομα" δεν σε δικαιολογει να εισαι αγενης! Ποσο μαλλον οταν δεν γνωριζεις τον αλλον 

 

οπως και να εχει το πραμα νομιζω πως ο topic starter πρεπει να μας δωσει ενα μπατζετ για να γινει και μια πιο σωστη προταση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμίν. Η επέμβασή μου στην προηγούμενη σελίδα ήταν εξαιρετικά μετριοπαθής, με την ελπίδα να μείνουμε στο θέμα. Αλλά αυτό προϋποθέτει να δεχόμαστε και λίγη καλοπροαίρετη κριτική. Διαφορετικά, καταλήγουμε όπως παραπάνω.

 

Αν και από την αρχή μιλούσαμε για ένα σύστημα με σκοπό τις "αρχικές εξερευνήσεις προγραμμάτων τρισδιάστατου σχεδιασμού", ορισμένες προτάσεις ξέφυγαν λίγο. Ας επιστρέψουμε στο ζητούμενο.

 

Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει και να υποστηρίξει με λογικά επιχειρήματα ακόμη και Threadripper με Quadro, αλλά είναι σαφές ότι δεν ψάχνει αυτό ο ερωτών.

 

Νομίζω οι τελευταίες προτάσεις είναι καλή αφετηρία για συζήτηση, ας το πάρουμε από εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Ο σεβασμός αγαπητέ είναι μία αξία που κερδίζεται συν τω χρόνω κ όχι κάτι που το απαιτείς. Επιπλέον δεν είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω τι κ ποιος είναι ο καθένας εδώ μέσα. Γράφω με γνώμονα αποκλειστικά από αυτά που διαβάζω. 

E για να ειναι VIP ο αλλος με 19.5K απαντησεις μαλλον κατι ξερει και αυτος. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Χαίρομαι που μαθαίνω νέα πράγματα, όπως η αγορά επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά κ η ταυτόχρονη αγορά κάρτας γραφικών.Στοχευμενη προσέγγιση. Όχι μπράβο! 🤣🤣🤣🤣

 

Σκέφτηκες ότι επεξεργαστής με ενσωματωμένα γραφικά είναι χρήσιμος για περιπτώσεις debugging ή ότι μπορεί να μην υπήρχε διαθεσιμότητα κάποιου μοντέλου F ή να μην άξιζε από πλευράς διαφοράς τιμής ή ότι ο χρήστης μπορεί να αξιοποιεί το Quick Sync ?

 

ΥΓ. Οι DDR5 αυτή τη στιγμή είναι πράγματι πεταμένα λεφτά. Ακόμα και το επιχείρημα ότι θα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στο μέλλον σε RPL ή ΖΕΝ4 σύστημα (ή μετέπειτα), δεν έχει ισχυρή βάση, καθώς είμαστε στο ξεκίνημα των DDR5 υλοποιήσεων με κυριολεκτικά μαύρα χάλια latenies και bandwitdth που όταν η DDR5 ωριμάσει θα φαντάζει τραγικό. Ναι, έχεις την επιλογή να πας σε high end DDR5 αλλά θα κοστίσει όσο ένας επεξεργαστής, μη σου πω και παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BloodMage said:

 το γεγονος οτι καποιος δεν εχει κερδισει τον σεβασμο σου "ακομα" δεν σε δικαιολογει να εισαι αγενης!

Που ακριβώς υπήρξα αγενής; 

 

3 hours ago, Matia said:

Όταν δεν γνωρίζεις τους λόγους πίσω από "DDR4+B660 εν έτη 2022" και "ενσωματωμένα γραφικά με κάρτα γραφικών ή ρωτάς μπας και μάθεις κάτι παραπάνω ή επιχειρηματολογείς, its simple as that.

Δεν βγάζω νόημα. Το επαναδιατυπωνεις; 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

 

Δεν βγάζω νόημα. Το επαναδιατυπωνεις; 

 

Αυτές οι δύο διαπιστώσεις είναι δικές σου, δλδ "DDR4+B660 εν έτη 2022" και "ενσωματωμένα γραφικά με κάρτα γραφικών ξεχωριστή", απλά σ είπα ή ρωτάς το παλικάρι γιατί επέλεξε αυτές τις "λύσεις" μπας και μάθεις κάτι παραπάνω ή επιχειρηματολογείς την διαφωνία σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ο άνθρωπος εξέφρασε προτίμηση για amd platform κ διαβάζουμε τόση ώρα για intel b660 κ ddr4 κ αναρωτιέμαι (ξανά) αυτή η carbon σύνθεση σε όλα τα forum είναι εξατομικευμενη πρόταση σε κάθε νέο pc build κ όλοι πρέπει να την προτιμήσουν;

 

Πάμε τώρα στα επιμέρους:

Για επεξεργαστή που υποστηρίζει DDR4 max 3200 κ ddr5 max 4800 δεν προτείνεται το z690 κ ddr5, αλλά το b660 κ ddr4 3600, δηλαδή μπες Bios κ φόρτωσε xmp για να τα δεις τα 3600. Ο τελικός χρήστης προκύπτει από τα συμφραζόμενα ότι μάλλον δεν είναι τόσο εξοικειωμενος με το σπορ, εξ ου κ η έρευνα αγοράς γίνεται από κάποιον περισσότερο σχετικό για λογαριασμό του πρώτου. 

 

Έπειτα επεξεργαστής με ενσωματωμένα γραφικά τα οποία δεν θα χρησιμοποιηθούν. Για ποιο λόγο κάποιος να πληρώσει μια δυνατότητα αφού δεν θα την χρησιμοποιήσει; 

 

Όσο για το τέλος του 2022 που διανύουμε, έχει βουηξει ο τόπος ότι έρχεται το am5 κ η σειρά 7000 με ddr5, pci e Gen 5.0 Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι οι τιμές σε am4 κ 1700 σε λίγες εβδομάδες θα αλλάξουν, όπως όλα δείχνουν προς τα κάτω για να γίνει ξεστοκαρισμα. Επομένως γτ να κλειδώσει κάποιος τώρα σε μια σύνθεση ddr4 με τις τρέχουσες τιμές, ενώ μπορεί να εξοικονομησει χρήματα προκειμένου να πάρει μια οθόνη ή ένα καλύτερο cooler πχ; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Όσο για το τέλος του 2022 που διανύουμε, έχει βουηξει ο τόπος ότι έρχεται το am5 κ η σειρά 7000 με ddr5, pci e Gen 5.0 Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι οι τιμές σε am4 κ 1700 σε λίγες εβδομάδες θα αλλάξουν, όπως όλα δείχνουν προς τα κάτω για να γίνει ξεστοκαρισμα. Επομένως γτ να κλειδώσει κάποιος τώρα σε μια σύνθεση ddr4 με τις τρέχουσες τιμές, ενώ μπορεί να εξοικονομησει χρήματα προκειμένου να πάρει μια οθόνη ή ένα καλύτερο cooler πχ; 

Και γιατι τσακωνεστε?

ετσι και αλλιως...

On 5/9/2022 at 1:50 ΜΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

Κουτί με AMD, με δυνατότητα για μία αναβάθμιση σε ένα χρόνο με δύο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο @schumifer είπε AMD μεν αλλά είπε οτι θα ήθελε να έχει και δυνατότητα αναβάθμισης, πράγμα το οποίο δεν ισχύει απόλυτα για το AM4. Για αυτό τον λόγο και πήρε την απάντηση ότι ή θα πάει για AM5 σε λίγο καιρό ή σε Intel τώρα. Το am4 καλώς η κακώς μας τελείωσε, μέχρι 5950x μπορείς να πας και άντε και κάποιους ακόμη που θα βγάλει στο μέλλον απ ότι ειπώθηκε. Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα intel για την σιχαίνομαι σαν εταιρία δεκαετίες τώρα, αλλά στον πελάτη θα προτείνεις την πιο σωστή λύση από θέμα κόστους-απόδοσης και, δυστυχώς η ευτυχώς όπως είπα και εγώ, αυτή την στιγμή είναι η ιντελα. Και όχι τόσο από θέμα κόστους- απόδοσης, δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά άντε ενα 20% το πολύ, όσο από θέμα αναβαθμισημότητας (αστείο μου φαίνεται και πάλι που το βλέπω 😛 )

 

Για την σύνθεση που πρότεινε ο @GoMaR τώρα, εφόσον υπάρχει συγκεκριμένο μπάτζετ κόβεις από εκεί που πραγματικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία δλδ από το αν θα είναι η μητρική και οι μνήμες DDR5. Θα έπρεπε να δώσει +100 ευρώ τουλάχιστον για να πάει σε z690+ddr5 για να κερδίσει το απόλυτο τίποτα. Αντιθέτως τα 50 ευρώ που θα γλίτωνε αν έπαιρνε τον 12700f είναι μηδαμινό κόστος μπροστά στο όφελος του να έχεις κάρτα γραφικών On board για οποτεδήποτε χρειαστεί. 

 

Γενικά όσο περιμένεις οι πιθανότητες να πάρεις κάτι καλύτερο με τα ίδια λεφτά ή και με λιγότερα είναι με το μέρος σου, συνήθως..Αν θέλει να περιμένει no problem, για  τώρα που μιλάμε πάντως αυτά είναι τα δεδομένα...στην τελική ότι και να πάρει με παρόμοιο κόστος τη δουλειά του θα την κάνει, απλά κάνουμε και λίγο market probing που λένε και στο χωριό μου :)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Έπειτα επεξεργαστής με ενσωματωμένα γραφικά τα οποία δεν θα χρησιμοποιηθούν. Για ποιο λόγο κάποιος να πληρώσει μια δυνατότητα αφού δεν θα την χρησιμοποιήσει; 

 

Γιατι αν και εχω εναν, επεξεργαστες χωρις ενσωματωμενο κυκλωμα γραφικων εν ετει 2022 ειναι κοροιδια. Τελος. Μου εσκασε η παλια καρτα γραφικων εν μεσω κρισης, και δεν μπορουσα να αναψω το μηχανημα. Και θελανε 130 ευρω για σαπιες 1030! Cpu χωρις gpu, δεν ξαναγοραζω ποτε. Και οποιος το κανει ειναι χαζος. Οκ;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Γιατι αν και εχω εναν, επεξεργαστες χωρις ενσωματωμενο κυκλωμα γραφικων εν ετει 2022 ειναι κοροιδια. Τελος. Μου εσκασε η παλια καρτα γραφικων εν μεσω κρισης, και δεν μπορουσα να αναψω το μηχανημα. Και θελανε 130 ευρω για σαπιες 1030! Cpu χωρις gpu, δεν ξαναγοραζω ποτε. Και οποιος το κανει ειναι χαζος. Οκ;

Το οτι πρεπει, σε τεχνολογικο φορουμ, να εξηγησουμε το προφανες και μαλιστα σε ατομο που λεει οτι εχει και εμπειρια με ξεπερνα.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 1:04 ΜΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

Πρόκειται για φοιτητή που θα ξεκινάει φέτος και η 3D σχεδίαση θα είναι μόνο το 1/10ο από τα μαθήματά του.

Δε χρειάζεται workstation για 3D production. Ένα all around μηχάνημα σκέφτομαι περισσότερο.

32 ραμ έκλεισε.

Συμφωνώ. Ας πάρει ένα καινούργιο περιποιημένο board B550, κάποιο Aorus, έναν μεταχειρισμένο ryzen 3600, έναν 500άρη SSD των 60€, άντε 1ΤΒ των 120€, ένα όμορφο κλειστό bequiet χωρίς τζάμια, κι ένα καλούτσικο τροφοδοτικό των 70€, μαζί και μια κάρτα κανούργια, με μια RTX3050 μια χαρά θα τη βγάλει. Και σε δύο χρόνια που θα κολυμπάει στα βαθιά, ας πάρει ένα εξ ολοκλήρου καινούργιο μηχάνημα με threaripper, ECC μνήμη και Quadro. Μαζεύονται δύσκολα ή εύκολα, δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι μείον ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα μαζεύουν τριάμισυ χιλιάρικα μέσα σε δύο χρόνια.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.