Jump to content



(άλλο ένα) Νέο πισί για 3D design


schumifer

Recommended Posts

22 minutes ago, GoMaR said:

αλλα για την κακια ωρα που 12 το βραδυ σου ΧΑΛΑΣΕΙ η καρτα, εσυ θα μεινεις χωρις μηχανημα και χωρις δουλεια ενω ο ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος θα συνεχισει να εχει μηχανημα.
Απλο.
Αν συνεχιζεις να μη το καταλαβαινεις, τοτε μαλλον εχεις χαμηλο δεικτη νοημοσυνης.

Μήπως να έκοβες την παπαρουνα από το Άμστερνταμ; Βλέπω προκαλεί νυχτερινές φοβίες... 

3 minutes ago, fatalara said:

Το αστειο ειναι, οτι γραφει 2 σελιδες για κατι που η διαφορα ειναι 30 ευρω και την ιδια στιγμη προτεινει 64G DDR5 και καρτες γραφικων τυπου Pro.

Το αστείο είναι ότι δεν έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση εξ αρχής. Το θέμα αυτό έχει τελειώσει  από την στιγμή που ο topic starter διευκρινησε ότι πρόκειται για πολύ πιο χαλαρή χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

@fuz10n Το αστειο ειναι, οτι γραφει 2 σελιδες για κατι που η διαφορα ειναι 30 ευρω και την ιδια στιγμη προτεινει 64G DDR5 και καρτες γραφικων τυπου Pro.

 

 

 

ισως το θεμα δεν ειναι χρηματικο αλλα η προτιμηση συγκεκριμενου επεξεργαστη ο οποιος τυγχανει να μην εχει gpu?

 

edit. γιατι ρε παιδια εδω που τα λεμε αν ειναι τοσο επισφαλης η εργασια που στις 12 το βραδυ κατ αρχας δουλευεις και κατα δευτερον δε πρεπει να σταματησεις, ε τοτε θες δευτερο μηχανημα διπλα ολοκληρο

 

 

Water into Wine – John 2:1-11 | Roger Farnworth

 

 

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος fuz10n έγραψε:

 

ισως το θεμα δεν ειναι χρηματικο αλλα η προτιμηση συγκεκριμενου επεξεργαστη ο οποιος τυγχανει να μην εχει gpu?

 

edit. γιατι ρε παιδια εδω που τα λεμε αν ειναι τοσο επισφαλης η εργασια που στις 12 το βραδυ κατ αρχας δουλευεις και κατα δευτερον δε πρεπει να σταματησεις, ε τοτε θες δευτερο μηχανημα διπλα ολοκληρο

 

 

Water into Wine – John 2:1-11 | Roger Farnworth

 

 

Ισχύει. Ούτε ότι θα καταφέρεις να κάνεις κάτι με την onboard. Απλά δεν θα αχρηστευθεί το μηχανημα τελείως.

Π.χ εγώ τώρα έχω θέμα με κάτι περίεργα που μου κάνει η οθόνη. Τα τεστ θα γίνουν μεταξύ των δύο gpu. Αν δεν υπήρχε η onboard άντε να βρω άλλη η να κουβαλάω το pc να βρουν τι φταίει.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Ρε λεβεντιά κινέζικα γράφω; Η αγορά υπολογιστή από κατάστημα (build το order) με δωρεάν συναρμολογηση από το κατάστημα, απαιτεί όλο το  build πίσω στο service σε περίπτωση ελαττωματικου προϊόντος. Από info quest, eshop.gr δεν έχει ψωνίσει κανείς ποτέ σας; 

 

Αρχηγέ το φορoυμ εδώ που γράφεις, εχει μια "ηλικία". Δεν τα γράφουμε από το κεφάλι μας. 

 

Έχουμε (και έχω) καεί πολλές στο παρελθόν από αυτούς τους 2 αν θες να μιλήσουμε και συγκεκριμένα. 

 

20 χρόνια προσωπικά τους αποφεύγουμε αυτούς γιατί δεν έχουν support. 

 

Αν εισαι παλιος και θυμασαι κατι πηγε να κανει το πλαισιο (εποχη 2005-2010) αλλα μετα ψιλο χαλασε και αυτο.

 

Τεσπα, δεν συμφωνουμε, δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GeorgeVasil said:

20 χρόνια προσωπικά τους αποφεύγουμε αυτούς γιατί δεν έχουν support. 

 

Αν εισαι παλιος και θυμασαι κατι πηγε να κανει το πλαισιο (εποχη 2005-2010) αλλα μετα ψιλο χαλασε και αυτο.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι support σε ελαττωματικό προϊόν δεν είναι το έρχεται τεχνικός 12 η ώρα τη νύχτα σπίτι σου να δει τι συνέβη. Καλώς ή κακώς το προϊόν πρέπει να επιστρέφεται στο κατάστημα ή στα κεντρικά της εταιρείας αν δεν έχει φυσικό κατάστημα, να διαπιστωνεται η βλάβη κ να γίνεται αντικατάσταση ή να εκδίδεται πιστωτικό. 

Επειδή τυγχάνει να έχω δώσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ όλα αυτά τα χρόνια σε εταιρείες που προμηθευονται είδη πληροφορικης μου προκαλεί εντύπωση το ότι αντιμετωπισες πρόβλημα με support προϊόντος από αυτούς τους 2, ενώ μου λες ότι το πλαισιο ήταν σε καλύτερη μοίρα το 2005-2010. Αν μιλάμε για το γνωστό πλαίσιο ενημερωτικά να σου αναφέρω ότι έχει τις περισσότερες καταγγελίες από οποιονδήποτε άλλον στο ΙΝΚΑ. 

 

Οπότε ασφαλώς και δεν συμφωνούμε. 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι support σε ελαττωματικό προϊόν δεν είναι το έρχεται τεχνικός 12 η ώρα τη νύχτα σπίτι σου να δει τι συνέβη. Καλώς ή κακώς το προϊόν πρέπει να επιστρέφεται στο κατάστημα ή στα κεντρικά της εταιρείας αν δεν έχει φυσικό κατάστημα, να διαπιστωνεται η βλάβη κ να γίνεται αντικατάσταση ή να εκδίδεται πιστωτικό. 

Επειδή τυγχάνει να έχω δώσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ όλα αυτά τα χρόνια σε εταιρείες που προμηθευονται είδη πληροφορικης μου προκαλεί εντύπωση το ότι αντιμετωπισες πρόβλημα με support προϊόντος από αυτούς τους 2, ενώ μου λες ότι το πλαισιο ήταν σε καλύτερη μοίρα το 2005-2010. Αν μιλάμε για το γνωστό πλαίσιο ενημερωτικά να σου αναφέρω ότι έχει τις περισσότερες καταγγελίες από οποιονδήποτε άλλον στο ΙΝΚΑ. 

 

Οπότε ασφαλώς και δεν συμφωνούμε. 

 

Και εμεις χιλιαδες ευρω εχουμε δωσει φιλοc ...και μας ξεκολουσαν τα barcode και τα ταμπελακια απο τα parts για να τα βγαλουν εκτος εγγυησης. Αν κανεις μια παλιοτερη αναζητηση στο forum θα τα δεις αυτα. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GeorgeVasil said:

Και εμεις χιλιαδες ευρω εχουμε δωσει φιλοc ...και μας ξεκολουσαν τα barcode και τα ταμπελακια απο τα parts για να τα βγαλουν εκτος εγγυησης. Αν κανεις μια παλιοτερη αναζητηση στο forum θα τα δεις αυτα. 

Τι να σου πω, είναι αρκετά τραβηγμένο όλο αυτό που περιγράφεις κ από την στιγμή που υπάρχει παραστατικό με sn κ καρτέλα πελάτη δεν θα καταφέρει τπτ αυτός που θα το κάνει πέρα από το να δυσφημιστει. Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με τις επιστροφές σε αυτούς τους 2. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαραντάααννν!

 

Έλειψα 3 νύχτες λόγω βαρδιών και βλέπω το θέμα να έχει φτάσει 4 σελίδες...

Διευκρινήσεις.

Εισαγωγή στη ναυπηγών μηχανικών, μου είπε ότι θα χρειάζεται να χρησιμοποιήσει AutoCAD και αντίστοιχα. Δεν ανήκω σε αυτόν τον κόσμο και ούτε και αυτός (ακόμη!), οπότε δε γνωρίζω ποια επιπλέον σχεδιαστικά πακέτα θα χρησιμοποιήσει. Βλέπω όμως στο πρόγραμμα σπουδών ότι ενδεχομένως να έχει περισσότερη ανάγκη αυτών των σχεδιαστικών πακέτων αργότερα και όχι από τον πρώτο χρόνο.

ΑΜΔ αγάπη, θρησκεία, θύρα 13,...εεεε εννοώ ... καταλάβατε... Το πόσες φορές έχω σκεφτεί σε μηχανήματα που έστησα να έχουν δυνατότητα αναβάθμισης και πόσες φορές πραγματικά έχουν αναβαθμιστεί σε ένα ή δύο μόνο κομμάτια του... ούτε στα δάκτυλα του ενός χεριού. Συνηθέστερα τα περισσότερα μηχανήματα όσων δεν σκαμπάζουν από hardware αλλάζουν συλλήβδην. Αν η διαφορά προς ίντελ είναι συνταρακτική (όπως πχ στα φορητά πριν 7-8 χρόνια) τότε θα πάμε ίντελ.

 

Το budget είναι σχετικό. Η οικονομική δυνατότητα υπάρχει, όπως και η σκέψη στην οικονομία. Αν θεωρήσω ότι αξίζει μία επένδυση Χ ευρώ σε έναν τομέα (πχ οθόνη) θα γίνει. Ταυτόχρονα, όπως ανέφερα και παραπάνω, ο γνώμονας θα είναι η απόδοση/κόστος. Για 5% απόδοση δε δίνω 10% παραπάνω..

 

Αυτό με το αξιόπιστο κατάστημα, ναι, ξέρω ότι είναι σχεδόν ανέκδοτο. Αν ήμουν κοντά του, θα τα έπαιρνα όλα μτχ γιατί στην πρώτη ανάγκη θα το κουβαλούσε 5 τετράγωνα και θα το κοιτούσαμε. Τώρα θα προτιμήσω μάλλον την όποια σιγουριά προσφέρουν μεγάλες επιχειρήσεις. Υπάρχει πιθανότητα να το πάρουν από κοντινό τους άνθρωπο με μαγαζί στη Στουρνάρη, αν αυτό τους προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια. Δεν νομίζω όμως ότι αυτό το σημείο αξίζει περισσότερης σπουδής στο θέμα μας.

 

Εκτιμώ ιδιαίτερα το χρόνο που έχετε ρίξει στο θέμα, προσανατολίζομαι περισσότερο σε AMD (αλλά θα ήθελα και μία πρόταση με ιντελ πλατφόρμα). Το θέμα της κάρτας γραφικών είναι από ό,τι βλέπω επώδυνο. Τα διάβαζα που τα λέγατε τόσο καιρό και τώρα θα το νιώσω κι όλας.

Ας ξεκινήσουμε από μία κάρτα που θα του δώσει τη δυνατότητα να εξερευνήσει το χώρο του gaming και ενδεχομένως να μπορέσει να παίξει λίγο μαθαίνοντας AutoCad και συναφή. Αν τα παιχνίδια (όπως το περιμένω όσο τον γνωρίζω) δεν τον κρατήσουν και το σχέδιο μέχρι το 3ο έτος είναι σε επίπεδο που η onboard κάρτες αντέχουν, τότε είναι χαμένα χρήματα οι ακριβές κάρτες. Ας πάρουμε κάρτα των 1000 ευρώ όταν έρθει εκείνη η ώρα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τη δεδομένη χρονική στιγμή και σύμφωνα με τις απαιτήσεις που έθεσες, η καλύτερη επιλογή με σκεπτικό κ να κρατήσεις το  budget χαμηλά είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη:

Ένας τίμιος RYZEN 5 5600X (ο επεξεργαστής πρέπει να είναι άνω των 3 GHz για το autocad) 

μητρική Asus TUF Gaming B550-Plus Motherboard ATX (pci e 4.0) 

Μνήμη 16Gb τουλάχιστον ddr4 3200MHz (μπορείς να πας κ σε μεγαλύτερη συχνότητα αλλά απαιτεί oc,  έστω κ με xmp) 

Μια κάρτα γραφικών Asus Radeon RX 6500 XT 4GB GDDR6 TUF Gaming OC Κάρτα Γραφικών PCI-E x16 4.0 (χρειάζεσαι 4GB για το autocad στα γραφικά, επομένως τα ενσωματωμένα γραφικά δεν θα σε καλύψουν) 

Έναν δίσκο στερεάς κατάστασης Samsung MZ-V8P1T0BW 980 PRO 1TB NVME PCIE GEN 4.0 X4 M.2 2280 

Κι ένα τροφοδοτικό από 650w κ άνω. Κουτί δεν σου προτείνω κάτι μιας κ είναι εντελώς θέμα γούστου. Οποιοδήποτε full ATX σου κάνει κλικ. Με αυτή την σύνθεση ή παραπλήσια θα είσαι μέσα στο παιχνίδι γι αυτό που χρειάζεσαι χωρίς ιδιαίτερη έννοια για τις μελλοντικές απαιτήσεις που θα προκύψουν. 

 

Ελπίζω να βοήθησα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.