Jump to content



Upgrade 5600X to 5800X3D


Cyber_Cookie

Recommended Posts

Στην πρώτη photo οι θερμοκρασίες σου είναι φυσιολογικές. Και ΑΙΟ 360 να είχες, όταν τρέχεις benchmarks τύπου prime95 small fft ή OCCT cpu bench κτλ, o επεξεργαστής θα χτυπήσει thermal limit ( ο οποιοσδήποτε μοντέρνος επεξεργαστής).

 

Στο cinebench που είναι το ρεαλιστικό σενάριο, οι θερμοκρασίες σου για χειμώνα είναι καλές, δεδομένου ότι έχει κάνει και CO -30.

Εγώ έχω αντίστοιχη θερμοκρασία με ΑΙΟ360 και δεν έχω τη δυνατότητα για CO λόγω Β350 πλατφόρμας. Το καλοκαίρι, πιστεύω ότι θα σε κόβει η ψύξη, αλλά όχι σε βαθμό που να αξίζει να σκάσεις έξτρα χρήματα για ΑΙΟ. Εάν έχεις καλές επιδόσεις με CO -30, σε σχέση με stock, τότε είσαι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Υ.Γ. Το CB ξεκινάει από τα 4449 και σταθεροποιείται στα 4430 μετά από κανα λεπτό. 

 

Για multi λες ή single?

 

Εμένα τώρα που το δοκίμασα (multi) παίζει 4350 σταθερά all core και βγάζω score 14.739. H θερμοκρασία μου φτάνει 75C (χωρίς CO, default ρεύματα).

 

Ποιο είναι το σκορ σου ?

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Στην πρώτη photo οι θερμοκρασίες σου είναι φυσιολογικές. Και ΑΙΟ 360 να είχες, όταν τρέχεις benchmarks τύπου prime95 small fft ή OCCT cpu bench κτλ, o επεξεργαστής θα χτυπήσει thermal limit ( ο οποιοσδήποτε μοντέρνος επεξεργαστής).

 

Στο cinebench που είναι το ρεαλιστικό σενάριο, οι θερμοκρασίες σου για χειμώνα είναι καλές, δεδομένου ότι έχει κάνει και CO -30.

Εγώ έχω αντίστοιχη θερμοκρασία με ΑΙΟ360 και δεν έχω τη δυνατότητα για CO λόγω Β350 πλατφόρμας. Το καλοκαίρι, πιστεύω ότι θα σε κόβει η ψύξη, αλλά όχι σε βαθμό που να αξίζει να σκάσεις έξτρα χρήματα για ΑΙΟ. Εάν έχεις καλές επιδόσεις με CO -30, σε σχέση με stock, τότε είσαι μια χαρά.

 

Έχω ~22 βαθμούς στο δωμάτιο τώρα που κάνω τα τεστ οπότε μιλάμε για ~Δ55°C στο CB. 

To CO είναι -30 και όσο το μειώνω τόσο λιγότερο boostάρει. Με 0 CO πιάνει τα παρακάτω στο cinebench multi, οπότε σίγουρα χειρότερες οι επιδόσεις χωρίς CO. 

image.jpeg

 

 

 

8 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για multi λες ή single?

 

Εμένα τώρα που το δοκίμασα (multi) παίζει 4350 σταθερά all core και βγάζω score 14.739. H θερμοκρασία μου φτάνει 75C (χωρίς CO, default ρεύματα).

 

Ποιο είναι το σκορ σου ?

 

Multi. Σε single σταματάνε μέχρι και τα φουρφουρια να γυρνάνε τώρα με το κρύο.

Και σκόρ ~14600 +/- 100. Single 1470 +/- 20 κάπου με όλα ανοιχτά.  

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Έχω ~22 βαθμούς στο δωμάτιο τώρα που κάνω τα τεστ οπότε μιλάμε για ~Δ55°C στο CB. 

To CO είναι -30 και όσο το μειώνω τόσο λιγότερο boostάρει. Με 0 CO πιάνει τα παρακάτω στο cinebench, οπότε σίγουρα χειρότερες οι επιδόσεις χωρίς CO. 

image.jpeg

 

 

  

 

Multi. Σε single σταματάνε μέχρι και τα φουρφουρια να γυρνάνε τώρα με το κρύο.

Και σκόρ ~14600 +/- 100. Single 1470 +/- 20 κάπου με όλα ανοιχτά.  

Πες μου και σκορ multi με απενεργοποιημένο το CO (default), με PBO (auto) και χωρίς PBO. Αν παραμένεις 14.600 ή λιγότερο τότε το αφήνεις CO -30 και απολαμβάνεις τον επεξεργαστή σου, μην ασχοληθείς άλλο.

 

ΥΓ Εγώ είμαι με 20C στο δωμάτιο και 75-77C κατά τη διάρκεια cinebench multi.

To καλοκαίρι τερματίζει thermal limit (χωρίς AC).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

AMD CBS > NBIO > SMU > CPPC Enabled
AMD CBS > NBIO > SMU > CPPC Preferred Cores Disabled
AMD CBS > CPU > Global C-State Control Enabled

 

Έχω βάλει και αυτά που προτείνουν μερικοί. Χάνει σε single core λίγο αλλά boostάρει πανεύκολα σε όλα τα loads.

Ίσως το κρατήσω έτσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Έχω βάλει και αυτά που προτείνουν μερικοί. Χάνει σε single core λίγο αλλά boostάρει πανεύκολα σε όλα τα loads.

Ίσως το κρατήσω έτσι.

 

Βλέπεις διαφορά με αυτά? Αν ναι, να τα ψάξω και εγώ να δω αν υπάρχουν στο BIOS της αρχαίας μητρικής μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις αυτές δεν έχουν τόσο μεγάλο αντίκτυπο στα συνθετικά τεστ.

Υποτίθεται οτι με disabled το CPPC Preferred Cores ο scheduler των windows δεν παραφορτώνει το best και second best core και γλιτώνεις latency spikes. 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα πως είναι καλύτερα. Aλλάζει πολύ η συμπεριφορά απο load σε load.

Στο λινουξ, μου φαίνεται οτι είναι καλύτερα με enabled. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2023 at 10:51 ΜΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Δεν έχω καταλήξει ακόμα πως είναι καλύτερα.

 

Οι αριθμοί μίλησαν. Το αφήνω enabled. Εχει ένα variation αλλά παντα είναι πάνω απο τα 15κ.  Νομίζω καλά είναι για set and forget ρυθμίσεις.

 

image.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ένα update:

Είχα κάποια stutters και άρχισα να ψάχνομαι, είδα οτι βγήκε BIOS (3404) για την μητρική μου (ROG Strix B550E) με το AGESA ComboV2PI 1.2.0.B και το fix για το fTPM, το πέρασα και πλέον με CPPC Preffered Cores On (Auto) πλέον έχω ίδιο σκορ με πριν που το είχα off στο Cinebench με 4400MHz all cores και κάποια spikes στα 4450 στα 2 καλύτερα cores.

Και ίδια με πριν boost ρολόγια σε full core load εκτός CB. (4450)

 

OΜΩΣ τώρα που το έχω Auto (enabled), σε low threaded φόρτο πλέον ανεβάζει στα 4550 τα 2-3 cores που είναι φορτωμένα και στα 3600 τα υπόλοιπα. 

Και σαν γενικότερη αίσθηση τα 100 παραπάνω MHz σε ελαφρύ φόρτο δίνουν κάπως καλύτερη και πιο smooth απόκριση τόσο σε desktop όσο και σε games που δεν φορτώνουν τέρμα την cpu(wot, AC πήγαν περίπου 3-5% fps πάνω) παρόλο που σύμφωνα με την λαϊκή σοφία (reddit, ocn κλπ) θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.

Στα πιο βαριά games δεν είδα βελτίωση λόγω κάρτας γραφικών. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Στα πιο βαριά games δεν είδα βελτίωση λόγω κάρτας γραφικών.

Τον θερμοσίφωνα τον έκλεισες; Μήπως "παίζει" να σου ρίχνει τα fps; (Αν είχες DFI θα είχες μπλε οθόνη!) 😋

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.