Jump to content


Upgrade 5600X to 5800X3D


Cyber_Cookie

Recommended Posts

Οτι λέει ο τίτλος.

Αξίζει το να επιχειρήσω "future proofing" σε EOL πλατφόρμα ή να περάσω σε AM5?

 

Tα parts είναι:

32G Ram Neo Z Gskill @3600C16

Asus ROG B550E

GF 1660Super (θα αλλάξει αργότερα, περιμένω τις 7k radeons)

Απο ψύξη έχω some bullshit ψοφιομαστερ ΑΙΟ που θα αλλάξει σε AC Freezer 280 ή καμια Noctua.

 

Monitors 1440p 165Hz + secondary 1080p 144Hz.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τα παιχνίδια είναι το κύριο μέλημα αν και με 1660 λογικά συμβιβάζεσαι αρκετά στην 2Κ και ειδικά σε ΑΑΑ τίτλους.

Αν κάνεις κυρίως άλλες δουλειές εκτός παιχνιδιών παρόλο που ο 3D σίγουρα θα σε ανεβάσει γενικά (8c vs 6c) η ΑΜ5 θα σε κρατήσει πολύ περισσότερο στο μέλλον εφόσον και το χρηματικό δεν αποτελεί σημαντικό παράγοντα.

Μόνο για παιχνίδια ο 3D θα σε καλύψει και με την επόμενη γενιά Radeon και φυσικά όσο μεγαλώνουν οι αναλύσεις που παίζεις τόσο λιγότερο θα αποτελεί bottleneck.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν με Ryzen 3xxx θα σου έλεγα ναι δαγκωτό, όπως έκανα και εγώ από 3700Χ σε 5800Χ3Δ και είδα το φως το αληθινό (1080p gaming). Από 5600Χ σε 5800Χ3D (για 1440 που παίζεις εσύ) είναι οριακά τα πράγματα.... Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου και τα games που παίζεις (και από το αν οι 2 επιπρόσθετοι πυρήνες θα σε βοηθήσουν στις δουλειές σου).

 

Διαισθητικά θα σου έλεγα να κάτσεις με τον 5600Χ και να δώσεις τα ρέστα σου ASAP για Radeon 7900ΧΤ(Χ).

 

Από κει και πέρα, βλέπεις τα οικονομικά και τις ανάγκες σου και πας κατευθείαν για νέα πλατφόρμα το 2023. Οι ΖΕΝ 4 έχουν ήδη πέσει τιμολογιακά, το 2023 θα πέσουν και οι DDR5. Δυστυχώς οι μπάσταρδοι AIBs δεν πρόκειται να ρίξουν τιμές στις μητρικές στον αιώνα τον άπαντα, τουλάχιστον μέχρι να βγει η νέα γενιά (το 2024???).

 

Από την άλλη, αν κρίνεις ότι μπορείς να κάνεις skip τους ZEN4 (εγώ το έχω αποφασίσει γιατί το value είναι ελεεινό), τότε ναι ξεκάθαρα μπορείς να πας σε 5800Χ3D + 7900ΧΤΧ και τα... ξαναλέμε 2024-2025.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To pc το χω περισσότερο(70%) για non-gaming χρήση. Αλλά δεν με ενοχλεί και αν πάρει ένα compile λιγο παραπάνω χρόνο.

Γενικά όταν πήρα τον 5600x σκεφτόμουν την αναβαθμιση σε κατι πιο πολυπύρηνο(5900/5950) αργοτερα με σκοπό να το κρατήσω χρόνια, εξ' ου και το mobo με τα beefy VRMs.  Aλλά στην πορεία προέκυψε ο 3D που με βάζει σε σκέψεις ειδικά τώρα που έπεσε και η τιμή του.

 

Από παιχνίδια, έχω να παίξω ΑΑΑ game απ' όταν άλλαξα από τα 1080 σε 1440. Δεν γίνεται με την 1660s. Όυτε το Wreckfest δεν είναι playable ώρες ώρες.

Τα πιο ελαφριά moba like games είναι σαφώς playable αλλά απέχουν και αυτά από τα ιδανικά 144fps, πχ το WoT(~100 fps avg, max settings). 

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

αν κρίνεις ότι μπορείς να κάνεις skip τους ZEN4

 

Couldn't care less for Zen4. Δεν της έχω και υποχρέωση της Λίζας. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Couldn't care less for Zen4. Δεν της έχω και υποχρέωση της Λίζας. 

 

Toυς ανέφερα επειδή έγραψες πιο πάνω ότι είσαι μεταξύ 5800X3D και zen 4. Όπως μου τα γράφεις, χτυπάς έναν 5800Χ3D τότε, μια 7900ΧΤ(Χ) και ξανασχολείσαι το 2024 για αναβάθμιση, ενώ στο μεσοδιάστημα θα παίζεις τα πάντα όλα 1440p με full γραφικά και (με FSR) >144FPS. Ανάλογα τον τίτλο, νομίζω θα έχεις >144fps και χωρίς FSR.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Toυς ανέφερα επειδή έγραψες πιο πάνω ότι είσαι μεταξύ 5800X3D και zen 4.

 

Εννοώ πως δεν είναι αυτοσκοπός οι τωρινοί ειδικά Zen4.

 

Σαν εναλλακτική είναι πχ και η intel που δεν την εξετάζω καν γιατί είναι EOL με μεγάλο κόστος αλλαγής για μένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε r9 5900x?
είναι στα ίδια χρήματα (350€), gaming πάνω κάτω τα ίδια θα είναι αλλά σε δουλειές που θα χρειαστεί να κάνεις είναι ανώτερος από τον 3D.
Ποιο κρύος και μπορεί να μην χρειαστεί να αλλάξεις ψήκτρα.

 

Εγώ πάντως την έκανα την αλλαγή σε am5 (από am4+5600x) 😆..βρήκα τα πράγματα στις τιμές που ήθελα :whistling:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

gaming πάνω κάτω τα ίδια θα είναι

 

Τα ίδια στο gaming δεν θα είναι ακριβώς... Στα περισσότερα παιχνίδια που θα εκμεταλλεύονται την 3d cache, τα lows και το "smoothness" είναι σε άλλο επίπεδο με τον 3D, ακόμα και αν στο average οι διαφορές φαίνονται μικρές...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 2K είναι μικρή η διαφορά τους στα lows, σε άλλα είναι λίγο μπροστά ο ένας, σε άλλα λίγο μπροστά ο άλλος, σε κάποια μπορεί να  υπάρχει και η εξαίρεση.

Αν έλεγε ότι pc το θέλει μόνο για gaming, ok ας πήγαινε στον 3d.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν έλεγε ότι pc το θέλει μόνο για gaming, ok ας πήγαινε στον 3d.

 

Εγώ κατάλαβα ότι τον καλύπτει η απόδοση του 5600Χ για τη δουλειά του και κυρίως ψάχνει καλύτερη απόδοση στα games.

 

39 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Σε 2K είναι μικρή η διαφορά τους στα lows

 

Στα παιχνίδια που "ακούνε" στην cache, δεν είναι μικρές οι διαφορές. Και δεν είναι λίγα τα παιχνίδια αυτά, που λογικά προϊόντος του χρόνου θα αυξάνονται.

 

https://www.eurogamer.net/digitalfoundry-2022-amd-ryzen-7-5800x3d-review

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εγώ κατάλαβα ότι τον καλύπτει η απόδοση του 5600Χ για τη δουλειά του και κυρίως ψάχνει καλύτερη απόδοση στα games.ου θα αυξάνονται.

Παράθεση

To pc το χω περισσότερο(70%) για non-gaming χρήση. Αλλά δεν με ενοχλεί και αν πάρει ένα compile λιγο παραπάνω χρόνο.

...
GF 1660Super (θα αλλάξει αργότερα, περιμένω τις 7k radeons)

βασικά για αρχή χρειάζεται κάρτα γραφικών 😆

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι σε αυτο το 70%, ποσο % ειναι all core load κ αν η ταχυτητα ολοκληρωσης του task. μετραει σε σενα.

 

-Η διαφορα του 3D με τους νορμαλ 5000 ειναι σημαντικη.

70% των παιχνιδιων τρεχουν γρηγοροτερα, 20%+ ειναι χιλιομετρα μακρια ενω ριχνει σε 7000/13000 σε καποια. Κ δε μιλαω καν για lows.

-Οι ΖΕΝ 4 μου αρεσουν πολυ αλλα δε βρισκω νοημα να αναβαθμισεις, οταν μπορεις να παρεις κορυφαια αποδοση απλα με εναν 5950Χ ή 5800Χ3D.

Μονο αν θες αποδοση κ των δυο προαναφερθεντων ταυτοχρονα.

 

Ομως βλεποντας πως εχεις 5600Χ κ 1660, δε νομιζω πως εισαι τετοιος τυπος.

 

Η λυση ειναι 5950Χ ή 5800Χ3D.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

βασικά για αρχή χρειάζεται κάρτα γραφικών 😆

 

Θα μπει καρτα, ετσι και αλλιώς απλά περιμένω τις 7κ, δεν είμαι σίγουρος πως έχει νόημα τώρα.

 

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Το θεμα ειναι σε αυτο το 70%, ποσο % ειναι all core load κ αν η ταχυτητα ολοκληρωσης του task. μετραει σε σενα.

 

 

To workflow είναι  ελαφρια VMs, python automation, web/app development κλπ. 

Δείτε ενδεικτικά benchmarks στο workflow μου, πράγματα δλδ που τρέχουν κάθε μέρα στο pc μου (δεν είναι όλα, αλλά μη το σκίσουμε τελείως) : 

Σαφώς και σε compiles, rendering τον πίνει ένα cpu με λιγότερα threads, αλλά δεν κάνω τόσα ώστε να έχει σημασία.

Eπίσης αν το σπάσουμε σε τύπους load, κάποια από τα παρακάτω, τρέχουν ταυτόχρονα και οι επιδόσεις είναι χαμηλότερες απ ότι θα ήταν με μια cpu με πχ διπλάσια νήματα, αλλά πιστεύω πως είναι και άλλα που κόβουν, κυρίως τα i/o και latency της ραμ και των ssd.

 

Για αρχή ένας μέσος όρος από 275 διαφορετικά benches -αναμενόμενα αποτελέσματα, δε μου λένε κάτι που δε ξέρω- :

image.png

 

 

Kαι μια λιστα από αυτά που με ενδιαφέρουν:

image.png

 

image.png

 

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

 

image.png

 

 

 

image.png

 

 

Και ερασιτεχνικά κάνω και κανένα encode/render στο davinci, οπότε παραθέτω και κάποια h264/h265 benches. Βέβαια, στο davinci βοηθάει και η κάρτα γραφικών, ειδικά αν είναι nvidia.  H 6800ΧΤ έχει επιδόσεις 3060Τi περίπου σε αυτό.

Περιμένω μήπως και οι 7κ radeons είναι καλύτερες, αλλά δε με καίει γιατί όπως είπα δεν είναι επαγγελματική η φάση μου.

 

image.png

 

image.png

 

Και bonus, δείτε τι κάνουν τα καινούρια καβουρδιστήρια της ιντέλας:

 

Spoiler

image.png

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Και ερασιτεχνικά κάνω και κανένα encode/render στο davinci, οπότε παραθέτω και κάποια h264/h265 benches. Βέβαια, στο davinci βοηθάει και η κάρτα γραφικών, ειδικά αν είναι nvidia.  H 6800ΧΤ έχει επιδόσεις 3060Τi περίπου σε αυτό.

Περιμένω μήπως και οι 7κ radeons είναι καλύτερες, αλλά δε με καίει γιατί όπως είπα δεν είναι επαγγελματική η φάση μου.

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κάρτας όσο θέμα του developer να ασχοληθεί να εκμεταλλευθεί την κάρτα. Η nvidia φαίνεται ότι έχει κλειδώσει τα πάντα σε αυτό το θέμα. Η AMD μάλλον πρέπει να κινητοποιηθεί και να συνεργαστεί με devs προκειμένου να βελτιώσουν τα λογισμικά τους και για radeon πυρίτιο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κάρτας όσο θέμα του developer να ασχοληθεί να εκμεταλλευθεί την κάρτα. Η nvidia φαίνεται ότι έχει κλειδώσει τα πάντα σε αυτό το θέμα. Η AMD μάλλον πρέπει να κινητοποιηθεί και να συνεργαστεί με devs προκειμένου να βελτιώσουν τα λογισμικά τους και για radeon πυρίτιο....

 

Όπως τα λες είναι, θέμα υποστήριξης.

Μακάρι να έδινε καλύτερο tooling η AMD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Min FPS and 1% lows go Brrrrrr λίγο που είδα.

Στα benches, μάλλον θέλει καλύτερη ραμ γιατί αυτή έχει σκουπίδια timings και σίγουρα θέλω cooling για να μπουστάρει κανονικα. Tώρα 80αρίζει στο CB και το OCCT.

 

image.png

 

wudwty.png
VALID.X86.FR

[wudwty] Validated Dump by CyberCookie (2023-01-20 06:58:30) - MB: Asus ROG STRIX B550-E GAMING - RAM: 32768 MB

 

 

Με όλη τη σαβούρα ανοιχτή (dev env) το παρακάτω είναι το min που έβγαλε, μπούσταρε στα ~4,4. Έχει ένα variation που φτάνει ώς τα 14900 / 1480.

 

image.jpeg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα update μετά απο 2 βδομάδες: games δεν έχω παίξει ακόμα αλλά σε productivity έχει τρομερή διαφορά από τον 5600X.

Δεν είναι τα compile times κλπ, είναι γενικότερα η αποκρισιμότητα του συστήματος. Πολύ πιο comfortable το work with.

 

Λέω να του βάλω noctua NH-U12A αντί για 280μμ ΑΙΟ. Bλακεία θα κάνω ή οχι; 🤔

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με κόβει η ψύξη δλδ και με την u12a;

Mια βοήθεια στην ερμηνεία παρακαλώ.  @gdp77 και όποιος άλλος.

 

image.png

 

 cb23, και εδώ δε μπορώ να καταλάβω τι του φταίει και δε τερματίζει.

 

Untitled.jpg

 

Υ.Γ. Το CB ξεκινάει από τα 4449 και σταθεροποιείται στα 4430 μετά από κανα λεπτό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.