Jump to content


ΑΜD ή Nvidia χρειάζομαι βοήθεια


Recommended Posts

Ψάχνω κάρτες γραφικών για σχεδιστικά προγράμματα,για 3ds max κυριώς και δεν μπορώ να αποφασίσω τη μάρκα αλλα και μοντέλο να πάρω με τα χρήματα που 

κατέχω(που είναι στα στα 500 εύρω περίπου).

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήση, να μου προτίνει μια κάρτα γραφικών αρκετά καλή με την τελεύταια έκδοση

του 3ds max με τα χρήματα που κατέχω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι quadro (για πολλους λογους)


@lambros2002 Ειναι ευκολο να μας πεις, αν στο workflow σου εχεις αναγκη απο GPU render ?
Ti renderer χρησιμοποιειτε στο 3ds max? Και αν κανετε χρηση GPU or CPU.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι quadro μπορεί να σου προσφέρουν πιο σταθερούς drivers αλλά θα την προτιμήσει μεγάλη εταιρία για να έχει και το support.

Και επισης αν τα συστήματα σου ειναι τπτ workstations me ecc μνήμες. Που εκει η λογική ειναι να πανε πακετο όλα.

Επίσης η απόδοση που δίνει η quadro σε σχέση με μια gaming κάρτα στα ιδια λεφτα ειναι πολύ πολύ χειρότερη. Πάρα πολλά studio πλέον χρησιμοποιούν gaming κάρτες για rendering εφόσον πλεον υπάρχουν κάρτες με μνήμες και ταχύτητα.

Αν συγκρίνεις χρόνους rendering θα δεις ότι πρεπει να σκασεις πολλά χιλιαρικα για να έχεις αντίστοιχη σε επιδόσεις μιας 4080/4090.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2022 at 4:39 ΜΜ, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Με μια 3060- 3060 ti καλύπτεσαι. 

Μέχρι τώρα με τι κάρτα ήσουν; 

Οοο δεν είχα υπολογιστή ξάνα και τώρα απλός επειδή το θέλουμε για το πρόγραμμα 3ds max χρειάζομαι να φτιάξω.😅Επισης πήπως έχεις για να προτίνεις μια ποιό φθηνή κάρτα γραφικλων είναι λιγάκι πάρα πολλή η τιμή της(Ευχαριστώ πάρα πολλή για τις προτιμήσης με τα υπόλοιπα κομμάτια που μου έστειλες) 

On 30/12/2022 at 8:51 ΠΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οχι quadro (για πολλους λογους)


@lambros2002 Ειναι ευκολο να μας πεις, αν στο workflow σου εχεις αναγκη απο GPU render ?
Ti renderer χρησιμοποιειτε στο 3ds max? Και αν κανετε χρηση GPU or CPU.

😅 Η αλήθεια είναι πως τώρα σχετικά άρχισα να ασχολούμε με αυτά και ότι δεν τα πολλή ξέρω τα συστήματα.Απλός κυριώς έψαχνα μια προτήμηση για μια κάρτα γραφικών που να μπορεί να έχει την δυνατότητα για καλό αλλά και σχετικά ικανοποιητικη  ταχύτητα rendering στο 3ds max.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος lambros2002 έγραψε:

Οοο δεν είχα υπολογιστή ξάνα και τώρα απλός επειδή το θέλουμε για το πρόγραμμα 3ds max χρειάζομαι να φτιάξω.😅Επισης πήπως έχεις για να προτίνεις μια ποιό φθηνή κάρτα γραφικλων είναι λιγάκι πάρα πολλή η τιμή της(Ευχαριστώ πάρα πολλή για τις προτιμήσης με τα υπόλοιπα κομμάτια που μου έστειλες) 

😅 Η αλήθεια είναι πως τώρα σχετικά άρχισα να ασχολούμε με αυτά και ότι δεν τα πολλή ξέρω τα συστήματα.Απλός κυριώς έψαχνα μια προτήμηση για μια κάρτα γραφικών που να μπορεί να έχει την δυνατότητα για καλό αλλά και σχετικά ικανοποιητικη  ταχύτητα rendering στο 3ds max.


Μπορει αναλογα την χρηση, μια 4080 και μια 3060 να εχουν το ιδιο αποτελεσμα.
Αν σκοπευεις να κανεις αποκλειστικη χρηση του επεξεργαστη για render, τοτε δε χρειαζεσαι δυνατη καρτα.
Αν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις την καρτα για render, τοτε ναι, θες καρτα.
Για αυτο και σε ρωτησα ποιο το workflow σου.
Μπορει να μειωσεις πχ το κοστος απο καρτα και να παει παραπανω σε επεξεργαστη. Η εχεις ηδη ;
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.