Jump to content



Έσπασε ο sata μου στην μητρική


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά, άνοιξα τον υπολογιστή να βάλω μια κάρτα ήχου και άλλαξα και το καλώδιο στην Κάρτα γραφικών μου και είδα  μετά ότι δεν έβλεπε τον δίσκο μετά είδα ότι έφυγε το σατα από τη μητρική, αυτό πως έγινε βρε παιδιά; δεν το τράβηξα το καλώδιο γιατί βγήκε; Μήπως φταίνε τα καλώδια αυτά που είναι ασφάλειάς; Μήπως τα απλά είναι καλύτερα

1672776774373.jpg

37a1267494808d66708bc7ebc2d44b01264a844f_original.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ε με τα χρόνια, μετά από εκατοντάδες ή χιλιάδες κύκλους συστολών διαστολών, πιθανότατα και λόγω κάποια κακής ποιότητας κόλλησης, ξεκόλλησε ένα από τα sata ports. Έχεις και άλλα φαντάζομαι, δεν χάλασε ο κόσμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ε με τα χρόνια, μετά από εκατοντάδες ή χιλιάδες κύκλους συστολών διαστολών, πιθανότατα και λόγω κάποια κακής ποιότητας κόλλησης, ξεκόλλησε ένα από τα sata ports. Έχεις και άλλα φαντάζομαι, δεν χάλασε ο κόσμος.

Έχει άλλα 5 συνολο 6 ήτανε  τα 3 είναι γεμάτα, άλλα δεν το τράβηξα να πω ότι ζορίστηκε πάρα πολύ και έφυγε, απλα αλλαξα το καλωδιο της καρτας γραφικων το 6πινο γιατι το 2 εβρισκε λιγο στον ανεμιστηρα και εβαλα το αλλο που ειχε το τροφοδοτικο δεν πειραξα κατι στο σατα, μετα ανοιξα το pc και ειδα οτι δεν εβλεπε τον δισκο, λεω μηπως επαθε κατι γιατι προχτες τον αλλαξα ειχε ενα θεμα ο αλλος ο δισκος ssd και εβαλα εναν samsung απο το λαπτοπ και αλλαξα και το καλωδιο του ssd το σατα χρονια ομως τα ειχα τα καλωδια εκει δεν τα εβγαζα να τα βαζω συνεχεια η μητρικη φτανει τα 10 χρονια σχεδον

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά θα πρέπει να τον ξανά βάλουμε μετά, γιατί πως θα το πουλήσω έτσι δεν Θέλω βέβαια να ρισκάρει αυτός ο ηλεκτρονικός που θα το αναλάβει βέβαια θα έχω άλλο pc άλλα δε θέλω να πάθει και  ζημιά όλη η μητρική  

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κανέναν πλέον που να χρησιμοποιεί όλες τις SATA.

Μία λιγότερη δεν θα λείψει σε κανέναν.

 

Καλύτερα όταν την πουλήσεις απλά να ενημερώσεις τον αγοραστή παρά να το πας για service.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Δεν ξέρω κανέναν πλέον που να χρησιμοποιεί όλες τις SATA.

Εγώ. Και είμαι εξαιρετικά τσαντισμένος που στις "νέες" γενιές οι μητρικές έχουν 3-4 nvme και λιγότερα sata σε σχέση με ένα Β350 mobo 5ετίας.

 

Είναι τραγικό το νέο trend. Ουδείς χρειάζεται πέραν του 1 άντε 2 nvme. Για storage, τα SATA ports είναι ιδανικά είτε για HDD είτε για SSD. Αλλά το marketing σας έπεισε ότι είναι καλύτερο να τα σκάτε για nvme των οποίων τις επιδόσεις δεν θα καταλάβετε ποτέ σε everyday real life usage. Αρκεί να πληρώνετε και να είστε χαρούμενοι.

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

το marketing σας έπεισε ότι είναι καλύτερο να τα σκάτε για nvme των οποίων τις επιδόσεις δεν θα καταλάβετε ποτέ σε everyday real life usage

 

Όσον αφορά τις επιδόσεις, βάλε έναν αστερίσκο μιας και οι αντιγραφές μεγάλων αρχείων μεταξύ NVMe, γίνονται σε χρόνο ντε τε, ενώ παιχνίδια ή προγράμματα και οι οι βιβλιοθήκες τους που είναι σε NVMe (πλην του C) φορτώνουν επίσης πιο γρήγορα.

Αυτό δεν είναι real life usage ; Τι είναι μακέτο ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος p55 έγραψε:

οι αντιγραφές μεγάλων αρχείων μεταξύ NVMe, γίνονται σε χρόνο ντε τε, ενώ παιχνίδια ή προγράμματα και οι οι βιβλιοθήκες τους που είναι σε NVMe (πλην του C) φορτώνουν επίσης πιο γρήγορα.

 

Ποιες αντιγραφές μεγάλων αρχείων κάνεις εσύ σε συχνή βάση στον δίσκο συστήματος ή στο game library, μεταξύ nvme? Στις περισσότερες περιπτώσεις τα μεγάλα αρχεία κατεβαίνουν από το internet για αναβάθμιση OS ή παιχνιδιών κτλ, οπότε το bottleneck είναι η ταχύτητα διαδικτύου 50/100/200Mbps.

 

Για game library, ένας SSD που τερματίζει στο SATA δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά στην πράξη στο φόρτωμα παιχνιδιών (μπορείς να δεις πολλά συγκριτικά τεστ με benchmarks αλλά και πειράματα με πραγματικούς χρήστες (π.χ. LTT).

 

H μόνη ίσως περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ ότι ένας nvme θα είχε νόημα έναντι ενός "απλού" SSD είναι σαν cache drive για video editing 4Κ/8Κ

 

Όσο για το storage, δεν συζητάμε, όσοι έχουν ανάγκη (σαν και μένα) από μεγάλους αποθηκευτικούς χώρους ο λόγος €/GB των HDD κάνει no-brainer την επιλογή τους. Οι nvme θέλουν άλλα 100 χρόνια για να φτάσουν σε τέτοια επίπεδα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Τα συρματακια - επαφες εμειναν πανω στην μητρικη?

 

Ναι ειναι επανω στην μητρικη μονο το πλαστικο εφυγε

3 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Δεν ξέρω κανέναν πλέον που να χρησιμοποιεί όλες τις SATA.

Μία λιγότερη δεν θα λείψει σε κανέναν.

 

Καλύτερα όταν την πουλήσεις απλά να ενημερώσεις τον αγοραστή παρά να το πας για service.

Ναι, σίγουρα θα το πω ότι έχει μια σπασμένη θύρα sata  θα το δοκιμάσουμε κιόλας το μηχάνημα δε θα το πάρει έτσι, απλά αν γίνει επισκευή από ηλεκτρονικό  μη χαλάσει όλη η μητρική καεί και τέλος μετά 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ. Και είμαι εξαιρετικά τσαντισμένος που στις "νέες" γενιές οι μητρικές έχουν 3-4 nvme και λιγότερα sata σε σχέση με ένα Β350 mobo 5ετίας.

 

Είναι τραγικό το νέο trend. Ουδείς χρειάζεται πέραν του 1 άντε 2 nvme. Για storage, τα SATA ports είναι ιδανικά είτε για HDD είτε για SSD. Αλλά το marketing σας έπεισε ότι είναι καλύτερο να τα σκάτε για nvme των οποίων τις επιδόσεις δεν θα καταλάβετε ποτέ σε everyday real life usage. Αρκεί να πληρώνετε και να είστε χαρούμενοι.

Αυτό το είπε και ένας φίλος μου που έχει Nnvme πως τον λένε ότι καλύτερα απλός ssd με sata είναι λίγο ποιο γρήγορος με είπε ο nveme ανεβάζει θερμοκρασίες και κεγεται και ποιο εύκολα ειναι και ποιο ακριβος δεν συμφερει λεει, αλλα παντα λεω στον εαυτο μου γιατι να μην το παρω αφου θα ειναι ποιο γρηγορο; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.