Jump to content



Καιρός για αναβάθμιση του 950 σε κάτι νέο


ss42ss

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλό 3ήμερο,

 

έχοντας το σύστημα της υπογραφής στην κατοχή μου πάνω από 12χρόνια, έφτασε η στιγμή να αναβαθμιστεί καθώς δεν με καλύπτει πλέον ούτε σε θέμα δουλειάς αλλά ούτε και σε gaming. Το μόνο που θα κρατήσω είναι η GPU, και η custom υδρόψυξη(will see), το υπόλοιπο σύστημα θα πάει στο χωριό σαν δεύτερο pc. 

 

Χρησιμοποιώ αρκετά το AutoCAD και  το Fine της 4M (2D/3D)  και από gaming κυρίως P3D και MSFS2020 και διάφορους άλλους τίτλους, μελλοντικά σκοπεύω να πάω σε 2Κ ανάλυση

 

Μιας και δεν αναβαθμίζομαι συχνά θα προτιμούσα να πάω σε μνήμες DDR5  2χ16GB, επίσης δεν με ενδιαφέρουν τα λαμπιόνια :)  

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται

Μιας και είσαι εδώ για γνώμες, πρώτη μου, ξεφορτώσου τον μπελά του Custom Loop. Μια απλή ΑΙΟ αρκεί. :)  

Αλλά να πω πως, για να λάβεις λίγο πιο εμπεριστατωμένες απόψεις, θα χρειαστεί να γνωρίζουμε και το Budget που υπάρχει (εκτός κι αν είναι "ό,τι προκύψει" φάση).

 

Υπάρχουν λύσεις και από τα 2 στρατόπεδα. Θα ξεκινήσω με τις πιο budget friendly (αν και δεν υφίσταται και πολύ ο όρος πλέον, αλλά let's try it).

 

Για AMD κοιτάς σε 7600Χ με 32GB DDR5 σε ταχύτητα 5200 τουλάχιστον, και οποιαδήποτε μητρική B650 της αρεσκείας σου που να παρέχει τουλάχιστον nvme (δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια που δεν το πράττει). Μια ΑΙΟ της τάξεως των 240ΜΜ αρκεί αλλά και μια καλή αερόψυξη.

 

--Αν πρόκειται να αλλάξεις και κουτί και να πας σε κάτι modern , θα πρότεινα το Be Quiet DX500 ή της Phanteks To P400A. Σε παρόμοιο μπάτζετ υπάρχει το Corsair 4000D Airflow επίσης.

 

Για Intel , σε i5-13400, κάποια B660 μητρική. Ανάλογα τις επιλογές η τιμή της πλατφόρμας συνολικά θα'ναι πολύ κοντά. 

 

Από επιδόσεις κερδίζει στην κατηγορία στα σημεία η AMD. Η Intel είναι πιο efficient σε αυτή την κατηγορία, όσο παράξενο κι αν ακούγεται. Ωστόσο με τα ίδια περίπου χρήματα, παίρνεις πιο πολλές επιδόσεις από το αντίστοιχο AMD. 

 

Μετά αν αυτά σου φαίνονται κομπλέ αλλά θες και το κάτι περισσότερο, ανεβαίνεις σκαλοπάτι.

 

Πχ i5-13600K ή και i7-13700K που όμως έχουν πιο πολύ νόημα με μητρική τάξεως Ζ670 οπότε και το κόστος αυξάνεται δυσανάλογα.

Αντιστοίχως κάτι από 7700Χ και άνω για AMD (όπου όμως εκεί ίσως το Β650 να είναι υπέρ αρκετό). 

 

Η άποψή μου είναι ότι εφόσον θα πας σε DDR5, Amd is the way. 

 

Επίσης μην αμελήσεις ένα καλό τροφοδοτικό ~750W (και πάλι, πολύ λέω δεν χρειάζονται πάνω από 600-650W). Προτείνω Seasonic Focus GX750 αν το βρεις, γιατί είναι και δυσεύρετα τα άτιμα. 

 

My 2 cents.

 

 

 

 

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχεις δίκιο για το budget ξέχασα να το γράψω... είμαι +/- 1200€

 

Πάμε για κουτί το Corsair 4000D, τροφοδοτικό το Seasonic GX750 και επεξεργαστή 7700Χ και ΑΙΟ

 

Θα χρειαστώ δύο NVME 512GΒ για το λειτουργικό και προγράμματα για αποθήκευση θα χρησιμοποιήσω τον black που έχω

 

Απο μητρική αξίζει να πάω σε Χ670Ε ?

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος ss42ss έγραψε:

Θα χρειαστώ δύο NVME 512GΒ για το λειτουργικό και προγράμματα για αποθήκευση θα χρησιμοποιήσω τον black που έχω

 

Γιατί να το κάνεις αυτό και να αυξήσεις άσκοπα τις ανάγκες σου σε nvme slots? Ένας nvme 1ΤΒ δεν σου κάνει την ίδια δουλειά? (Και αν πρέπει και καλά να "βλέπεις" δύο διαφορετικούς, χώρισέ τον σε 2 partitions).

 

44 λεπτά πριν, το μέλος ss42ss έγραψε:

Απο μητρική αξίζει να πάω σε Χ670Ε ?

 

Καμία AM5 μητρική δεν αξίζει τα λεφτά της. Όλες τους είναι καθαρή ληστεία (θα μου πεις και τι δεν είναι στην εποχή μας).

 

Αν δεν χρειάζεσαι τα επιπλέον Ι/Ο που σου δίνει το X670E, όχι προφανώς και δεν αξίζει να πας σε Χ670Ε

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σου φτάνει το budget λοιπόν έφυγες :) 

Οι 2 nvme θα κοστίσουν κάνα 120ρι πάντως (εγώ με Adata που'χω είμαι πολύ ευχαριστημένος - ακόμη περιμένει ένας Gen4 που πήρα για να του βάλω τα Windows :p )

 

Οι διαφορές είναι στα PCI-E Lanes και στο ότι το Β650 θα 'χεις και μικρότερο Ι/Ο κλπ. 

Αν και δική σου η επιλογή, για μένα δεν έχει νόημα να πας σε Χ670Ε.

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2023 at 1:16 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Γιατί να το κάνεις αυτό και να αυξήσεις άσκοπα τις ανάγκες σου σε nvme slots? Ένας nvme 1ΤΒ δεν σου κάνει την ίδια δουλειά? (Και αν πρέπει και καλά να "βλέπεις" δύο διαφορετικούς, χώρισέ τον σε 2 partitions).

 

 

Καμία AM5 μητρική δεν αξίζει τα λεφτά της. Όλες τους είναι καθαρή ληστεία (θα μου πεις και τι δεν είναι στην εποχή μας).

 

Αν δεν χρειάζεσαι τα επιπλέον Ι/Ο που σου δίνει το X670E, όχι προφανώς και δεν αξίζει να πας σε Χ670Ε

 

Καλημέρα,

 

Την ίδια δουλεία θα κάνει και ένας με διαχωρισμό σε δυο partitions αλλά σε περίπτωση που πάθει κάτι θα πρέπει να περάσω τα πάντα από την αρχή… (δεν αναβαθμίζομαι συχνά)

 

On 26/2/2023 at 2:36 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν σου φτάνει το budget λοιπόν έφυγες :) 

Οι 2 nvme θα κοστίσουν κάνα 120ρι πάντως (εγώ με Adata που'χω είμαι πολύ ευχαριστημένος - ακόμη περιμένει ένας Gen4 που πήρα για να του βάλω τα Windows :p )

 

Οι διαφορές είναι στα PCI-E Lanes και στο ότι το Β650 θα 'χεις και μικρότερο Ι/Ο κλπ. 

Αν και δική σου η επιλογή, για μένα δεν έχει νόημα να πας σε Χ670Ε.

 

έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη; Έλεγα να πάω σε Asrock

 

On 26/2/2023 at 8:10 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Από τι μέρη αποτελείται η υδρόψυξη;

 

1x360, 1x120,  nexxos xp, dual bay reservoir όλα της alphacool αν θυμάμαι καλά 

Έγινε επεξεργασία από ss42ss
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να κρατησεις την λουπα σου αφου την εχεις. Με τα ψυγεια που εχεις ανετα σηκωνεις cpu+gpu, και εφοσον δεν αναβαθμιζεις συχνα η custom w/c ειναι οτι πρεπει για σενα. απλα θα υπολογισεις περιπου 80ε για cpu block και 150e για gpu block (alphacool και τα δυο)

 

οσον αφορα για μητρικη κοιτα για B650E. εφοσον θελεις asrock σου προτεινω τι 2 παρακατω αναλογα το budget σου

WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR

 

και για cpu θα ηταν το καλυτερο να περιμενεις τον 7800x3d αν σου φτασουν τα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ss42ss έγραψε:

Καλημέρα,

 

Την ίδια δουλεία θα κάνει και ένας με διαχωρισμό σε δυο partitions αλλά σε περίπτωση που πάθει κάτι θα πρέπει να περάσω τα πάντα από την αρχή… (δεν αναβαθμίζομαι συχνά)

 

Αγοράζοντας 2 nvme αυξάνεις και τις πιθανότητες να έχεις απώλεια. Ταυτόχρονα χάνεις και σε χώρο, γιατί είσαι υποχρεωμένος να έχει 512+512, ενώ αν αγοράσεις 1ΤΒ παίζεις με τα partitions ανάλογα με τις ανάγκες σου. Ούτως ή άλλως πρέπει να έχεις ένα backup των δεδομένων σου σε τακτική βάση, οπότε αν κάποια στιγμή χάσεις κάποιον δίσκο επαναφέρεις το backup in no time.

Link to comment
Share on other sites

Την λουπα κρατά την δεν υπάρχει λόγος να πας σε ΑΙΟ. Θα χρειαστείς cpu block και ρεζερβουάρ, εκτός και βάλεις κάπου το bayres που εχεις. Την κάρτα γραφικών δεν χρειάζεται να την βάλεις στα νερά εκτός και θες εσύ για δικούς σου λόγους.

 

Και εγώ θα σου έλεγα για 1tb nvme.

Στα υπόλοιπα ότι σου πουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε,

 

Κουτί: Corsair 4000D,

Τροφοδοτικό: Seasonic GX750,

Μητρική:Asrock  B650E Steel Legend

Επεξεργαστή: 7700Χ

 
για SSD σκεφτόμουν τον WD sn850x

και για ram 2 x 16gb (g skill trident Neo z στα 6000mhz με τι timings?)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.