Jump to content



Κλώνος nvme σε μικρότερο ssd...


Recommended Posts

Καλησπέρα...σε ενα συστημα που εχω εναν m.2 nvme 250 gb και παρουσιασε πρόβλημα, προσπάθησα με macrium να κανω κλώνο σε εναν ssd απο ενα  backup

που είχα το image του δίσκου αλλά παρουσιάζει σφάλμα αφού θεωρεί τον ssd μικρότερο κατα λιγα gb. ΕΡΩΤΗΣΗ:

-Με ποιό utility μπορώ να κάνω κλώνο τον δίσκο μου nvme σε εναν αλλο ssd μικροτέρου μεγέθους; ( ο βασικός δίσκος είναι 60% γεμάτος) 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Vagouridis έγραψε:

δοκιμασε hiren boot cd και τα εργαλεια που εχει για clone.

 

Εφόσον έχει κάνει image του αρχικού δίσκου με συγκεκριμένη εφαρμογή, νομίζω ότι μόνο με την ίδια εφαρμογή μπορεί να κάνει restore το image. H φράση "κλώνος" κακώς χρησιμοποιείται εδώ. Το πρόβλημα είναι πώς θα γίνει restore ένα image σε άλλον δίσκο μικρότερου μεγέθους. Διορθώστε με αν δεν έχω καταλάβει καλά.

18 ώρες πριν, το μέλος tsakdim έγραψε:

-Με ποιό utility μπορώ να κάνω κλώνο τον δίσκο μου nvme σε εναν αλλο ssd μικροτέρου μεγέθους; ( ο βασικός δίσκος είναι 60% γεμάτος) 

Έχω μπερδευτεί. Λειτουργεί ακόμα ο δίσκος που λες ότι παρουσίασε "πρόβλημα"?

 

Αν ναι, τότε το πιο απλό είναι με ένα partition tool να μειώσεις το μέγεθος του partition τόσο όσο χρειάζεται ώστε να χωράει απροβλημάτιστα στον δίσκο που θες να κάνεις το migration.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εφόσον έχει κάνει image του αρχικού δίσκου με συγκεκριμένη εφαρμογή, νομίζω ότι μόνο με την ίδια εφαρμογή μπορεί να κάνει restore το image. H φράση "κλώνος" κακώς χρησιμοποιείται εδώ. Το πρόβλημα είναι πώς θα γίνει restore ένα image σε άλλον δίσκο μικρότερου μεγέθους. Διορθώστε με αν δεν έχω καταλάβει καλά.

Έχω μπερδευτεί. Λειτουργεί ακόμα ο δίσκος που λες ότι παρουσίασε "πρόβλημα"?

 

Αν ναι, τότε το πιο απλό είναι με ένα partition tool να μειώσεις το μέγεθος του partition τόσο όσο χρειάζεται ώστε να χωράει απροβλημάτιστα στον δίσκο που θες να κάνεις το migration.

Ναι αγαπητέ...ο nvme δουλεύει με προβληματάκια 

( πετάει μπλε οθόνες στο ασχετο ) γιαυτο πηρα εναν ssd

για να τον κλωνοποιήσω ή από το image ή από τον ίδιο στον ssd όπως είπα

και αν εχει χτυπήσει καποιο αρχείο του λειτουργικού να το διορθώσω.

Δεν υπάρχει κάποιο utility που να μου κάνει image τον δίσκο τον βασικό σε μικρότερο δίσκο 

χωρίς error και προβλήματα;

Με το partition tool, επειδη το μηχανημα δουλευει 24/7 μπορεί να μου κάνει resize to partition

σε πραγματικό χρόνο; Ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.